دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مزوتراپی غبغب

مزوتراپی غبغب کلیدی برای رهایی از غبغب

چربی اضافی موجود در چانه در واقع چربی زیر پوستی می‌باشد که امروزه غبغب نامیده می‌شود. این عارضه که یک نقص در زیبایی محسوب می‌شود می‌تواند زمینه ارثی داشته باشد و یا در نتیجه اضافه وزن ایجاد شود.
یکی از روش‌های درمانی که امروزه برای از بین بردن غبغب مورد استفاده می‌شود روش مزوتراپی است.

مزوتراپی روشی است که مواد مختلف شامل ویتامین‌ها (vitamins) و فاکتورهای رشد به داخل پوست یا سطح سلول‌های چربی در سطح فولیکول‌های مو و یا به صورت سطحی بر روی رنگدانه‌های پوست تزریق خواهد شد که این مواد حل کننده چربی در ناحیه چانه یا گردن تزریق می‌شود.
پس از اتمام درمان، نتایج آن تا مدت زمان طولانی باقی خواهد ماند. برای آشنایی با روش مزوتراپی غبغب این مقاله را از دست ندهید.

دلایل ایجاد غبغب

غبغب توسط یک لایه چربی اضافی که در زیر چانه جمع می‌شود، ایجاد می‌شود. چند عامل مختلف در بدن با یکدیگر ترکیب شده و غبغب ایجاد می‌کنند. درک این عوامل امکان دارد به درک روش‌هایی برای خلاص شدن از شر غبغب کمک کند.

دلایل ایجاد غبغب چیست؟

سن

با افزایش سن پوست بدن می‌تواند خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست بدهد، و منجر به ظهور پوست اضافی یا شل شدن آن شود که امکان دارد باعث ایجاد غبغب شود.

رژیم غذایی و وزن

با توجه به اینکه افزایش وزن همیشه دلیل ایجاد غبغب نیست، اما می‌تواند به ایجاد آن کمک شایانی کند. رژیم غذایی با کالری زیاد، غذاهای فرآوری شده و چربی‌های ناسالم و فست فود ممکن است در افزایش وزن و چانه مضاعف و غبغب تأثیر بگذارد.

ژنتیک

ژن‌ها نیز یکی از دلایل دیگر ایجاد غبغب در افراد می‌باشد. افرادی که در ژنتیک آن‌ها پوست با کشش زیاد و یا غبغب وجود داشته باشد، امکان ایجاد غبغب در این افراد به مرور زمان افزایش می‌یابد.

وضعیت بدن

گاهی اوقات وضعیت بد بدن نیز می‌تواند عضلات گردن و چانه را ضعیف کند. این امر امکان دارد به مرور زمان باعث ایجاد غبغب شود، زیرا پوست در صورت عدم استفاده از عضلات، خاصیت ارتجاعی خود را از دست خواهد داد.

مزوتراپی غبغب چگونه انجام می‌شود؟

در مرحله اول با استفاده از پد الکلی ناحیه زیر چانه را به منظور جلوگیری از عفونت (Infection) و تعیین محل درمان ضد عفونی می‌کنند.
زمان انجام این مزوتراپی غبغب ۱۵ الی ۳۰ دقیقه می‌باشد و دوره نقاهت یا بهبودی ندارد. پزشک معمولاً یکسری دستگاه‌ کمکی یا دستی برای تزریق خود مورد استفاده قرار می‌دهد.

مواد تزریقی در این روش شامل ویتامین‌ها، رشته‌های ریز کلاژن، آمینو اسید، مواد معدنی و سایر موادی است که به متابولیسم سلولی کمک خواهد کرد.
بعد از تزریق این مواد، پزشک برای مطمئن شدن از اینکه این مواد به زیر پوست ناحیه تحت درمان نفوذ نکند آن را به آرامی ماساژ می‌دهد.
در طول درمان، پوست مقداری محلول‌های چربی تولید خواهد کرد که بدن آن را به آرامی دفع می‌کند.

مراحل آماده‌سازی برای مزوتراپی غبغب

معمولا حدود ۶ جلسه درمانی برای رسیدن به نتایج دلخواه زمان نیاز است. پیش از جلسه درمانی، پزشک امکان دارد پیشنهاد کند که آسپرین یا داروهای NSAID ها را استفاده نکنید تا خطر خونریزی و کبودی کم شود.
هر جلسه فرق دارد، اما در طول هر جلسه، پزشک معالج عامل بی حسی یا بی حسی موضعی را برای پوست شما استفاده خواهد کرد تا حس راحت بیشتری را به شما بدهد. سپس سدیم دئوکسی کولیک اسید را به نواحی اصلی چانه و گردن تزریق می‌کند.

چه افرادی نباید از مزوتراپی غبغب استفاده کنند؟

 • بانوانی که باردار یا در دوران شیردهی قرار دارند.
 • افرادی که دارای مشکلات قلبی و عروقی هستند.

مزوتراپی غبغب برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که مبتلا به سرطان هستند.
 • افرادی که سابقه آلرژی و حساسیت به داروهای خاص دارند.
 • افرادی که دارای دیابت هستند.
 • افرادی که دارای بیماران نوروپات هستند.
 • بیمارانی که مبتلا به پسوزیاریس پیشرفته هستند.
 • بانوانی که احتقاق عروقی دارند و داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنند.

مراقبت‌های قبل از مزوتراپی غبغب

 • بهتر است تا از یک هفته قبل از مزوتراپی غبغب، مشروبات الکلی و یا دخانیات را مورد مصرف قرار ندهید.
 • از یک ماه پیش از مزوتراپی غبغب بهتر است سولاریوم انجام ندهید.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص و یا استفاده از داروی خاصی، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • حتما پیش از مزوتراپی غبغب مصرف نمک را کم کنید.
 • اگر تمایل به از بین بردن غبغب با روش‌ مزوتراپی غبغب را دارید، بهتر است از دو هفته قبل از مصرف انواع مکمل های ویتامینی و داروهای گیاهی را قطع کنید.
 • حداقل ۱۰ روز قبل از مزوتراپی غبغب از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مثل آسپرین پرهیز کنید.

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی غبغب

 • حداقل تا یک روز بعد از انجام مزوتراپی غبغب، از فعالیت‌های سنگین، استحمام و رفتن به استخر پرهیز کنید.
 • بعد از انجام مزوتراپی غبغب، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و یا حمام افتاب پرهیز کنید.
 • دستورالعمل‌های تجویز شده توسط پزشک متخصص باید با دقت و در موقع تعیین شده انجام شود، تا نتیجه حاصل از مزوتراپی برای متقاضی مطلوب واقع شود.

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی غبغب

 • در صورت احساس درد و سوزش پس از مزوتراپی غبغب، می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • در طول دوره درمان، انجام عملیات لایه برداری و الکترولیز ممنوع است.
 • برای از بین بردن کبودی می‌توان از پمادهای تجویز شده توسط پزشک متخصص استفاده نمود.
 • هنگام خواب به صورتی باید خوابید که ناحیه زیر گردن کشیده شود، که برای از بین بردن غبغب با مزوتراپی موثر باشد و از بالش‌های نازک یا لوله‌ای برای زیر گردن استفاده شود.
 • در صورتیکه التهابات جلسه قبل هنوز ادامه داشته باشد، نباید جلسه جدید مزوتراپی غبغب تا رفع آن صورت گیرد.
 • حداقل ۱۰ الی ۱۵ روز بعد از مزوتراپی غبغب، می‌توان نتایج اولیه را مشاهده نمود. با این حال برای رفع کامل غبغب به مدت زمان بیشتری نیاز است.

مزوتراپی غبغب یا جراحی غبغب؟

مزوتراپی غبغب (chin-mesotherapy) در مطب به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بیهوشی (Anesthesia) عمومی نخواهد داشت. دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد به طوری که فرد بلافاصله بعد از تزریق می‌تواند به انجام فعالیت‌های روزمره خود بر گردد و فردای تزریق به محل کار برود.
در صورتیکه که روش جراحی غبغب نیاز به بیهوشی کامل دارد.

عمل سختی محسوب شده و دوره نقاهت سنگینی دارد. به طوری که فرد باید حاقل تا چندین روز در منزل استراحت نماید. ضمن آنکه هزینه جراحی بسیار بالاتر از هزینه‌ مزوتراپی غبغب می‌باشد.

آیا مزوتراپی غبغب نیاز به دوران نقاهت دارد؟

بلافاصله بعد از مزوتراپی غبغب، استفاده از کمپرس یخ هر ۴ الی ۶ ساعت یک بار در روز اول و همچنین آبرسانی مناسب به بدن برای کمک به حذف محصولات جانبی چربی توسط پزشک تاکید می‌شود.
این کار به کم کردن هر نوع کبودی و التهاب احتمالی در محل تزریق کمک بسیاری خواهد کرد. التهاب بعد از تزریق فقط محدود به ناحیه تزریق می‌باشد و امکان دارد برای ده روز باقی بماند. یخ و ماساژ به رفع آن کمک خواهد کرد.
فعالیت‌های طبیعی مثل فعالیت های جسمانی در روز بعد از درمان مشکلی در پی نخواهد داشت.

عوارض هایفوتراپی غبغب

در کل برای هایفوتراپی غبغب عوارض جانبی خاصی وجود نخواهد داشت. اما در هر صورت باید احتمالات را در نظر گرفت. امکان دارد بعد از هایفوتراپی غبغب با سوزش، قرمزی، التهابات خفیف و یا کبودی مواجه شوید.

عوارض هایفوتراپی غبغب

در صورتی که مراقبت‌های قبل و پس از درمان به خوبی انجام شود، ریسک بروز این عوارض به حداقل خواهد رسید.

هزینه مزوتراپی غبغب

مزوتراپی غبغب یک جراحی غیر تهاجمی می‌باشد که بصورت سرپایی انجام می‌شود و باعث از بین رفتن چین و چروک غبغب و گردن می‌گردد. اولین سوالی که مراجعین و کاربران درباره مزوتراپی دارند هزینه مزوتراپی با غبغب است.
باید گفت در محاسبه میزان هزینه مزوتراپی غبغب عوامل مختلفی  مثل میزان جراحی و تزریقی که بر روی غبغب انجام می‌گیرد، میزان تجربه و تخصص پزشک، منطقه‌ای که کلینیک واقع شده است، کیفیت تجهیزات کار، برند مواد مورد استفاده و… تاثیرگذار است.
میزان تجربه و تخصص پزشک در جراحی که انجام می‌دهد اصلی اساسی در تعیین میزان هزینه خواهد بود. برای اطلاع از هزینه مزوتراپی غبغب با شماره‌های درج شده در سایت کلینیک دکتر خیرالهی تماس حاصل فرمایید.

بهترین مارک مزوتراپی غبغب

با مراجعه به کلینیک معتبر و پزشک متخصص، معاینات لازم انجام می شود و در نتیجه بهترین مارک مزوتراپی غبغب متناسب با پوست شما برای شما انتخاب می‌شود. انتخاب برند مزوتراپی و تعیین تعداد و فاصله جلسات مزوتراپی غبغب مورد نیاز توسط پزشک می تواند موجب افزایش نتیجه بخشی درمان شود.

سایر درمان‌های غبغب

کرم‌های لیفت کننده

بسیاری از افراد از کرم‌های لیفت کننده به صورت روزانه استفاده می‌کنند. این کرم‌های دارویی می‌توانند ظاهر پوست سفت‌تری برای شما به همراه داشته باشند.
متأسفانه، این کرم‌ها موقتی بوده و امکان دارد فقط چند ساعت ماندگاری داشته باشند. بنابراین، آن‌ها به چندین برنامه کاربردی در طول روز نیاز خواهند داشت اما مواظب باشید مقدار زیادی از این کرم‌ها موجب نازک شدن پوست شده یا به مرور زمان تأثیر کمتری خواهند گذاشت.

ماساژ چانه

برای افرادی که به دلیل اضافه وزن غبغب دارند، امکان دارد چندین بار در روز چندین تمرین برای کاهش چربی انجام دهید.

تغذیه سالم و ورزش مداوم

اصلاح مجدد رژیم غذایی و معرفی ورزش به برنامه روزانه می‌تواند به کاهش وزن کمک بسیاری کند. حتی امکان دارد متوجه شوید که غبغب چانه به خودی خود رفع میشود.

لیپواسکالپچور

این روش لیپوساکشن نمی‌باشد که در آن سلول‌های چربی با دستگاه مورد نظر بیرون کشیده شوند. لیپواسکالپچور روش دقیق‌تری می‌باشد. با از بین بردن چربی و احتمالاً جابجایی مجدد آن، لیپواسکالپچور شکل چانه را به شکل مطلوبی در می‌آورد.
این روش بیشتر در مورد افرادی که اضافه وزن دارند و به اندازه کافی برای جراحی چربی از دست داده‌اند و کسانی که از نظر ژنتیکی غبغب چانه دارند، صورت می‌گیرد. این روش برای افرادی که در اثر افزایش سن پوست شل دارند، پیشنهاد نمی‌شود.

سوبمنتوپلاستی

ریشه کلمه پلاستی به معنی قالب گیری یا شکل گیری از طریق جراحی می‌باشد. دو به دو این موارد را کنار هم قرار دهید و قالب جراحی یا تشکیل فضای محل قرار گرفتن غبغب چانه بدست خواهد آمد.
در عمل جراحی سوبمنتوپلاستی، یک جراح برش‌های کوچکی را در نواحی چربی ایجاد می‌کند و از لیپوساکشن برای رفع کردن چربی استفاده می‌کند، بنابراین پوست و عضلات را لیفت می‌کند.

پرسش و پاسخ در مورد مزوتراپی غبغب

آیا مزوتراپی غبغب خطرناک است؟

مزوتراپی غبغب هیچ عارضه جانبی جدی ندارد. ما در کلینیک خود، از فرمولی استفاده می‌کنیم که متشکل از موادی است که به طور معمول در بدن یافت می‌شود مثل نمک صفراوی و یا فسفاتیدیل کولین. این‌ها مواد شناخته شده یا مورد تأیید FDA هستند، در صورتیکه به طور خاص برای مزوتراپی غبغب تأیید نشده اند.

ماندگاری مزوتراپی غبغب چقدر است؟

میزان ماندگاری روش مزوتراپی غبغب به عوامل مختلفی مثل محلول استفاده شود و نحوه انجام مزوتراپی غبغب دارد. به طور معمول مدت زمان ماندگاری آن بین ۶ الی ۱۲ ماه می باشد.

5/5 - (7 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی