دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو

عده‌ای از افراد با خود فکر می‌کنند که آیا خوابیدن نیز بر سلامت پوست و مو تاثیری دارد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که خواب بر سلامت پوست و مو تاثیر زیادی دارد. به این صورت که داشتن خواب کافی و با کیفیت قادر است مزایای زیادی بر سلامت پوست و مو داشته باشد. به همین خاطر، نداشتن خواب کافی برای پوست و مو بسیار مضر خواهد بود. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را به صورت کامل با تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دلایل اهمیت خواب بر روی پوست و مو

شب موقع استراحت و خوابیدن می‌باشد و خواب جهت بازسازی کل بدن به ویژه پوست تاثیرگذار است. با توجه به اینکه در خواب، پوست فرصت می‌یابد تا دور از عوامل آسیب رسان مثل اشعه‌ها مانند ماوراء بنفش و به دور از استرس و کار و با کم شدن فعالیت ارگان‌های بدن، خود را بازسازی نماید.

بنابراین یک خواب خوب، سبب افزایش خون رسانی به پوست می‌شود و مواد مضر به وجود آمده در اثر اشعه ماوراء بنفش را رفع می‌کند. همچنین آسیب‌های ایجاد شده در طول روز را ترمیم و بازسازی می‌نمایند.

در عوض اگر خوب نخوابید، صبح با چشمانی متورم، پلک‌هایی آویزان و چین و چروک زیاد در کنار دهان رو به رو خواهید شد.

دقت کنید که خواب یک ضد التهاب طبیعی می‌باشد و التهابات بدن مانند پوست را درمان می‌نماید.

 بهترین زمان خواب جهت ترمیم پوست در 4 ساعت اولیه شب می‌باشد چون در آن زمان به خواب عمیق فرو خواهید رفت و آسیب‌های پوستی با بیشتر شدن جریان خون در پوست و ساخت کلاژن بیشتر ترمیم می‌گردد.

مزایای خواب خوب و تاثیر آن بر سلامت پوست و مو

همانطور که در اول مقاله نیز ذکر کردیم، خواب بر سلامتی پوست و مو تاثیرگذار است و خواب خوب مزایای فراوانی دارد که از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش تولید کلاژن

کلاژن پروتئینی می‌باشد که از بافت‌های همبند پشتیبانی نموده و به‌عنوان یک عنصر ضروری در حفظ و نگهداری سلامت پوست و مو تاثیر می‌گذارد.

 موقعی که ما خواب هستیم، پوست برای ترمیم به ساختن کلاژن اضافی مشغول می‌شود. ولی این تولید کلاژن در اثر افزایش سن پایین‌تر آمده و در افراد با کمبود خواب، روند ساخت کلاژن بسیار سریعتر از آن‌چه باید کمتر شده و ما را با پیری زودرس رو به رو می‌نماید.

جالب است بدانید که خواب کم سبب ایجاد چین و چروک زودرس بر روی پوست می‌شود. به همین خاطر خواب خوب و به موقع نباید فراموش شود تا با خوابیدن به مقدار کافی و مناسب کلاژن اضافی تولید شده و از ایجاد چین و چروک زودرس پیشگیری شود.

از طرف دیگر موقع خواب، سطح هورمون کورتیزول کاهش یافته و در عوض سطح هورمون رشد افزایش می‌رود و به این ترتیب سلول‌ها و بافت‌های بدن ترمیم شده و هورمون رشد در جوانسازی پوست و تولید کلاژن تاثیر می‌گذارد.

  • محافظت از پوست

 پوست باید از بدن در برابر آلودگی‌ها و عوامل استرس زای محیط محافظت نماید و برای این کار نیز به استراحت کافی و خواب به موقع نیاز است.

  • ایجاد پوست هیدراته، سالم و روشن

خواب کافی به پوست اجازه هیدراته شدن داده و در عوض خواب ناکافی پوست را خشک، کدر و با ایجاد خطوط و چین و چروک پیر می‌کند.

 از طرف دیگر با خوابیدن کافی، جریان خون در پوست بیشتر شده و آن سبب به‌ وجود آمدن پوستی روشن و درخشان می‌شود و کم خوابی سبب کاهش جریان خون در پوست شده و سبب ایجاد چهره‌ای بی روح و کدر و بدون درخشش می‌شود.

  • کاهش التهاب

خواب بهتر به تنظیم سوخت و ساز بدن و سطح گلوکز خون کمک می‌کند. مقدار زیاد گلوکز در خون قادر است التهاب ناسالم و تجزیه کلاژن را سریع‌تر کرده و سبب ایجاد صورتی پفکی با چشمان گود شود.

بنابراین، حفظ کیفیت و زمان خواب حائز اهمیت است.

برای کاهش التهاب و تورم صورت و دور چشم ناشی از کمبود خواب، باید آب بیشتری مصرف کنید و از بالش اضافی برای بالاتر نگه داشتن سر هنگام خواب استفاده نمایید.

در صورت کمبود خواب، خون در زیر پوست چشم جمع شده و منجر به ایجاد تیرگی زیر چشم می‌شود.

  • کاهش آکنه

با توجه به اینکه کمبود خواب سبب ایجاد استرس و فشار بر روی بدن و ذهن می‌گردد، به همین خاطر پوست هم تحت استرس قرار گرفته و آکنه ایجاد می‌شود.

پس با خوابیدن کافی در شب به پوست خود فرصت بهبود و بازسازی داده و از ایجاد آکنه پیشگیری کنید.

  • تامین هورمون رشد انسانی

هورمون گنادوتروپین انسانی، یا هورمون رشد انسانی، به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود و از غده هیپوفیز مغز ترشح می‌شود. این هورمون، مانند سایر هورمون‌های جنسی، در طول زمان تغییراتی در سطح خود دارد، بر فرض مثال در دوران بارداری سطح این هورمون بالاتر می‌رود. همچنین، این‌ هورمون وظیفه حمایت از بافت عضلانی، تقویت استخوان و مو و نگهداری و سلامت پوست را بر عهده دارد.

 به همین خاطر، از این هورمون برای تهیه محصولات مراقبت از پوست هم استفاده می‌شود.

کاهش زمان خواب قادر است منجر به کاهش سطح هورمون HCG یا گنادوتروپین شده و در نتیجه پوست نازک‌تر و افتاده شود. لازم به ذکر است که، کاهش این هورمون ممکن است سبب نازک شدن موها نیز گردد.

تاثیر کم خوابی بر سلامت پوست و مو

همان‌طور که می‌دانید اهمیت خواب بر پوست و مو تقریبا بر هیچ فردی پوشیده نیست. چون در بیشتر موارد کم خوابی با مشکلات پوست و مو از جمله ریزش مو یا جوش صورت در ارتباط است. بر اساس تحقیقات انجام شده بسیاری از بانوانی که در طول شبانه روز تنها ۱ الی ۲ ساعت کمتر از حد استاندارد خود می‌خوابند قطعا نسبت به دیگران از پوست کدرتر و پر چروک‌ تری برخوردار هستند.

از پیامدهای کم خوابی که می‌تواند نه تنها پوست و مو بلکه تمام بدن را با چالش مواجه کند می‌توان به کاهش تمرکز، پیری زودرس، ضعف حافظه، شکنندگی موها، کاهش قدرت باروری در مردان، سکته مغزی، خستگی مزمن، دیابت نوع 2 و ضعف سیستم ایمنی اشاره کرد.

لازم به ذکر است که کم خوابی به خاطر کاهش رطوبت و تغذیه مناسب موها، موجب خشکی، شکنندگی و موخوره می‌شود.

 ریزش مو نیز از دیگر تاثیرات کم‌خوابی است چرا که چرخه رشد طبیعی مو دچار اختلال می‌گردد. پس، داشتن یک الگوی خواب سالم و کافی برای حفظ سلامت، شادابی و زیبایی پوست و مو لازم می‌باشد.

بهترین زمان خواب برای سلامت پوست و مو

در این مقاله در مورد اهمیت خواب بر پوست و مو و اثرات بی خوابی بر پوست صحبت نمودیم، اما بهترین زمان خواب برای داشتن پوست شاداب، چه موقع است؟ براساس تحقیقات انجام شده خواب شبانه چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی به مراتب بهتر از خواب روزانه می‌باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا در ساعات آغازین شب به خواب رفته و صبح زود بیدار شوید. در واقع بازه پیشنهادی بسیاری از کارشناسان ۱۰ الی ۱۱ تا ۶ الی ۷ صبح است که با توجه به سبک زندگی خودتان می‌توانید الگوی خوابتان را تنظیم نمایید.

این تفکر که شب دیر بخوابید و از آن طرف صبح دیرتر از خواب بلند شوید کاملا اشتباه می‌باشد. در واقع اگر چه شما بازه ۸ ساعته را به خواب رفته‌اید اما کیفیت خواب روز با شب قابل مقایسه نمی‌باشد. چون علت این موضوع به ترشح هورمون ملاتونین و ماده موثر کلاژن مربوط می‌شود. بهتر است به این نکته مهم توجه داشته باشید برای اینکه بتوانید در طول روز شادابی و جوانی پوست و موی خود را حفظ کنید، باید حداکثر ساعت ۱۱ شب به خواب بروید. بازه زمانی ۱۰ الی ۱۱ و ۶ الی ۷ صبح بهترین زمان برای ترمیم و بازسازی پوست و مو می‌باشد.

سوالات درمورد تاثیر خواب بر سلامت پوست و مو

بهترین زمان خواب چه ساعاتی است؟

۱۰ الی ۱۱ تا ۶ الی ۷ صبح.

بهترین حالت خواب چه حالتی است؟

خوابیدن به پشت و رو به بالا.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *