دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس و جوانسازی | مراقبت‌ها و عوارض

فهرست محتوا نمایش

در کشورهای اروپایی ترکیبات تزریقی زیادی جهت رفع چین و چروک یا افزایش حجم اعضای بدن پرطرفدار شده است که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات کمی در این مورد وجود دارد. سابقه‌ی استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به ۵۰ سال پیش باز می‌گردد؛ اما استفاده از آن برای محو کردن خطوط پوستی ۱۵ سالی است که رواج پیدا کرده است.

این نوع ترکیبات به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: ترکیبات فلج کننده؛ که با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، اسپاسم آن ناحیه را رفع می‌کنند و از انقباض عضلات جلوگیری می‌کنند، بنابراین باعث رفع چین و چروک و گاهی بالا بردن ابروها می‌شوند و طول اثرشان بین 3 الی 6 ماه می‌باشد. بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم می‌باشد.

تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم می‌کند و خطوطی که بدلیل پرکاری روی صورت به وجود می‌آید را از بین می‌برد و در نتیجه صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر خواهد رسید.
ترکیبات پُرکننده؛ که با پرکردن شیارها باعث پرشدن چروک‌ها مثل پركردن خط خنده، رفع لاغری دست و صورت، گودی زیر چشم ها، افزایش حجم لب، گونه، چانه و… می‌شوند و این ترکیبات حتی برای پر کردن فرورفتگی‌های ضایعاتی چون سالک و… و نیز تغییرات محدود در حالت بینی کاربرد دارند.برای اطلاع از هزینه خدمات بوتاکس با کلینیک دکتر خیرالهی تماس حاصل فرمایید.

انواع ترکیبات پرکننده

ترکیبات پرکننده به دو نوع موقت و دائم تقسیم می‌شوند.البته نوع ژل دائم پلی اکریل آمید خود دارای انواع مختلفی است و مطالعات و تحقیقات متعدد بر روی برخی انواع آن در اروپا طی سی سال گذشته نشان داده است که نه تنها هیچ گونه حساسیت، سرطان زایی، مسمومیت و… با آن وجود ندارد، بلکه غیرقابل جذب و تجزیه بودن، تطابق کامل با بافت پیوندی بدن و یکنواختی کامل آن نیز به اثبات رسیده است. در این مقاله مطالب مهم و اساس علمی تزریق بوتاکس را بررسی خواهیم کرد و به متداول‌ترین سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک ترکیب ساخته شده از سمی به نام بوتولینوم است. که در دز‌های کنترل شده استفاده می‌شود و کاملا بی‌خطر است. تزریق بوتاکس در زیر پوست، سبب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد.
تزریق بوتاکس به نواحی دارای چین و چروک صورت با هدف جوانسازی پوست صورت می‌گیرد. تزریق بوتاکس خط خنده و همین طور بوتاکس پیشانی یا خط اخم از جمله محبوب‌ترین تزریقات زیبایی هستند که در کلینیک تخصصی دکتر خیرالهی انجام می‌شوند.

مراقب‌ بعد از بوتاکس چیست؟

مراقبت‌ بعد از بوتاکس عبارتند از:

 بوتاکس و مراقبت‌های بعد از آن

 • حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از شستن صورت خودداری کنید.
 • حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از آرایش کردن خودداری کنید.
 • حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خم کردن سر خود دوری کنید.حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس دراز کشیدن و خوابیدن ممنوع می‌باشد.
 • حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خاریدن، ماساژ پیشانی و دور چشم خودداری کنید.
 • حداقل تا 3 روز بعد از تزریق بوتاکس از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • حداقل تا یک هفته بعد از تزریق بوتاکس از مصرف الکل، کافیین و سیگار خودداری کتید.
 • حداقل تا سه روز از کارهای سنگین و فعالیت‌های ورزشی خودداری کنید.
 • در صورت مشاهده التهاب و کبودی یخ گذاشته شود.
 • در صورت سردرد استامینوفن ساده استفاده شود.
 • حداقل تا سه شب بالشت بلند زیر سر قرار گیرد.
 • حداقل تا ۴۸ ساعت پس از تزریق بوتاکس، اثر بوتاکس شروع شده و تا دو هفته کامل نمایان می‌شود.

عوارض بوتاکس چیست؟

 • سردرد‌، درد و علایم مشابه با سرما خوردگی می‌شود.
 • کبودی جزئی در ناحیه تزریق بوتاکس که با گذشت چند روز از بین می‌رود.
 • در عوارض نادر بوتاکس، افتادگی پلک بعد از بوتاکس ممکن است مشاهده شود که در ۵ درصد از افراد دیده می‌شود.

در صورت بروز عوارض نادر :

بوتاکس وعوارض آن

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • سردرد‌های میگرنی
 • دشواری در تکلم یا بلع
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار

تفاوت بين ژل‌هاي پاژ و اكراميد

ایجاد عوارضی مثل حساسیت نسبت به نوع آکرامید خیلی کم‌تر می‌باشد و با توجه به اینکه فرمول هر دو ژل دارای ماندگاری یکسانی است، تفاوت عمده در میزان درجه خلوص و مواد افزودنی به ژل پاژ و بسته بندی و تکنولوژی تولید آن‌ها است و ژل پاژ برای نقاط ظریف مانند لب و خط خنده مناسب نخواهد بود.

بوتولونیوم نوع A چیست؟

بوتولونیوم نوع A که در بیشتر داروهای تزریق بوتاکس وجود دارد)، نوعی ماده‌یِ سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار می‌اندازد. عضلات ارادی بدن مثل عضلاتی که در صورت قرار دارند در صورتی منقبض می‌شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن‌ها برسد.

در صورتی که در محل عضله، سم بوتولونیوم وجود داشته باشد، عملکرد عصب حرکتی مختل و عضله فلج می‌شود. بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم (Clostridium botulinum) تولید می‌شود. در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود، یکی از کشنده‌ترین سم‌های تولید شده در طبیعت به حساب می‌آید.
برای یک انسان ۷۰ کیلوگرمی، تنها ۷۰ میلی‌گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. بوتولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث ایجاد بیماری بوتولیسم می‌شود که بسیار کشنده‌ است.

تفاوت بوتاکس و ژل

بوتاکس عضله را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما تزریق ژل، دقیقا همانطور که از نام آن مشخص است تزریق می‌شود تا چین و چروک‌ها را پر کند و یا هر گونه ناسازگاری در حجم روی صورت را از بین می‌برد.

تفاوت بوتاکس و ژل

محصولاتی مانند (Juvederm) می‌توانند برای پر کردن و پر حجم کردن لب و چین و چروک‌های خاص در اطراف صورت استفاده شوند
اگر چین و چروک بسیار عمیق باشد، که با بوتاکس بتوان آن را پر کرد، تزریق ژل می‌تواند به طور موقت جلوه و نتایج آن را به طور متوسط 9 ماه کاهش دهد.

بوتاکس در کدام نواحی بدن استفاده می‌شود؟

متداول‌ترین نواحی که تزریق بوتاکس صورت می‌گیرد، ناحیه پنجه کلاغی در اطراف ناحیه چشم، چروک‌های بین دو ابرو، شیار‌ها و چروک‌های روی پیشانی، چین و چروک‌های افقی در پیشانی می‌باشد. حتی اط بوتاکس می‌توان برای کنار خط آرواره استفاده کرد تا ضایعات استخوانی را بی اثر کند و لب‌های نزول یافته را اصلاح کند. همچنین با تزریق بوتاکس در زیر بغل هنگامی که بوتاکس به غدد عرق تزریق بوتاکس می‌شود، می‌تواند ماه‌ها به طور کامل عرق و بو را متوقف کند.

برندهای معتبر بوتاکس

تا قبل از سال ۲۰۰۹ تنها فرآورده‌ی بوتولونیوم نوع A که تاییدیه سازمان FDA را داشت، برند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان بود.
برای همین تزریق بوتولونیم با نام تجاری بوتاکس معروف شد. در صورتی که بوتاکس فقط یکی از فرآورده‌های این ماده است که برای درمان اختلالات عضلانی و همچنین زیباسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بوتاکس ساخت شرکت آلرگان در ایران کمیاب است و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۰۹ دومین فرآورده‌ی بوتولونیوم مورد تایید FDA قرار گرفت.

بوتاکس دیسپورت

 برند دیسپورت که ساخت کشور انگلستان است، هم ‌اکنون در بیش از ۶۵ کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان اثربخشی و همچنین عوارض این دارو همانند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان است. دیسپورت یکی از پر مصرف‌ترین برندهای بوتاکس در ایران به حساب می‌آید.
بوتاکس دیسپورت، پروتئینی دارد که با ارسال پیام‌هایی به مغز ، چین و چروک ها را در محل تزریق شده متوقف نموده و از بین می‌برد. تاثیر محلول دیسپورت معمولا ۷ الی ۱۰ روز پس از تزریق بوتاکس قابل مشاهده خواهد بود.

بوتاکس نورونوکس Neuronox

نورونوکس محصول کشور کره، دومین برند معروف بوتاکس در ایران است. این فرآورده قیمت پایین‌تری نسبت به دیسپورت و اثربخشی مشابهی دارد. نورونوکس مورد تایید سازمان FDA نیست ولی استفاده از آن در ایران مجاز است.

بوتاکس مسپورت

سومین برند مجاز بوتاکس در ایران، برند مسپورت است. مسپورت یا مصپورت برندی ایرانی است که نسبت به سایر بوتاکس‌ها قیمت پایین‌تری دارد. مسپورت از لحاظ کیفیت با نمونه‌های مشابه خارجی قابل رقابت است.

بوتاکس زئومین

زئومین محصول کشور آلمان و یکی از بهترین برندهای آن می‌باشد که در از بین بردن و محو کردن چروک‌های روی تمامی نقاط صورت کاربرد دارد. عملکرد و ماندگاری بالای بوتاکس زئومین باعث شده است که بیشتر پزشکانی که متخصص پوست هستند استفاده از برند زئومین را برای بیماران خود توصیه کنند.

مهم‌ترین تفاوتی که زئومین با دیگر بوتاکس‌ها دارد این است که نگهداری از محلول زئومین نیازی به دمای پایین ندارد و به همین دلیل استفاده کردن و توزیع آن در کلینیک‌ها به راحتی صورت می‌گیرد. تاثیر محلول زئومین یک هفته الی ده روز پس از تزریق بوتاکس مشخص می‌شود.

شباهت بوتاکس زئومین و دیسپورت

 • زئومین و دیسپورت هر دو از ماده اصلی بوتولینوم A توسط باکتری Clostridium botulinum تشکیل شده اند. سم بوتولینوم با اشغال کردن اتصال عصبی عضلانی روی پوست و ماهیچه‌های تزریق شده تاثیر می‌گذارد.
 • زئومین و دیسپورت هر دو اثر خود را در حدود ۷ روز پس از تزریق بوتاکس اعمال می‌کنند، و اثرات آنها حداقل تا ۶ ماه طول می‌کشد. تأثیر کلی که از بوتاکس زئومین و دیسپورت بدست می‌آید یکسان است.
 • زئومین و دیسپورت هر دو با واحدی یکسان اندازه گیری می‌شوند و اندازه گیری دوز لازم را برای پزشک معالج آسان می‌کنند.
 • هزینه تزریق بوتاکس زئومین و دیسپورت تقریبا یکسان می‌باشد، و این موضوع باعث می‌شود كه تجویز هر کدام برای پزشک یا بیمار انتخابی باشد.
?تفاوت بوتاکس زئومین و دیسپورت?
ساختار اساسی زئومین و دیسپورت با یکدیگر متفاوت است، حتی اگر ماده اصلی یکسان باشد. ساختار محلول دیسپورت پروتئینی دارد که زئومین فاقد آن می‌باشد و در حقیقت سم بوتولینوم خالی است. این پوشش پروتئینی روی محلول دیسپورت باعث ایجاد واکنش‌های ایمنی توسط بدن شود که در نهایت می‌تواند تزریق بوتاکس را بی اثر کند. اعتقاد بر این است که این یک مزیت برای زئومین است زیرا تزریق بوتاکس مکرر محلول زئومین منجر به ایجاد آنتی بادی نمی‌شود.
دیسپورت در فریزر یا در دمای بین ۲ الی ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شود. بنابراین ، نیاز به نگهداری در یخچال را دارد. از جهت دیگر، زئومین لزوماً نباید در فریزر یا یخچال نگهداری شود، و این ویژگی حمل و نقل محصول را بسیار آسان‌تر و حتی کم هزینه‌تر می‌کند.
زئومین توسط Merz Pharma ساخته می‌شود در حالی که دیسپورت توسط Allergan تولید می‌شود. در بیشتر موارد، در صورتی که بدن در برابر دیسپورت مقاومت کند می‌توان از زئومین استفاده کرد.

انواع چین و چروک صورت

چروک‌های صورت دو نوع‌اند که شامل:

انواع چین و چروک

نوع ديناميک كه به خاطر حركت مكرر عضلات صورت در طی سال‌ها ايجاد می‌شوند.
نوع استاتيک كه در اثر كاهش كشساني پوست به دلایل متفاوتی از جمله جاذبه زمين به وجود  مي‌آيند.
سال‌ها تنها راه درمان چروک‌های استاتيک ليفتينگ صورت و ابرو بود كه چروک‌های ديناميك را درمان نمی‌كرد.
بعضی از افراد لبخندی تحت عنوان لبخند موناليزا دارند كه گوشه‌های دهان در حالت طبيعی به طرف پايين لب فوقانی كشيده می‌شود. می‌توان با تزريق بوتاكس اين حالت را از بين برد.

کاربردهای بوتاکس

مزایای بوتاکس (benefits of botox) گوناگون است که چند مورد از آن را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

بالا بردن ابروها با بوتاکس

با گذشت زمان، علائم پیری ظاهر خواهند شد. شل شدن پوست و پایین آمدن ابرو هم یکی از این نشانه‌ها می‌باشد. وقتی ابرو پایین می‌آید، بالای پلک چشم را می‌پوشاند و به همین دلیل جلوه بدی به صورت خواهد داد؛ به همین دلیل افراد زیادی در پی درمان این عارضه و بالا بردن ابرو هستند.
در طی گذشت زمان و پیر شدن، عضلات و ماهیچه‌هایی که در زیر ابرو‌ها قرار دارند، شل می‌شوند و به همین دلیل، ابرو‌ها پایین‌تر از معمول قرار می‌گیرند. برای سفت کردن این عضلات که در قسمت پایین ابرو‌ها قرار دارند، باید از بوتاکس استفاده کرد که با فلج کردن یک عضله، آن عضله را سفت‌تر می‌کند.
با تزریق بوتاکس به قسمت ابروها، عضله زیر ابرو سفت شده و آن ابرو را لیفت می‌کند. بنابراین این سم بسیار قوی می‌تواند به بالا بردن ابروها نیز کمک کند.

تزریق بوتاکس اطراف چشم

یکی دیگر از مشکلاتی که برای افراد به وجود می‌آید خطوط اطراف چشم هستند که از زیبایی شما کم می‌کنند. در کل پدیده‌ای که بیشتر در بزرگسالان به وجود می‌آید و از زیبایی آن کم می‌کند، خطوط خنده است.
این خطوط در هنگام خنده آشکار می‌شوند. بسیاری از افراد به دنبال درمان خط خنده هستند و خیلی از آن‌ها در می‌یابند که بهترین راه استفاده از بوتاکس است.
این ماده، با فلج کردن ماهیچه‌های کنار چشم و یا با کاهش حرکت این عضلات، چین و چروک های کنار چشم که در اصطلاح خطوط خنده خوانده می‌شوند را از بین می‌برد.

تزریق بوتاکس در پیشانی

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های بوتاکس تزریق بوتاکس در پیشانی است و به گفته بعضی افراد، مفیدترین کاربرد بوتاکس در زمینه زیبایی محسوب می‌شود. وقتی بوتاکس به پیشانی تزریق می‌شود، باعث از کار افتادن و حرکت نکردن ماهیچه‌های پیشانی و یا کم کردن تحرک عضلات پیشانی می‌شود.
ناحیه پیشانی یکی از نواحی بدن است که چین و چروک بسیاری دارد و همچنین پتانسیل به وجود آمدن چین و چروک بسیار زیاد را نیز دارا است. بوتاکس در ناحیه پیشانی، بهترین عملکرد و کمترین عوارض را نسبت به بقیه اندام‌ها در بدن دارد.
این ماده در صورت تزریق بوتاکس پیشانی، حرکت عضلات پیشانی را از بین خواهد برد و در نتیجه باعث از بین رفتن چین و چروک در این ناحیه می‌شود.

تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس در زیر بغل، کف دست و پا، باعث از بین بردن تعریق زیاد در این نواحی می‌شود. افرادی هستند که به طور طبیعی تعریق بسیار بالایی دارند و به همین دلیل نمی‌توانند بعضی کار‌ها اعم از نوشتن را به خوبی انجام دهند.
این افراد در بعضی از مواقع به قدری دچار تعریق می‌شوند که از دست، پا و یا زیر بغل آنها آب چکه می‌کند این تعریق حتی در زمستان هم اتفاق می‌افتد، این نوع تعریق‌ها کاملا ژنتیکی بوده و به عوامل محیطی بستگی زیادی نخواهد داشت، گرچه در بعضی از مواقع، عوامل محیطی هم روی این مسئله تاثیرگذار است.

با تزریق بوتاکس در این مکان‌ها، عصب‌هایی که به صورت نرمال عمل تعریق را انجام می‌دهند، از کار افتاده و دیگر تعرقی مشاهده نخواهد شد. البته پس از مدت 6 الی 12 ماه، تاثیر بوتاکس تزریق شده از بین خواهد رفت و تعریق دوباره آغاز می‌شود.

از بین بردن چروک‌های گردن، بالا بردن نوک بینی، پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی، میگرن مزمن، اسپاسم عضلات گردن، مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال، برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی نیز از کاربردهای درمانی بوتاکس محسوب می‌شود.

بوتاکس لب

تزریق بوتاکس لب هم جزو کاربردهای زیبایی محسوب شده و هم درمانی، زیرا در بسیاری از موارد افرادی که دچار سانحه می‌شوند و به ناحیه لب آن‌ها آسیب می‌رسد از این تکنیک درمانی برای حجم‌دهی به لب‌های خود استفاده می‌کنند.

بوتاکس کف دست

بوتاکس کف دست برای درمان اختلال هایپرهیدروز صورت مب‌گیرد. هایپرهیدروز به هرگونه تعریقِ بیش از حدِ نرمال در اندام‌­های مختلف بدن طلاقی می­شود، به ویژه وقتی هوا گرم نیست. افراد مبتلا به این اختلال قطرات عرق را احساس می­کنند و این موضوع خصوصاً در کف دست­‌ها بسیار آزاردهنده می‌باشد.

چه کسانی نمی‌توانند بوتاکس تزریق کنند؟

 • خانم‌های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی بدن
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق بوتاکس
 • افرادی که داروهای رقیق‌ کننده یا ضد انعقادی خون استفاده می‌کنند، باید مصرف این داروها را به پزشک اطلاع دهند.
 • بوتاکس برای چین و چروک‌های خیلی عمیق تاثیری ندارد. در این حالت هم باید نظر پزشک متخصص را بپرسید.

رفع عوارض بوتاکس

برای رفع عوارض آن می‌توان از حوله گرم برای از بین بردن بوتاکس استفاده کرد. که یکی از روش خانگی رفع بوتاکس می‌باشد.

ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است؟

به طور کلی اثرات بوتاکس با هدف جوانسازی پوست، بین ۴ الی ۶ ماه پس از تزریق بوتاکس پایدار است. موثرترین عوامل بر ماندگاری بوتاکس، محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده می‌باشد. به جز این‌ موارد، عوامل دیگری هم بر پایداری اثرات تاثیر می‌گذارند که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سن افراد
 • میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوست هر فرد
 • عمق چین و چروک‌ها یا خطوط پوستی

شستن صورت بعد از بوتاکس

شستن صورت بعد از بوتاکس به دلیل برخورد آب با نواحی ورود سوزن می‌تواند موجب نگرانی برخی از افراد شود. از آنجایی که تزریق بوتاکس کاملا غیر تهاجمی بوده و فقط با ورود مواد بوتاکس از طریق سوزن مخصوص به بافت صورت صورت می‌گیرد هیچ گونه زخم و خونریزی به همراه نخواهد داشت؛ بنابراین اشخاص می‌توانند بلافاصله به شست و شوی صورت خود بپردازند.

خوابیدن بعد از بوتاکس

زمانیکه به مدت طولانی در حالت دراز کشیدن و یا خم شدن قرار بگیرید تاثیر نیروی جاذبه بر بدن بیشتر شده و موجب تکان خوردن مواد بوتاکس در زیر پوست می‌شود. با این حرکت امکان دارد ماده بوتاکس وارد حفره چشمی شود و عوارض آن افتادگی پلک و دوبینی می باشد. اگر موقع خواب به روی صورت غلت بزنید و بوتاکس وارد حفره چشمی شود بهبود و درمان آن ۳ ماه و یا بیشتر زمان می برد.

کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

یکی از عوارض بوتاکس، کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس است. سم موجود در تزریق بوتاکس باعث فلج عضلات در ناحیه‌ی تزریق شده خواهد شد. بعضی اوقات، وقتی بوتاکس تزریق می‌شود، امکان دارد به مناطق ناخواسته سفر کند. در برخی مواقع، ممکن است بعد از تزریق بوتاکس، افتادگی پلک را تجربه کنید. افتادگی پلک موجب کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس می‌شود

درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس

بوتاکس یک درمان موقت است. این درمان می تواند ۳تا ۷ ماه زمان ببرد، اما افتادگی پلک معمولا در عرض ۴ تا ۶ هفته از بین می رود. جدا از انتظار برای حل مشکل به صورت طبیعی و در گذر زمان، چند درمان ممکن است مشکل را کاهش دهد: قطره های چشمی مثل آپراکلونیدین (Iopidine) که می توانند در صورت افتادگی پلک و نه افتادگی ابرو کمک کنند.، بوتاکس بیشتر، که اگر در محل مناسب تزریق شود، می تواند با شل شدن عضلات ابرو مقابله کند.

هزینه‌ بوتاکس صورت

هزینه‌ بوتاکس به عوامل مختلفی چون سن فرد، میزان عمق چروک‌ها و وسعت آن‌ها و شهری که فرد در آن اقدام به تزریق بوتاکس می‌نماید بستگی دارد.

پرسش و پاسخ در مورد بوتاکس

هر چند وقت یکبار می‌توان بوتاکس کرد؟

در مورد این مسئله باید با پزشک خود مشورت کنید. به طور کلی تزریق بوتاکس در فواصل کوتاه ‌تر از سه ماه توصیه نخواهد شد. چون در این صورت ممکن است بدن شما به سم بوتولونیوم مقاوم شده و دیگر به درمان پاسخی ندهد.

چقدر طول می‌کشد تا بوتاکس اثر کند؟

بلافاصله بعد از شروع درمان، بوتاکس در هر شرایطی، از یک روز الی ده روز طول می کشد تا بهبودی پیدا کند و به طور متوسط، حدود سه تا هشت ماه زمان می برد؛ زیرا این مقدار زمانی است که طول می کشد تا بدن شما گیرنده های جدید در عضله بسازد.

آیا بوتاکس مورد تایید FDA می باشد؟

بوتاکس تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با میزان تهاجم کم. همچنين معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم می باشد.

چه نتایجی را می توان انتظار داشت ؟

می توانید نتایج درمانی خود را در طی چند روز بینید. طی یک هفته وضعیت خطوط شما بهتر می شود. نتایج قابل مشاهده برای مدت 4-6 ماه باقی خواهد ماند. نتایج می تواند متغییر باشد.

اگر از ادامه درمان منصرف شوید چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمانتان بر می گردد.

آیا بوتاکس بی خطر است؟ آیا سمی نیست؟

بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی است که در دوز بسیار پایین تجویز می شود. تاثیر بوتاکس معمولا به ناحیه تزریق محدود شده و به جاهای دیگر بدن سرایت نمی کند. بوتاکس توسط FDA تایید شده است و کاربرد کلینیکی بیست ساله آن بی خطر بودن آن را ثابت کرده است.

آیا بوتاکس خوب است؟

برای رسیدن به جواب این سوال ابتدا باید همه چیز را در مورد بوتاکس بدانید و سپس با پزشک مربوطه مشورت کنید.

آیا بوتاکس عوارض دارد؟

در کل تزریق بوتاکس عوارض بسیار کمی دارد و بیشتر این عوارض ممکن است به دلیل ناآشنایی شخص تزریق کننده بوتاکس و تزریق این ماده توسط افراد غیر متخصص ایجاد شود.

4.9/5 - (23 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *