دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟ + راه‌های افزایش آن

فهرست محتوا نمایش

داشتن پوستی صاف و بدون چین و چروک از خواسته‌های هر فردی می‌باشد. روش‌های مختلفی برای رفع چین و چروک‌های صورت بخصوص چین و چروک پیشانی وجود دارد که از جمله این روش‌ها بوتاکس می‌باشد.

در این مقاله به مهم‌ترین مورد حائز اهمیت برای هر فردی که بوتاکس تزریق می‌کند یعنی ماندگاری بوتاکس اشاره خواهیم کرد.
زمانی که بوتاکس به ماهیچه‌ی مورد نظر تزریق می‌شود ماهیچه ریلکس شده و به این ترتیب چروک‌ها و خطوط بر طرف خواهند شد. این روش به رفع خطوط اخم کمک خواهد کرد.

بوتاکس تزریق شده برای اهداف پزشکی مانند اسپاسم عضلات اولین بار در سال 1989 توسط سازمان غذا و دارو (FDA) آمریکا تائید شد. سابقه‌ی استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به بیش از ۵۰ سال پیش باز می‌گردد؛
اما به کارگیری آن برای محو کردن خطوط پوستی ۱۵ سال است که رواج پیدا کرده است.

عوامل تاثیرگذار بر افزایش ماندگاری بوتاکس

متابولیسم بیمار

یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش ماندگاری بوتاکس متابولیسم بدن افراد می‌باشد. بوتاکس در بدن افراد با متابولیسم بالاتر، سریع‌تر از بین خواهد رفت.
بالا رفتن سن نیز سرعت از بین رفتن اثر بوتاکس را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بیماران سن دار باید زودتر درمان بوتاکس را تمدید کنند.

ماندگاری بوتاکس
ماندگاری بوتاکس

محل تزریق بوتاکس

محل تزریق بوتاکس نیز در ماندگاری اثر آن تاثیرگذار است. هرچه عضله‌ای که تزریق به آن انجام می‌شود بزرگتر باشد، مدت زمان باقی ماندن اثر آن نیز کمتر می‌شود. نتیجه‌ی حاصل از تزریق بوتاکس بر عضلات کوچکتر ماندگارتر است.
بطور مثال ماندگاری تزریق بوتاکس، سه ماه است، اما دوام تاثیر تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی بیش از چهار ماه می‌باشد.

دوز بوتاکس تزریق شده

اولین عامل موثر بر ماندگاری بوتاکس مقدار دوز تزریقی آن می‌باشد. هرچه تعداد دوز بیشتری از بوتاکس در عضله تزریق شود، ماندگاری نتیجه نیز بیشتر می‌شود. البته در همه بیماران نتیجه یکسان نیست.
ممکن است یک نفر عضلات چشم قوی و عضلات پیشانی ضعیفی داشته باشد، اما دیگری برعکس باشد. به همین دلیل تزریق بوتاکسی موفقیت آمیز می‌باشد که متناسب با وضعیت عضلات بیمار طراحی شود.

رقیق‌سازی

یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش ماندگاری بوتاکس رقیق‌سازی می‌باشد. بوتاکس قبل از تزریق با سرم نمکی رقیق می‌شود. رقیق‌سازی صحیح منجر به درمانی تاثیرگذار، ایمن و راحت می‌شود که نتایج خوبی را به دست می‌دهد.
اما احتمال دارد که بوتاکس بیش از اندازه رقیق شود، در این صورت تاثیر بوتاکس سریع‌تر از بین خواهد رفت.

بزرگی و قدرت عضله

قدرت عضله نیز تعیین کننده‌ی دوام نتایج تزریق بوتاکس است. زیرا در این شرایط برای از بین بردن چین و چروک و اصلاح ایرادات صورت باید مقدار زیادی بوتاکس تزریق شود این امر ممکن است عضلات صورت را بیش از حد فلج کند که هرگز پیشنهاد نمی‌شود.
عضلات ضعیف مانند عضلات قوی با اثر بوتاکس مقابله نمی‌کنند. به همین دلیل بیمارانی که عضلات قوی دارند، معمولاً باید درمان را هر دو ماه یک بار تکرار کنند، این مدت برای بیماران با عضلات بسیار قوی حتی کمتر از دو ماه است.

مدت زمان استفاده از بوتاکس

ماندگاری اثر بوتاکس با هر بار تکرار درمان افزایش پیدا می‌کند. دلیل ثابت شده‌ای وجود ندارد که چرا تکرار درمان منجر به ماندگارتر شدن نتایج می‌شود اما احتمالاً عضلات بر اثر شل کنندگی بوتاکس عادت می‌کنند.
در هر حال بیمارانی که برای مدت طولانی از بوتاکس استفاده کرده‌اند، می‌توانند فواصل بین تزریق‌ها را به نه ماه افزایش دهند.

مهارت و تجربه متخصص

تخصص و مهارت پزشک موجب تزریق بوتاکس در ناحیه درست می‌شود، چون متخصص باتجربه دوز صحیح دارو و چگونگی استفاده‌ی مناسب از وسایل تزریق را می‌داند امکان شخصی‌سازی درمان را فراهم می‌کند و با کمک فرد بهترین برنامه درمانی را تهیه می‌کند و با تکیه بر دانش و تجربه‌ی خود بیمار را به هدف خود، یعنی داشتن پوستی جوان خواهد رساند.
مراجعه به افراد نابلد و بدون تخصص می‌تواند نتیجه ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد. پس به بیماران توصیه می‌شود که حدالامکان پزشک متخصص و مجرب را انتخاب کنند.

نگهداری بوتاکس در محیط سرد

مهم است که بوتاکس در محل سرد نگهداری شود و وقتی از محیط سرد بیرون آورده شد، ظرف چهار ساعت مصرف شود. درصورتیکه بوتاکس بیشتر از چهار ساعت در محیط گرم باقی بماند، ضعیف می‌شود و اثر آن زودتر از حد انتظار از بین خواهد رفت.
به همین دلیل بیماران باید اطمینان حاصل کنند که متخصص بوتاکس را به روش صحیح نگهداری می‌کند و بوتاکس جدید است.

ورزشکار بودن

ورزشکاران بدلیل فعالیت بدنی زیادی که دارند متابولیسم آن‌ها بیشتر از افراد معمولی می‌باشد. بنابراین بدن ورزشکاران زخم‌ها و آسیب دیدگی‌ها را سریع‌تر از افراد عادی درمان می‌کند. بدن بوتاکس را به عنوان یک ماده مهاجم خارجی و اضافی می‌بیند،
بنابراین به آن حمله کرده و سعی می‌کند آن را حل کند. به همین دلیل ورزشکاران باید تزریق بوتاکس را در فواصل زمانی کوتاه‌تری تکرار کنند. تغذیه مناسب، حفظ شادابی و نشاط پوست صورت به شما کمک خواهد کرد تا مدت زمان بیشتری از مزایای بوتاکس بهره‌مند شوید.

حجم چین و چروک‌های پوست

یکی دیگر از عوامل مهم تاثیرگذار بر روی ماندگاری بوتاکس، میزان چین و چروک‌های پوست است. معمولا، بوتاکس پیشانی با دقت زیادی صورت می‌گیرد، زیرا میزان چین و چروک در این ناحیه بسیار زیاد است و از بین بردن خطوط طبیعی آن هرگز پیشنهاد نمی‌شود.
از این جهت، بهتر است پزشکانی را انتخاب کنید که از تجربه کافی بهره‌مند باشند و به راحتی محل دقیق تزریق بوتاکس را تشخیص دهند. تجربه پزشکان به آن‌ها کمک می‌کند که خطوط طبیعی صورت را از چین و چروک‌های پوست تشخیص دهند.

سن افراد

افرادی که پا به سنین میان‌سالی و پیری گذاشته است، باید در فاصله‌های کوتاه‌تری تمدید بوتاکس را انجام دهند. زیرا افزایش سن باعث کاهش خاصیت انعطاف‌پذیری و ضعف عضلات در آن‌ها می‌شود. داشتن بهترین سن بوتاکس می تواند در ماندگاری آن تاثیر بگذارد.
همچنین با افزایش سن چین و چروک‌ها به صورت طبیعی افزایش می‌یابد و بنابراین اثرات بوتاکس در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

اهمیت ساختار صورت در بوتاکس

اینکه صورت چقدر استخوانی و چقدر گوشتی باشد می‌تواند بر ماندگاری بوتاکس تاثیرگذار باشد. به طور معمول چین و چروک در افراد با صورت‌های چاق‌تر بیش‌تر از افراد با چهره‌های استخوانی بوجود می‌آید. بنابراین زمان ماندگاری بوتاکس نیز در این افراد کوتاه‌تر خواهد بود.

اهمیت حالات چهره در بوتاکس

حالت‌های چهره افراد تاثیر زیادی در ماندگاری بوتاکس دارد. اگر زیاد اخم ‌کنید یا ‌بخندید، باید زودتر از دیگر افراد اقدام به تمدید بوتاکس خط اخم یا لبخند خود بکنید.
همچنین افرادی که با چهره خود خیلی بازی می‌کنند و قبل از بروز احساسات توسط زبانشان می‌توان آن را در چهره‌شان خواند، خطوط عمیق‌تری در چهره داشته و بنابراین زودتر به تمدید بوتاکس نیاز پیدا می‌کنند.

مصرف سیگار و قلیان

نیکوتین موجود در سیگار و قلیان می‌تواند به عضلات آسیب برساند و آن‌ها را ضعیف کند. بنابراین اگر سیگاری هستید و بعد از تزریق بوتاکس هم آن را ترک نکرده‌اید، نباید انتظار زیادی از ماندگاری بوتاکس داشته باشید.

ژنتیک یا بیماری

در صورتی ‌که به صورت ژنتیکی چین و چروک دارید، تعداد دفعات بیشتر باید برای تمدید بوتاکس مراجعه کنید. زیرا بوتاکس نمی‌تواند با ویژگی‌های طبیعی بدن شما مبارزه کند.
همچنین اگر دارای بیماری خاصی هستید، داروهای مورد استفاده یا نوع بیماری می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش ماندگاری بوتاکس برای شما باشد.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس برای افزایش ماندگاری بوتاکس

استفاده از کرم ضد آفتاب، روش شستن صورت بعد از بوتاکس روش‌های موجود برای تقویت سیستم ایمنی و رسیدگی به پوست از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر از مراقبت‌ بعد از بوتاکس پیروی نکنید باید فواصل تمدید بوتاکس را کوتاه‌تر کنید.
زیرا ساعات طولانی قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید، استفاده از کرم‌های نامرغوب و توجه نکردن به سلامت پوست می‌تواند آسیب زیادی به عضله‌های چهره وارد کند و چین و چروک را بیشتر کند.

شستن صورت بعد از بوتاکس

افرادی که بعد از گذشت ۲۴ ساعت از تزریق بوتاکس قصد دارند صورت خود را بشویند، باید به صورت ملایم و کاملا آرام این کار را انجام دهند. یعنی در هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس هیچگونه فشاری نباید به پوست وارد شود و آب هم نباید به شدت به پوست برخورد کند. به افراد پیشنهاد می‌شود که دست خود را خیس کرده و بدون هیچگونه فشاری روی پوست صورت بکشند. همچنین می‌توان از یک تکه پنبه خیس برای شستشوی صورت استفاده کرد.

از ماساژ صورت خودداری کنید

حداقل باید در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از بوتاکس از مالیدن صورت، ورزش کردن یا مصرف محصولات آرایشی قوی خودداری کنید. درحالیکه انجام شکلک‌ها و تحرک عضلات صورت مفید می‌باشد اما نباید این کار را با ماساژ دادن صورت انجام داد.
ماساژ دادن یا لایه برداری صورت، ورزش کردن و مصرف محصولات قوی باعث مب‌شود دارو به نواحی نامناسبی انتشار پیدا کند. این وضعیت می‌تواند باعث فلج شدن صورت، افتادگی پلک بعد از بوتاکس یا بروز دیگر عوارض بوتاکس نامطلوب شود.

خوابیدن بعد از بوتاکس

حداقل در ۴ ساعت اول بعد از بوتاکس؛ خوابیدن بعد از بوتاکس یا دراز کشیدن خودداری کنید. البته، دراز کشیدن بر روی کمر به همراه بالا بردن نسبی پا‌ها می‌تواند در دو شب اول بعد از بوتاکس مفید باشد.

در معرض نور خورشید قرار نگیرید

این توصیه صرف نظر از انجام بوتاکس، برای تمامی پوست ها مفید است. آسیب های ناشی از نور خورشید عامل اصلی بروز چروک های اولیه هستند.
از آنجایی که این چروک ها ناشی از عضلات زیر پوست نیستند، بوتاکس تاثیری بر آن ها ندارد. افراد باید به صورت روزانه حتی در زمستان یا روز های ابری، از مواد ضد آفتاب در نواحی صورت، گردن و دست ها استفاده کنند.

مصرف Argirelox

(Argirelox) یک ترکیب پپتیدی می‌باشد که مقدار استیل کولین رها شده توسط اعصاب را کاهش می‌دهد. این محصول همانند بوتاکس عضلات را فلج می‌کند اما بر خلاف آن به صورت موضعی تزریق می‌شود.
افرادی که تمایل به افزایش ماندگاری اثرات بوتاکس را دارند باید این مورد را در محصولات مراقبت پوست خود قرار دهند.

یک برنامه بلند مدت تکرار مجدد بوتاکس

بخشی از برنامه درمانی موثر در بوتاکس، تهیه یک برنامه بلند مدت جهت دریافت تزریقات می‌باشد. کم یا زیاد شدن فاصله بین جلسات درمان به ترتیب سبب عدم پاسخ‌دهی عضلات به بوتاکس و پدیدار شدن چروک‌ها می‌شود.

اسکراب پوست ممنوع است

بعد از تزریق بوتاکس باید به پوست فرصتی برای استراحت و بهبودی داده شود. از اعمال اسکراب‌های قوی یا ماسک‌های صورت که امکان اختلال در روند درمان را دارند پرهیز کنید.

مواد غذایی مناسب

مواد غذایی مصرفی می‌تواند به طور مستقیم بر ظاهر و سلامت پوست تاثیرگذار باشد. جهت به حداکثر رساندن نتایج بوتاکس‌ها به بیماران توصیه می‌شود که از مصرف مواد غذایی بسته بندی و فرآوری شده خودداری کنند و مقدار شکر را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانند.
این مواد غذایی سبب افزایش التهاب شده و سلامت کلی پوست را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مصرف روی

بعضی از مطالعات حاکی از این است که تاثیرگذاری بوتاکس با سطح روی در بدن ارتباط دارد. همچنین، بسیاری از افراد به کمبود روی دچار هستند. مصرف منظم مکمل روی بعد از درمان بوتاکس می‌تواند اثرات ضد پیری آن را افزایش دهد.

محصولات تجویزی مراقبت از پوست

محصولات بدون نسخه مراقبت از پوست اغلب حاوی فیلر‌ها و رایحه‌های غیر ضروری می‌باشند که پوست را تحریک کرده و سلامت آن را به خطر می‌اندازند.
از آنجایی که ترکیبات فعال در محصولات بدون نسخه دارای قدرت کمتری هستند، این موارد در مقایسه با انواع تجویزیکمتر خواهند داشت. بسیاری از افراد باید به استفاده از محصولات تجویزی روی بیاورند که قدرتمند بوده و ترکیبات فعال آن‌ها رقیق نشده است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک ترکیب از سمی به نام بوتولینوم (Botulinum) می‌باشد. که در دز‌های کنترل شده استفاده می‌شود و کاملا بی‌خطر است. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کاهش می‌دهد و خطوطی که بدلیل پرکاری روی صورت به وجود می‌آید را از بین می‌برد و در نتیجه صورت جوان‌تر و شاداب‌تری خواهید داشت.

بوتاکس چیست؟
ماندگاری بوتاکس

تزریق بوتاکس در زیر پوست، سبب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت می‌شود. تزریق بوتاکس به نواحی دارای چین و چروک صورت با هدف جوانسازی پوست صورت می‌گیرد.
تزریق بوتاکس خط خنده و همین طور بوتاکس پیشانی یا خط اخم از جمله محبوب‌ترین تزریقات زیبایی هستند که در کلینیک دکتر خیرالهی انجام می‌شوند.

بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی، جزو متدهای کم تهاجمی است که به صورت سرپایی انجام می شود و تنها بی حسی موضعی برای انجام آن کافی است. تزریق بوتاکس به صورت، بسیار سریع انجام خواهد شد و در کمتر از نیم ساعت به پایان می رسد. تزریق بوتاکس پیشانی عوارض خاصی ندارد و نیازی به گذراندن دوران نقاهت هم نمی‌باشد.

پرسش و پاسخ در مورد ماندگاری بوتاکس

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چقدر ماندگاری خواهد داشت؟

ماندگاری تاثیرات بوتاکس قطعا برای بسیاری از افراد متقاضی عاملی مهم در انتخاب و انجام بوتاکس خواهد بود. به طور کلی نمی‌توان برای انجام تزریق بوتاکس زمان و مدت خاصی را برای ماندگاری و دوام تاثیرات آن در نظر گرفت زیرا میزان ماندگاری بوتاکس بعد از تزریق به چندین عامل بستگی دارد که در افراد مختلف می‌تواند تفاوت داشته باشد.

آیا مارک بوتاکس در ماندگاری آن تاثیر دارد؟

با توجه به محبوبیت و کاربردهای بسیار زیاد تزریق بوتاکس در جهان، شرکت‌ها و برند‌های متعددی در سراسر دنیا شروع به فعالیت در زمینه تولید داروی بوتاکس کرده‌اند که معمولا میزان تاثیرات و ماندگاری بوتاکس بین برند‌های مختلف بدلیل فرق در فرمولاسیون آن دارای تفاوت‌هایی است اما تنها تعداد محدودی از آن‌ها دارای کیفیت مناسب و تایید شده توسط سازمان‌های دارو می‌باشند.

ماندگاری بوتاکس دیسپورت چقدر است؟

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های رفع چین و چروک صورت و افزایش زیبایی و جوانی، تزریق بوتاکس دیسپورت(ساخت انگلیس) است که ماندگاری آن ۴ الی ۷ ماه است.

4.9/5 - (30 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *