دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

شستن صورت بعد از بوتاکس

شستن صورت بعد از بوتاکس باید چگونه انجام شود؟

چند روز بعد از بوتاکس میتوان صورت را شست ؟” یا “چند ساعت بعد از بوتاکس میشود صورت را شست ؟”

شستن صورت بعد از بوتاکس از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند در نتیجه نهایی شما از تزریق بسیار تاثیرگذار باشد. در واقع رعایت این مراقبت های بعد از بوتاکس لازم است تا نتیجه بهتری از این روش درمانی به دست بیاورید.

بیشتر متقاضیان این روش، خانم‌ها هستند و غالبا می‌پرسند که
آیا شستن صورت بعد از بوتاکس مجاز است یا خیر؟
به طور کلی باید بگوییم حداقل تا ۲۴ ساعت از شستن صورت بعد از بوتاکس پرهیز شود.
اما اگر در موقعیتی ضروری قرار گرفتید که مجبور هستید صورتتان را بشویید، بهتر است که بسیار آرام آب را روی صورت بریزید و به هیچ‌وجه پوست را ماساژ ندهید.

یکی از مهم‌ترین نکته مراقبتی بعد از بوتاکس، زمان و نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس می‌باشد که کلینیک پوست و مو دکتر خیرالهی در این مقاله به طور اجمالی به بررسی آن می‌پردازد.

شستن صورت بعد از بوتاکس

شستن صورت بعد از بوتاکس به طریقه درست

برای شستن صورت بعد از بوتاکس باید نکاتی را در نظر بگیرید که از اهمیت زیادی برخوردار هستند که شامل:

شستن صورت بعد از بوتاکس

 • دمای آبی که برای شستشو استفاده می‌شود. جهت جلوگیری از عوارض پس از تزریق، آب سرد یا ولرم استفاده شود.
 • نوع فشاری که به صورت وارد می‌شود تا از ایجاد تورم جلوگیری گردد.
 • نوع شوینده‌ای که استفاده می‌کنید.
 • نحوه‌ی صحیح حرکت دست

اولین مورد دمای آب می‌باشد؛ آب بسیار گرم و بخار داغ سبب تغییر ساختار بوتاکس شده و در تزریق بوتاکس مشکل ایجاد می‌کند. بنابراین لازم است که فرد پس از تزریق بوتاکس برای شستن صورت بعد از بوتاکس از آب خنک و ولرم استفاده شود تا به مشکلی برنخورد. از طرف دیگر فشاری که به صورت در هنگام شستشوی آن وارد می‌کنید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در واقع این فشار باید بسیار کم باشد و شستشوی صورت کاملا ملایم انجام گردد زیرا، ماساژ صورت در هنگام شستشو باعث جا به جایی مواد به عضلات دیگر، تورم و کبودی می‌شود. در مورد نوع شوینده نیز لازم است که بگوییم که بهتر است از شوینده‌های قوی استفاده نگردد. حرکت دست‌ها در زمان شستن صورت بعد از بوتاکس نیز باید به صورت دورانی انجام شود و فشار زیادی به صورت وارد نگردد.

هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس، از پایین آوردن سر و وارد کردن هر نوع فشار به صورت پرهیز کنید. رعایت هریک از این نکات ذکر شده برای فردی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهد، بسیار مهم بوده و شما می‌توانید با رعایت آن‌ها در روند بهبودی تاثیر گذاشته و به آن سرعت ببخشید.

چند روز بعد از بوتاکس میتوان صورت را شست ؟ یا چند ساعت بعد از بوتاکس میشود صورت را شست ؟

درباره زمان شستن صورت بعد از بوتاکس بسیار سوال هست، این که : “چند ساعت بعد از بوتاکس صورت را بشوییم ؟” ” چند روز بعد از بوتاکس میتوان صورت را شست ؟” یا “چند ساعت بعد از بوتاکس میتوان صورت را شست ؟”

چند روز بعد از بوتاکس میتوان صورت را شست

دکتر خیرالهی و تمام پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل یک روز یا ۲۴ ساعت از شستن صورت بعد از بوتاکس پرهیز شود، بعد از آن نیز تا 3 روز با آب گرم صورت خود را نشویید 
اما اگر در موقعیتی ضروری قرار گرفتید که مجبور هستید صورتتان را بشویید،
 بهتر است که بسیار آرام آب را روی صورت بریزید و به هیچ‌وجه پوست را ماساژ ندهید چرا که هدف از نشستن این است که بوتاکس تکان نخورد و گسترده نشود.

هدف این است که تحت هیچ شرایطی پوست ناحیه تزریق تکان نخورد تا مبادا بوتاکس به قسمت‌های اطراف نواحی تزریقی گسترش پیدا کند این موضوع در مواقعی که نواحی اطراف چشم مورد تزریق بوتاکس قرار می‌گیرند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
برای رسیدن به نتیجه دلخواه، رعایت نکات بالا را جدی بگیرید و بعد از گذشت یک روز، مراقبت‌های پوستی را شروع کنید.

اهمیت شستن صورت بعد از بوتاکس

بوتاکس یک سم قوی است که از نوعی باکتری گرفته می شود؛ در حقیقت این سم در صورتی که به طرز درستی مورد استفاده قرار نگیرد ممکن است که برای انسان بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد.
بوتاکس با تاثیر بر اعصاب صورت و ماهیچه‌ها باعث می‌شود که این عضلات به حالت انقباض درآیند و در نهایت چین و چروک‌ها و خطوط عمیق موجود بر روی صورت افراد مراجعه کننده کاملا محو می‌شود؛ اما لازم است که بدانید پس از تزریق بوتاکس به صورت شما باید توصیه‌هایی را رعایت کرد تا به مشکل برنخورید.

یکی از این مراقبت ها، شستشوی صورت است. در واقع شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس به این دلیل حائز اهمیت است که بوتاکسی که تازه تزریق شده نسبت به دما و همچنین فشار حساس می‌باشد. در واقع شما باید صورت خود را بعد از تزریق بوتاکس بخاطر رعایت بهداشت و جلوگیری از بروز عفونت بشویید.

در شستن صورت بعد از بوتاکس باید توجه داشته باشید که از آب با دمای بالا استفاده نکنید چرا که دمای بالای آب سبب تغییر در ساختار بوتاکسی خواهد شد که تازه به صورت فرد مراجعه کننده تزریق شده است.
در ضمن در صورتی که فشار زیادی به صورت شخص وارد شود، بوتاکس شروع به حرکت می‌کند و ممکن است عوارضی مانند افتادگی پلک را به همراه داشته باشد.

نحوه حمام (دوش گرفتن) بعد از بوتاکس

استحمام و دوش گرفتن و شستن صورت بعد از بوتاکس مانعی ندارد. اما تنظیم دمای آب و حرارت داخل حمام بسیار اهمیت زیادی دارد. همین موضوع باعث می‌شود که حمام بعد از بوتاکس جز موارد منع در نظر گرفته شود. زیرا گرما و حرارت گردش خون را افزایش می‌دهد و باعث حرکت بوتاکس می‌گردد.

توصیه ما این است که از سپری کردن ساعات طولانی در حمام بعد از بوتاکس، دوری کنید. شستن صورت بعد از بوتاکس با آب داغ باعث رفع همه آلودگی‌ها نمی‌شود و می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر روی پوست بگذارد. مثلا، آب داغ باعث انبساط رگ‌های خونی، قرمزی پوست، از بین رفتن چربی طبیعی پوست و التهاب می‌شود.

توصیه ما شستن صورت بعد از بوتاکس با آب سرد است؛ زیرا، آب سرد مشکلات کمتری برای پوست صورت به وجود می‌آورد و موجب تسکین درد چشم و جمع شدن منافذ می‌شود. همچنین، آثار پیری را کم می‌کند و موجب افزایش دوام بوتاکس می‌شود. نکته دیگری که در حمام و هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس باید به آن توجه کنید، فشار آب است.
گاهی اوقات هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس و یا استحمام از آب با دمای مناسب اما فشار زیاد استفاده می‌کنیم که باعث وارد شدن آسیب به صورت و حرکت بوتاکس می‌شود.

موارد دیگری که هنگام شستشو باید آن را در نظر بگیرید شامل خوابیدن در وان و جمع شدن بخار در محیط حمام می شود. می‌توانید صورت خود را با آب ولرم رو به خنک بشویید اما از فشار دست بر روی پوست پرهیز کنید. در صورت امکان بهتر است به پوست صورت خود استراحت بدهید و هیچ کار خاصی انجام ندهید.

عوارض و خطرات شستن نادرست صورت بعد از تزریق بوتاکس

شستن صورت بعد از بوتاکس و مراقبت‌های بعد از آن در صورتی که به درستی استفاده نشود، عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. از جمله این عوارض می‌توان به خطرات ناشی از شستن نادرست صورت پس از تزریق بوتاکس اشاره نمود.
یکی از این عوارض بوتاکس می‌تواند به صورتی باشد که اگر در هنگام شستشوی صورت فشار زیادی به ناحیه‌ی اطراف چشم وارد شود، بوتاکس حرکت کرده و سبب افتادگی پلک‌ها می‌شود.

همچنین در صورتی که تزریق بوتاکس در ناحیه‌ی نزدیک به گلو باشد، در صورت شستشوی نادرست ممکن است که در بلع مشکلاتی ایجاد شود. از طرفی وارد شدن بوتاکس به جریان خون در صورت استفاده از آب گرم می‌تواند عوارضی مانند از حال رفتن، مشکل در تنفس و غیره را به دنبال داشته باشد که باید در صورت مشاهده‌ی چنین عوارضی حتما به پزشک مراجعه شود.
پس در هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس نکات لازم را به دقت توجه کنید تا با چنین مسائلی مواجه نگردید.

نتیجه‌ گیری درباره شستن صورت بعد از بوتاکس

نکته انتهایی اینکه پزشک با توجه به نکاتی که در جلسه مشاوره قبل از تزریق بوتاکس (Botox) از فرد و شرایط جسمی او می‌پرسد، نکات مراقبتی از نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس، عوارض جانبی، استحمام، شستن صورت بعد از بوتاکس، فعالیت بدنی را اطلاع می‌دهد که رعایت همگی آن‌ها واجب است. در واقع نتایج این عمل زیبایی تزریق تا حد زیادی وابسته به نکات مهمی است که باید رعایت شود.

با رعایت نکات مراقبتی می‌توان به آسانی به این نتایج قوت بخشید. البته نباید فراموش کرد که مهارت و تجربه پزشک نیز در نتایج موثر است به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از تصمیم برای این کار مهم، درمورد کلینیک زیبایی و تبحر فرد تزریق‌کننده به طور کامل تحقیق کنید.
تجربه و اعتبار مرکز درمانی و پزشک در کنار اینکه باعث اثربخشی بهتر تزریق بوتاکس خواهد شد به فرد کمک می‌کند تا عوارض جانبی کمتر و با مدت زمان بسیار کوتاه‌تری را تجربه کند که پیشنهاد ما به شما کلینیک دکتر خیرالهی می‌باشد.

آرایش بعد از بوتاکس

آیا پس از بوتاکس می شود ارایش کرد ؟

بله، اما بهتر است تا ۴ ساعت از آرایش بعد از بوتاکس پرهیز کنید. همچنین آرایش‌هایی که نیاز به ماساژ نداشته باشد و یا مواد آرایشی فاقد مواد ضدعفونی کننده مثل گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی همانند سالیسیلیک اسید را باید استفاده کنید.

اصلاح صورت بعد از بوتاکس

برای اصلاح صورت بعد از بوتاکس هم مانند شستن نباید زمانی انجام شود که باعث شود بوتاکس تکان بخورد و در نواحی دیگر گسترده شود. بنابر این بهتر است حداقل یک هفته از تزریق بوتاکس بگذرد تا بتوان اصلاح ابرو بعد از بوتاکس و یا بند انداختن صورت بعد از بوتاکس را انجام داد.

کاربردهای بوتاکس

کاربردهای بوتاکس به دو دسته کاربرد زیبایی و کاربرد درمانی تقسیم می شود شامل:

کاربرد بوتاکس

کاربردهای درمانی

 • درمان میگرن مزمن
 • مثانه بیش فعال و یا پرکار
 • افتادگی پلک
 • برخی از اختلالات عصبی از جمله فلج مغزی
 • اسپاسم عضلات گردن
 • عرق بیش از حد
 • پرش عضلانی چشم یا پریدن چشم

کاربردهای زیبایی

از بین رفتن خطوط‌های افقی چشم بالا بردن کناره‌های لب
از بین بردن خطوط ابرو از بین رفتن چین و چروک‌های اطراف چشم
محو کردن چروک‌های دور گردن بالا بردن نوک بینی

پرسش و پاسخ در مورد شستن صورت بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس می توانم آرایش کنم ؟

برای اینکه محل تزریق لمس نشود و ماده تزریق شده از جای خود حرکت نکند آرایش بعد از بوتاکس در اوایل تزریق توصیه نمی شود.

چرا بعد از بوتاکس نباید خوابید ؟

بلافاصله استراحت کردن و خوابیدن بعد از بوتاکس ممنوع است و فرد باید 4 الی 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خوابیدن خودداری نمایید که بوتاکس در صورت حرکت نکند.

می توانم بعد از تزریق بوتاکس صورتم را بشویم ؟

شستن صورت بعد از بوتاکس در صورتی که با اب سرد باشد و بدون ماساژ باشد موردی ندارد.

آیا شستن صورت بعد از بوتاکس میشه؟

یکی از این مراقبت های پس از تزریق بوتاکس نحوه ی شستشوی صورت پس از تزریق بوتاکس توسط شماست.

4.7/5 - (8 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *