دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس + بهترین کرم بعد از بوتاکس

مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس:

با گذشت زمان و با بالا رفتن سن، حالت ارتجاعی پوست کم می‌شود و کم‌کم چین و چروک بر روی پوست نمایان می‌شود و بوتاکس گزینه مناسبی برای درمان و جلوگیری از ایجاد خطوط و چین و چروک صورت است. از آن جهت که تزریق کردن بوتاکس به صورت یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین روش امکان دارد محدودیت زیادی در مورد آرایش کردن وجود نخواهد داشت.

سؤال‌های مهمی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کند این است که آیا پس از بوتاکس می‌توان آرایش کرد یا خیر؟ آیا آرایش پس از بوتاکس ایجاد عارضه می‌کند یا استفاده از کرم پس از بوتاکس مقدور است؟
بنابراین بهتر است برخی نکات حائز اهمیت در مورد موضوع آرایش بعد از تزریق بوتاکس در نظر گرفته شوند. شما را به خواندن ادامه مطالب این مقاله دعوت می‌کنم تا پاسخ مضرات آرایش بعد از بوتاکس را پیدا کنید.

مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی ماده سمی می‌باشد که به عضله مورد نیاز با توجه به شکایت بیمار و صلاح‌دید پزشک تزریق خواهد شد. در نتیجه این تزریق عضله‌ای که مورد هدف قرار گرفته بود فلج شده و در نتیجه چین و چروک و افتادگی پوست رفع می‌شود. این یک تکنیک غیر تهاجمی در بین متد‌های جوان‌سازی صورت بوده و مزایای قابل توجهی دارد.
از جهتی در کنار این مزایا می‌توان شاهد بعضی عوارض جانبی احتمالی مانند کبودی و یا قرمزی به صورت کوتاه‌ مدت در پوست خود بود.

مضررات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

به همین علت بعضی افراد دوست دارند با محصولات آرایشی مثل کرم‌ پودر این کبودی‌ها را بپوشاند اما به دلیل مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس دچار شک و تردید می‌شوند. یکی از مهم‌ترین پیشنهاد‌هایی که پزشک پس از تزریق بوتاکس به بیماران خود می‌کند این است که حداقل در ۵ ساعت اول از دستکاری و مالش ناحیه تزریق شده پرهیز کنند.

در پی این موضوع می‌توان متوجه شد که آرایش پس از بوتاکس می‌تواند در چند ساعت اول خطرناک باشد. عضله‌ای که بوتاکس به آن تزریق شده با دقت زیادی توسط پزشک متخصص در این حوزه انتخاب می‌شود. از آن جهت که اثربخشی ماده بوتاکس به کمی زمان نیاز دارد هر گونه مالش می‌تواند موجب جابجایی یا پخش شدن آن در غضله‌های اطراف شود.

در صورت وقوع چنین اتفاقی نتایج منفی بسیار زیادی مثل نامتقارنی در صورت، فلجی در بعضی عضله‌های ناخواسته و … ایجاد می‌گردد. از لحاظ اصولی و صحیح توصیه می‌شود در روز اول و به خصوص در چند ساعت اولیه هرگز به سمت استفاده از محصولات آرایشی نروید.
از دیگر علت‌های مهم برای پرهیز از آرایش بعد از تزریق بوتاکس می‌توان به ایجاد حساسیت در پوست اشاره نمود. در اثر ایجاد حساسیت شما مجبور به خاراندن این ناحیه شده و در نتیجه ماده بوتاکس در عضله‌های اطراف پخش خواهد شد.

آیا می‌توان بعد از تزریق بوتاکس آرایش کرد؟

در پاسخ به سوال اینکه بعد از بوتاکس میشه ارایش کرد باید گفت بله اما حتما باید نکاتی را رعایت کنید. استفاده از لوازم آرایشی بدون مواد ضدعفونی کننده مثل گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی مثل سالیسیلیک اسید برای پس از تزریق بوتاکس، ایرادی ندارد.
در صورتی که مواد آرایشی دارای مواد ذکر شده باشد، امکان دارد که استفاده از لوازم آرایش پس از بوتاکس همراه با التهاب و قرمزی پوست باشد.

یکی از نکات مراقبتی مهم، پس از تزریق مواد بوتاکس، ماساژ ندادن موضع تا 24 ساعت می‌باشد. در صورتی که استفاده از لوازم آرایشی نیاز به مالش دارد نباید آرایش بعد از تزریق بوتاکس را انجام دهید مثل کرم زدن بعد از بوتاکس. همین موضوع، دلیلی دیگر برای پرهیز از انجام آرایش

بعد از تزریق است. اما سوال اینجاست که چند روز پس از بوتاکس میتوان آرایش نمود و مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس چیست؟
همانطور که گفتیم بهتر است که تا 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس هیچگونه آرایشی روی صورت انجام نشود مخصوصا اگر نیاز به ماساژ دادن داشته باشد علاوه بر این اینکه حاوی مواد ضد عفونی کننده نباشد. قاعدتا پزشک باید به تمام این موارد را به شما توضیح دهد.

کرم زدن بعد از بوتاکس

بهتر است استفاده از کرم‌های سفت مانند کرم گریم و کرم‌هایی که نیاز به مالش دارند را به مدت ۷ الی ۸ ساعت بعد کنار بگذارید. بهتر است کرم زدن بعد از بوتاکس را تا ۲۴ ساعت بعد انجام دهید.
و درباره بهترین کرم بعد از بوتاکس حتما از پزشک خود سوال کنید تا مطابق با پوست شما، کرم های را تجویز کند.

ضد افتاب بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، بهتر است از نور آفتاب پرهیز کرده و از کرم ضد آفتاب با درجه SPF 30 استفاده کنید. این به دلیل این است که پوست شما بعد از تزریق حساس‌تر می‌شود و آفتاب می‌تواند باعث بروز عوارض نامطلوب در ناحیه تزریق بوتاکس شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

در کنار نکاتی که برای آرایش بعد از بوتاکس گفته شد، مراقبت های بعد از بوتاکس دیگری هم هستند که پس از تزریق برای گرفتن بهترین نتایج باید به آن‎ها عمل کرد. مهم‌ترین مراقب‌های بعد از تزریق بوتاکس عبارتند از:

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • در صورت درد جزئی، به تشخیص پزشک می‌توان پس از تزریق بوتاکس از مسکن‌ها استفاده نمود. البته نباید رقیق‌کننده خون باشند زیرا کبودی را بیشتر خواهد کرد.
 • بهتر است از دراز کشیدن و خوابیدن حداقل حدود چهار ساعت پس از تزریق خودداری کنید.
 • فعالیت‌های شدید مثل ورزش و کار سنگین نیز ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از تزریق بوتاکس ممنوع خواهد بود.
 • باید تا پدیدار شدن نتایج نهایی، از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید یا رفتن به سونا پرهیز کرد.
 • مصرف سیگار، الکل و دارو‌هایی مانند آسپرین (Aspirin) تا ۲۴ ساعت پس از تزریق به علت افزایش کبودی و تورم ممنوع است و باید از آن‌ها پرهیز شود.

این نکات و مواردی که برای آرایش گفته شد تنها برای این است که فرد بهترین شرایط را بعد از تزریق تجربه کند و دوران نقاهت شما کوتاه‌تر باشد. در واقع فرد با رعایت آن‌ها علاوه بر زمان بهبودی سریع‎تر، نتایج را نیز به صورت بهینه و با سرعت بیشتری مشاهده خواهد کرد.

شستن صورت بعد از بوتاکس

شست و شوی صورت به دلیل برخورد آب با نواحی ورود سوزن می‌تواند سبب نگرانی برخی از افراد شود. از آنجایی که تزریق بوتاکس کاملا غیر تهاجمی بوده و فقط با ورود مواد بوتاکس از طریق سوزن مخصوص به بافت صورت انجام می‌گیرد هیچ گونه زخم و خونریزی به همراه نخواهد داشت؛ بنابراین اشخاص می‌توانند بلافاصله به شستن صورت بعد از بوتاکس بپردازند.

خوابیدن بعد از بوتاکس

خوابیدن، دراز کشیدن یا اعمال گرما یا فشار به محل‌های تزریق بعد از درمان بوتاکس موجب حرکت ماده به مناطق دیگر خواهد شد. بنابر این پیشنهاد می‌شود که حداقل 4 الی 6 ساعت از خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری کنید!
بعد از آن باید چند شب اول به پشت بخوابید (طاق باز) تا از توزیع ناهموار بوتاکس جلوگیری شود.

بعد از تزریق بوتاکس چه کرمی استفاده کنیم؟ | بهترین کرم بعد از بوتاکس

در پاسخ به افرادی که می‌گویند بعد از بوتاکس از چه کرمی استفاده کنیم؟ بهتر است تا چند روز اول فقط از کرم ضدآفتاب برای پیشگیری از تأثیر اشعه خورشید بر پوست استفاده کنید و استفاده از کرم‌های سنگین‌تر را به بعد موکول کنید. البته کرم ضدآفتاب را نیز باید با اعمال فشار خیلی کم و با ملایمت بر روی پوست قرار دهید. تا مواد بوتاکس در زیر پست جابه‌جا نشود.

همان‌طور که گفته شد پس از حدود یک روز بعد از انجام بوتاکس می‌توان آرایش کرد؛ ولی مواد آرایشی را در بخش‌‌های خاصی از پوست که روی آن تزریق بوتاکس انجام گرفته است تا چند روز کمتر استفاده کنید وگرنه دچار مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس می‌شوید.
حتی روز اول اصلاً ماده آرایشی استفاده نکنید. بیشترین تأثیری که مواد آرایش روی پوست دارند در اثر کرم‌ها می‌باشند که مستقیم به پوست اعمال می‌شوند. از این جهت می‌توان از دیگر مواد آرایشی بر روی لب، چشم و ابرو استفاده نمود در صورتی که تزریق بوتاکس نداشته باشند.

لایه بردار بعد از تزریق بوتاکس

برای اینکه پوست خود را برای تزریق بوتاکس آماده کنید. بعضی پزشکان معمولا پیشنهاد می‌کنند که یک روز پیش از درمان‌های زیبایی تلاش کنید استفاده از لایه بردارها را قطع کنید. تا به این وسیله امکان بروز حساسیت به تزریق بوتاکس و مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس را پایین بیاورید.
بعد از بوتاکس نیز بهتر است به پوست خود کمی زمان کمی دهید تا بهبود یابد و تحت هیچ گونه دستکاری اضافی که امکان دارد موجب اختلال در تزریق بوتاکس شود، قرار نگیرید. بنابراین برای انجام هرگونه لایه‌برداری شیمیایی بهتر است یک هفته صبر کنید.

بیشتر پزشکان ماساژ صورت در چند ساعت اول بعد از درمان را منع می‌کنند. زیرا انجام این کار فقط موجب حرکت بوتاکس می‌شود. و در نتیجه روی نواحی مختلف صورت تاثیر منفی خواهد گذاشت. به عنوان مثال، بوتاکس روی پیشانی می‌تواند با ماساژ به سمت پایین حرکت کند و در نتیجه باعث افتادگی پلک شود.

با این حال، اگر حداقل 24 ساعت اول بعد از تزریق از هر گونه ماساژ ناشی از استعمال کرم، اصلاح صورت بعد از بوتاکس، استفاده از لایه‌بردارها پرهیز کنید. بروز چنین اتفاق‌هایی به ندرت امکان دارد اتفاق بی‌افتد و مطمئنا اگر در چند روز اول بعد از عمل به آرامی با صورت خود رفتار کنید، بهترین نتیجه را بدست خواهید آورد.

نکاتی که قبل از آرایش کردن بعد از بوتاکس باید بدانید:

 • اگر پس از تزریق بوتاکس محل تزریق دچار کبودی، التهاب، قرمزی و ورم شد، پیشنهاد می‌شود تا از بین بردن کامل این علائم از آرایش خودداری شود.
 • در صورتی که علائم ذکر شده در نکته‌ی اول اتفاق نیافتد، می‌توانید پس از 4 الی 5 ساعت آرایش کنید، اما پیش از آرایش باید مواردی را رعایت کنید.
 • در هنگام آرایش ناحیه‌ی تزریق را ماساژ ندهید. اگر کرم‌هایی را برای آرایش استفاده کردید که کمی سفت هستند مثل کرم‌های گریم، و نیاز به مالش زیادی بر روی پوست دارند، بهتر است که از این کار تا چندین ساعت خودداری کنید، و آرایش را به 7 تا 8 ساعت بعد موکول کنید تا دچار مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس نشوید.
 • اگر در هنگام آرایش مجبور به استفاده از سشوار هستید، بهتر است که این کار را به 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس موکول کنید.
 • بعضی افراد از مواد آرایشی و کرم‌های لایه بردار مثل کرم‌های اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلک باعث تحریک پوست می‌شوند، بهتر است که از این کرم‌ها تا چند روز پس از تزریق بوتاکس استفاده نکنید.
 • در کل نظر پزشکان این است که پس از تزریق بوتاکس آرایش را با احتیاط و ملایمت هر چه تمام‌تر انجام دهید، تا مواد بوتاکس به نواحی دیگر انتشار پیدا نکنند.
 • اگر در هنگام تزریق بوتاکس، پزشک معالج شما از میکروسوزن برای تزریق استفاده کند، می‌توانید با اطمینان بیشتری آرایش بعد از تزریق را انجام دهید و نگران مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس نباشید.

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس می تواند موجب بروز عوارضی باشد ، البته این موضوع در ناحیه مورد تزریق روی خواهد داد. برخی از مشکلات طی دو الی سه روزاول بروز پیدا خواهند کرد. درد تورم، کبودی در محل درمان می‌تواند از عوارض تزریق بوتاکس باشد.

عوارض تزریق بوتاکس

گاهی اوقات امکان دارد شخص علائمی شبیه به آنفولانزا را تجربه کند. سردرد، گردن درد، افتادگی موقت چشم، شکم درد و قرمزی و تورم، درد چشم و خشکی چشم ها نیز امکان دارد از جمله این عوارض باشند. نوعی واکنش آلرژیک نیز در مورد بوتاکس زدن وجود دارد که البته بسیار نادر است.
در ضمن می توان برای رفع عوارض بوتاکس و از بین بردن اثر بوتاکس از روش‌هایی چون گرما دادن و یا هایفو و آر اف استفاده کنید.

پرسش و پاسخ در مورد مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

آیا بعد از بوتاکس میشه آرایش کرد؟

در پاسخ باید گفت بله، اما بهتر است تا ۴ ساعت بعد از بوتاکس آرایش نکنید. همچنین آرایش‌هایی که نیاز به ماساژ نداشته باشد و یا مواد آرایشی فاقد مواد ضدعفونی کننده مانند گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی مانند سالیسیلیک اسید را باید استفاده کنید.

چند روز بعد از بوتاکس میتوان آرایش کرد؟

آرایش بعد از بوتاکس با رعایت نکات گفتشه در متن موردی ندارد اما برای اطمینان بیشتر بهتر است تا ۲۴ ساعت از انجام آرایش خودداری نمایید.

کرم زدن بعد از بوتاکس ایراد دارد؟

بله. چون نیاز به ماساژ صورت دارد نباید انجام دهید. در کل برای هرگونه ارایش بعد بوتاکس که نیاز به ماساژ و یا فشار دادن ناحیه بوتاکس شده دارد به مدت یک شبانه روز از انجام آن خودداری کنید.

چند روز بعد از بوتاکس صورت میشه مو رنگ کرد؟

اگر موهای خود را یک روز بعد از بوتاکس رنگ کنید کاملاً بدون مشکل است. حتی اگر واکنش آلرژیک به رنگ ایجاد کنید، هیچ تاثیری بر درمان بوتاکس شما نخواهد داشت.

آیا پس از بوتاکس می توان ورزش کرد؟

حداقل ۳ ساعت بعد از درمان باید از هرگونه ورزش صورت بعد از بوتاکس پرهیز کنید. حدود یک ساعت پس از درمان می‌توانید اخم کرده و ابروهای خود را بالا ببرید. انجام این تمرینات صورت ضروری نمی‌باشد، اما ممکن است به نتایج بهتری منجر شود.

5/5 - (2 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *