دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

فیلر بینی چیست

فیلر بینی چیست؟ | رفع و اصلاح فرم قبلی

امروزه انجام جراحی بینی برای رسیدن به چهره‌ای زیبا و جذاب در میان بسیاری از افراد فارغ از سن و جنسیت آن‌ها رواج پیدا کرده است. اما انجام عمل جراحی عوارض و خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد و امکان دارد در نهایت شما را به نتیجه دلخواه نرساند.
احتمالا در کلینیک‌های زیبایی در مورد تزریق ژل به بخش‌های مختلف صورت شنیده‌اید. تزریق ژل به بینی چند سالی است، که رواج پیدا کرده و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. تزریق فیلر بینی موجب از بین رفتن نواقص بینی و ایجاد یک بینی خوش‌فرم با تیغه صاف می‌شود.

تصور غلط رایجی که در مورد تزریق فیلر به بینی وجود دارد این است که فیلر یا پرکننده‌های پوستی موجب بزرگتر نشان دادن صورت و بینی شما می‌شوند. با این حال، این تصور به هیچ وجه درست نمی‌باشد، زیرا می‌توانند درست برعکس عمل کنند. با اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر، تغییرات بهتری در ظاهر صورت شما ایجاد خواهد شد. در ادامه مطلب به توضیح کامل در مورد تزریق فیلر بینی می‌پردازیم.

فیلر بینی چگونه انجام می‌شود؟

پزشک فیلر بینی پیش از شروع درمان باید رابطه‌ ما‌‌بین بینی و لب، چانه‌ها و گونه‌ها را عمیقا مورد بررسی قرار دهد. اصلاح بینی امکان دارد نیاز به بازسازی لب یا چانه برای هماهنگی بهتر کل صورت داشته باشد. بیمار باید در حالت نیمه نشسته و سر در پشت تخت جراحی در حالت هایپراکستنشن قرار گیرد تا وضعیت قرارگیری راحتی پیدا کند.
بی‌حسی منطقه‌ای به ندرت مورد نیاز خواهد بود، اگرچه در صورت تزریق در نزدیکی نوک بینی، بی‌حسی موضعی گزینه مفیدی برای افراد به حساب خواهد آمد.

فیلر بینی چیست؟

در این تکنیک رینوپلاستی غیرجراحی از مواد پرکننده پوستی برای تغییر شکل بینی استفاده می‌شود. یک ماده تزریقی ژل مانند در زیر پوست شما در مناطقی که می‌خواهید خطوط یا حجم بیشتری داشته باشید، وارد می‌شود. بعضی اوقات از بوتاکس، یکی دیگر از منابع قابل اعتماد نیز استفاده می‌شود.

ماده پرکننده در جایی که در لایه‌های عمیق‌تر پوست شما تزریق می‌شود ته نشین می‌شود و شکل خود را حفظ می‌کند. در نتیجه این تکنیک درمانی می‌تواند ظاهر بینی شما را از ۴ ماه الی ۳ سال، بسته به نوع پوست، نتایج مورد نظر و ماده مورد استفاده، تغییر دهد. در این مورد می توانید با یک دکتر پوست مشورت کنید.

انواع فیلر بینی

تزریق ژل دائمی به بینی

اکثر متخصصان از ژل‌های موقت برای اصلاح فرم بینی استفاده می‌کنند. اما ژلی به نام بلافیل وجود دارد، که ماندگاری آن بسیار زیاد می‌باشد. این نوع ژل حاوی کلاژن و دانه‌های ریز پلی متیل متاکریلات است. بلافیل در سال ۲۰۰۶ برای از بین بردن چین و چروک بینی از سازمان FDA تاییدیه دریافت کرد. در سال 2014 از بلافیل برای درمان اسکارهای آکنه استفاده شد.
این تکنیک به طور کلی بی‌خطر است. اما بهتر است، پیش از تزریق آزمایش پوستی انجام شود. ژل بلافیل برای افراد زیر ۲۱ سال، افراد مبتلا به آلرژی شدید و دارای حساسیت به کلاژن گاوی پیشنهاد نمی‌شود.

انواع فیلر بینی

تزریق فیلر بینی استخوانی

افرادی که بینی استخوانی دارند، کاندید مناسب‌تری برای تزریق ژل می‌باشند. این افراد معمولا از قوز بینی خود ناراضی هستند. پزشک با تزریق فیلر در بالا و پایین برآمدگی آن را از بین برده و تیغه را صاف می‌کند. بعضی بینی‌های استخوانی حالت افتاده داشته و با تزریق ژل در نوک بینی می‌توان خطای دید ایجاد کرد. امکان دارد، دکتر پوست بعد از معاینه بینی در کنار فیلر استفاده از نخ را نیز توصیه کند.
نخ برای لیفت بینی و از بین بردن افتادگی آن تاثیر بهتری ایجاد می‌کند. فیلر نیز قوز بینی را رفع می‌کند. در تکنیک لیفت با نخ پزشک نخ مخصوص را زیر پوست قرار داده و به سمت بالا می‌کشد.

فیلر بینی گوشتی

فیلر بینی در بسیاری از مدل‌های بینی کاربرد دارد. فرم بینی‌های گوشتی با تزریق درست ژل اصلاح می‌شود. البته کلیه تکنیک‌های غیرجراحی تغییرات جزئی ایجاد می‌کنند. برای تغییرات چشمگیر پزشک تکنیک جراحی بینی را توصیه می‌‌کند. کسانی که بینی بسیار بزرگ و گوشتی دارند، با تزریق فیلر به نتیجه دلخواه نمی‌رسند.
اما در مورد بینی‌های کوچک‌تر پزشک با تزریق فیلر در تیغه و نوک بینی حالت کشیده ایجاد می‌کند. افراد با بینی گوشتی مناسب‌تر است، به جای فیلر از روش‌های کوچک‌کننده بینی مثل آمپول کوچک کننده بینی استفاده کنند.

این آمپول حاوی آنزیم هیالاز بوده و با بی‌حسی تزریق می‌شود. معمولا برای این تکنیک 1 جلسه کافی نبوده و پزشک با توجه به سایز بینی بین ۲ الی ۶ جلسه درمان تجویز می‌کند. برای کوچک شدن بینی محصولاتی به نام ژل کوچک‌کننده بینی یا کرم کوچک‌کننده بینی نیز وجود دارد.
این نوع محصول با قرار گرفتن روی پوست موجب افزایش تنفس سلولی و چربی سوزی می‌شود. کرم کوچک‌کننده طی چند ماه بینی را کوچک می‌کند. بهتر است، پیش از استفاده از این کرم‌ها با متخصص پوست مشورت کنید. بعضی از برندهای این نوع ژل که در بازار موجود است، عبارتند از:

 • ژل بینی گامنو
 • ژل بینی لارا
 • ژل بینی آگوستا
 • ژل بینی الیزا

ماندگاری فیلر بینی

از فیلر برای اضافه کردن حجم به پل بینی، نوک بینی یا ناهمواری‌‌هایی در نواحی مختلف آن استفاده می ‌شود. افرادی که دارای قوز بزرگ بر روی بینی خود می‌باشند و یا بینی با دفرمیتی‌های حاد دارند (انحراف ناشی از شکستگی و مشکلات تنفسی ناشی از انحراف بینی ) به احتمال زیاد عمل جراحی بینی گزینه بهتری برای آن‌ها به حساب خواهد آمد زیرا امکان دارد نیاز به پروتزهای دائمی باشد.
معمولا تزریق فیلر به بینی برای افراد بسته به شرایط و انتظارات و صلاح دید پزشک متخصص تکرار می‌شود تا نتیجه مطلوب بدست آید.

فیلر به آرامی به بینی تزریق شده و زمانی که بیمار به ظاهر مورد نظر خود رسید، تقریباً ۶ الی ۱۸ ماه ماندگاری آن زمان می‌برد. از آن جهت که بدن با گذشت زمان به طور طبیعی هیالورونیک اسید را متابولیزه می‌‌کند، اکثر بیماران در هر ۶ الی ۱۲ ماه برای تکرار آن مراجعه می ‌کنند تا زیبایی بینی خود را در بهترین شکل ممکن نگه دارند. رینوپلاستی بر پایه فیلر نتایج فوری را ارائه می‌‌دهد و تکنیکی بسیار آسان است.

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر بینی

 • پس از تزیق احتمال کمی درد به همراه سوزش و کبودی وجود دارد. پس 1 الی 2 ساعت و بعد از ته نشین شدن مواد تزریقی، نتیجه کار تا حدودی ظاهر می‌شود.
 • همچنین از استفاده مواد آرایشی پس از تزریق پرهیز کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر بینی

 • تا 48 ساعت پس از تزریق از فشار بر روی بینی پرهیز کنید.
 • در چند ساعت اولیه تزریق از خارانیدن بینی پرهیز نمایید.
 • برای پیشگیری از جابجایی ماده تزریقی رو به پشت و به صورت طاق باز بخوابید.
 • برای ظاهر شدن نتایج کامل 1 الی 2 هفته زمان نیاز است.

مزایای اصلاح بینی با فیلر

 • کم خطر بودن این تکنیک درمانی
 • یک تکنیک سر پایی بوده و معمولا طی 15 تا 30 دقیقه انجام می‌شود.
 • در بیشتر موارد امکان بازگشت به محل کار بعد از ترزیق و در همان روز وجود دارد.
 • نسبت به جراحی پلاستیک کم هزینه‌تر می‌باشد.
 • رضایت بالا بعد از انجام کاندیدای مناسب

عوارض فیلر بینی

از آن جهت که فیلرها توسط بشر ساخته شده‌اند و مواد مصنوعی در ساخت آن‌ها به کار برده شده است، امکان دارد عوارض فیلر بینی و واکنش‌های حساسیتی و دفاعی را در پی داشته باشد. بدن یک فرد امکان دارد نسبت به تزریق فیلر، واکنش دفاعی را به همراه داشته باشد و در نتیجه علائم مختلفی مانند تورم، کبودی و عفونت بروز نماید.

برای پیشگیری از معایب فیلر بینی و عدم در پی داشتن عوارض، می توانید چند نکته را در نظر بگیرید که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • یکی از نکات جلوگیری از معایب فیلر بینی بررسی بیماری زمینه‌ای فرد متقاضی می‌باشد.
 • به کار بردن فیلرهای مرغوب و با کیفیت در پیشگیری از معایب فیلر بینی بی‌تاثیر نیست.
 • فیلر باید به مقدار معقول و مناسبی به بینی تزریق شود.
 • میزان حساسیتی که فرد متقاضی نسبت به فیلر بینی امکان دارد از خود نشان دهد، باید بررسی شود.
 • از تکنیک صحیح برای تزریق فیلر بینی توسط متخصص پوست و مو باید استفاده نمود تا عوارضی به دنبال نداشته باشد.

بهبودی بعد از تزریق فیلر بینی به چه صورت است؟

رینوپلاستی آبسان یک عمل زیبایی غیرتهاجمی است و برخلاف رینوپلاستی سنتی به دوران نقاهت بسیار کوتاهی نیاز دارد. پس از تمام شدن عمل بینی بدون جراحی‌تان، بهتر است تا از فشار آوردن به ناحیه تزریق شده برای 1 تا 2 هفته، پرهیز کنید. مثل هر عمل زیبایی تزریقی دیگر، باید انتظار کمی تورم، قرمزی و کبودی را در محل تزریق داشته باشید.

این عوارض نباید ماندگار باشند اما اگر تداوم پیدا کردند، باید با پزشک خود برای دادن راه حل در ارتباط باشید. یکی از جدی‌ترین عوارض رینوپلاستی آبسان می‌تواند این باشد که فیلر به طور تصادفی موجب بسته شدن رگ خونی شود.
اگرچه این بسیار نادر است که این اهمیت مشورت با یک پزشک با تجربه را که تجربه استفاده از آنزیم هیالورونیداز را دارد که می‌تواند فیلر را حل کند، پررنگ می‌کند.

فیلر بینی برای چه افرادی مناسب است؟

برآمدگی نوک بینی

اگر از دسته افرادی هستید که تنها نوک بینی برآمده است و فرم کلی آن را نامناسب کرده است به احتمال زیاد از تزریق فیلر نتیجه دلخواه را خواهید گرفت و بینی‌های شما صاف و یکدست خواهد شد.

فیلر بینی برای چه افرادی مناسب است؟

پل بینی صاف

در این شرایط استفاده از پرکننده پوستی در خط وسط بینی آن را رفع می‌کند. داشتن پل بینی در افراد آسیایی یک شرایط رایج به شمار می‌آید.

چین و چروک بینی

پیری و ایجاد چین و چروک در هر بخشی از صورت با استفاده از فیلر رفع می‌شود. در واقع با بالا رفتن سن، استخوان فک بالایی که تکیه گاه نوک بینی است از بین می‌رود و نوک بینی افتاده می‌شود. در تزریق فیلر، اندازه این پایه را افزایش می‌دهند و برآمدگی در ناحیه نوک بینی زیاد می‌شود.

زاویه نازو فرونتال

زاویه نازو فرونتال که بیشتر در طرفین بینی وجود دارد، با استفاده از تزریق پرکننده در ناحیه پل اصلاح می‌شود.

رفع عیب‌های جراحی‌ قبلی

فیلر بینی می‌تواند یک مکمل خوب برای عمل جراحی باشد تا بی‌نظمی‌های ناشی از جراحی رفع و اصلاح شوند. اگر شما در این دسته قرار دارید حتماً پیش از اقدام به تزریق فیلر با پزشک جراح بینی خود مشورت کنید.

هزینه فیلر بینی چقدر است؟

این تکنیک غیر جراحی یک پروسیجر زیبایی محسوب می شود، بنابراین شرکت‌های بیمه آن را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند. برخلاف جراحی زیبایی بینی، در واقع هیچ علت پزشکی وجود ندارد که باعث شود پزشکان این روش را پیشنهاد کنند.
هزینه فیلر بینی بسته به نوع پرکننده‌ای که انتخاب می‌کنید، ارائه دهنده‌ای که انتخاب می‌کنید و تعداد تزریق‌های شما متفاوت می‌باشد. بعد از مشاوره باید جزئیات هزینه فیلر بینی را از ارائه دهنده خود دریافت کنید تا بدانید چه انتظاری دارد.

پرسش و پاسخ در مورد فیلر بینی

آیا فیلر بینی عوارض دارد؟

عوارض جانبی این روش بسیار کم است. در واقع شما اگه از جراحی بینی میترسید و نمی خواهید بینی خود رو جراحی کنید، باید بدانید که تزریق از بهترین انتخاب های شما به شمار میرود.

آیا فیلر بینی درد دارد؟

تزریق فیلر بینی درد بسیاری ندارد. متخصص قبل از تزریق توصیه می‌کند، از کرم بی‌حس‌کننده استفاده کنید. فیلرهای جدید حاوی مقداری بی‌حسی موضعی بوده و درد را بسیار کاهش می‌دهند.

5/5 - (6 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *