دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض تزریق ژل لب

عوارض تزریق ژل لب چیست؟ + روش درمان

یکی از شایع‌ترین اقداماتی که امروزه افراد به آن می‌پردازند را می‌توان تزریق ژل دانست. افراد با استفاده از ژل به دنبال فرم دهی به ناحیه مورد نظر خود هستند تا هر چه بیشتر زیبایی خود را کامل کنند حالا هزینه تزریق ژل هرچقدر می‌خواهد باشد؛ هر نوع عمل زیبایی ممکن است عوارضی داشته باشد. تزریق ژل لب بصورت سرپایی انجام می‌شود اما به این معنا نیست که یک عمل بدون خطر باشد.

وارد کردن هر نوع ماده خارجی به بدن می‌تواند خطرساز باشد. تزریق ژل هم به عنوان ماده بیگانه وارد رگ‌های خونی می‌شود. اگرچه پزشکان بر این عقیده هستند عوارض تزریق ژل لب به ندرت اتفاق می‌افتد. اما قابل توجه است که تزریق ژل گاهی اوقات عوارض کمی را نیز در پی دارد. تحت همین عنوان لازم است قبل از انجام تزریق ژل، حتما از آن مطلع شوید و سپس تصمیم به انجام تزریق ژل بگیرید.

ما در این مقاله قصد داریم که در رابطه با این موضوع اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید.ما کلینیک دکتر خیرالهی را برای تزریق ژل لب به شما پیشنهاد می‌دهیم.

عوارض ژل لب یا فیلر لب

در حالت کلی عوارض تزریق ژل لب (side effects of gel) در مراکز نامعتبر می‌تواند شامل:

 • حداکثر 2 روز تورم موقتی در ناحیه تزریق ژل لب طول می‌کشد.
 • حداقل در طی چند ساعت قرمزی و التهاب لب از بین می‌رود.
 • در محل فرو کردن سوزن در حد یک الی دو قطره خونریزی می‌کند.

در موارد نادر:

 • آسیب جدی به بافت لب
 • آسیب عصبی
 • خونریزی شدید
 • کبودی و یا قرمزی شدید دور دهان و لب
 • گلوله شدن ژل لب‌
 • عدم توازن حجمی بین دو لب نسبت به هم
 • درد در ناحیه تزریق
 • ثابت نماندن ژل در جای خود و حرکت کردن آن در لب
 • عفونت شدید در محل تزریق ژل لب
 • نیاز به استخراج ژل لب برای جلوگیری از آسیب بیشتر

عوارض تزریق ژل لب چیست؟

بسیاری از عوارض جانبی، موقتی اند

خوشبختانه بسیاری عوارض تزریق ژل لب موقتی و ملایم هستند. خطرات رایج آن شامل کبودی، تورم و برآمدگی می‌شود، اما این عوارض موقتی هستند و معمولاً فقط برای چند روز باقی خواهند ماند. این نکته قابل ذکر است که تا چند روز بعد از تزریق نتیجه واضحی از عمل نخواهید داشت. البته اگر متخصص زیبایی با بهترین برند ژل لب برای شما تزریق کند.

عوارض تزریق ژل لب

می‌تواند باعث آسیب دیدگی بافت‌ها شود

یکی از عوارض تزریق ژل لب این است که زمانی که یک ماده‌ی بیگانه وارد بدن خود می‌شود، خطرات زیادی را به وجود می‌آورد. تزریق برای لب‌ها می‌تواند حتی باعث آسیب دیدگی بافت‌های لب شود.
بزرگترین خطر برای هر نوع تزریق ژل لب، مردگی بافت است؛ یعنی این که پرکننده داخل یک رگ خونی تزریق و باعث مرگ بافت می‌شود. با اینکه این عارضه بسیار نادر است، اما می‌تواند رخ دهد.
برای همین بسیار مهم است که یک متخصص ماهر و به خوبی آموزش دیده را برای انجام تزریق ژل لب پیدا کنید و قبل از تزریق در مورد تمام عوارض جانبی ممکن سوال می‌کنید.

شش تا نه ماه دوام ماندگاری دارد

دائمی نبودن تزریق ژل لب

یکی از مشکلاتی که عوارض تزریق ژل لب دارد و ممکن است موضوع ساده‌ای به نظر برسد، اما برخلاف تصور اغلب مردم که بر  این باورند تأثیر تزریق ژل لب دائمی است، در حقیقت کمتر از یکسال ماندگاری دارد.
اکثر ژل‌های لب بسته به حرکات مکرر لب شش تا نه ماه دوام دارند و البته پرکننده‌های جدیدتری هم وجود دارند که تا یک سال هم ماندگاری داشته باشند.

درباره این که ماندگاری ژل لب چقدر است و به چه روش هایی می توان افزایش داد می توانید در مقاله ماندگاری ژل لب بخوانید.

ممکن است به خاطر حساسیت واکنش نشان دهید

یکی دیگر از عوارض تزریق ژل لب مانند هر نوع عمل دیگری، این است که ممکنه به خاطر حساسیت به تزریق ژل لب واکنش نشان دهید. این اتفاق بسیار نادر است، اما لازم است که در نظر گرفته شود.
عوارض بیشتری می‌توانند در قالب کبودی یا تورم، توده یا برآمدگی‌های طولانی مدت در قسمت تزریق شده، عفونت، عدم تقارن لب‌ها، واکنش به خاطر حساسیت (allergy) به محصول و افزایش تورم به وجود آمده یا خارش و حتی ایجاد زخم یا اسکار و پوسته پوسته شدن لب‌ها رخ بدهد. قبل از اینکه تزریق ژل لب انجام دهید، با پزشک خود در مورد این که اگر حساسیتی داشتید، چه درمانی شامل آن می‌شود، صحبت کنید.

محصولات غیر مجازی وجود دارند که باید از آنها دوری کنید

یکی دیگر از عوارض تزریق ژل لب این است که هر متخصصی می‌تواند خطر کند و پر کننده‌ای را که مورد تایید (FDA) نیست را به لب‌های بیمار تزریق کند.
همچنین از وجود محصولاتی با عوارض جانبی وحشتناک در بازار سیاه که به طورغیر قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرند مطلع باشید. درخواست کنید تا یک کپی از سری ساخت و تاریخ انقضا داشته باشید و به یک مرکز معتبر مراجعه کنید.

بروز واکنش‌های آلرژیک

بروز واکنش‌های آلرژیک پس از انجام عمل پروتز لب بسیار نادر است و از عوارض تزریق ژل لب می‌باشد، اما در برخی از موارد بیماران با این مشکل مواجه شده‌اند.
واکنش آلرژیک بستگی به نوع ژلی که تزریق شده دارد و اگر کیفیت ژل‌ها مناسب نباشد این مشکل را به وجود خواهد آورد. برای اینکه پس از عمل دچار واکنش‌های آلرژیک نشوید، توصیه می‌شود نزد یک پزشک معتبر و باتجربه این کار را انجام دهید.

ایجاد زخم در ناحیه تزریق ژل

اگر فرایند عمل پروتز به درستی صورت نگیرد، ممکن است اطراف لب دچار زخم شوند و باعث بوجود آمدن عوارض تزریق ژل لب شود.
همانطور که گفتیم ژل‌های تزریقی حاوی اسید هیالورونیک هستند و اگر بیش از نیاز لب وارد منافذ آن شوند، فرایند تولید کلاژن (collagen) را مختل کرده و در نتیجه پوست را دچار خشکی و زخم می‌کنند.
در برخی از موارد، تزریق بیش از حد این ماده منجر به ناهماهنگی بین کلاژن و الاستین می‌شود و ممکن است تولید آن‌ها متوقف شود. این امر باعث خشکی پوست و در نتیجه زخم‌های عمیق پوستی می‌شود.

ایجاد عفونت

عفونت لب بعد از تزریق ژل ، در برخی از موارد گزارش شده است که تزریق ژل به لب باعث عفونت‌های پوستی شده که از عوارض تزریق ژل لب به شمار می‌آید. به منظور عدم بروز این مشکل، بهتر است قبل از عمل با پزشک متخصص خود مشورت کرده و در صورت نیاز از جنس پوست لب شما نمونه‌برداری می‌شود.
این امر باعث می‌شود تا پزشک هم از نوع جنس پوست شما و هم از خطرات احتمالی آگاه شود. در برخی از موارد آزمایش‌ها حاکی از آن هستند که تزریق ژل به لب برای بیمار ضرر دارد و نباید تحت هیچ عنوان اقدام به انجام تزریق ژل لب کند.

سن مهم است

یکی از مشکلاتی که می‌تواند باعث افزایش عوارض تزریق ژل لب شود سن می‌باشد. زیرا هرچه پیرتر می‌شویم، پوست ما هم پیرتر می‌شود.
هنگام درمان لب‌ها، موارد زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند، مواردی مانند خطوط و چین و چروک‌های اطراف دهان، خط دور لب و حجم ذاتی طبیعی خود لب‌ها.
بسیاری از بیماران جوان به دنبال بزرک کردن حجم لب‌های خود هستند، در حالیکه ساختار و خط دور لب آن‌ها در حال حاضر هم به خوبی مشخص است. در بین خانم‌های مسن‌تر، اکثر اوقات مشکل این است که خط دور لب دیگر مشخص نمی‌باشد.
پس لازم است در مورد دلایل خاص خود، برای اینکه خواستار تزریق ژل لب هستید با دکتر خود صحبت کنید. تا دکتر متخصص در مورد اینکه چه نوع پرکننده‌ای و چقدر از آن استفاده شود کمک خواهد کرد.

گزینه‌های کم خطر

اگر به لب‌های بزرگ علاقه‌مند هستید، اما از ملاقات با پزشک و عوارضتزریق ژل لب می‌ترسید، گزینه‌ی جایگزین هم وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.
افراد می‌توانند با استفاده از گزینه‌های کم خطر مانند خط لب، رژ لب، مرطوب کننده‌های لب، هیالورونیک اسید‌های موضعی یا حتی رژهای حجم دهنده به طور موقت لب‌های خود را حجیم‌تر نشان دهید.
درمان‌های موضعی دیگری نیز برای لب وجود دارد که لب را به تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کند.

برای افزایش اعتماد به نفس روی آن حساب نکنید

اکثر افراد در تزریق ژل لب زیاده‌روی می‌کنند که این موضوع باعث بوجود آمدن عوارض تزریق ژل لب می‌شود. جراحی پلاستیک یا محصولات زیبایی در جهت افزایش زیبایی طبیعی به کار می‌رود، نه برای تغییر ظاهر یا اعتماد به نفس به شما.
بسیاری از پزشکان معتقد هستند که اکثر مردم می‌توانند از ژل لب استفاده کنند اما برای همه مناسب نمی‌باشد.

مشکلات دائمی در کمین‌اند

یکی از شایع ترین عوارض تزریق ژل لب، تزریق بیش از حد چربی است. این کار ظاهری مصنوعی به شما می‌دهد که کمتر کسی طرفدار آن است.
ژل‌های هیالورونیک اسید مانند یوردم و رستالین به وسیله‌ی آنزیمی به نام هیالورودیناز حل می‌شود. بنابراین این مشکل دائمی نمی‌باشد.

در ادامه باید اشاره کرد که ژل‌های پرکننده‌ی استاندارد بین ۶ الی ۹ ماه دوام می‌آورند، اما ژل‌های دائمی دیگری هم وجود دارد که این نوع ژل‌ها عوارض جانبی نیز به همراه دارد. بسیاری از پزشکان معتقد هستند که پرکننده‌های دائمی مانند سیلیکون می‌تواند آسیب‌های دائمی به لب‌های افراد برساند. حتی اگر مقدار مناسبی از سیلیکون استفاده شود.

همیشه به یک جراح پلاستیک معتبر مراجعه کنید

حتی اگر عوارض جانبی تزریق ژل لب کم باشد، هنوز هم احتمال آن وجود دارد. برای همین همیشه به جراح پلاستیک معتبر مراجعه کنید. هر نتیجه‌ای مانند برآمدگی، توده یا ناهماهنگی، منجر به نارضایتی مشتری خواهد شد. ممکن است محل تزریق ژل برای یکی دو روز کبود شود، اما پس از آن کاهش پیدا می‌کند.

احتمال اینکه مشتری نسبت به اسید هیالورونیک حساسیت داشته باشد بسیار کم است، در این گونه موارد جراح پلاستیک این توانایی را دارد که ژل را تخلیه کند. آلرژی به هیالورونیک اسید یکی دیگر از دلایلی است که فرد باید برای آن به دکتر پوست یا جراح زیبایی مراجعه کند.
اگرچه تزریق ژل لب کار ساده ای به نظر می‌آید، اما در هر صورت شما همچنان یک عنصر خارجی را به بدن خود وارد می‌کنید بنابراین به یک پزشک معتمد رجوع کنید.

دو روز مرخصی بگیرید

یکی دیگر از عوارض تزریق ژل لب تورم بعد از عمل است که بهتر است دو روز مرخصی گرفته و استراحت کنید تا هر چه سریعتر تورم لب‌هایتان بهبود پیدا کند.
تزریق ژل لب در مطب با استفاده از بی حسی موضعی صورت می‌گیرد و ورمی جزئی از آن حاصل می شود که بعد از یکی دو روز کاهش خواهد یافت.

سلامت دهان را در نظر بگیرید

یکی از عواملی که می‌توانید برای کاهش عوارض تزریق ژل لب انجام دهید اطلاع از سلامت کامل دهان خود می‌باشد. اگر سابقه‌ی آفت دهان دارید باید قبل از تزریق از داروهای ضد ویروس استفاده شود. ممکن است بعد از تزریق دچار کبودی یا تورم بشوید اما این عوارض حداقل 1 الی 2 روز بعد از بین خواهد رفت.
اگر کبودی گسترش پیا کند بهبود آن تا دو هفته طول می‌کشد، اما معمولا رژ لب‌های کم رنگ کبودی را پوشش می‌دهند. استفاده از محصولات مربوط به دندان تا دو هفته بعد از تزریق توصیه نمی‌شود. اگر در مورد سلامت دهان خود نگران هستید حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

این کار برای همه مناسب نخواهد بود

اگر چه تزریق ژل لب نسبتا امن است و عوارض جانبی کمی دارد اما با این وجود برای همه مناسب نخواهد بود. پزشکان توصیه می‌کنند که تزریق ژل لب برای همه‌ی افراد مناسب نمی‌باشد.
تزریق ژل لب برای لب‌های نازک تغییر چشمگیری به وجود می‌آورد، اما هرچه بیشتر تزریق صورت گیرد ظاهر لب‌ها غیرطبیعی‌تر خواهد شد. برای افرادی که لب‌های درشتی دارند و تنها به کمی فرم دهی نیازمند است میزان اندکی از ژل کافی خواهد بود.

چه کسانی نباید تزریق ژل لب انجام دهند؟

انجام تزریق ژل لب برای زنانی که باردار یا شیرده هستند، بیماران قلبی، مصرف‌کنندگان داروی آسپرین، مبتلایان به دیابت، افرادی که سابقه سکتی مغزی دارند، افرادی که سابقه حمله قلبی دارند، افراد داریا بیماری‌های تنفسی نظیر آسم و غیره می‌تواند باعث ایجاد عوارض تزریق ژل لب در آن‌ها شود پس توصیه نمی‌شود.

چه کسانی نباید عمل تزریق ژل لب

اگر این مشکلات را داشته باشید و هنگام عمل به پزشک خود اطلاع ندهید آن‌ها هیچ مسئولیتی را پس از بروز عوارض شدید به عهده نخواهند گرفت.

پرسش و پاسخ در مورد عوارض تزریق ژل لب

هزینه تزریق ژل به لب‌ها چقدر است؟

هزینه تزریق ژل لب بستگی به حجم مورد نیاز ژل، مارک ژل و هزینه‌های جانبی آن مانند مقدار مواد مصرفی و دستمزد پزشک دارد. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از هزینه تزریق ژل لب در کلینیک پوست و مو دکتر خیرالهی با شماره‌های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

4.9/5 - (33 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *