دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض بوتاکس لب

عوارض بوتاکس لب

 یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی پلاستیک برجسته کردن لب است. این روش به بانوان کمک تا لب های با حجم تر و پر تر داشته باشند. با توجه به این که تزریق فیلر های پوستی با بکارگیری از اسید هیالورونیک یکی از روش های رایج میان بانوان برای تقویت لب است، استفاده از تزریق بوتاکس لب نیز به عنوان یکی دیگر از روش های درمانی کم تهاجمی شناخته می‌شود. تزریق بوتاکس لب هم مانند سایر عمل های جراحی عوارض جانبی به همراه دارد که انجمن جراحان پلاستیک آمریکا عوارض تزریق بوتاکس لب را مانند کبودی، سردرد، ضعف و حالت تهوع دانستند. در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با عوارض بوتاکس لب آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

عوارض بوتاکس لب چیست؟

عوارض بوتاکس لب چیست؟

تزریق بوتاکس یک روش غیر تهاجمی است و تا زمانی که این کار توسط پزشک متخصص انجام شود، هیچ عوارض جانبی خاصی به همراه نخواهد داشت. تزریق بوتاکس لب به مدت ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. مراجعه کننده بلافاصله پس از تزریق می‌تواند به فعالیت های روزانه خود بازگردد. به دلیل تماس سوزن با پوست لب ممکن است این عوارض ایجاد شوند. سایر عوارض ناشی از تزریق بوتاکس لب عبارتند از:

 • تورم و کبودی در قسمت تزریق

یکی از عوارض های بوتاکس لب تورم صورت می‌باشد. تورم صورت یک واکنش طبیعی است بعد از انجام هر گونه تزریق زیبایی به وجود می‌آید‌. این عوارض بیشتر برای روش های زیبایی همچون بوتاکس و پرکننده های لب ايجاد می‌شود. در هنگام تزریق بر اثر سم بوتولینوم بافت لب بسیار آسیب دیده و امکان دارد مدت ها طول بکشد تا بدن در قسمت متورم لب سلول های جدید تشکیل دهد. ممکن است در لب ها بعضی از رگ های خونی سوراخ شوند که این کار می تواند سبب کبودی و قرمزی شود. و همچنین این کار باعث به وجود آمدن عوارض بوتاکس لب می‌شود. با توجه به این که بدن انسان دارای خواص درمانی طبیعی می‌باشد، به راحتی رگ ها می‌توانند ترمیم شوند، و نیز دلیلی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

 • بی حس شدن لب ها

یکی دیگر از عوارض بوتاکس لب بی حسی است. بی حسی لب ها ناشی از تزریق بوتاکس نشانه نوروپاتی است، در زمان بی حسی عصب نمی تواند سیگنال ها را میان مغز و لب منتقل کند. تزریق بوتاکس لب باعث می‌شود تا عضلات ناحیه تزریق فلج شوند و به طور موثری این کار سبب مسدود شدن سیناپس های اعصاب می‌شود و لب ها احساس خود را برای مدت کوتاهی از دست می‌دهند. در تزریق بوتاکس لب سم بوتولینوم می‌تواند ماهیچه ها را به طور موقت شل کند، و نیز لب بالایی می تواند به طرف بالا و خارج کشیده شود تا بتواند ظاهری برجسته‌ تر و پر تر داشته باشد. خود به خود احساس بی حسی از بین می‌رود، اما اگر این بی‌ حسی طولانی تر شود، می‌توان با استفاده از آنتی هیستامین یا ماساژ لب‌ها این مشکل را برطرف کرد.

 • سردرد

 افرادی که بوتاکس لب انجام می‌دهند ممکن است سر دردهای موقت و خفیفی را تجربه کنند، که این مشکل یکی دیگر از عوارض بوتاکس لب به حساب می‌آید. به دلیل تزریق بوتاکس لب سردرد به وجود می‌آید. سردرد زیاد می‌تواند سبب انقباض بعضی از عضلات صورت شود. مصرف داروهای مسکن همچون استامینوفن و ایبوپروفن می‌تواند باعث کاهش سردرد شود.

 • حالت تهوع

اثرات سم بوتولینوم می‌تواند توانایی جویدن و نوشیدن را برای بیمار دچار مشکل کند. و همچنین این عوامل یکی دیگر از عوارض بوتاکس لب هستند. برای کسانی که در حین انجام بوتاکس لب بیهوش شدند، بروز حالت تهوع می تواند یک عارضه جدی باشد. می‌توان برای تسکین حالت تهوع بعد از بوتاکس لب از داروهای ضد استفراغ استفاده کرد.

اقدامات لازم در صورت بروز عوارض جانبی بوتاکس لب

 تزریق بوتاکس مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت است. و همچنین به یاد داشته باشید که در تزریق بوتاکس لب از سم بوتولینوم استفاده می‌شود و اگر انجام این کار توسط فرد غیر حرفه‌ای باشد امکان دارد به سایر عضلات این ماده شیمیایی پخش شود و باعث ایجاد عوارض جانبی گردد. در بیشتر افراد این عوارض حدود ۱ درصد اتفاق می‌افتد. اما همین مسئله نیز از عوارض بوتاکس لب محسوب می‌شود. متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند از دادن ماساژ در ناحیه تحت درمان بعد از تزریق خودداری کنید. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر هر چه سریع تر به پزشک متخصص خود مراجعه کنید:

 • احساس ضعف عضلانی
 • لکنت زبان
 • احساس تنگی نفس
 • مشکلاتی در بلع
 • مشکلات بینایی
 • فرد نتواند مثانه خود را کنترل کند.
 • حساسیت شدید

لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس لب برای مادران باردار یا شیرده و افرادی که قصد بارداری دارند توصیه نمی‌گردد.

برای جلوگیری از بروز عوارض بوتاکس لب چه کاری باید انجام داد؟

برای جلوگیری از بروز عوارض بوتاکس لب چه کاری باید انجام داد؟

زمانی که ماده بوتاکس به لب ها تزریق می‌گردد، باعث می‌شود تا حجم لب ها افزایش یابد و البته این کار بستگی به تعداد تزریق ها دارد تا نتیجه مورد نظر حاصل شود. برای فرد مراجعه کننده حدود ۳ تا ۶ بار تزریق بوتاکس لب انجام می‌شود. ماندگاری بیشتر فیلر های پوستی بین ۳ تا ۶ ماه است و نیز بستگی به سبک زندگی دارد. برای همه‌ی تزریق های زیبایی مراقبت های بعد از آن بسیار مهم است و می‌تواند عوارض ناشی از انجام این کار را کاهش دهد. برای به حداقل رساندن عوارض بوتاکس لب مواردی وجود دارد که به شرح زیر است:

 • استفاده از کمپرس سرد

احتمال به وجود آمدن تورم در قسمت تحت درمان بسیار زیاد است و استفاده از کمپرس سرد بر روی لب ها تا حد زیادی می‌تواند کبودی را کاهش دهد و همچنین از بروز عوارض جدی تر جلوگیری کند. همچنین برای کاهش قرمزی می‌توان با دادن ماساژ ملایم و استفاده از کرم های آنتی بیوتیک این عوارض را به حداقل رساند.

 • استفاده از ژل آرنیکا

 ژل آرنیکا درد ناحیه تحت درمان و نیز عضلات را کاهش می‌دهد. ژل آرنیکا از گل های گیاه آرنیکا بهره گرفته است و در مناطق کوهستانی آسیای شرقی، اروپا، شمال ایالات متحده و کانادا یافت می‌شود. ژل آرنیکا برای درمان اکثر کبودی ها و زخم ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ژل آرنیکا قبل از تزریق بر روی لب ها اعمال می‌شود و به یاد داشته باشید هرگز آن را بر روی زخم های باز استفاده نکنید. یکی از گزینه های دیگر نیز استفاده از مکمل های خوراکی آرنیکا است و بایستی چند روز قبل از تزریق برای جلوگیری از ايجاد کبودی استفاده کرد.

 • خودداری از انجام ورزش های سنگین

به افرادی که بوتاکس لب انجام داده اند توصیه می شود به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت از رفتن به باشگاه یا انجام دادن تمرینات خانگی بعد از تزریق خودداری کنند. فعالیت های سنگین می‌تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. این کار می‌تواند تورم و کبودی را زیادتر کند. و همچنین بایستی از ورزش هایی که سبب تعریق زیاد می شود خودداری کنند. چون در بیشتر اوقات، پاک کردن عرق باعث آوردن فشار به قسمت صورت و لب ها می‌شود.

 • بالا نگه داشتن سر هنگام خواب

پس از تزریق بوتاکس سعی کنید از خوابیدن به سمت پهلو خودداری کنید. همچنین در هنگام خواب سعی کنید سرتان را بالا نگه دارید تا از جابجایی پرکننده های پوستی جلوگیری شود.

 • هیدراته کردن

بعد از انجام‌ ‌بوتاکس مقدار زیادی آب بنوشید. هیدراته نگه داشتن، پوست به همراه یک رژیم غذایی مناسب و سالم، می تواند به داشتن لب هایی جوان تر و شاداب کمک بسیاری کند. نوشیدن آب زیاد از پوست صورت مراقبت می کند و همچنین باعث کاهش چین و چروک های صورت می‌شود. بایستی ۲۴ ساعت قبل و بعد از تزریق از مصرف مشروبات الکلی خودداری کرد. این نوشیدنی‌ها باعث رقیق شدن خون می‌شوند و نیز می توانند رگ های خونی را نازک کرده و سبب به وجود آمدن کبودی و تورم در قسمت تحت درمان شوند.

سوالات درمورد عوارض بوتاکس لب

آیا بوتاکس لب درد دارد؟

برای تزریق بوتاکس لب ابتدا از یک سوزن بسیار ظریف استفاده می‌شود و نیز پزشک متخصص با کردن سوزن به لب مواد پر کننده را تزریق می‌کند که امکان دارد کمی سوزش را در هنگام تزریق سرنگ حس کنند.

آیا بوتاکس لب عوارض دارد؟

در پاسخ می‌توان گفت بله. عوارض بوتاکس لب شامل سردرد، حالت تهوع، تورم و قرمزی در قسمت تحت درمان است.

چه کاری باید برای جلوگیری از این عوارض انجام داد؟

برای جلوگیری از عوارض بوتاکس لب بایستی از کمپرس سرد، ژل آرنیکا استفاده کنید و همچنین هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید و نیز از لوازم آرایشی خودداری کنید.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی