دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

بوکال فت

همه چیز درباره بوکال فت

اگر شما نیز از طرفداران حوزه زیبایی و جراحی‌های زیبایی هستید، حتما تاکنون نام بوکال فت به گوشتان خورده است. بوکال فت همان جراحی برای لاغری صورت است که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده و توانسته طرفداران زیادی را به خود جذب کند. این روزها در میان افراد داشتن صورت زیبا از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد و قطعا با کمی دقت در اطرافیان متوجه اهمیت این موضوع، بخصوص درمیان خانم‌‌ها می‌شویم.
علم پزشکی هم در این مسیر همه توان خود را به کار گرفته تا با روش‌های مختلف در این مسیر همراه افراد باشد. از روش‌های طبیعی لاغری صورت و اندام، می‌توان به رژیم غذایی و ورزش اشاره کرد. معمولا افراد می‌توانند با رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم صورت خود را لاغر کنند.
اما ممکن است گاهی اوقات با وجود لاغر بودن فرد، صورت همچنان چاق به نظر برسد، این مسئله می‌تواند ژنتیکی نیز باشد اما جای نگرانی نیست چون این روزها یکی از روش‌های مطمئن به منظور لاغری صورت، بوکال فت می‌باشد که جزء عمل لاغری صورت محسوب میشود. همچنین این روش موثر برای افرادی که به صورت ژنتیکی صورت چاق و پر دارند، نیز گزینه مناسبی می‌باشد. اگر قصد دارید در مورد مزایا، معایب، مراقبت‌ها و نحوه انجام این روش اطلاعات بیشتری را کسب کنید تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

بوکال فت چیست؟

بوکال فت چیست

چربی بوکال، یک توده چربی می‌باشد که در قسمت توخالی بین عضله بوکسیاناتور و سایر عضلات سطحی صورت قرار دارد. برای هر فرد اندازه پد چربی Bichat متفاوت می‌باشد و ممکن است چربی بوکال در هر دو گونه اندازه‌های گوناگونی داشته باشد. جراحی تخلیه چربی دهانی یا بوکال فت یک عمل ساده و سرپایی می‌باشد که در یک روز انجام می‌شود. هدف از انجام بوکال فت برداشتن متناسب بافت چربی داخل دهان، نمایان کردن برجستگی گونه و زاویه سازی فک است که در اثر گود شدن لپ اتفاق می‌افتد. این کار با ایجاد یک برش کوچک در داخل دهان در قسمت داخلی گونه‌ها انجام می‌شود.
در این جراحی از طریق دهان، چربی‌های اضافه بوکال صورت خارج می‌شود و سپس محل برش داده شده در داخل دهان با بخیه‌های قبل جذب ترمیم می‌‌شود. با وجود اینکه ممکن است گاهی از ابتدا دو طرف صورت قرینه نباشند، ولی حفظ تناسب اجزای چهره و قرینگی دو طرف صورت در این جراحی و بعد از بهبودی بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در انتخاب پزشکی که قرار است اقدام به این عمل نماید؛ نهایت دقت را داشته باشید.
چون چربی داخل دهان یا بوکال یک چربی عمقی می‌باشد که می‌تواند سبب ایجاد پری در قسمت خارجی گوشه لب‌ها شود. در واقع، بوکال از کنار پیشانی تا پایین استخوان گونه امتداد داشته و در گوشه‌های لب به پایان می‌رسد. افرادی که داری چهره ای گرد می‌باشند؛ چربی بوکال داخل دهان دارند. این نوع چربی بسیار مقاوم بوده و با رژیم غذایی یا ورزش کردن به طور کامل از بین نمی‌رود.

مزایا و فواید جراحی بوکال فت چیست؟

مزایا و فواید جراحی بوکال فت

مهم ترین مزایا و فواید جراحی بوکال فت سریع و آسان بودن آن است. علاوه بر آن، در این روش هیچ رد زخمی بر روی پوست باقی نمی‌ماند و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه می‌باشد. همچنین تغییری که جراحی بوکال فت بر روی صورت ایجاد می‌کند، به اندازه ای ظریف می‌باشد که ممکن است اطرافیان متوجه تغییر شما نشوند و با کمی دقت تفاوت را احساس نمایند.
شما می‌توانید برای درک بیشتر مزیت بوکال فت عکس قبل و بعد مراجعه کنندگان را بررسی نمایید تا متوجه ظرافت و طبیعی بودن آن شوید. از آنجایی که در این روش فقط درون دهان یک برش کوچک ایجاد می‌شود، جای هیچ گونه زخم بر روی چهره فرد دیده نمی‌شود و اثری از جراحی زیبایی قابل مشاهده نخواهد بود. همین مسئله باعث می‌شود تا بیشتر افراد با خیال راحت برای انجام این جراحی اقدام کنند. بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که دوران بهبودی این جراحی فقط یک تا سه روز بوده و فرد بعد از گذشت یک هفته می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد.
مزیت دیگر بوکال فت این می‌باشد که اکثر متقاضیان به نتیجه دلخواه خود دست می‌یابند. تحقیقات نشان داده است که تنها درصد کمی از کسانی که برای جراحی بوکال فت اقدام کرده اند، نتیجه مطلوبی به دست نیاورده اند. این مشکل نیز معمولا به دلیل حرفه ای نبودن و عدم مهارت جراح به وجود می‌آید‌.

کاندیدای مناسب برای انجام بوکال فت

کاندیدای مناسب برای انجام بوکال فت

به طور کلی بوکال فت یک جراحی زیبایی سرپایی است که برای طرفداران صورت‌های لاغر و زاویه‌ دار مناسب می‌باشد. از همین رو اگر دارای صورت گرد می‌باشید و می‌خواهید به تغییر گفته شده برسید، قطعا جراحی بوکال فت برای شما گزینه مناسبی خواهد بود. البته می‌بایست یکسری شرایط و ملاک‌ها نیز وجود داشته باشد تا این جراحی انجام شود.
از جمله این شرایط می‌توان به افرادی که چربی زاویه فک و صورتشان را پوشانده است، افرادی که صورت گرد دارند، آقایانی که طرفدار فک مربعی شکل هستند، افرادی که به دلیل وجود چربی در صورتشان، استخوان فک و گونه‌هایشان دیده نمی‌شود، افرادی که سلامت عمومی دارند و به بیماری زمینه‌ای خاصی مبتلا نیستند، افرادی که چربی صورتشان طبق نظر پزشک بیش از اندازه طبیعی است‌ و افرادی که با بیماری‌ چون آتروفی نیمه فاسیال پیش‌رونده درگیر نیستند اشاره کرد.

کاندیدای نامناسب برای انجام بوکال فت

 بعضی از افراد به خاطر شرایط ‌و موقعیتی که دارند، نمی‌توانند برای انجام این جراحی کاندیدای مناسبی باشند. کاندیدای نامناسب برای انجام بوکال فت عبارتند از:

 • اگر سن شما برای انجام این درمان مناسب نباشد قطعا نمی‌توانید این روش را انجام دهید؛ چون هرچقدر سن بیشتر شود، چربی‌های صورت نیز به‌ طور طبیعی از بین خواهد رفت.
 • اگر به طور طبیعی صورت شما لاغر و نازک است، احتمال دارد بعد از انجام جراحی و با افزایش سن گونه‌هایتان حالت فرورفتگی پیدا کنند.
 • اگر به مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار اعتیاد شدید دارید گزینه مناسبی برای انجام بوکال فت نخواهید بود.

روند انجام جراحی بوکال فت چگونه است؟

حال که متوجه شدید بوکال فت چیست، شاید برایتان این سوال نیز پیش آمده باشد که این جراحی به چه شکل انجام می‌شود، در پاسخ به این موضوع باید گفت که این جراحی به‌ طور کلی با دو روش بیهوشی و بی‌حسی موضعی قابل انجام است و در اکثر مواقع برای انجام درمان از بی حسی استفاده می‌کنند که این موضوع نشان ‌دهنده بدون درد بودن سرپایی بودن جراحی است. روند جراحی به این صورت می‌باشد که جراح شکافی را از داخل دهان ایجاد می‌کند و از همین شکافی که ایجاد کرده است بافت چربی را تخلیه می‌کند.
باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که برای هر شخص با توجه به فرم صورتی که دارد اندازه شکاف ایجاد شده متفاوت خواهد بود و از بین ۲ تا ۵ سانتی متغیر است. بعد از ایجاد شکاف، از طرف خارجی دهان پزشک فشار وارد می‌‌کند تا بافت چربی اضافه از سمت مخالف به بیرون هدایت شود. در ادامه با استفاده از ابزار و وسایل مخصوص پزشکی، چربی خارج شده از شکاف از داخل دهان تخلیه می‌‌گردد. بعد از آنکه تمام بافت چربی از دهان تخلیه شد، شکاف ایجاد شده با بخیه بسته می‌شود.
لازم به ذکر است که چربی باکال یا BFP به دلیل ساختار استثنایی که دارد، از سایر مدل‌های چربی‌ صورت مجزا می‌شود و به همین دلیل است که انجام این جراحی از حساسیت بالایی برخوردار می‌باشد. از همین رو توصیه می‌کنیم که جراحی بوکال فت را به یک جراح و متخصص که در این حوزه تجربه بالایی دارد بسپارید تا خیالتان از بابت عواقب و نتیجه بعد از جراحی راحت باشد.

مراقبت‌های قبل از بوکال فت

مراقبت‌های قبل از بوکال فت

بهتر است قبل از انجام بوکال فت آزمایش‌های مربوطه را انجام داده و هر مشکلی که در آزمایش خود مشاهده کردید و یا این که داروی خاصی مصرف می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید. بهتر است یک هفته قبل از انجام بوکال فت مصرف آسپرین و دخانیات و الکل را متوقف کنید. معاینه دهانی خود را فراموش نکنید چون ممکن است زخم یا عفونتی در دهان شما وجود داشته باشد، که قبل از جراحی نیاز باشد تا آن‌ها را برطرف کنید.

مراقبت‌های بعد از بوکال فت

انجام دقیق مراقبت‌ها و توصیه‌های پزشک بعد از جراحی بوکال فت به کوتاه تر شدن دوره نقاهت و به حداقل رساندن عوارض و خطرات جراحی کمک بسیار زیادی می‌کند. خوشبختانه، مراقبت‌های بعد از بوکال فت بسیار راحت و آسان هستند که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراقبت‌های بعد از بوکال فت
 • در ۳ تا ۴ روز اول شما باید از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید و کمترین استفاده را از دهان و فک خود داشته باشید
 • بعد از هر وعده آشامیدن یا خوردن حتما فضای دهان خود را با سرم‌های مخصوص شستشو دهید.
 • طبق تجویز پزشک تا یک هفته بعد از بوکال فت از آنتی بیوتیک‌ها استفاده کنید.
 • سر خود را در حالت استراحت بالا نگه دارید تا چند روز بعد از عمل که نواحی جراحی شده به حالت طبیعی خود بر می‌گردند کمترین فشار را به شما تحمیل کنند.
 • تا زمانی که محل جراحی به خوبی درمان نشده از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • بخیه‌ها و محل زخم را به هیچ عنوان با زبانتان لمس نکنید.
 • تا درمان کامل محل زخم از انجام ورزش‌هایی که ممکن است طی آن به صورت شما ضربه وارد شود؛ همچون ورزش‌های رزمی خودداری کنید.
 • بهتر است تا برای کاهش تورم و فشار بر روی صورت یک هفته بعد از بوکال فت، از گن مخصوص صورت استفاده کنید.

دوره نقاهت بوکال فت

طول دوره بهبودی بوکال فت می‌تواند بسته به نوع عمل جراحی متفاوت باشد، اما بیشتر افرادی که این عمل را انجام داده اند در عرض دو الی سه روز به کار و بیشتر فعالیت‌های روزانه خود باز گشته اند. از مزایای جراحی بوکال فت این می‌باشد که بعد از انجام آن کبودی و تورم زیادی را احساس نخواهند کرد.
معمولا بیماران خونریزی ندارند و به همین دلیل می‌توانند در ساعات کوتاهی بعد از عمل مرخص شوند. همچنین ممکن است فرد تا چند روز بعد از بوکال فت احساس درد یا ناراحتی داشته باشد که با مصرف داروهای مسکن می‌توان درد آن را کمتر کرد. همچنین در موارد نادر، ممکن است در ۱ الی ۲ روز ابتدایی جای زخم و بخیه همراه با خونریزی باشد. خوشبختانه جای بخیه در داخل دهان بعد از مدتی به طور کامل برطرف می‌شود و هیچ گونه جای زخم و اسکار در صورت شما باقی نمی‌ماند. بعد از جراحی بوکال فت، در همان روز بیمار ترخیص شده و به خانه خود باز میگردد.

سن مناسب برای انجام بوکال فت

بهترین زمان برای جراحی بوکال فت با توجه به شرایط هر فرد متفاوت می‌باشد. اما به طور کلی بهترین سن برای انجام این عمل زمانی می‌باشد که شما در حال رشد و یا چاق و لاغر شدن نیستید. در این زمان شما ظاهری ثابت خواهید داشت به همین دلیل می‌توانید برای عمل بوکال فت اقدام کنید.

مشاهده نتایج نهایی جراحی بوکال فت

به طور کلی نتیجه جراحی، بعد از بهبود کبودی و تورم قابل مشاهده است اما نتیجه بهتر آن بعد از گذشت سه یا چهار ماه مشخص می‌‌شود. بهتر است بدانید که رژیم غذایی، افزایش یا کاهش وزن و روند طبیعی افزایش سن، بر روی نتایج جراحی بوکال فت تأثیرگذار هستند.

ماندگاری بوکال فت چقدر است؟

ماندگاری بوکال فت دائمی نبوده و پس از این عمل احتمال تجمع مجدد چربی تقریبا صفر درصد است. البته در برخی موارد بعضی از عوامل همچون اضافه وزن، رژیم غذایی و یا حتی کاهش وزن می‌توانند بر میزان ماندگاری این جراحی تاثیر بگذارد.

بهترین جراح بوکال فت

همانطور که می‌دانید صورت دارای اعصاب و عضلات حساس بسیاری می‌باشد که در صورت هر گونه اشتباهی از سوی پزشک، ممکن است صدماتی به آن‌ها وارد گردد که جبران و درمان آن‌ها راحت نباشد. بنابراین پیدا کردن بهترین جراح بوکال فت مهم‌ ترین انتخابی است که باید قبل از هر گونه اقدام آن را انجام دهید. از جمله مواردی که می‌بایست برای پیدا کردن بهترین جراح برای این عمل در نظر بگیرید، به شرح زیر می‌باشد:

 • اولین نکته در انتخاب جراح بوکال فت تخصص بالا و پیشرفت او در عمل‌های زیبایی و پلاستیک می‌باشد.
 • نکته دوم، پرس و جو و تحقیق از مراجعین و بیماران قبلی است. چون بعضی از جراحان با وجود مدرک و تخصص خود چندان دقیق و ماهر نیستند و این کار آن‌ها را با ضعف مواجه می‌کند. بنابراین سعی کنید در این خصوص با بیماران قبلی آن‌ها نیز مشورت کنید.
 • نکته سوم، تجهیزات، محل قرارگیری کلینیک زیبایی و دستگاه‌های موجود در کلینیک است که می تواند تاثیر بسیار زیادی در انتخاب شما داشته باشد. چون در اکثر موارد، اقدامات سرپایی همچون بوکال فت در کلینیک‌ها و مطب‌های جراحان انجام می‌شود. به این ترتیب بهداشت و مجهز بودن آن مکان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

عوارض جراحی بوکال فت

جراحی بوکال فت یکی از عمل‌‌های کم خطر و کم‌ ریسک به حساب می‌آید، اما ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد که شامل موارد زیر است:

عوارض جراحی بوکال فت
 • خونریزی:

ممکن است در صورت رعایت نکردن مراقبت‌‌های بعد از بوکال فت و همچنین مصرف غذاهایی که نرم نیستند محل جراحی دچار خونریزی شود.

 • تورم:

نگه داشتن گردن و سر در حالتی که کم‌ ترین فشار را به ناحیه جراحی شده وارد کند، ضروری می‌باشد. اگر شما این مورد را رعایت نکنید ممکن است با تورم صورت روبرو شوید.

 • درد:

عموما افراد بعد از جراحی بوکال فت در ناحیه تحت درمان هیچ گونه دردی را احساس نمی‌کنند. اما اگر شما بعد از جراحی درد داشتید می‌توانید با تجویز پزشک متخصص، مسکن مصرف کنید. مسکن می‌تواند درد را کنترل و قابل تحمل تر کند.

 • عدم قرینگی در صورت:

معمولا جراحی لاغری صورت رضایت‌های فراوانی را داشته و افراد نتیجه دلخواه خود را از این روش دریافت کرده اند. اما اگر پزشک تجربه کافی را در این زمینه نداشته باشد و یا تکنیک‌های آن را به خوبی بلد نباشد، می‌تواند باعث عدم قرینگی در صورت شود. برای مثال اگر پزشک بی تجربه باشد می‌تواند توده چربی زیادی را از صورت بردارد که این امر می‌تواند باعث افتادگی در گونه‌‌ها شود. پس دقت در انتخاب پزشک از نکات ضروری می‌‌باشد.

 • آسیب وارد شدن به ماهیچه‌های صورت:

اگر پزشک شما تجربه کافی را نداشته باشد می‌تواند در حین جراحی، آسیب‌های جبران ناپذیری به ماهیچه‌ها و عضله‌‌های صورت وارد کند، مثل فلج شدن دائمی آن‌‌ها.

هزینه عمل بوکال فت

در هر فرد هزینه عمل بوکال فت متفاوت می‌باشد، به این دلیل که آسانی یا سختی آن برای هر شخص متفاوت خواهد بود. عوامل زیادی بر روی هزینه بوکال فت تاثیرگذار هستند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

هزینه عمل بوکال فت
 • میزان چربی:

اولین عاملی که باعث تغییر هزینه عمل بوکال فت می‌‌شود، میزان چربی صورت می‌باشد. هر چقدر حجم چربی استخراج شده زیاد باشد، هزینه نهایی بوکال فت نیز افزایش می‌یابد. بنابراین میزان چربی موجود در صورت، هزینه جراحی را تعیین می‌‌کند.

 • خواسته متقاضی:

مورد دیگری که هزینه نهایی عمل بوکال فت را تعیین می‌‌کند، خواسته متقاضی است. چون پزشک بر اساس انتظارات و خواسته مراجعه کنندگان، حجم چربی استخراج شده از صورت را کاهش یا افزایش می‌‌دهد. بنابراین قسمتی از هزینه جراحی بوکال فت را خود متقاضی تعیین خواهد کرد.

 • ترکیب با درمان‌های دیگر:

عمل بوکال فت یک عمل ساده می‌باشد که به سرعت و در کمترین زمان انجام می‌‌شود. اما بعضی از مراجعه کنندگان تمایل دارند که این روش را با درمان‌‌های زیبایی دیگر ترکیب نمایند. در این صورت هزینه نهایی آن‌ها طبق جراحی‌‌های زیبایی انجام شده، تغییر خواهد کرد. در نظر داشته باشید که احتمال دارد عمل‌‌های دیگر نیاز به بیهوشی داشته باشند. در این صورت شما باید هزینه متخصص بیهوشی را نیز به هزینه‌‌های خود اضافه کنید.

 • دستمزد پزشک:

بعضی از افراد برای جراحی بوکال فت هزینه را در اولویت قرار می‌‌دهند و به پزشکان کم تجربه مراجعه می‌‌کنند و صورت خود را به دست آن‌ها می‌‌سپارند. باید توجه داشته باشید که حتی در این عمل یک اشتباه کوچک می‌‌تواند خطرات و عوارض زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است بیش از اندازه گونه را تخلیه کند که در این صورت چهره غیر طبیعی شده و عواقب بدتری هم به همراه خواهد داشت.
از آنجایی که صورت مهم‌ ترین عضو هر شخص به حساب می‌آید، بهتر است برای انتخاب پزشک خود نهایت دقت و حساسیت را به خرج داده و عمل خود را به متخصصان حرفه ایی و با تجربه بسپارید. اگر چه در این صورت هزینه‌ ای که باید پرداخت کنید افزایش پیدا می‌کند، اما می‌توانید از نتیجه آن مطمئن باشید.

 • موقعیت جغرافیایی مطب یا کلینیک:

از دیگر عوامل تاثیر گذار در هزینه این عمل، انجام آن در شهرهای بزرگ یا شهرستان‌‌ها است. البته باید این نکته مهم را نیز به خاطر داشته باشید که امکانات در شهرهای بزرگ همچون تهران در مقایسه با شهرستان‌‌ها بیشتر می‌باشد. علاوه بر این اکثر پزشکان ماهر هم در این شهرها سکونت دارند.
بنابراین اگر برای انجام این عمل زیبایی به کلینیک‌های شهرهای بزرگ مراجعه کنید، قطعا هزینه بیشتری نیز باید بپردازید. البته هزینه انجام بوکال فت در کلینیک‌‌های مختلف هم متفاوت خواهد بود؛ چون تجهیزات کلینیک‌‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. هر چقدر امکانات آن‌ها جدیدتر و به روز تر باشد، قطعا هزینه عمل هم بیشتر خواهد بود.

سوالات در مورد بوکال فت:

آیا ممکن است چربی دوباره برگردد؟

اگر مراقبت‌های لازم را انجام دهید و از اضافه وزن خود جلوگیری کنید، احتمال برگشت چربی‌ها بسیار کم خواهد بود.

آیا بوکال فت باعث زاویه سازی فک می‌شود؟

بله، یکی از مزایای بوکال فت این است که علاوه بر لاغرتر کردن و خوش فرم کردن صورت، می‌تواند زاویه سازی فک را نیز انجام دهد.

آیا بعد از برداشتن و تخلیه چربی دهان،‌ صورت آویزان می‌شود؟

خیر، در این روش، چربی اضافه صورت‌های گوشتی و‌ تپل حذف می‌شوند و به همین دلیل هم به هیچ وجه صورت آویزان نخواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *