دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

افزایش سن، برداشتن بیش از اندازه ابرو ها و مریضی و سایر ایرادهای پزشکی از جمله عواملی هستند که باعث ریزش ابرو های صورت می‌شود. به همین خاطر خیلی از افراد کاشت ابرو را یکی از راهکار های مطمئن می دانند و بر می‌گزینند.

شاید باور تان نشود ولی ابروها تأثیر خیلی زیادی بر روی چهره شما دارند و تصور این که اگر ابرو نداشتید صورتتان چه شکلی می‌شد، خیلی ناخوشایند‌ است. اگر قصد دارید کاشت ابرو انجام دهید و یا کاشت ابرو کرده اید، باید از مراقبت های ابرو آگاهی کسب کنید تا با کسب این اطلاعات، اقدامات لازم را جهت مراقبت از ابرو هایتان انجام دهید. در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با مراقبت های بعد از کاشت ابرو آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

کاشت ابرو

یکی دیگر از روش هایی که دوره نقاهت کمتری دارد و یکی از روش های خوب که نتیجه همیشگی به دنبال دارد، همین کاشت ابرو و پیوند طبیعی آن است.

به کمک این روش شما می‌توانید به هر میزان که دوست داشتید، تراکم و حجم ابرو های خود را زیاد کنید. برای این که کاشت ابرو انجام دهید، ابتدا باید به یک جراح ماهر و با تجربه مراجعه کنید‌. در هنگام انجام کاشت ابرو برای ترمیم ابرو ۲۵۰تا ۴۰۰ تار مو لازم است که بیشتر مواقع از بانک مو پشت سر یا پشت گوش برداشته ی شوند. بعد از برداشت گرافت ها، این مو ها یکی یکی در قسمت ابرو صورت قرار داده می شوند و این روند حدوداً بین دو الی سه ساعت طول می کشد. هنگام کاشت ابرو جهت کاهش دادن درد و ناراحتی ناشی از این عمل، از بی حس کننده های موضعی استفاده می‌شود. اما این درد به طور کامل از بین نمی‌رود. بعد از انجام گرفتن عمل جراحی و از بین بردن اثر این بی حسی موضعی، این امکان هست که بیماران قرمزی و تورم و درد و ناراحتی در قسمت ابرو ها داشته باشند و حتی شاید شاهد پوسته پوسته شدن در این قسمت از صورت باشند. در حالت کلی باید بین شش ماه الی یک سال بیماران منتظر باشند تا در طی این مدت مو های ابرو بریزد و مجددا شروع به رشد کنند.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

همان گونه که می‌دانید کاشت کردن ابرو از طریق برداشتن فولیکول های موی سر یا حتی بدن و همچنین پیوند آن ها در ناحیه ابروی صورت، شکل می‌گیرد. برای انجام این کار حدودا به میزان دویست و پنجاه تا چهارصد تار مو نیاز است که با توجه به شرایط هر فرد این تعداد فولیکول مو متغیر است و براساس نیاز افراد این تار مو ها برداشته و کاشته می‌شود. بعد از برداشت فولیکول های مو از بانک مو، پزشک یا جراح مربوطه با دقت زیادی عمل کاشت ابرو را انجام می‌دهد و در محلی که قبلا تعیین شده فولیکول های مو را قرار می‌دهد. در حالت کلی این روند کاشت ابرو بین دو الی سه ساعت طول می‌کشد. در رابطه با کاشت ابرو تصمیم گیری بیشتر مواقع گامی بسیار بزرگ برای اشخاص می‌باشد. چرا که این تصمیم نتیجه خاصی برای افراد به دنبال دارد. به همین خاطر خیلی از درخواست کنندگان در رابطه با پزشک جراح، کلینیک زیبایی، را های کاشت ابرو و دیگر مورد های شبیه تحقیقات زیادی را می‌کنند. در رابطه با کاشت ابرو اگرچه اشخاص خیلی کنجکاو هستند و برای دریافت اطلاعات سعی زیادی می‌کنند ولی بدبختانه خیلی از آن ها نکات مربوط به مراقبت های بعد از کاشت ابرو را رعایت نمی‌کنند.

بعد از کاشت ابرو جهت کسب بهترین و مطلوب ترین نتیجه و جلوگیری از هرگونه مشکل و عوارض احتمالی، میبایست با مراقبت های بعد از کاشت ابرو و نکات آن آگاه باشید. در حقیقت همانند هر کدام از عمل های جراحی دیگر میبایست به بدن خود جهت بازسازی، بهبود و درمان وقت دهید. در ادامه مباحث به بررسی هر کدام از این نکات و مراقبت های بعد از کاشت ابرو خواهیم پرداخت.

 • پیشگیری از رسیدن رطوبت به ابرو ها

یکی دیگر از مهم ترین توصیه هایی که بعد از کاشت ابرو پزشکان و جراحان می کنند این است که در روز های اولیه بعد از کاشت ابرو به هیچ عنوان نگذارید ابرو های تان رطوبت ببینند. به مدت پنج روز باید این مراقبت را انجام دهید چرا که در این پنج روز ابتدایی، رطوبت ممکن است موجب بروز عوارض عمده ای شود که برای سلامتی ابرو های کاشته شده مضر است. در نتیجه برای کسب نتیجه مطلوب و مورد نیاز باید این مراقبت های بعد از کاشت ابرو را جدی گرفت و انجام داد.

 • وارد نکردن فشار به ابرو ها

در روز های اولیه بعد از کاشت ابرو باید مواظب باشیم تا به ابرو های تازه کاشت شده فشار وارد نشود. طی این مدت باید با دقت فراوانی ابرو هایتان را شست و شو دهید. از روز ششم به بعد شما می‌توانید ابرو های تان را شست و شو دهید. همچنین شما باید با دقت زیادی این کار شست و شوی ابرو را انجام دهید. اگر کار مراقبت را به درستی انجام ندهید ممکن است ابرو های کاشته شده شما سست شود. در صورتی که ابرو های تان سست شد، شما هرگز نمی‌توانید به نتیجه مطلوب برسید پس به منظور جلوگیری از این کار میبایست هنگام شست و شوی ابرو های تان دقت بیشتری کنید.

 • عدم استفاده از کمپرس یخ

معمولا عدی از افراد ممکن است جهت برطرف کردن تورم و التهابی که بعد از کاشت ابرو به وجود می آید، از کمپرس یخ استفاده کنند. درون استفاده از این کمپرس یخ ممکن است عوارضی داشته باشد به همین خاطر تا جایی که می‌شود نباید از یخ به منظور رفع تورم و التهاب استفاده کرد. ولی شما می‌توانید درصورتی که نیاز شد برای روی چشم هایتان از کمپرس یخ استفاده کنید ولی به هیچ عنوان نباید از این کمپرس یخ بر روی ابرو هایتان استفاده کنید. این پیشگیری موجب جلوگیری از بروز عوارض غیر قابل برگشت در آینده می‌شود.

 • کشیدن بخیه ها در وقت تعیین شده نیاز است.

در بعضی روش های پیشرفته از بخیه های جذبی استفاده می‌شود. اگر از این روش استفاده کنید دیگر نیازی به کشیدن بخیه ها وجود ندارد. در بعضی از روش ها هنوز هم از بخیه های غیر جذبی استفاده می‌کنند. در صورت استفاده از بخیه های غیر جذبی باید ده الی دوازده روز بعد از کاشت ابرو، بخیه های غیر جذبی را بکشید. این کار باعث می شود هیچ گونه مشکل و عفونتی در محل بخیه ها شکل نگیرد. اگر بخیه ها غیر جذبی باشد در این صورت، کشیدن بخیه ها در موعد تعیین شده از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

 • استفاده از رنگ و مواد شیمیایی مجاز نیست.

امکان استفاده از رنگ و هر نوع مواد شیمیایی در موهای کاشته شده یا ابرو ها از جمله سوالات عمده خیلی از در خواست کنندگان کاشت ابرو است. به همین خاطر پزشکان می‌گویند حداقل باید سه هفته از استفاده کردن هر نوع مواد شیمیایی و رنگ بر روی ابرو های کاشت شده خودداری کنید و این گونه اقدام حتی بر روی موهای کاشته شده نیز صدق می کند.

بنابراین بعد این که سه هفته از کاشت ابرو گذشت، استفاده از رنگ و مواد شیمیایی مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی تا جایی که ممکن است از رنگ و مواد شیمیایی استفاده نشود بهتر است.

 • از تماس دست ها با ابرو خود دوری کنید!

یکی دیگر از مراقبت های که بعد کاشت ابرو صورت می‌گیرد، جلوگیری از تماس دست با ابرو های تازه کاشت شده است. شاید در اوایل شما کنجکاو باشید که بدانید فولیکول های جدید چگونه هستند و هوس کنید آن ها را لمس کنید ولی این اقدام موجب ضرر رسیدن به شما خواهد شد، چرا که با این کار عفونت در ناحیه ابرو شدید شده و مشکلات فراوانی را خواهید کشید. خوب است بدانید که مراقبت هایی که بعد از کاشت ابرو انجام می‌گیرد، به اندازه عمل پیوند مهم و واجب است و حتما باید رعایت کنید. در کاشت ابرو روی ناحیه گیرنده یعنی ابروها باز می‌ماند و فقط ناحیه اهدا کننده یعنی به مدت دو روز بانک مو پانسمان می‌شود. به مدت چند روز بعد از کاشت ابرو، تورم و کبودی طبیعی است. در طی این مدت باید از آنتی بیوتیک و استروئید های خوراکی و مسکن هایی که دکتر تجویز کرده است، استفاده کنید. شست و شوی ابرو ها بعد کاشت باید با احتیاط و اصولی انجام گیرد. بعد از کاشت ابرو در روز اول می‌توانید هر دو یا سه ساعت از اسپری فولیکول سالین یا هر چیز دیگری که پزشک تجویز کرده، برا ابرو های خود استفاده کنید. خوب است بدانید که پاکیزه نگه داشتن ناحیه جراحی به درمان سریع تر این ناحیه کمک فراوانی می کند. ولی این کار را باید طبق گفته های پزشک مربوطه انجام دهید. مراقبت های بعد از کاشت ابرو در سه روز ابتدایی، صورت خود را با پد آرایشی و مواد شوینده مخصوص بشویید. همچنین بنابه تجویز پزشک متخصص ابرو های خود را با شامپو بچه و شوینده مخصوص دیگر، شست و شو دهید و در تمام این مدت حواستان باشد تا از تماس دست و لمس ابرو های خود اجتناب کنید. جهت شست و شوی ابرو ها بعد از کاشت ابرو نباید از آب خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده کنید، همینطور باید دقت داشته باشید تا درجه حرارت آب ملایم باشد در غیر این صورت عوارض خواهد داشت. بنابراین نباید ابرو های خود را با آب فشار زیاد و مستقیماً بشویید. جهت خشک کردن صورت بعد از شست و شو باید از حوله نرم و لطیف استفاده کنید و به هیچ وجه نباید حوله را روی صورت مالش دهید.

 • از کندن زخم ها جلوگیری کنید.

به هیچ وجه نباید زخم های ایجاد شده را بکنید. بعد از کاشت ابرو این امکان وجود دارد که محل کاشت شده دچار خارشو درد و قرمزی، پوسته پوسته شدن و حتی آکنه شود.

همه موارد گفته شده موقتی است و بعد از گذشت چند روز رفع می‌شود و همچنین بعد از اولین شست و شو این التهاب و قرمزی خیلی زیاد کاهش می‌یابد. در این مدت بخاطر ریزش فولیکول های تازه، در ابرو زخم هایی شکل می‌گیرد که نباید لمس و خراشیده شوند. چرا که با این کار موجب کنده شدن این فولیکول های تازه از ابرو خواهد شد.

 • از قرار گیری در مقابل آفتاب اجتناب کنید.

یکی دیگر از نکته هایی که در مورد مراقبت های بعد از کاشت ابرو باید بدانید این است که در ماه اول بعد از کاشت ابرو نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. در ماه اول ابرو ها حالت التهابی دارند و در مقابل تغییرات محیط واکنش نشان می‌دهند. در این زمان هنگام بیرون رفتن از خانه کلاه های لبه دار به سر کنید تا به کمک این کلاه های لبه دار از تابش مستقیم نور خورشید به ابرو ها جلوگیری شود. همینطور از کرم های ضد آفتاب در این دوران استفاده شود.

 • از عرق کردن زیاد و ورزش های سنگین در این دوران جلوگیری کنید!

اگر می‌خواهید مراقبت های بعد از کاشت ابرو به طور صحیح انجام گیرد، باید از عرق کردن صورت جلوگیری کنید. در فصول گرم همچون تابستان به دلیل گرما عرق کردن طبیعی است ولی این عرق کردن برای ابرو های شما اصلا خوب نیست. برای همین بهتر است از بادبزن ها جهت جلوگیری از عرق کردن و خنک کردن خود استفاده شود، همچنین از دستمال جهت خشک کردن عرق ها می‌توانید استفاده کنید. بنابراین بعد از کاشت ابرو در زمان بهبودی، از انجام دادن ورزش های سنگین و کارهایی که باعث عرق کردن می‌شود، به مدت یک ماه جلوگیری کنید. و نیز از رفتن به جکوزی و استخر و سونا و پیاده روی اجتناب کنید.

 • از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید!

در ماه اول بعد از کاشت ابرو توصیه می‌شود از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری شود، چراکه الکل موجب رقیق شدن خون شده و موجب خونریزی در محل جراحی می‌شود. تنها می‌توانید از مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است، استفاده کنید.

 • سیگار کشیدن را ترک کنید.

اگر می‌خواهید بدنی سالم داشته باشید و نمی‌خواهید زمان و هزینه ای برای کاشت ابرو هدر دهید، از مصرف کردن سیگار خودداری کنید. با این گفته ها یکی دیگر از مراقبت هایی که بعد از کاشت ابرو انجام می گیرد، ترک سیگار کشیدن و قلیان است. در حالت کلی باید مصرف دخانیات را کنار بگذارید. توصیه می‌شود جهت اطمینان از پیوند ابروی موفقیت آمیز حداقل به مدت دو هفته الی یک ماه بعد از کاشت ابرو از مصرف دخانیات جلوگیری کنید. دارو های تجویز شده را به موقع مصرف کنید. اگر مشکل کبدی و کلیوی ندارید، شما می‌توانید هنگام احساس کردن درد از دارو های تجویزی که پزشک متخصص تجویز کرده این است استفاده کنید همچنین می‌توانید از مسکن هایی همچون ایبوپروفن استفاده کنید. همچنین شما میتوانید به مدت یک هفته از نمادی که پزشک متخصص تجویز کرده است، روی محل مورد نظر بمالید و استفاده کنید.

 • هنگامی که می‌خوابید از دو بالش استفاده کنید.

معمولا فولیکول های مو از بانک موی پشت سر یا پشت گوش برداشته می‌شوند. به منظور این که به منطقه اهدا کننده مو آسیب وارد نشود، هنگام خواب دو تا بالش زیر گردن خود قرار دهید. همینطور خوب است جهت جلوگیری از کثیف شدن بالش، پارچه ای بر روی بالش بکشید. همینطور موقع خواب، بر روی صورت خود نخوابید و سرتان را به گونه ای قرار دهید که روبه بالا باشد. چرا تماس ابرو های تازه کاشت شده با بالش عوارض جبران ناپذیری دارد و باعث آسیب دیدن فولیکول های تازه می‌شود.

 • تا زمان بهبودی کامل آرایش صورت را به تعویق بندازید.

اشخاص فراوانی به آرایش کردن صورت خود عادت کرده اند. همینطور بعضی از این افراد ترجیح می‌دهند با آرایش کردن چهره خود را زیبا و شاداب تر کنند و یا این که قصد دارند نواحی تورم و کبودی را بوسیله آرایش کردن بپوشانند.

اگر شما از جمله اشخاصی هستید که باید به طور همیشه از لوازم آرایشی استفاده کند، میبایست بعد از کاشت ابرو به مدت سه روز از لوازم آرایشی استفاده نکنید. بعد از گذشت سه روز شما می‌توانید چشم هایتان را آرایش کنید ولی دقت کنید که برای پاک کردن آرایش به ابرو های خود صدمه نزنید و این کار را با احتیاط انجام دهید.

خیلی از اشخاص نیز عادت دارند ابرو های خود را رنگ کنند. توصیه می‌شود بعد از کاشت ابرو در سه هفته اول از مصرف رنگ و هرگونه مواد شیمیایی دیگر خودداری شود. بعد از گذشت این مدت با پزشک مربوطه در این باره مشورت کنید.

 • از اصلاح ابرو های خود با موچین خودداری کنید.

شما گرچه می‌توانید از موچین جهت تمیز کردن ابرو های خود استفاده کنید ولی این کار را باید چه زمانی انجام دهید ؟ با توجه به این که فولیکول ها از موی سر برداشته می‌شود، نسبت به موی ابرو رشد خیلی زیادی دارند.

اگر در پنج یا شش روز اول بعد از کاشت ابرو، ابرو های خود را با موچین تمیز کنید، در این صورت ریشه های فولیکول ها را خواهید کند. به همین خاطر در آن محل هیچ مویی رویش نخواهد کرد و تار آبروی شما از بین می‌رود.

توصیه می‌شود جهت رعایت مراقبت های بعد از کاشت ابرو تا زمان درمان کامل و طبیعی شدن شرایط بدن به چای این که ابرو های خود را با موچین بردارید، برای کوتاه کردن آن از قیچی استفاده شود. به خاطر همین موهایی که بلند شده اند را به کمک قیچی های نوک تیز، می توانید کوتاه کنید. به این منظور احتمال رشد دوباره آن ها وجود خواهد داشت. معمولا یک یا دوبار در ماه شما نیاز به اصلاح ابرو های خود دارید. بعد از گذشت مدت کوتاهی، موها به جای جدید خود عادت می‌کنند و مشابه موهای دیگر رشد می کنند.

دوره نقاهت بعد از کاشت ابرو

این دوره درمان کاشت ابرو خیلی زود تر از کاشت مو و سایر جراحی های همانند آن است. چرا که سطح کمتری از پوست در این جراحی درگیر بوده است. در چند روز اول بعد از کاشت ابرو، در منطقه پیوند داده شده، شما دچار خارش می شوید که با استفاده از پماد و دارو هایی که جراح تجویز کرده این مشکل حل شدنی است. در این زمان کبودی و تورم در ناحیه اطراف چشم کاملاً عادی است و جای نگرانی ندارد. همچنین این امکان وجود دارد که اثر بی حسی تا چندین ماه روی پوست بماند. جهت سپری کردن زود تر دوران نقاهت و انجام همه مراحل مراقبت های بعد از کاشت ابرو به مدت سه هفته بعد از عمل جراحی از انجام ورزش های بدنی جلوگیری کنید. و نیز درصورت دیدن هر گونه خونریزی و تورم، التهاب و چرک در ناحیه کاشت شده به کلینیک مراجعه کنید و با پزشک خود در ارتباط باشید.

پوسته هایی که پیوند ها در آن قرار گرفته اند، در سه الی هفت روز اول بعد از کاشت ابرو شروع به ریزش می‌کنند. در این مدت اندکی تورم و قرمزی در ناحیه ابرو هایتان مشاهده می‌شود. همینطور این پوسته ها دو یا سه هفته بعد از کاشت ابرو کم کم شروع می‌کنند به ریزش که این کار یک امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. رویش دوباره ابرو ها از سه الی چهار ماه بعد از عمل جراحی شروع می‌شود. همچنین سه الی چهار ماه بعد از کاشت ابرو رویش آن ها افزایش پیدا می‌کند و شما صاحب ابرو های پر حجم و مورد نظر خواهید شد. به خاطر داشته باشید که شما با صبر و سپری شدن زمان به نتیجه مطلوب و دلخواه خواهید رسید. همینطور بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که یک سال از عمل جراحی گذشته باشد. در طی این زمان شما می‌توانید با کلینیک و پزشک خودتان در ارتباط باشید.

سوالات درمورد مراقبت های بعد از کاشت ابرو

آیا انجام مراقبت های بعد از کاشت ابرو امری ضروری است؟

بله. درصورتی که بخواهید به بهترین نتایج با کم ترین عوارض دست یابید باید به انجام مراقبت های بعد از کاشت ابرو که در این مقاله در رابطه با آن ها توضیح داده شده است، بپردازید.

آیا کاشت ابرو دارای عوارض است؟

بله مثل هر روش درمانی این روش نیز دارای یک سری عوارض موقتی می‌باشد.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو شامل چه اقداماتی است؟

از جمله مراقبت های بعد از کاشت ابرو می‌توان به عدم آرایش، عدم مصرف الکل، عدم اصلاح ابرو ها با موچین، عدم مصرف سیگار و... اشاره نمود.

5/5 - (1 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی