دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

نکات مراقبت‌ بعد از بوتاکس لبخند لثه‌ای

مراقبت‌ بعد از بوتاکس لبخند لثه‌ای

لبخند به چهره انسان زیبایی می‌بخشد. بنابراین هر گونه عیب در نواحی دندان و دهان می‌تواند این زیبایی را تحت تاثیر قرار بدهد. لبخند لثه‌ای به گونه‌ای است که لب بالایی افراد موقع لبخند زدن بالاتر از دندان‌های بالایی آن‌ها قرار می‌گیرد و لثه این گونه اشخاص بیش از اندازه نمایان می‌شود. این مشکل علت‌های گوناگونی دارد. یکی از این علت‌ها این می‌باشد که لب بالایی توسط عضلات قوی بالا کشیده می‌شود. در بعضی مواقع لبخند لثه‌ای به علت نازک بودن لب بالایی تشدید می‌گردد. لبخند لثه‌ای را می‌توان به آسانی و به گونه تاثیرگذار با تزریق بوتاکس رفع کرد. بهترین قسمت این درمان این می‌باشد که غیر تهاجمی بوده و یک شیوه درمان سریع می‌باشد. بوتاکس حاوی سم بوتولینوم نوع ‌A می‌باشد و هنگامی که تزریق می‌گردد، می‌تواند ماهیچه‌های لب بالایی را شل گرداند و سبب شود موقع لبخند زدن، بلند شدن لب بالایی محدود گردد. به همین خاطر لثه‌ها پوشیده می‌مانند و بیش از اندازه دیده نمی‌شوند. تزریق دو یا چند واحد بوتاکس در قسمت بین بینی و لب بالایی موجب می‌گردد تا ظاهر لبخند لثه‌ای کمتر نمایان شود و لبخند شما طبیعی‌تر و جذاب‌تر دیده شود.

مراقبت‌ بعد از بوتاکس لبخند لثه‌ای

مراقبت‌ بعد از بوتاکس لبخند لثه‌ای

برای دست یافتن به بهترین نتایج بعد از درمان لبخند لثه‌ای نیاز است که مراقبت‌های بعد از آن رعایت گردد که این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • بعد از تزریق بوتاکس این امکان وجود دارد که قسمت مورد نظر حالت قرمزی و تورم داشته باشد که برای کاهش التهاب می‌توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • از ماساژ دادن و دستکاری ناحیه درمان جلوگیری کنید، چرا که موجب انتقال مواد تزریقی به دیگر بخش‌های صورت و آسیب عضلانی می‌گردد.
 • یک هفته بعد از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت‌های سنگین پیشگیری کنید.
 • سه روز بعد از تزریق بوتاکس به هیچ عنوان نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید.
 • یکی دیگر از مراقبت‌های بعد از بوتاکس لبخند لثه‌ای این می‌باشد که موقع استراحت سر خود را به گونه‌ای قرار دهید که از دیگر قسمت‌های بدن بالاتر باشد. همچنین به هیچ وجه نباید روی صورت بخوابید.
 • ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از مصرف قرص‌های رقیق کننده خون همچون وارفارین، آسپرین و ویتامین e خودداری کنید.
 • دو روز بعد از تزریق بوتاکس، به هیچ عنوان نباید به سونا و استخر بروید و نیز گرفتن دوش با آب داغ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
 • از دیگر مراقبت‌های بعد از بوتاکس لبخند لثه‌ای این می‌باشد که به مدت یک روز بعد از تزریق بوتاکس، اصلاح صورت، به دلیل وارد شدن فشار بر ناحیه تزریق بوتاکس به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.
 • یکی از موارد موثر بر نتایج بوتاکس تغذیه درست و مناسب می‌باشد.
 • به هیچ وجه نباید در این زمان از نوشیدنی‌های الکلی استفاده نمایید.

مراقبت‌های قبل از بوتاکس لبخند لثه ای

نکاتی که قبل از بوتاکس لبخند لثه‌ای باید رعایت کنید شامل موارد زیر می‌باشند:

 • سه روز قبل از انجام بوتاکس لبخند لثه‌ای، نباید دخانیات مصرف نمایید.
 • اگر پیشینه حساسیت به بوتاکس یا حساسیت‌های پوستی داشتید حتماً باید به پزشک مربوطه اطلاع رسانی کنید. ۲۴ ساعت پیش از درمان، از مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد حساسیت جلوگیری کنید.
 • مزیت‌های درمان لبخند لثه‌ای از طریق تزریق بوتاکس
 • خوب است بدانید تزریق بوتاکس درد و ناراحتی اندکی دارد که این ناراحتی در جلسه‌های درمان بعدی نیز کمتر خواهد شد.
 • این گونه تزریق به بهبودی بعد از درمان نیاز چندانی نداشته و می‌توانید بعد از انجام بوتاکس بلافاصله به کارهای قبلی خود برسید.
 • روش بوتاکس در مقایسه با عمل جراحی و سایر شیوه‌های درمانی مورد استفاده از نظر هزینه، مقرون به صرفه می‌باشد.
 • می‌توان بر اساس نتیجه مطلوب، تزریقات را تنظیم نمود.

کاندیدای مناسب بوتاکس لبخند لثه‌ای

پزشک مربوطه به منظور اطمینان حاصل کردن از مناسب بودن این شیوه درمانی برای افراد، از او یک پیشینه پزشکی دقیق دریافت کرده و نیازها و انتظارات فرد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. جهت ارزیابی بهتر بودن این شیوه برای فرد، لازم است مشاوره‌ای را با یک پزشک معتبر و مشغول به فعالیت در حوزه زیبایی دریافت نمایید. به غیر از موقعیت‌های خاص، این شیوه برای کسانی که کمتر از ۲۵ سال و بیشتر از ۶۵ سال دارند، توصیه نمی‌گردد. به منظور کسب بهترین نتایج، پوست باید در حالت بهتر قرار داشته و خطوط هدف بیش از اندازه چروک نباشند. این پزشک است که تصمیم می‌گیرد این شیوه برای فرد مناسب می‌باشد یا خیر.

دقت کنید که این شیوه برای افراد مبتلا به بعضی اختلالات عصبی مشخص مناسب نمی‌باشد و یا اگر بعضی داروها را مصرف می‌کنید، در این صورت این شیوه برای فرد مناسب نخواهد بود.

لازم به ذکر است که در صورت تجربه واکنش‌های ناخواسته به هرگونه درمان با بوتاکس در گذشته، این شیوه درمانی مناسب نیست.

تداخل بوتاکس لبخند لثه‌ای با دیگر درمان‌ها

در صورت انجام این درمان همراه با هرگونه درمان تزریقی دیگر به موارد زیر دقت کنید:

 • در صورت اذیت کشیدن از هرگونه عفونت پوستی در قسمت درمان یا نزدیک به آن و یا نداشتن حال خوب به هر دلیلی( حتی سرماخوردگی) به کار بردن این شیوه درمانی مناسب نیست.
 • این شیوه درمانی در صورتی که هرگونه دارویی همچون وارفارین یا آسپارین که بر خونریزی تاثیرگذار است، مصرف می‌نمایید، مناسب نمی‌باشد.
 • اگر فرد تحت دوره درمانی با رواکوتان یا همان درمان آکنه باشد و یا در ۱۸ ماه گذشته آن را انجام داده باشد، تزریق بوتاکس به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌گردد.
 • دقت کنید که در موقع بارداری یا شیردهی این شیوه درمانی مناسب فرد نمی‌باشد.

عدم انجام این روش درمانی در این زمان‌ها!

اگر برای شرکت در یک رویداد ویژه، برنامه‌ریزی کرده‌اید، به دلیل امکان به وجود آمدن کبودی بعد از تزریق، خوب است تزریق بوتاکس را به زمان دیگر بیندازید. چرا که شاید بتوان گفت ۹۰ درصد مواقع کبودی اتفاق نمی‌افتد ولی همواره باید برای بدترین موقعیت نیز آماده بود.

در این گونه مواقع درباره انجام دادن این درمان به طور تخصصی باید با پزشک مربوطه صحبت کنید. بعضی دارو‌های بدون نسخه و مکمل‌ها همچون الکل موجب خونریزی می‌شوند و احتمال ابتلای فرد به کبودی را بیشتر می‌کنند.

چه فاکتورهایی موجب ایجاد لبخند لثه‌ای می‌گردند؟

چه فاکتورهایی موجب ایجاد لبخند لثه‌ای می‌گردند؟

فاکتورهای گوناگونی سبب ایجاد لبخند لثه‌ای می‌گردد که از این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ایجاد اختلال در رشد فک

اگر موقع رشد فک در آن برآمدگی رخ دهد، موجب می‌شود دندان‌ها شکل ویژه ای داشته باشند و موجب ایجاد لبخند لثه‌ای می‌گردد.

 • قرار گرفتن غیر نرمال دندان‌ها در داخل لثه

اگر موقع رویش دندان‌‌ها ، دندان‌ها به صورت غیر نرمال بر روی لثه‌ها قرار بگیرد، موجب به وجود آمدن لبخند لثه‌ای می‌گردد. در حقیقت رشد غیر نرمال دندان‌ها موجب می‌گردد میزان بیشتری از دندان توسط لثه پوشانده شود و در موقع لبخند زدن سطح بیشتری از لثه نمایان گردد.

 • انقباضات بیش از حد لب بالایی

هنگامی که حرکت لب بالایی شما بیش از حد نرمال باشد، موجب می‌گردد موقع لبخند زدن بافت لثه بیشتر نمایان گردد.

 • هیپوپلازی لثه

اغلب برخی از بیماری‌ها، موجب به وجود آمدن التهاب در لثه می‌گردد و وجود التهاب موجب می‌گردد موقع لبخند زدن قسمت بیشتری از لثه‌ها واضح گردد، به همین خاطر اگر به بیماری خاصی مبتلا شده‌اید، برای برطرف کردن این مشکل، می‌بایست به درمان بیماری بپردازید.

نحوه انجام روش درمانی بوتاکس لبخند لثه‌ای

 تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای با تزریق ماده‌ای پروتئینی انجام می‌گردد که این پروتئین موجب مسدود شدن سلول‌های عصبی و نیز شل شدن عضلات می‌گردد و از انقباضات و تحریک عضلانی پیشگیری می‌کند.

در حقیقت این تحرکات موجب به وجود آمدن چین و چروک بر روی صورت می‌گردد و تزریق بوتاکس این تحرکات را کم کرده و از به وجود آمدن چین و چروک و در نهایت لبخند لثه‌ای پیشگیری می‌کند.

این ماده تزریقی در عضله لب بالا تزریق می‌گردد و موجب شل شدگی عضلات این قسمت گردیده و در نهایت لب بالا، انقباضات کمی دارد و در موقع لبخند زدن سطح کمتری از لثه‌ها نمایان می‌گردد.

ولی اگر لبخند لثه‌ای به خاطر ناهنجاری در فک به وجود آید، خوب است ابتدا فک جراحی گردد و اگر با برطرف کردن این مشکل لبخند لثه‌ای درمان نگردد، از شیوه تزریق بوتاکس استفاده گردد.

چون روش تزریق بوتاکس یک شیوه غیر تهاجمی است، میزان عوارض آن کمتر بوده و بیشتر افراد از این شیوه درمانی استفاده می‌کنند.

مراحل درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس

برای برطرف کردن لبخند لثه‌ای یک یا دو واحد بوتاکس لازم می‌باشد بوتاکس در قسمت بین لب بالایی و بینی تزریق می‌گردد تا ماهیچه‌هایی که موقع لبخند زدن انقباض یا بلند می‌گردند، سفت شود و به شما این امکان را می‌دهد که بدون دیده شدن لثه لبخند بزنید.

 • قبل از درمان

پیش از آغاز درمان لبخند لثه‌ای، دهان شما به طور صحیح و دقیق معاینه می‌گردد و اگر شیوه تزریق بوتاکس برای شما پاسخگو باشد، از این شیوه درمانی به کار برده می‌شود.

ولی پیش از انجام این روش درمانی شما باید با طرز تزریق بوتاکس و نیز عوارض آن آشنایی و اطلاعات کافی داشته باشید و درباره وضعیت عمومی خود و پیشینه‌های پزشکی، اطلاعاتی را به پزشک مربوطه خود تحویل دهید تا مراحل این شیوه درمانی به درستی انجام گیرد و شما با آگاهی کافی این شیوه درمانی را انجام دهید.

 • درمان

در این مرحله بوتاکس در دو ناحیه دهان تزریق انجام می‌گیرد و این عمل تزریق به طور تقریبی ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. تزریق بوتاکس، موجب شل شدگی عضلات لب گردیده و موجب می‌گردد میزان کمتری از لثه‌ها موقع لبخند زدن دیده شود. در حقیقت تزریق به کمک سوزن‌های ریزی انجام می‌گیرد که این تزریق‌ها در نواحی ویژه‌ای صورت می‌گیرد، چون سه عضله که در قسمت بین بینی و لب فوقانی وجود دارند، موجب حرکت لب بالا می‌گردد و انجام این تزریق‌ها موجب فلج شدگی در عضلات شده که بعد از ۳ الی ۵ روز نتایج آن مشخص می‌گردد.

ولی پس از دو هفته تاثیرات کامل این روش درمانی بر روی چهره نمایان می‌گردد. فرد می‌تواند پس از تزریق به انجام فعالیت‌های

 روزمره خود بپردازد، تنها مراقبت‌هایی که از طریق پزشک ارائه می‌گردند، باید به طور صحیح انجام گیرند.

 • بعد از درمان

اغلب پس از تزریق بوتاکس قسمت مورد نظر دچار تورم و التهاب می‌گردد. به همین خاطر به هیچ عنوان نباید در این قسمت دستکاری و ماساژ داده شود. همچنین این عوارض موقتی می‌باشند.

عوارض تزریق بوتاکس جهت درمان لبخند لثه‌ای

همانطور که می‌دانید همه شیوه‌های درمانی عوارض گوناگونی دارند ولی تزریق بوتاکس به خاطر اینکه غیر تهاجمی می‌باشد، عوارض کمتری دارد ولی میزان مهارت اپراتور نیز بر روی این عوارض تاثیر می‌گذارد. اگر اپراتور در این زمینه حرفه‌ای باشد، به طوری تزریق را انجام می‌دهد که میزان عوارض به حداقل برسد انجام مراقبت‌های پیش از تزریق و بعد از آن نیز بر سطح این عوارض تاثیرگذار است. ولی از عوارضی که ممکن است پس از تزریق ایجاد شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احتمال به وجود آمدن کبودی در قسمت مورد نظر که این حالت کبودی موقتی می‌باشد و پس از چند ساعت به طور کل از بین می‌رود، برای کاهش این مشکل می‌توان کمپرس یخ به کار برد.
 • به وجود آمدن حالت قرمزی و تورم در محل تزریق
 • با تزریق بوتاکس عضلات لب شل گردیده و حرکت آنها به طور غیر عمدی می‌باشد. به همین خاطر موقع بروز احساسات این امکان وجود دارد که در چهره افراد عدم تقارن رخ دهد.
 • پایین آمدن پلک یا ابرو
 • سر درد

همه عوارض گفته شده موقتی می‌باشند و چند روز پس از درمان به طور کل از بین می‌روند و هیچ نشانه‌ای از آنها به جای نمی‌مانند، ولی اگر این عوارض شدت یابد، حتماً باید پزشک را مطلع کنید.

سوالات درمورد مراقبت‌ بعد از بوتاکس لبخند لثه‌ای

چند نوع لبخند لثه‌ای وجود دارد؟

سه نوع. خفیف، متوسط و پیشرفته

ماندگاری بوتاکس لبخند لثه‌ای چقدر است؟

۳ الی ۴ ماه

5/5 - (6 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *