دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض کربوکسی تراپی

عوارض کربوکسی تراپی

روش کربوکسی تراپی یکی از تازه‌ترین روش‌های درمانی می‌باشد که اولین بار در فرانسه معرفی گردید. امروزه متخصصین پوست از این شیوه برای برطرف کردن گودی زیر چشم، افتادگی پوست و جای آکنه استفاده می‌کنند.
در این شیوه گاز کربن دی اکسید به طور مستقیم به پوست تزریق داده می‌شود. لازم به ذکر است بدن ما به صورت طبیعی گاز کربن دی اکسید تولید می‌کند. بنابراین این که چه مقدار گاز کربن دی اکسید وارد بدن ما شود، فرقی نمی‌کند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد عوارض کربوکسی تراپی بحث کنیم بنابراین اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات کسب کنید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

درمان با شیوه کربوکسی در حالت کلی شیوه‌ای فاقد عوارض جدی و غیر تهاجمی به حساب می‌آید. موارد جزئی که در اثر این شیوه به وجود می‌آیند، نیز با فاصله زمانی کوتاهی از بین می‌روند. رعایت این نکته بسیار واجب است که این شیوه حتماً باید در کلینیکی معتبر و زیر نظر پزشک متخصص صورت بگیرد. همانند هر شیوه زیبایی دیگر به کار بردن مواد نامناسب، عدم مهارت پزشک و عدم معاینه اولیه مناسب پوست شما، می‌تواند عوارض خطرناک و جدی در پی داشته باشد. معمولا همه عوارض کربوکسی تراپی جزئی می‌باشند.

انجام این عمل شامل موارد عوارض نگران کننده و جدی نمی‌باشد و شما فقط امکان دارد بعد از درمان، دچار عوارض جانبی موقتی و جزئی شوید. در روش کربوکسی تراپی گاز کربن دی اکسید زیر پوست تزریق داده می‌شود و بدن کربن دی اکسید تزریق شده را به دلیل کمبود اکسیژن تلقی می‌کند. بنابراین بعد از آن، بدن شروع به رساندن مواد مغذی لازم و خون رسانی به این نقطه می‌کند و در آخر سلول‌ها در محل تزریق ترمیم می‌گردند. کربوکسی به اصطلاح علمی گاز کربن دی اکسید و کربوکسی تراپی از تزریق گاز کربن دی اکسید برای کاهش سلول‌های چربی یا سلولیت‌ها و ایجاد جوان سازی پوست به کار می‌رود. هم اکنون در آمریکای جنوبی، شمالی و اروپا از این شیوه به منظور جوان سازی پوست استفاده می‌کنند.

 بعد از سن ۳۰ سالگی، به علت کاهش اکسیژن، سطح پوست دچار افتادگی خواهد شد و پوست در این سن در معرض ابتلا به پیری همچون افتادگی، شل شدگی پوست، آکنه و قرمزی قرار می‌گیرد. در نهایت وجود گاز کربن دی اکسید در هر بخش بدن، به تولید تارهای الاستیک و کلاژن در همان محل تزریق، کمک می‌کند و نیز موجب بیشتر شدن جریان خون و به وجود آمدن مویرگ‌های جدید می‌شود. در نخستین مرحله در اثر وجود ضربه و فشار ناشی از تزریق چربی به صورت، سلول‌های چربی شکننده خواهند گردید. بیشتر شدن جریان خون در رگ‌ها، موجب اکسیژن رسانی در محل تزریق می‌گردد. لازم به ذکر است این گاز برای سلول‌های چربی به طور مستقیم کشنده و سمی می‌باشد.

از عوارض کربوکسی تراپی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پف کردن پوست

محل تزریق گردیده نیز ممکن است پف کرده باشد، به ویژه زیر چشم. ولی بعد از گذشت چند روز بهبود می‌یابد، چرا که بدن شما گاز را جذب می‌کند.

 • تورم و کبودی

کربوکسی تراپی شامل تزریق گاز کربن دی اکسید به محلی می‌باشد که می‌خواهید با جریان خون اضافی آن را اصلاح نمایید. تزریق می‌تواند موجب کبودی، به ویژه موقع استفاده از کربوکسی تراپی در پاها و بازوها گردد.

 • صدای خش خش در پوست

بعد از گذشت یک جلسه کربوکسی تراپی، پوست شما ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، گرما و خارش داشته باشد. به دلیل این که گردش خون بیشتر می‌شود و گاز شروع به کار می‌کند. این موضوع می‌تواند تا ۲۴ ساعت بعد از درمان ادامه پیدا کند.

 • درد و قرمزی

گاز کربن دی اکسید تزریق گردیده به پوست شما، آن را سفت می‌کند. به همین خاطر بلافاصله بعد از تزریق، ممکن است بیماران درد و حتی سوزن سوزن شدن و قرمزی پوست تزریق شده را تجربه نمایند.

 • جای سوختگی

اگر کربوکسی تراپی به طور صحیح انجام نگیرد، این امکان وجود دارد که جای سوختگی باقی بماند. البته جای سوختگی خفیف تا چند روز بعد از انجام این شیوه در پوست‌های حساس ممکن است نمایان گردد.

 • حباب‌های کشنده

اگر سوزن وارد ورید یا رگ خونی شود، خطرناک می‌باشد. حباب گاز در ورید می‌تواند راه خود را از راه سیستم گردش خون عبور دهد و موجب آریتمی در قلب یا کوری در مورد رگ‌های خونی در چشم گردد. بنابراین در این شیوه، باید به یک پزشک متخصص با مهارت مراجعه نمایید تا هیچ خطری ایجاد نگردد.

عوارض کربوکسی تراپی شکم

یکی از کاربردهای شیوه کربوکسی تراپی، به کار بردن آن برای لاغری می‌باشد. استفاده از این شیوه موجب به وجود آمدن درد، کبودی و قرمزی در محل مورد نظر می‌شود.

در حقیقت به کار بردن شیوه کربوکسی تراپی برای رفع چاقی‌های موضعی نیاز به بی هوشی ندارد و با استفاده از تزریق ساده صورت می‌گیرد و این امکان وجود دارد که اندکی کبودی در محل مورد نظر ایجاد شود. ولی جای نگرانی ندارد، چرا که این کبودی بعد از گذشت یک هفته به طور کل از بین می‌رود.

اندکی قرمزی و ورم در محل تزریق به وجود می‌آید، که این تورم بعد از دو روز به طور کل از بین می‌رود.

معمولاً بعد از تزریق در محل مورد نظر، احساس خارش به وجود می‌آید که آن نیز موقتی بوده و بعد از چند ساعت به طور کل از بین می‌رود.

به کار بردن شیوه‌های گوناگون درمانی ممکن است با عوارضی همراه باشد که فاکتورهای گوناگونی بر کاهش این عوارض تاثیرگذار هستند. یکی از فاکتورهایی که بر میزان عوارض تاثیر می‌گذارد، میزان مهارت پزشک متخصص می‌باشد.

اگر پزشک متخصص از تجربه و مهارت کافی در این زمینه برخوردار باشد، تزریق در محل مد نظر به طور صحیح صورت می‌گیرد و در کاهش میزان عوارض تاثیر بیشتری دارد. همینطور انجام مراقبت‌های قبل و بعد از کربوکسی تراپی در کاهش عوارض ایجاد گردیده تاثیرگذار است و چنان چه فرد همه مراقبت‌ها را انجام دهد، این امکان وجود دارد که میزان این عوارض به صفر برسد. انجام این شیوه درمانی برای برخی از افراد مناسب نمی‌باشد و این امکان وجود دارد که میزان عوارض آن افزایش یابد.

عوارض کربوکسی تراپی دور چشم

به کار بردن این شیوه درمانی، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است و در نتیجه میزان عوارض آن کمتر بوده و به کار بردن آن برای سلامت انسان‌ها ضرری ندارد. ولی از عوارضی که در تزریق کربوکسی تراپی دور چشم ایجاد می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

این امکان وجود دارد که موقع تزریق محل مورد نظر احساسی همچون نبض زدن داشته باشید که این عارضه موقتی بوده و بعد از گذشت چند ساعت به طور کل از بین می‌رود.

ممکن است در محل تزریق، احساسی همچون پف زیر چشم به وجود آید که بعد از گذشت چند ساعت این عارضه به طور کل رفع می‌گردد.

ممکن است شخص در محل تزریق احساس سوزش داشته باشد و یا اغلب دچار تورم و قرمزی شود که این عوارض نیز موقتی می‌باشند.

 ممکن است در ناحیه ی تحت درمان، حالت کبودی و ضربه زدن به وجود آید که این عوارض بعد از جذب گاز کربن دی اکسید رفع می‌گردند.

عوارض کربوکسی تراپی واژن

این امکان وجود دارد که افراد از روش کربوکسی تراپی برای جوان سازی ناحیه واژن به کار ببرند، که استفاده از این شیوه در این ناحیه ممکن است عوارض موقتی در پی داشته باشد که از این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

به وجود آمدن تورم و کبودی در محل مورد نظر

 این امکان وجود دارد که در محل مورد نظر، فرد احساس درد اندکی داشته باشد که این درد قابل تحمل بوده و بعد از گذشت چند ساعت رفع می‌گردد.

ممکن است موقع تزریق در محل مورد نظر، احساس سوزش و گرما به وجود آید که این عوارض نیز موقتی بوده و بعد از سپری شدن چند ساعت به طور کل از بین می‌رود.

اقدامات لازم قبل از انجام روش کربوکسی تراپی به منظور کاهش عوارض کربوکسی تراپی

یکی از اصلی‌ترین لازمه پیش از انجام روش کربوکسی تراپی، برگزیدن یک پزشک با تجربه و ماهر می‌باشد.

نمونه کارهای پزشک خود را حتماً مشاهده کرده و انتظارات خود را برای پزشک زیبایی توضیح دهید. قبل از این که به پزشک مراجعه کنید و گاز کربن دی اکسید را تزریق دهید، باید حتما حمام کنید و بهداشت فردی را رعایت نمایید.

اقدامات لازم بعد از کربوکسی تراپی برای جلوگیری از به وجود آمدن عوارض کربوکسی تراپی

اقدامات لازم بعد از کربوکسی تراپی برای جلوگیری از به وجود آمدن عوارض کربوکسی تراپی

بعد از تزریق گاز کربن دی اکسید باید یک سری نکات را رعایت نمایید که در قسمت پایین برای شما ذکر شده است:

 • از نفوذ آب به بدن جلوگیری کنید و نیز از حمام کردن با آب سرد اجتناب کنید.
 • بعد از انجام روش کربوکسی تراپی از پمادی که پزشک برای شما تجویز نموده است، مرتباً استفاده کنید.
 • ورم و التهابات کربوکسی تراپی بعد از گذشت ۴۸ ساعت به طور کل از بین می‌رود. بنابراین لازم نیست نگران چیزی باشید.
 • به مدت چند روز، فعالیت‌های ورزشی انجام ندهید.
 • جلسات معین گردیده توسط پزشک، بعد از کربوکسی تراپی خود را فراموش نکنید و نیز سر وقت تعیین گردیده در مطب حضور یابید.
 • برای یک ماه نباید در مقابل نور خورشید قرار بگیرید.

سوالات مربوط به عوارض کربوکسی تراپی

چگونه از بروز عوارض کربوکسی تراپی پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از عوارض کربوکسی تراپی به خوبی تحقیق کنید و یک کلینیک زیبایی معتبر و یک پزشک با مهارت انتخاب نمایید. در جلسه مشاوره با پزشک صادق باشید و هر اطلاعاتی که پزشک نیاز دارد یا احساس می‌کنید باید پزشک را در جریان بگذارید را بازگو کنید.

آیا روش کربوکسی تراپی همراه با درد است؟

قبل از انجام روش کربوکسی تراپی، از کرم ویژه بی‌حسی استفاده می‌گردد. این امکان وجود دارد که موقع درمان، متوجه درجه‌ای از خارش، فشار، گرما یا سوزش شوید که هیچ یک درد بیشتری ایجاد نکرده و قابل تحمل می‌باشند. سوزنی که برای تزریق گاز کربن دی اکسید به کار می‌رود، بسیار نازک می‌باشد.

هزینه کربوکسی تراپی صورت، چقدر می‌باشد؟

هزینه این روش به عوامل گوناگونی بستگی دارد که عبارتند از:
بزرگی و وسیع بودن محل مورد نظر برای انجام کربوکسی تراپی
پیچیدگی و وخامت مشکل پوستی
تعداد جلسات لازم برای کسب نتیجه مورد قبول
موقعیت و منطقه جغرافیایی کلینیک زیبایی
استفاده از دستگاه‌های جدید و تکنولوژی به روز
تخصص و مهارت پزشک متخصص

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *