دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض بوتاکس پیشانی

عوارض بوتاکس پیشانی

یکی از شناخته‌ترین روش‌ها برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت و خطوط اخم بوتاکس پیشانی می‌باشد. لازم به ذکر است که این روش عوارضی را نیز به همراه دارد که ممکن است بسیاری از افراد از عوارض آن بی اطلاع باشند. بوتاکس یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن چین و چروک نواحی مختلف صورت نظیر پیشانی، گونه‌ها، اطراف چشم و سایر نواحی محسوب می‌شود. به وسیله تزریق بوتاکس در ناحیه مورد نظر، بوتاکس وارد بدن می‌شود و عضلات انقباضی آن ناحیه را فلج می‌کند. در واقع با تزریق بوتاکس به پیشانی، این ماده توسط عضلات صورت جذب می‌شود و با گذشت زمان ماده‌ای که سبب انقباض عضلات صورت می‌شود، آزاد نمی‌شود. و این امر سبب می‌شود تا دیگر از چین و چروک‌های خود رنج نبرید. اثربخشی و تاثیر این ماده بر صورت کسانی که دارای چین و چروک‌های سطحی هستند، بیشتر می‌باشد. برای تزریق بوتاکس لازم است که به پزشک متخصص در کلینیک زیبایی مراجعه فرمایید و نهایت دقت را در زمان استفاده از این دارو داشته باشید. این روش درمانی دارای یک‌سری عوارض است که در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با عوارض بوتاکس پیشانی آشنا کنیم.

عوارض بوتاکس پیشانی

عوارض بوتاکس پیشانی

این دارو همانند سایر داروها ممکن است دارای عوارض جانبی نیز باشد که بیشتر این عوارض در اثر اشتباه در محل تزریق یا اندازه داروی تزریق شده، می‌باشد. لازم به ذکر است که در صورت بروز هر دو خطا شما شاهد افتادگی پشت پلک خواهید بود. اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد چرا که این عارضه ماندگار نبوده و طی ۲ الی ۴ هفته به طور کامل از بین می‌رود. شما می‌توانید برای رفع افتادگی پشت پلک از قطره چشمی استفاده کنید.

از دیگر عوارض استفاده از این دارو می‌توان به آلرژی دارویی اشاره کرد که ابتدا سبب تورم اطراف چشم و پیشانی می‌شود که پس از سپری شدن چند ساعت این تورم به قسمت‌های پایین صورت پیشروی می‌کند. لازم به ذکر است که حساسیت به بوتاکس در هزار مورد دیده شده است و احتمال آن بسیار پایین می‌باشد. البته در افرادی که سابقه بیماری‌هایی همچون آسم و آلرژی فشار خون و افرادی که مشکلات کلیوی نظیر سنگ دارند، این مورد بیشتر دیده می‌شود.

از دیگر عوارض تزریق بوتاکس می‌توان به افزایش فشار چشم اشاره کرد. این عارضه با درد کردن چشم و ریزش اشک از چشم همراه است. در صورتی که هر یک از این موارد را مشاهده کردید حتماً به چشم پزشک مراجعه فرمایید.

بعد از تزریق بوتاکس ممکن است در ناحیه تزریق شده کبودی ایجاد شود اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد چرا که پس از ۷ الی ۱۰ روز به طور کامل برطرف می‌شود.

اصلی‌ترین علت به وجود آمدن عوارض بوتاکس

اگر تزریق بوتاکس در قسمت‌های درست انجام نگیرد، دوز آن مناسب نباشد و مواد بیش از اندازه تزریق گردد، دارو بیشتر رقیق شده باشد و پخش گردد یا ت‌هایی که تزریق بوتاکس به آنها انجام می‌گیرد ماساژ و فشار داده شوند یا اگر داروهای غیر استاندارد و تقلبی به کار گرفته شود و تزریق به واسطه افراد غیر متخصص انجام شود، عوارض بوتاکس نمایان خواهند شد. در غیر این حالت، بوتاکس کارایی بهتری داشته و عوارض خاصی به دنبال نخواهد داشت.

تاثیر بهترین برند بوتاکس در پیشگیری از بروز عوارض بوتاکس پیشانی

در بازار ایران بوتاکس‌های گوناگونی وجود دارند که از کشور انگلیس، کانادا و کره جنوبی می‌باشند ولی بوتاکس‌های نوع کانادایی به هیچ وجه مورد تایید وزارت بهداشت نمی‌باشند. چون این نوع بوتاکس در حقیقت ساخت کشور چین بوده و در برخی بیماران موجب به وجود آمدن عوارض و نیز حساسیت شدید می‌شوند. این نوع بوتاکس، کیفیت پایینی داشته و قیمت پایینی هم دارد و بعضی کلینیک‌ها با خرید بوتاکس چینی ارزان قیمت، هزینه‌های بیشتری را از بیماران و کسانی که بوتاکس انجام می‌دهند، دریافت می‌نمایند. پیشنهاد می‌شود فرد پیش از مراجعه به افراد فاقد تخصص در این زمینه برای انجام تزریق بوتاکس، با آگاهی کامل، پزشک با تجربه و متخصص را برگزیند. چون در بعضی مواقع سلامت از دست رفته را نمی‌توان به طور مجدد به دست آورد. برگزیدن بهترین متخصص پوست، به شما این کمک را می‌کند که از بهترین برند بوتاکس استفاده کنید و اجرای روش‌های تزریقی به طور حرفه‌ای و استاندارد انجام گیرد. همچنین نتایج مطلوب کسب کرده و عوارض کمتری را تجربه کنید.

توصیه‌های قبل از تزریق بوتاکس به منظور پیشگیری از بروز عوارض بوتاکس پیشانی

بوتاکس مناسب افرادی است که می‌خواهند چین و چروک و خطوط سطحی صورت خود را از بین ببرند به خصوص اگر برای اولین بار می‌خواهید چین و چروک صورت خود را از بین ببرید توصیه ما به شما تزریق بوتاکس می‌باشد، در صورتی که نتیجه دلخواه خود را نگرفتید، از تزریق ژل استفاده کنید.

 • همانند بسیاری از عمل‌های جراحی اگر تمایل به تزریق بوتاکس دارید قبل از تزریق نباید داروی دیگری مصرف کنید. در صورت مصرف یک داروی خاص پیش از اقدام به تزریق بوتاکس حتماً در این باره با پزشک خود مشورت داشته باشید. در صورتی که یک داروی خاص را همراه با بوتاکس مصرف کنید ممکن است در نواحی مختلف صورت کبودی ایجاد شود. پس توصیه ما به شما این است که پیش از انجام تزریق حتماً تاییدیه پزشک خود را دریافت کنید.
 • در صورتی که از سلامت جسمانی خود برای تزریق بوتاکس اطمینان حاصل کردید، باید آماده تزریق بوتاکس باشید. برای اینکه حین تزریق بوتاکس به صورت خود درد کمتری را احساس کنید، بهتر است پیش از تزریق بوتاکس از کرم‌های بی‌حس کننده موضعی استفاده کنید.
 • برای تهیه این کرم‌ها می‌توانید به داروخانه‌های معتبر مراجعه کنید، البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که برای استفاده از این کرم‌های بی‌حس کننده لازم است از پزشک خود تاییدیه بگیرید.
 • برای اینکه پوست شما بی‌حس شود لازم است مقدار زیادی از این کرم را به صورت لایه ضخیم بر روی پوست خود بمالید. به این موضوع توجه داشته باشید که کرم نباید روی صورت شما خشک شود، پس پیش از تزریق بوتاکس باید زمان استفاده از کرم را تنظیم کنید.
 • البته به منظور اینکه کرم روی پوست شما خشک نشود می‌توانید از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید با این کار نه تنها کرم روی پوست شما خشک نمی‌شود بلکه مناسب برای تزریق در بهترین حالت می‌شود. لازم به ذکر است که این کرم باید یک ساعت پیش از تزریق روی ناحیه مورد نظر پوست استفاده شود تا در زمان تزریق، پوست به طور کامل بی‌حس شده باشد.
 • پس از استفاده از کرم بی‌حس کننده پزشک در این مرحله با استفاده از الکل کرم بی‌حس کننده را از صورت شما پاک می‌کند. برای محکم کاری و کمتر کردن درد حین تزریق، بهتر است مقداری کیسه یخ را روی پوست قرار دهید، با این کار میزان درد احساس شده به حداقل می‌رسد.
 • این کار علاوه بر کاهش درد تزریق باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود و از کوفتگی و کبودی بعد از تزریق جلوگیری می‌شود.
 • توسط پزشک تزریق داده می‌شود. در نواحی تزریق داده شده بوتاکس را مستقیماً به ماهیچه‌ها انتقال می‌دهند. فاصله محل‌های تزریق بوتاکس بسیار مهم است به طوری که اگر این فواصل در تزریق پیشانی کمتر از حد ممکن باشد ممکن است ماهیچه‌های چشم منبسط شوند و به دوربینی چشم سبب شوند. پس پیش از انجام تزریق از اینکه پزشک شما کار بلد است یا نه اطمینان حاصل فرمایید چرا که در صورت بروز هر خطا ممکن است مشکلاتی غیر منتظره به وجود آیند.
 • تزریق درسته بوتاکس یک مهارت می‌باشد برای مثال برخی از بیماران نیاز دارند که تمامی ماهیچه‌هایشان در اثر تزریق بوتاکس از کار بیفتند و فلج شوند و یا بعضی دیگر از بیماران نیاز به اندکی ظرف ماهیچه‌ای دارند و تشخیص این موضوع تنها بر عهده یک پزشک کاربلد می‌باشد. در واقع پزشک با تشخیص صحیح تنها بخشی از ماهیچه‌ها را که نیاز به ضعف دارند تزریق می‌کند نه همه آن قسمت را.
 • تاثیر بوتاکس وابسته به عوامل مختلفی می‌باشد برای مثال یکی از این عوامل میزان دوز بوتاکسی است که به ناحیه مورد نظر تزریق داده شده است. در واقع تعداد جلسات بوتاکس و یا دلیل تزریق بوتاکس مهم نیست بلکه مهم مقدار دوزی است که تزریق گردیده است. پس اگر برایتان چنین مسائلی دارای اهمیت است می‌توانید با پزشک خود در این باره مشورت داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس به منظور جلوگیری از بروز عوارض بوتاکس پیشانی

مراقبت‌های پس از بوتاکس از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد در ادامه به شرح مهم‌ترین اعمال برای مراقبت پس از بوتاکس می‌پردازیم:

 • یکی از مهمترین مواردی که پس از بوتاکس با آن باید توجه داشته باشید این است که به هیچ عنوان نباید ناحیه تزریق داده شده را لمس کنید، و حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق، از ماساژ دادن ناحیه مورد نظر اکیداً خودداری فرمایید، چرا که با ماساژ دادن ناحیه مورد نظر ماده تضعیف شده به سایر قسمت‌های پوست پخش می‌شود.
 • یکی دیگر از نکات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی سنگین می‌باشد.
 • از مصرف کردن الکل بعد از تزریق بوتاکس خودداری کنید.
 • اگر در نواحی تحت معالجه کبودی مشاهده کردید می‌توانید به منظور رفع کبودی از ویتامین k یا آرنیکا استفاده کنید.
 • اگر پس از تزریق بوتاکس از نتیجه نهایی خوشتان نیاید می‌توانید آن را ترمیم کنید.
 • یکی دیگر از مهمترین نکات مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس این است که از لایه‌بردارهایی نظیر میکرودرم و بقیه لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده نکنید.
 • در صورتی که متوجه هرگونه عارضه جانبی شدید شدید حتماً بلافاصله به پزشک مراجعه فرمایید.

ماندگاری بوتاکس پیشانی

ماندگاری بوتاکس پیشانی

ماندگاری بوتاکس پیشانی یکی از اصلی‌ترین موضوعات می‌باشد. در کل میزان ماندگاری بوتاکس پیشانی ۴ الی ۶ ماه می‌باشد. اما با مراقبت‌های خاصی می‌توان میزان ماندگاری آن را تا ۷ ماه افزایش داد. البته به این موضوع توجه داشته باشید که میزان ماندگاری بوتاکس پیشانی با توجه به میانگین کلی بیان گردیده و در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد. از جمله عواملی که می‌تواند در ماندگاری کمتر یا بیشتر بوتاکس پیشانی تاثیرگذار باشد، می‌توان به سن، عمق چین و چروک‌ها، نوع برند ماده استفاده شده و… اشاره کرد.

هزینه تزریق بوتاکس پیشانی

عواملی که بر روی هزینه بوتاکس تاثیرگذار هستند می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • نخستین عامل تعیین کننده قیمت بوتاکس پیشانی مقدار ماده‌ای است که تزریق داده می‌شود. در واقع هرچه ناحیه مورد نظر وسیع‌تر باشد مقدار مواد مورد استفاده نیز بیشتر خواهد بود و این عامل سبب بالا رفتن قیمت تزریق بوتاکس می‌شود.
 • از آنجایی که بخش‌های گوناگونی از پیشانی را می‌توان بوتاکس کرد، اندازه ناحیه‌ای که بوتاکس تزریق داده می‌شود از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد. چرا که هرچه این منطقه وسیع‌تر باشد هزینه بالاتری را می‌توان برای آن در نظر داشته باشید.
 • با توجه به اینکه برندهای مختلفی از این ماده در بازار موجود است می‌توان قیمت‌های متفاوتی را برای هر کدام در نظر گرفت بنابراین با در نظر گرفتن اینکه پزشک از کدام برند برای تزریق استفاده می‌کند، قیمت‌های متفاوتی پرداخته می‌شود.
 • علاوه بر هزینه‌ای که بابت مواد استفاده شده از شما گرفته می‌شود، یک سری هزینه‌های دیگری همچون هزینه‌های مربوط به مطب و دستمزد پزشک وجود دارد که باید آن را پرداخت کنید و این هزینه در مناطق گوناگون متفاوت می‌باشد.

آیا بوتاکس پیشانی با درد همراه است؟

تزریق بوتاکس پیشانی به گونه‌ای است که پزشک پس از پاکسازی و ضدعفونی کردن ناحیه مورد نظر به وسیله الکل یا بتادین، مقدار زیادی از کرم بی‌ حس کننده را به ناحیه مورد نظر می‌مالد، سپس با تزریق بوتاکس سبب فلج شدن موقت ماهیچه‌های آن ناحیه می‌شود، با این کار میزان درد حاصل از تزریق بوتاکس به حداقل ممکن می‌رسد آیا به طور کامل برطرف می‌شود.

پزشک با در نظر گرفتن اینکه عمق چین و چروک‌ها در چه حد است مقدار ماده تزریق داده شده را کم یا زیاد می‌کند. همچنین پزشک پیش از تزریق ژل باید از کیفیت مواد تزریق داده شده اطمینان حاصل کند چرا که تزریق مواد بی‌کیفیت و قلابی علاوه بر اینکه به حل مشکل شما کمک نمی‌کند بلکه می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری نیز برایتان به وجود بیاورد. برای اینکه درد کمتری از تزریق بوتاکس احساس کنید بهتر است از سرنگ‌های کوچک استفاده شود.

آیا بوتاکس موجب افتادگی پوست می‌گردد؟

بوتاکس بر روی عضله‌ها تاثیرگذار است و موجب از کار افتادن عضله‌ها می‌شود، که این روند باعث به وجود آمدن چین و چروک‌های پوست می‌شود. به همین خاطر انتظار نخواهیم داشت بوتاکس بر روی پوست صورت تاثیر مستقیم داشته باشد. بعضی تحقیقات و مطالعات حاکی از این می‌باشند که یکی از عوارض بوتاکس پس از چند سال می‌تواند شل شدگی پوست و نازک شدن آن باشد، که این مسئله نه در اثر تاثیر مستقیم بوتاکس بر روی پوست بلکه در اثر تاثیر بوتاکس بر عضلات و ضعیف شدن آن بعد از چند سال به وجود می‌آید. به همین خاطر نمی‌توان نتیجه گرفت که بوتاکس به طور مستقیم باعث افتادگی پوست می‌شود.

سوالات درمورد عوارض بوتاکس پیشانی

عوارض بوتاکس پیشانی چیست؟

از عوارض بوتاکس پیشانی می توان به افتادگی پشت پلک، تورم اطراف چشم و پیشانی، افزایش فشار چشم و کبودی اشاره کرد.

بوتاکس پیشانی چه مزیت‌هایی دارد؟

بوتاکس پیشانی مزیت‌های زیادی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به رفع چین و چروک‌ها و پیشگیری از ایجاد چین و چروک و خطوط پیشانی اشاره کرد.

ماندگاری بوتاکس پیشانی چقدر است؟

بوتاکس پیشانی معمولا دارای چهار الی شش ماه ماندگاری است.

5/5 - (3 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *