دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض پی آر پی مو و صورت

عوارض پی آر پی مو و صورت | شایعه‌ها + درمان

عوارض پی آر پی مو و صورت:

پی آر پی صورت، یک روش جوانسازی برای پوست‌هایی به حساب می‌آید که بر اثر عوامل متعددی (افزایش سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و همچنین سبک زندگی ناسالم مثل تغذیه نادرست، مصرف الکل) شادابی و جوانی صورت خود را از دست داده است.
همواره پوست جوان و سالم، یکی از آرزوهای همه افراد جامعه محسوب می‌شود. در طول زمان، روش‌های متعددی برای پیشگیری از سرعت روند پیری پوست، مثل استفاده از انواع روغن‌ها، کرم‌ها و دارو‌های گیاهی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

عوارض پی آر پی مو و صورت

اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های متعددی برای برگرداندن شادابی و جوانسازی پوست وجود دارند که یکی از جدیدترین متد‌های آن، پی آر پی صورت می‌باشد.

اگر می‌خواهید بدون انجام جراحی به نتایج لیفت ‌صورت دست پیدا کنید، امکان دارد شما نیز یک کاندیدای مناسب برای درمان با پلاسمای غنی شده با پلاکت باشید. اما باید توجه داشته باشید که پی آر پی صورت نیز مانند دیگر روش‌های زیبایی دارای عوارضی است که در این مطلب بطور کامل در مورد آن صحبت می‌کنیم.

عوارض پی آر پی مو و صورت چیست؟

روش درمانی پی آر پی مثل هر روش جوانسازی دارای معایب و عوارض خاص خود می‌باشد. البته این روش درمانی دارای مزایایی هم هست که در ادامه آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم و به همین دلیل است که بسیاری از افراد از عوارض پی آر پی مو و صورت چشم پوشی می‌کنند. در این قسمت به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 عوارض پی آر پی مو و صورت
عوارض پی آر پی مو و صورت

  • نداشتن کارایی برای افرادی که دچار طاسی هستند.
  • نیاز به معاینه و آزمایش‌های دقیق توسط پزشک معالج قبل و پس از انجام پی آر پی
  • نیاز به تکرار دفعات تزریق برای جوان‌سازی پوست هر چند هفته یک‌بار
  • احتیاج به زمانی طولانی برای بدست آوردن نتیجه
  • بالا بودن هزینه پی آر پی نسبت به روش‌های درمانی دیگر

برای مشاهده نتایج به چند جلسه درمان پی آر پی نیاز است؟

معمولاً نتایج را می‌توان در عرض یک ماه بعد از درمان مشاهده نمود و این نتایج بعد از عمل به پیشرفت خود ادامه می‌دهند. از آنجا که درمان پی آر پی با فرایندهای طبیعی ترمیم بدن خود فرد تنظیم شده است، مدتی طول می‌کشد تا فرآیند جوان‌سازی تحریک شده و به تدریج سرعت پیدا کند.

به استثنای بعضی موارد نادر مرتبط با مسائل جدی، تاثیرات این نوع از درمان در حدود ۳۰ روز نمایان می‌شوند. اگر بیمار به نتایج قابل توجهی احتیاج داشته باشد، نتایج موثر بعد از یک جلسه درمانی مشاهده می‌شوند. اگر علائمی وجود داشته باشد که نشان دهد شما به حداکثر نتایج دست پیدا نکرده‌اید، بعد از جلسه اول، ۱ الی ۲ جلسه درمانی دیگر انجام خواهد شد.

لازم است در صورت نیاز به انجام چند جلسه درمان، فاصله زمانی ۳ ماه بین جلسات درمانی رعایت شود. اگر درمان موثر و حقیقی باشد، نتایج بسته به مراقبت‌های پوستی، سبک زندگی و طبیعت پوست شما تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد. ارائه دهندگان درمان PRP  پیشنهاد می‌کنند بین ۱۸ الی ۳۶ ماه بعد از درمان، یک جلسه درمانی برای حفظ نتایج انجام دهید تا تغییری در نتایج به وجود نیاید.

آیا از عوارض پی آر پی مو و صورت سرطان‌زا بودن آن است؟

تزریق پی آر پی به بافت‌های آسیب دیده، بدن را تحریک به ساختن سلول‌های سالم و جدید می‌کند که در نهایت موجب بهبود بافت می‌شوند؛ زیرا غلظت فاکتور رشد در پی آر پی افزایش پیدا می‌کند. باید به این نکته توجه کنید که افرادی که به بیماری سرطان مبتلا هستند نباید از این روش درمانی برای ترمیم موهای بیماران سرطانی و یا جوان‌سازی پوست صورت استفاده کنند.

اما استفاده از این روش برای کسانی که دچار بیماری خاصی نیستند مانعی بوجود نمی‌آورد. اینکه پی آر پی سرطان زاست یک شایعه می‌باشد که بر سر زبان‌ها افتاده است. زیرا افراد این روش را با روش کشت سلولی توسط بعضی از افراد ناآگاه اشتباه می‌گیرند. باید توجه کنید که این روش درمانی کاملا اثبات شده است و سرطان‌زا (cancer) نیست.

عوارض پی آر پی مو و صورت (شایع) در دوران نقاهت

عوارض پی آر پی مو و صورت صورت امکان دارد شامل کبودی،‌ تورم یا قرمزی خفیف باشد. بروز عفونت در پی آر پی بسیار نادر است و تنها در صورتی که این روش در کلینیک‌های غیرمعتبر و توسط افراد غیرمتخصص و بی‌تجربه انجام شود، ممکن است رخ دهد. بر اساس مجله پزشکی (plasticsurgerykey)، عوارض پی آر پی مثل کبودی و تورم پس از گذشت ۲ الی ۳ روز از تزریق رفع می‌شود.

از طرفی، پی آر پی را می‌توان با دیگر روش‌های درمانی مثل میکرونیدلینگ ترکیب کرد. عوارض پی آر پی در این صورت امکان دارد شامل موارد بیشتری مثل احساس گرما، سفتی و خارش پوست در محل درمان باشد که بعد از گذشت ۱۲ الی ۴۸ ساعت رفع خواهد شد.

واقعیت‌ها و شایعه‌های پی آر پی صورت

شایعهپی آر پی صورت باعث ایجاد آسیب و صدمه به پوست می‌شود؟
واقعیتدر حین انجام پی آر پی و مدت زمان کوتاهی بعد از آن ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید اما این موضوع اصلا زیاد نیست!

شایعه و واقعیت پی آر پی مو و صورت
عوارض پی آر پی مو و صورت

شایعهپی آر پی صورت نوعی جراحی محسوب می‌شود!
واقعیتPRP صورت به هیچ عنوان جراحی محسوب نمی‌شود و این موضوع یکی از مزیت‌های اصلی این روش به حساب می‌آید!

شایعهپی ار پی صورت احتمال عفونت پوست رو بالا می‌برد!
واقعیتاز آنجایی که در فرآیند پی ار پی از پلاسمای خون شخص استفاده می‌شود، هیچ خطر عفونی به همراه نخواهد داشت!

شایعهپی ار پی صورت نتیجه فوری دارد و از لیفت صورت بهتر است!
واقعیتهمانطور که گفته شد، پی آر پی صورت جراحی نمی‌باشد و به همین دلیل برای اینکه نتیجه حاصل از اینکار دیده شود، مدتی طول خواهد کشید! نکته مثبتی که در رابطه با پی آر پی وجود داره این است که برخلاف روش‌های جراحی هزینه و خطرات کمتری دارد اما نتیجه آن فوق العاده است.

پی آر پی چیست؟

PRP به ‌معنی پلاسمای غنی از پلاکت می‌باشد. پلاکت‌ها یکی از انواع سلول‌های خونی هستند که وظایفی مثل لخته کردن خون و بهبودی را به عهده دارند.
بنابراین از پی آر پی می‌توان برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده پوست و مو استفاده نمود. نحوه انجام این روش بدین صورت است که نخست از بدن بیمار خون گرفته شده و سپس با استفاده از سانتریفیوژ پلاکت‌ها از سایر اجزا جدا شده و به‌ منظور تحریک رشد و ترمیم سلول‌های پوست یا مو به یک نقطه خاص تزریق می‌شود.
پی آر پی معمولا برای بهبود پوست صورت و تقویت رشد موها به کار می‌رود که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم:

پی آر پی مو

پلاسمای غنی از پلاکت با بازیابی سلول‌های پوستی و آزاد کردن فاکتورهای رشد در ناحیه سر می‌تواند عملکرد فولیکول‌های مو را تقویت کند.
پی آر پی مو در رشد مجددها موها، تقویت ریشه‌ها و تارهای مو و همچنین ترمیم موها بعد از کاشت نقش به سزایی دارد.

پی آر پی صورت

یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های مراقبت از پوست و جوان‌سازی آن، پی آر پی صورت است. پلاسمای غنی از پلاکت موجب تحریک تولید کلاژن و الاستین از دست‌رفته می‌شود و از این رو شادابی را برای چهره به ارمغان می‌آورد.

مراقبت‌های بعد از پی آر پی مو و صورت

بعد از انجام پی آر پی صورت می‌توانید استراحت کنید و تلاش کنید از نواحی مورد درمان تا ۴۸ ساعت استفاده نکنید. اما می‌توانید با حرکات دورانی و به صورت آرام، پوست صورت خود را برای جذب بهتر پلاسما ماساژ دهید. امکان دارد در ابتدای انجام تزریق، کمی احساس درد و سوزش داشته باشید که به مرور زمان از بین خواهد رفت.

بعد از انجام تزریق، پزشک قاعدتا برای شما داروهایی را تجویز خواهد کرد که برای بهبود و تاثیرگذاری بیشتر تزریق، می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین از مصرف دخانیات و نوشیدن الکل نیز تا ۲ هفته بعد از عمل پرهیز کنید.

مزایای پی آر پی مو و صورت

مزایای بالقوه PRP منجر به علاقه به استفاده از آن برای اهداف ضد پیری و بازسازی پوست شده است. این مزایا شامل:

مزایای پی آر پی مو و  صورت

کاهش خطوط ریز و چین و چروک سفت کننده و تقویت کننده پوست، کاهش کلاژن و حجم حلقه‌های تیره زیر چشم، جای آکنه، آکنه روزاسه، تحریک رشد سلول‌های جدید، بهبود یافتن رنگ پوست، کمک به درمان اولین علائم پیری، بهبودی بافت پوست، پی آر پی صورت در اطراف چشم‌ها، دهان و بینی انجام می‌شود. همچنین از پی آر پی در پشت دست‌ها و حتی کل بدن برای ایجاد ظاهری جوان‌تر و درخشان‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتایج معمول پی آر پی مو و صورت چیست؟

برای ظاهر شدن نتیجه پی آر پی (prp) نیاز به گذر زمان است. اما بیشتر افراد طی چند روز متوجه سفت شدن عمومی پوست، درخشندگی و پر شدن تمام صورت و ظاهری سالم‌تر خواهند شد.
بروز نتایج کامل چندین ماه طول می‌کشد. به همین دلیل بسیاری از افراد چند بار در سال برای پیشگیری از پیری پوست، انجام پی آر پی صورت را انتخاب می‌کنند.
در ابتدا بهتر است حدود ۴ الی ۶ درمان در فواصل دو هفته‌ای برای مقابله با جای زخم، آسیب پوستی و نواحی آسیب دیده انجام شود.

هزینه پی آر پی صورت و مو چقدر است؟

هزینه پی آر پی صورت بسته به محدوده تزریق، مرکز درمانی، مهارت و تخصص پزشک، نوع و تعداد کیت مصرفی و تعداد جلسات متغیر خواهد بود. دو مورد بسیار مهم در عملیاتPRP که رابطه مستقیمی بر روی قیمت پی آر پی مو و صورت دارند، استفاده از کیت‌‌های مرغوب و آماده‌سازی پلاکت‌ها با تکنیک صحیح است تا بالاترین درجه خلوص پلاکت حاصل شده و کمترین آسیب به پلاکت‌‌های درون سانتریفیوژ وارد شود.

پرسش و پاسخ در مورد عوارض پی آر پی مو و صورت

آیا میزان مصرفی پی آر پی در افراد مختلف یکسان می باشد ؟

تجهیزات پی آر پی مورد استفاده توسط تمامی پزشکان یکسان است. برای بدست آوردن بهترین نتیجه درمان از بهترین تجهیزات استفاده می‌شود. میزان استفاده از پلاکت در هر فردی متفاوت بوده زیرا شمارش پلاکت‌ها در افراد مختلف، کمی متفاوت است. مهم‌ترین مساله در ارتباط با درمان به کمک پی آر پی، میزان غلظت پلاکت‌ها می‌باشد.

هر چند وقت یکبار باید درمان میکرونیدلینگ را همراه با پی آر پی انجام داد؟

تعداد جلسات درمانی که باید انجام دهید به اهداف پوستی شما بستگی دارد. میکرونیدلینگ را می‌توان هر چند هفته یکبار انجام داد و تکرار آن پس از بهبودی کامل پوست بی‌خطر است. اگر درمان میکرونیدلینگ را با روش پی آر پی همراه کنید، پوست شما با سرعت بیشتری بهبود پیدا می‌کند. پزشک به همراه شما برنامه درمانی تنظیم خواهد کرد که در آن جلسات درمانی شما برای رسیدن به بهترین نتایج پوستی ممکن برنامه ریزی شده‌اند.

درمان PRP چه مدت زمان می برد ؟

نتایج درمان پی ار پی به سرعت ظاهر می‌شوند؛ زیرا پوست شما بلافاصله پس از درمان سالم‌تر به نظر رسیده و درخشش بیشتری خواهد داشت. در روزهای آینده بعد از درمان، پوست شما به فرآیند بهبودی خود ادامه می‌دهد زیرا سرم پی آر پی به افزایش عملکرد طبیعی پوست کمک می‌کند.

آیا پی آر پی درد دارد؟

روش درمانی پی آر پی تقریباً بدون درد بوده و در برخی از موارد متقاضی بعد از استفاده کرم بی‌حسی کننده درد خفیفی احساس خواهید کرد. البته این حالت بیشتر محدود به نواحی حساس مثل دهان می‌باشد. میزان تحمل درد در هر فرد، متفاوت است و ممکن است پی آر پی صورت در برخی از افراد باعث ایجاد کمی درد شود.

آیا روش PRP موجب سفت شدن پوست می‌شود ؟

بله؛ درمان PRP به سفت شدن و لیفت پوست کمک شایانی می‌کند. این نتایج به دلیل بالا رفتن سطح کلاژن در صورت شما اتفاق می‌افتند. با افزایش سطح کلاژن، پوست شما یکدست شده و درخشش سالمی به دست می‌آورد. این نتایج، دراز مدت خواهند بود و به شما کمک می‌کنند تا بهترین ظاهر خود را داشته باشید.

هزینه پی آر پی صورت چقدر است ؟

هزینه پی آر پی صورت به تشخیص پزشک معالج بستگی دارد. در زمان انتخاب پزشک مورد نظر باید مواردی غیر از هزینه درمان نیز در نظر گرفته شوند. همچنین قبل از پی آر پی صورت باید در مورد اعتبار و صلاحیت پزشک نیز اطمینان حاصل شود.

ایا پی ار پی صورت را چاق میکند؟

تزریقات پی آر پی پوست صورت موجب افزایش حجم و چاق شدن صورت می‌شود و از سوی دیگر فاکتورهای رشد موجود در آن به جوانسازی صورت از درون کمک می‌کند

4/5 - (79 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی