دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض خوابیدن با آرایش

عوارض خوابیدن با آرایش

همه ما گاهی پیش می آید که بعد از یک شب بیرون رفتن، در اثر خستگی از کار یا فراموشی، با آرایش بخوابیم. همچنین بسیار رایج است که بشنوید که خوابیدن با آرایش بد است؛ اما دقیقاً چرا؟ چه آسیبی می‌زند و چقدر شدید است و عوارض خوابیدن با آرایش چیست؟ دلایل بسیار خوبی وجود دارد. برخی از مشکلات هستند که با پاک نکردن آرایش قبل از خواب تشدید می شوند. در این مقاله قصد داریم عوارض خوابیدن با آرایش را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

عوارض خوابیدن با آرایش

عوارض خوابیدن با آرایش

بسیاری از مشکلات پوستی که عوارض خوابیدن با آرایش هستند ناشی از مسدود شدن منافذ پوست هستند. منافذ پوست برای تنفس پوست و خروج ضایعات پوست و چربی اضافی حیاتی می باشند. از طرفی باقی ماندن لایه ای از سلول های مرده پوست و عدم پاکسازی آنها منجر به بروز چین و چروک و پیری پوست می شود. در طول شب که استرس ها کاهش می یابد و بدن در حالت آرامش قرار می گیرد تمام بافت های بدن از جمله بافت پوست روند بازسازی طبیعی را انجام می دهند. پوست نیز سلول های مرده را دفع و لایه برداری می کند و با سلول های جدید جایگزین می کند. از طرف دیگر در طول روز آلاینده های محیطی که خود حاوی مقادیر زیادی رادیکال های آزاد هستند، به سطح پوست می چسبند و در صورتی که در پایان روز شسته نشوند، با اتصال به کلاژن های پوست موجب شکست آنها می شوند که همین امر چین و چروک ها و روند پیری را افزایش می دهد.

 به طور کلی عوارض خوابیدن با آرایش را می توان در دسته های زیر بررسی کرد:

  • باعث خشکی پوست می شود

در طول شب و خواب با کیفیت، جریان خون به پوست افزایش می یابد و تولید کلاژن زیاد می شود. خواب همچنین به پوست برای بازسازی و التیام زمان می دهد. با افزایش جریان خون به پوست، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به سلول های پوست می رسد. در نتیجه پوست بهتر می تواند خود را ترمیم کند و هیدراته بماند. با این حال، وقتی با آرایش می‌خوابید، آرایش خشک شده روی صورت اساساً مانعی است که پوست بتواند به درستی نفس بکشد و بازسازی شود. این می تواند به خشکی و حتی پوسته پوسته شدن منجر شود.

  • باعث ایجاد چین و چروک می شود

از طرف دیگر وقتی پوست به درستی نتواند خود را ترمیم و بازسازی کند، دچار پیری زودرس می شود. یعنی چین و چروک بیشتر. بیشتر افراد در مورد رادیکال های آزاد، اتم های مزاحم که می توانند باعث چین و چروک های زودرس شوند، شنیده اند. اما چیزی که بسیاری از افراد نمی دانند این است که خوابیدن با آرایش می تواند قرار گرفتن در معرض رادیکال های آزاد را افزایش دهد، که شما را در معرض خطر پیری پوست قرار می دهد.

  • باعث کدر شدن پوست می شود

در حالی که چین و چروک مطمئناً با پیری مرتبط است، کمبود درخشندگی – پوست کدر – یکی دیگر از علائم افزایش سن است. وقتی قبل از خواب پوست خود را نمی شویید و لایه برداری نمی کنید، لایه ای از سلول های مرده پوست و آرایش استفاده شده را روی سطح پوست خود باقی می گذارید، به این معنی که نور به درستی از صورت شما منعکس نمی شود و پوست شما تازه و درخشان به نظر نخواهد رسید. در عوض، پیرتر و خشن‌تر به نظر می‌رسید.

  • باعث عفونت چشم می شود

اگر با آرایش خود بخوابید، نه تنها پوست لطیف شما آسیب می بیند، بلکه چشمان شما نیز آسیب می بیند. حتی آن “فقط یک شب” می تواند مشکلات جدی زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر از آرایش چشم استفاده می کنید، می تواند منجر به تحریک چشم شود و حتی به بینایی شما آسیب برساند. همچنین، پوست چشم ما نازک‌تر از دستمال کاغذی است و نازک‌ترین پوست صورت را دارد. این پوست مستعد عفونت و تحریک است و به احتمال زیاد با خوابیدن با آرایش (حتی برای یک شب) آسیب می بیند.

حتی ابتدایی ترین انواع آرایش چشم می تواند باعث قرمزی، خشکی و سوزش شود که می تواند منجر به عفونت گردد. کرم پودر یا تکه های ریمل می تواند راه خود را به زیر پلک های شما پیدا کند و واقعاً آسیب دردناکی ایجاد کند. اگر سایه چشم پر زرق و برق و مژه های مصنوعی که قبل از آرایش برندارید، ممکن است با عوارض جدی تری رو به رو شوید.

  • گل مژه روی چشم ایجاد می‌کند

گل مژه هم ظاهر خوبی ندارد و هم موجب ناراحتی شخص می شود و می تواند ناشی از خوابیدن با ریمل و خط چشم باشد. باقی مانده آرایش چشم می تواند فولیکول های مو و غدد چشم شما را مسدود کند و گل مژه ای دردناک و غیرجذاب برای شما ایجاد کند.

  • مژه هایتان را شکننده می کند

هنگامی که با ریمل می خوابید، می تواند باعث شکننده شدن مژه های شما شود. این می تواند منجر به ریزش و شکستن بسیار راحت تر و مکرر مژه ها شود.

  • باعث بیرون ریختن آکنه می شود

وقتی قبل از خواب آرایش خود را پاک نمی کنید، تمام شب روی صورت شما می ماند و منافذ شما را مسدود می کند. البته این همان چیزی است که اغلب منجر به بروز آکنه می شود. اگر پوست مستعد آکنه دارید، احتمالاً از عوارض خوابیدن با آرایش که تجربه می کنید؛ بیرون ریختن جوش‌ و آکنه است. یعنی، آرایش می‌تواند تمام ناخالصی‌ها و ضایعات را درون منافذ شما به دام بیاندازد و منجر به تشکیل آکنه شود. اگر می‌خواهید از این امر اجتناب کنید، باید حتماً قبل از رفتن به رختخواب صورت خود را کاملاً تمیز کنید تا منافذ پوست باز بمانند.

  • جوش های سرسیاه بیشتری ایجاد می کند

بزرگترین محرک برای جوش های سرسیاه خوابیدن با فونداسیون سنگین است. هنگامی که پوست شما با یک پوشش ضخیم مسدود می شود، نمی تواند “نفس بکشد” و خود را تجدید کند که موجب ایجاد جوش سرسیاه می شود.

  • خشکی و ترک خوردن لب ها

اگر قبل از خواب رژلب خود را پاک نکنید، نفوذ مواد شیمیایی رژلب به درون بافت های لب موجب خشک شدن و ترک خوردن لب‌ها می‌شود؛ چراکه بافت لب نیز مانند پوست سایر نواحی نیاز به پاکسازی منافذ و تنفس در طول شب دارد. استفاده از بالم مرطوب کننده لب را به جای رژلب های سنگین پرسرب در نظر بگیرید.

جلوگیری از ایجاد عوارض خوابیدن با آرایش

جلوگیری از ایجاد عوارض خوابیدن با آرایش

بنابراین، اگر می خواهید از پیری زودرس جلوگیری کنید، باید حتما قبل از رفتن به رختخواب آرایش خود را پاک کنید. برای از بین بردن تمام آثار آرایش می توانید از یک پاک کننده ملایم یا تونرهای پاک کننده آرایش استفاده کنید. همچنین به آرامی پوست را لایه برداری کنید و سلول های مرده پوست را از بین ببرید تا پوست سالم و تازه زیر نمایان شود. هنگامی که پوست شما تمیز شد، می توانید از یک مرطوب کننده استفاده کنید تا آن را در طول شب هیدراته نگه دارید.

علاوه بر این، انتخاب محصولات آرایشی غیر کومدوژنیک نیز مهم است. این بدان معنی است که آرایش منافذ شما را مسدود نکند و باعث ایجاد جوش نشود.

جمع بندی

از جمله عوارض خوابیدن با آرایش می توان به افزایش روند پیری پوست با افزایش چین و چروک و کدر شدن پوست، افزایش بروز جوش و آکنه و افزایش احتمال بروز عفونت چشم اشاره کرد. اگر می خواهید از تمام عوارض خوابیدن با آرایش جلوگیری کنید، به یک روتین خوب مراقبت از پوست شبانه پایبند باشید. این بدان معناست که قبل از رفتن به رختخواب باید آرایش خود را پاک کنید و صورت خود را کاملا تمیز کنید. علاوه بر این، برای حفظ رطوبت پوست در طول شب، باید از یک مرطوب کننده نیز استفاده کنید. با رعایت این نکات ساده می توانید پوست خود را سالم نگه دارید و از پیری زودرس جلوگیری کنید. اگر می خواهید در مورد مراقبت از پوست بیشتر بدانید یا شاید مشکل پوستی خود را اصلاح کنید، می توانید یک جلسه مشاوره با ما رزرو کنید. ما خوشحالیم که به هر سؤالی که دارید پاسخ دهیم.

پرسش های متداول درباره عوارض خوابیدن با آرایش

روش درست خوابیدن برای جلوگیری از چروک صورت چیست؟

بهترین روش برای خوابیدن به نحوی که از بروز چروک صورت جلوگیری شود، خوابیدن به پشت است. از یک بالش برای کمی بالانگه داشتن سر و کمک به جریان خون ناحیه صورت استفاده کنید. در حالتی که صورت شما در زوایای نامناسب با بالش در تماس باشد، مانند خوابیدن به شکم یا پهلو، می تواند در درازمدت در شدید شدن چروک های صورت موثر باشد.

فواید آرایش نکردن چیست؟

استفاده از محصولات آرایشی، ظاهر بسیار زیبایی می تواند به شما ببخشد ولی در صورت استفاده بیش از حد یا استفاده از محصولات آرایشی بی کیفیت، می تواند باعث مشکلات پوستی و عفونت چشمی شود. یکی از بزرگترین مشکلاتی که محصولات آرایشی مانند کرم پودرهای سنگین ایجاد می کنند، مسدود کردن منافذ پوست و به دام انداختن چربی اضافی پوست و ضایعات پوست است. همین امر می تواند باعث ایجاد چین و چروک، التهاب پوست و آکنه شود.

فواید استفاده از کرم شب چیست؟

اصلی ترین عملکرد از کرم شب قبل از رفتن به رختخواب، آبرسانی و کمک به مرطوب نگه داشتن پوست در طول شب است. استفاده از کرم شب که حاوی ترکیبی از آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی و هیالورونیک اسید باشد، می تواند به پوست در روند لایه برداری و بازسازی طبیعی کمک کند، روند ترمیم پوست را تسریع کند، رنگ پوست را یکدست ‌کند و علائم اولیه‌ی پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک را کاهش دهد.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *