دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

بوتاکس پنجه کلاغی

بوتاکس پنجه کلاغی

پیشرفت‌های پزشکی نه فقط موجب درمان بیماری‌ها شده است، بلکه یک گام فراتر برداشته و موجب زیبایی چهره انسان‌ها شده است. امروزه جراحی‌های زیبایی و اقدامات بیشتر شده و فقط علت آن، بازخوردهای مثبتی بوده است که انسان‌ها از این خدمات زیبایی کسب می‌نمایند. درباره صورت، این روندهای زیبایی بیشتر می‌باشند. خطوط صورت به خاطر خندیدن، صحبت کردن و اخم کردن به وجود می‌آیند و دلیل اصلی آن انقباض بیش از اندازه عضلات در زیر پوست می‌باشد. این انقباض بیش از اندازه در ماهیچه‌ها با گذشت زمان موجب به وجود آمدن خطوط و چین و چروک‌های دائمی می‌شوند. با همه این‌ها، یک روش عالی می‌تواند به شما کمک کند. شما می‌توانید از طریق تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و دیگر خطوط صورت، این چین و چروک‌ها را برطرف نمایید. در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با بوتاکس پنجه کلاغی آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

خطوط پنجه کلاغی چیست؟

چین‌ و چروک و خطوط اطراف چشم، از جمله علائمی هستند که با بالا رفتن سن ظاهر می‌شوند. این خطوط به علت‌های متنوع و نوع سبک زندگی ممکن است عمیق‌تر گردند. این خطوط‌ اضافی پوست، روی زیبایی تاثیر زیادی می‌گذارند. به‌همین علت اکثر افراد جهت رفع و جلوگیری از شدت یافتن آن، به دنبال اقدامات درمانی زیادی می‌باشند. یکی از بهترین درمان‌ها، بوتاکس پنجه کلاغی است. با بوتاکس خطوط پنجه کلاغی، می‌توان چین‌ و چروک‌های کنار چشم را کاهش داد. به این شکل در کمترین زمان، با کمترین هزینه و عوارض بوتاکس پنجه کلاغی، پوستی صاف، زیبا و جوان را در اطراف چشم خود تجربه خواهید نمود.

دلیل به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی

دلیل به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی

خطوط پنجه کلاغی به چند علت ایجاد می‌شوند که عبارتند از:

 • کاهش ویژگی انعطاف پذیری پوست و کلاژن سازی در پوست
 • بالا رفتن سن افراد و تغییر در ساختار پوست به دلیل کمبود مواد مغذی
 • سبک زندگی نادرست و عدم مراقبت پوستی
 • به کار نبردن کرم ضد آفتاب موقع قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب
 • تکرار نمودن بعضی حالت‌ها همچون گریه و خنده، برز کردن بیش از اندازه دهان که موجب تغییر حالت در گوشه چشم می‌گردد.

مزیت‌های بوتاکس خطوط پنجه کلاغی

مزایای بوتاکس پنجه کلاغی شامل موارد زیر می‌باشند:

 • بوتاکس از طریق FDA برای برطرف نمودن چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، در زنان و مردان تایید گردیده است.
 • این شیوه دوره نقاهت ویژه نداشته و بلافاصله پس از تمام شدن کار می‌توانید به انجام کارهای روزمره خود بپردازید.
 • بر اساس اینکه تزریق بوتاکس یک روش غیر تهاجمی می‌باشد، بدون درد و خونریزی بوده و با استفاده از این شیوه می‌توانید به پوستی جوان دست یابید.
 • بوتاکس یک شیوه درمانی سریع می‌باشد و در اکثر موارد در مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه انجام می‌گیرد و نتایج آن در طول یک الی دو هفته آشکار می‌شود.

شیوه تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی

پزشک قسمت‌های مناسب برای تزریق بوتاکس را مشخص کرده و بعد از آن کار تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد. محل‌های تزریق ابتدا باید عاری از هرگونه مواد آرایشی باشند و کاملاً تمیز گردند و سپس با استفاده از یک پد الکلی استریل گردند. عمل تزریق بوتاکس در اکثر مواقع به بی‌حسی نیازی ندارد ولی خوب است قبل از انجام آن محل‌های مورد تزریق بی‌حس گردد تا درد و ناراحتی در آن قسمت از پوست نداشته باشید. بوتاکس از طریق یک سوزن ریز به عضله‌های ویژه و در قسمت‌های تعریف شده تزریق می‌گردد.

عوارض تزریق بوتاکس خطوط پنج کلاغی

عوارض تزریق بوتاکس خطوط پنج کلاغی

از جمله عوارض تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تب و لرز
 • انحراف دید
 • احساس درد و ورم و همچنین قرمزی در ناحیه تزریق
 • حالت تهوع خفیف
 • سردرد و بی‌حسی
 • پرش پلک
 • خونریزی خفیف
 • ضعف کلی
 • فلج شدن موقت در قسمت عضله‌های مجاور
 • حالت ورم و کبودی از عوارض موقتی بوده که به طور معمول با گذشت زمان در عرض چند روز به طور کل از بین می‌روند. این امکان وجود دارد که بعضی از افراد پس از به کار بردن روش بوتاکس سردرد خفیف داشته باشند. این سردرد موقتی بوده در کمتر از ۲۴ ساعت رفع می‌گردد و از طریق مسکن‌ها نیز قابل درمان می‌باشد. می‌توان در کل به این مطلب اشاره نمود که بوتاکس اندکی عوارض ایجاد می‌کند. موقعی که به کناره‌های چشم و خطوط پنجه کلاغی تزریق انجام گیرد، می‌توان انتظار داشت در عضوهای پیرامون صورت، اندکی بی حسی و عارضه ایجاد گردد که گذرا می‌باشد.

ماندگاری تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی

ماندگاری تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی

مدت زمان ماندگاری بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم می‌تواند از یک به فرد به فرد دیگر متغیر باشد. در حالت کلی ماندگاری بوتاکس در خطوط پنجه کلاغی و پیرامون چشم به طور تقریبی بین ۴ الی ۶ ماه می‌باشد که در افراد مختلف متفاوت بوده و بسته به اشخاص، می‌تواند در فردی چهار ماه و در فرد دیگر ۶ ماه هم باشد.

هرچه تعداد تزریق افزایش یابد ماندگاری هم بیشتر خواهد شد. بوتاکس خطوط پنجه برای این که اثرات خود را برای مدت طولانی نشان دهد، اشخاص باید حداقل ۵ الی ۶ جلسه درمانی داشته باشند.

کاندیدای نامناسب تزریق بوتاکس پنجه کلاغی

تزریق بوتاکس همچون سایر شیوه‌ها، موارد منع خود را دارد. بعضی از افراد به هیچ عنوان نمی‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند چرا که اگر این کار را انجام دهند، در خطر قرار می‌گیرند. بنابراین خوب است احتیاط را رعایت کنید. بعضی از کسانی که نمی‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند، عبارتند از:

 • افراد مبتلا به بیماری‌های عضلانی ویژه
 • مادران شیرده که سم بوتولینوم می‌تواند از راه شیر به نوزاد انتقال یابد.
 • خانم‌های باردار

نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی

نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی

به طور معمول کسانی که به هدف خود از این تزریق نمی‌رسند، یا در برگزیدن متخصص یا در مراقبت از خود در دوره نقاهت دچار اشتباه می‌شوند. بنابراین مراقبت در دوره نگاهت اهمیتی برابر با خود تزریق دارد. بعد از تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی به مراقبت‌های ویژه‌ای احتیاج دارید.

به عنوان مثال مصرف آب بیشتر، عدم استفاده از الکل، سیگار، مسکن و بعضی ویتامین‌های مختل کننده گردش خون به مدت یک هفته، استراحت خوب، رژیم غذایی متشکل از پروتئین و سبزیجات تازه، نرفتن به استخر پس از تزریق بوتاکس به مدت ۴۸ ساعت و ماساژ ندادن قسمت تزریق شده و غیره، از اصلی‌ترین نکات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی پیرامون چشم می‌باشند. به طور معمول ماساژ بعد از تزریق، زمان ویژه خود را دارد و به هیچ وجه نباید بعد از تزریق بوتاکس به آن قسمت دست بزنید. اغلب در جلسه اولیه با پزشک، این سوال‌ها مطرح می‌گردند ولی خوب است افراد قبل از ورود به این پروسه، اطلاعات کافی و آگاهی‌های لازم را کسب نمایند.

سوالات درمورد بوتاکس پنجه کلاغی

آیا تزریق بوتاکس جهت رفع چین‌های پنجه کلاغی دردناک است؟

معمولا تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌های پنجه کلاغی دردناک نمی‌باشد و حتی به بی‌حسی موضعی هم نیاز ندارد.

آیا بعد از بوتاکس خطوط پنجه کلاغی به مراجعه مجدد نیاز است؟

۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی باید یک بار دیگر به متخصص پوست خود مراجعه نمایید و مجددا بررسی تزریق انجام شده بررسی شود.

5/5 - (4 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *