دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

بوتاکس یک نوع ماده است که سبب فلج شدن عضلات به طور موقت می‌گردد. ماده به کار رفته در بوتاکس بوتولینوم نام دارد که این ماده یک نوع سم بوده و برای بدن خطری ندارد. طول عمر بوتاکس بین ۳ الی ۶ ماه است که بعد از گذشت این مدت باید به طور مجدد تزریق شود.

امروزه شایع شده است که برخی از کلینیک‌های نامعتبر از بوتاکس تقلبی به جای بوتاکس اصل استفاده می‌کنند به همین خاطر بیشتر افراد این سوال را می‌پرسند که چگونه باید بوتاکس اصل از تقلبی را تشخیص دهیم اگر شما نیز ازجمله این‌ افراد هستید و می‌خواهید پاسخ این سوال را بیابید توصیه می‌کنیم تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید چراکه ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با نحوه تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی آشنا کنیم.

 تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

 تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

درخواست مصرف کنندگان برای محصولات غیر اصل دارای نوروتوکسین بوتولینوم ممکن است به بیشتر شدن تولید کنندگان سم غیر قانونی دامن بزند. سم بوتولینوم یک نوع سم خطرناک و کشنده و یک عامل بالقوه سلاح‌های بیولوژیکی به حساب می‌آید. تولید کنندگان غیر قانونی این توانایی را دارند که سم را به تروریست‌ها بفروشند یا خود برانداز باشند.

امروزه این محصولات به راحتی به دست می‌آیند و در دسترس بیشتر فروشندگان اینترنتی و بازار ایران می‌باشند. لازم به ذکر است از سال ۱۹۸۹، موقعی که سازمان غذا و داروی ایالات متحده مجوز فروش بوتاکس برای مصارف پزشکی را به شرکت آلرگان در ایروین، کالیفرنیا داد، این شرکت سهم عمده‌ای از بازار قانونی محصولات سم بوتالینوم را به خود واگذار کرده است. بعضی از علائم زیر در همه محصولات غیر اصل مشابه می‌باشند:

 • معمولاً محصولات تقلبی به اشتباه برچسب گذاری می‌شوند تا همانند یک مارک دارویی معتبر دیده شوند یا معمولاً اسمی شبیه به صدا همچون Butox یا Beauteous به آن‌ها داده می‌شود.
 • اغلب محصولات غیر اصل با قیمت کم تر از نسخه‌های قانونی در بازار موجود می‌باشند، متخصصان و پزشکان زیبایی از واسطه‌ها یا تولید کنندگان غیرقانونی، معمولاً از طریق اینترنت، به امید به دست آوردن تفاوت قیمت و سود بیشتر خرید می‌نمایند.
 • طول عمر محصولات غیر اصل معمولاً کمتر می‌باشد. حتی اغلب مشاهده شده است که بلافاصله تاثیر آن از بین می‌رود.
 • تاریخ انقضا و تولید محصولات غیر اصل، معمولا قابل شناسایی می‌باشد.
 • این امکان وجود دارد که گاهی مواقع. از نحوه بسته‌بندی و رنگ محصول، تقلبی و اصل بودن آن را تشخیص داد.
 • همینطور محصولات اصل را می‌توان از طریق سریال نامبرهای درج گردیده روی بسته محصول پیگیری نمود.
 • بوتاکس که در مقادیر کم برای رفع خطوط اخم یا شل شدن اسپاسم عضلانی تزریق می‌گردد، فقط محصول پزشکی است که الهام بخش تجارت و تولید غیر قانونی است.

برای اطمینان از اصل بودن بوتاکس چه کنیم؟

برای اطمینان از اصل بودن بوتاکس چه کنیم؟

برای بیشتر افراد این سوال پیش می‌آید که چگونه بوتاکس اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که مهم ترین گام این می‌باشد که برای تزریق بوتاکس به کلینیک معتبر مراجعه نمایید.

 تزریق بوتاکس باید زیر نظر پزشک با تجربه و ماهر صورت بگیرد تا هیچ عوارضی برای شما در پی نداشته باشد. پزشکان با تجربه در موقع خرید بوتاکس به این مسئله دقت می‌کنند که بوتاکس مد نظر، گواهی FDA داشته باشد. پیش از تزریق بوتاکس می‌توانید از پزشک درخواست کنید که بوتاکس مورد استفاده را به شما نشان دهد.

پزشک وظیفه دارد اطلاعات کافی را درباره بوتاکس مورد استفاده، در اختیار شما قرار دهد.

 بنابراین، بوتاکس‌هایی که تاییدیه وزارت بهداشت را دارند، بوتاکس‌های اصل به حساب می‌آیند.

دومین راه تشخیص نیز توجه به طول عمر بوتاکس است. طول عمر بوتاکس اصل بین سه الی شش ماه می‌باشد. بنابراین بوتاکس‌هایی که اثر آن‌ها قبل از این زمان از بین می‌رود، بوتاکس‌های تقلبی به شمار می‌آیند.

سومین راه تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی توجه به هزینه بوتاکس است. با توجه به اینکه فرایند خالص سازی و تولید بوتاکس پرهزینه و زمان بر می‌باشد، این مورد، موجب هزینه بیشتر آن شده و برای تولید انبوه بوتاکس ارزان این مرحله اصلی نادیده گرفته می‌شود. پس هزینه بوتاکس‌های تقلبی ارزان تر می‌باشد.

 توصیه ما بر این است که تزریق بوتاکس را در سالن‌های زیبایی انجام ندهید، چرا که در این مکان‌ها پزشک متخصص وجود نداشته و تزریق در آن‌ها برای شما عوارض غیر قابل برگشتی به وجود خواهد آورد.

عوارض تزریق بوتاکس تقلبی در مراکز نامعتبر

عوارض تزریق بوتاکس تقلبی در مراکز نامعتبر

در صورتی که برای تزریق بوتاکس به مراکز نامعتبر مراجعه کنید و این کار توسط فردی غیرمتخصص انجام شود عوارض زیر مشاهده خواهد شد:

 • التهاب و درد

اگر کسی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد، از سوزن مناسبی استفاده نکند و در این زمینه تخصص نداشته باشد، این امکان وجود دارد که این عارضه برای فرد به وجود آید.

 • درد ناحیه تزریق

 انجام هرگونه تزریقی حتی اگر با بی‌حسی موضعی صورت گیرد، همراه با درد می‌باشد. ولی اگر تزریق توسط یک فرد غیر متخصص صورت گیرد که نداند با چه دوزی و در چه محلی باید تزریق انجام دهد و نیز از ماده بی‌کیفیت استفاده کند، موجب درد بیشتر ناحیه تزریق می‌گردد. این مورد عادی نبوده و پرخطر می‌باشد.

 • عفونت و بروز تب

 اگر ماده بوتاکس، اصل نباشد و در یک فضای غیر بهداشتی تزریق صورت گیرد، این امکان وجود دارد که سبب ایجاد تب و بروز عفونت گردد. این مورد یکی از کمیاب‌ترین عوارضی است که ممکن است اتفاق بیفتد.

 • تهوع و سردرد

 اگر ماده بوتاکس تقلبی باشد، امکان بروز سردرد و تهوع بیشتر است. کسانی که برای اولین بار تزریق بوتاکس انجام می‌دهند، این امکان وجود دارد که دچار سردرد شوند و در عرض چند ساعت باید این سردرد باید از بین برود، اگر سردرد از بین نرفت و بیش از سه روز طول کشید، حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 • کبودی محل تزریق

اگر موقع تزریق بوتاکس محل عروق به درستی شناسایی نگردد و تزریق بوتاکس در این قسمت صورت گیرد، این امکان وجود دارد که موجب خونریزی در زیر پوست شده و محل تزریق دچار کبودی شود.

 • ری اکشن‌های کولینرژیک

در صورتی که ماده بوتاکس تقلبی باشد این امکان وجود دارد که با مواردی همچون خشکی چشم و خشکی دهان مواجه شوید.

 • افتادگی چشم

چشم جزو حساس‌ترین عضوهای صورت می‌باشد. در صورتی که به عضلات چشم ماده بی‌کیفیت تزریق گردد، این امکان وجود دارد که سبب به وجود آمدن افتادگی چشم شود. مورد بعدی که ممکن است اتفاق بیفتد، بالا و پایین شدن نواحی گوناگون ابرو است که سبب به وجود آمدن ناهمواری در صورت می‌شود. یکی از علایم بروز عوارض بوتاکس تقلبی، خشکی چشم بعد از تزریق بوتاکس می‌باشد. پوست پیرامون چشم نازک بوده و اگر تعداد دفعات تزریق بیشتر باشد، این امکان وجود دارد که موجب پارگی پوست شود، بنابراین ترمیم آن به سختی امکان پذیر خواهد بود.

 • کج شدن لبخند

از عوارض تزریق بوتاکس غیر اصل که ممکن است پیرامون دهان به وجود آید می‌توان به لبخند جوکری یا کج شدن لبخند اشاره نمود.

 • افتادگی پلک

عضلات موجود در پیشانی صورت، حساس بوده و در صورتی که تزریق بوتاکس اصل صورت نگیرد یا بیش از اندازه بوتاکس تزریق گردد، می‌تواند افتادگی یک طرف یا دو طرف ابرو را در پی داشته باشد. اگر افتادگی پلک رخ دهد، افراد در ناحیه ابرو احساس سنگینی کرده و خانم‌هایی که آرایش می‌کنند این احساس سنگینی را بیشتر حس می‌کنند.

تزریق بوتاکس در صورتی که به طور نام متوازن صورت گیرد، تمام نواحی پیشانی فلج نمی‌شوند و به این مورد مفیستو گفته می‌شود. بنابراین ناحیه‌ای از ابرو به علت فلج نشدن بالا باقی می‌ماند. مواردی که در این قسمت ممکن است رخ دهد، تداخل یا مشکلی در دید ایجاد نمی‌کند.

سوالات درمورد تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی• چه نکاتی را باید در بررسی برند بوتاکس جهت تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی در نظر گرفت؟

در بررسی برند و محصول بوتاکس باید به تاریخ انقضاء، اطلاعات شرکت سازنده، گواهینامه‌ها و مجوزها، شماره سریال محصول و هر علائم اصالتی که روی بسته‌بندی قرار دارد، توجه نمایید. همین طور بررسی آدرس و نام تولید کننده و توزیع کننده نیز اهمیت بیشتری دارد.

• در تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی چه علائمی در بسته‌بندی محصول باید مورد توجه قرار گیرند؟

در بررسی بسته‌بندی محصول به علائم امنیتی روی بسته، همان برچسب‌های امنیتی و محافظ نقل و انتقال، آسیب دیدگی و نیز هرگونه تغییر مشکوکی در بسته‌بندی دقت کنید. بسته‌بندی باید بدون عیب، کامل و سالم باشد.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *