دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

تزریق ژل در دوران بارداری

آیا تزریق فیلر در دوران بارداری امن است؟

تزریق فیلر کاربرد‎های زیادی در زمینه زیبایی دارد و می‎توان از آن در حجیم کردن لب‌‎ها و یا زاویه سازی استخوان گونه استفاده کرد. اگرچه تزریق فیلر از دهه ۱۹۷۰ وجود داشته است اما در سال‎‌های اخیر به موضوع اصلی گفتگو تبدیل شده و محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. همچنین کلینیک‌های زیبایی نیز تبلیغات گسترده‌ای در این زمینه داشته اند، در نتیجه بانوان بخصوص خانم‌های باردار در هر سنی به انجام تزریق فیلر روی می‌آورند. اما ما قصد داریم تا در این مطلب به بررسی این که آیا تزریق فیلر در دوران بارداری امن است؟ بپردازیم پس تا آخر همراه ما باشید.

آیا تزریق فیلر در دوران بارداری امن است؟

تزریق فیلر در دوران بارداری

بیشتر خانم‌ها به دنبال زیباتر شدن چهره خود هستند. اما یکی از بهترین روش‌های زیباتر شدن پوست و کاهش چین و چروک‌ها تزریق فیلر می‌باشد. لازم به ذکر است که تزریق فیلر یک روش آسان، بی خطر و غیر تهاجمی بوده و همیشه نتایج مثبتی به همراه دارد. اما بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که حدود ۳ درصد از مردم به کلاژن حساسیت دارند و با تزریق آن دچار درد مفاصل، خارش و تورم می‌شوند. بنابراین قبل از تزریق فیلر شما باید ابتدا تست کلاژن انجام دهید و اگر بدن شما پس از گذشت ۴ ماه واکنشی نسبت به آن نشان نداد، می‌توانید این تزریق را انجام دهید.

 نکته جالب این است که پزشکان و جراحان پلاستیک به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهند تا این تست را زنان باردار نیز انجام دهند. اما بر اساس تحقیقاتی که توسط متخصصان پوست، مو و زیبایی انجام شده است، نشان می‌دهد که اثرات مثبت یا منفی تزریق فیلر در دوران بارداری ناشناخته است. همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد در دوران بارداری تزریق فیلر برای مادر یا جنین خطرناک است. همچنین یکی از مواد تشکیل دهنده ی فیلر‌ها اسید هیالورونیک است که در بدن نیز به طور طبیعی تولید می‌شود.

 همچنین فیلر‌هایی که در بدن تزریق شده اند در بدن هیچ حرکتی نمی‌کنند و همچنین در صد جذب ژل در جریان خون نیز بسیار کم می‌باشد. اما در پاسخ به این سوال که آیا تزریق فیلر در دوران بارداری امن است باید گفت که به نظر نمی رسد تزریق فیلر در بارداری برای زنان باردارو جنین خطر آفرین باشد. اما به هر حال توصیه می‌شود که در دوران بارداری از تزریق فیلر خودداری کنید و تزریق ژل را به بعد از اتمام دوران بارداری موکول کنید تا تمامی جوانب ایمنی برای جنین و مادر رعایت شود.

 اگر شما مدت کوتاهی بعد از تزریق فیلر باردار شدید، هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد، چون تزریق فیلر پیش از اقدام به بارداری سلامت جنین را به خطر نمی‌اندازد و ۵ دقیقه پس از تزریق فیلر رستیلان یا ژوویدرم دیگر هیچ خطری برای جنین وجود ندارد. اما از آنجا که تزریق فیلر یک نوع جنبه زیبایی دارد، اکثر پزشکان در صورت بارداری یا شیرده بودن تصمیم به تجویز آن نمی‌دهند. همچنین متخصصین توصیه نمی‌کنند که در طول بارداری یا شیردهی و در بیماران زیر ۱۸ سال، تزریق فیلر انجام شود.

توصیه پزشکان برای تزریق فیلر در دوران بارداری چیست؟

تزریق ژل در دوران بارداری

 پزشکان توصیه می‌کنند که بانوان در دوران بارداری از هرگونه درمان غیرضروری خودداری کنند. زیرا مداخلات درمان‌ها یا جراحی‌های زیبایی خطرات غیرقابل محاسبه ای را برای مادر و جنین به همراه دارند که اثرات آن‌ها غیر قابل پیش بینی می‌باشد. این موارد شامل درمان‌های به ظاهر بی ضرر همچون تزریق ژل به چانه و گونه، تزریق ژل و فیلر لب، تزریق فیلر به اطراف چشم و همچنین تزریق بوتاکس است.

تزریق فیلر‌های پوستی در بارداری چقدر ایمن هستند؟

اگر چندی پیش مواد پرکننده پوستی تزریق کرده اید و اکنون متوجه این مسئله شده اید که باردار هستید، دیگر نیازی نیست تا نگران این موضوع باشید، چون زنان دیگری نیز مثل شما وجود دارند که پس از تزریق متوجه بارداری خود می‌شوند. با توجه به تعداد زیادی از خانم‌ها که تحت تزریق پرکننده‌های پوستی قرار گرفته اند، این واقعیت است که امکان دارد در ۶ تا ۸ هفته اول از بارداری خود مطلع نشوند، پس در نتیجه شما تنها نیستید. به طور کلی اگر می‌خواهید بدانید آیا تزریق فیلر در دوران بارداری امن است؟ باید گفت که تزریق فیلر برای جنین در حال رشد بی خطر است و دلیل آن شامل موارد زیر می‌باشد:

تزریق فیلر‌های پوستی در بارداری
  • تزریق موضعی:

هر ماده خارجی یا مضری که وارد گردش خون شما می‌شود ممکن است روی جنین تأثیر بگذارد، چون جنین از طریق گردش خون مادر تأمین می‌شود. از طرف دیگر، مواد شیمیایی که با جریان خون هیچ گونه تماسی ندارند به طور معمول برای جنین در حال رشد بی خطر می‌باشند. با توجه به این که پرکننده‌های پوستی به صورت موضعی چه در لایه زیر پوست و نه از راه وریدی و چه در عضلات در محل درمان تزریق می‌شوند قطعا مواد شیمیایی نیز نمی‌توانند در گردش خون فرد وارد شوند.

  • مواد شیمیایی پایدار:

دلیل دیگر ایمن بودن فیلر‌های پوستی در بارداری این می‌باشد که مواد شیمیایی که در پرکننده‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای ترکیبات پایداری هستند. این بدان معناست که آن‌ها تمایل دارند که در محل خاص متصل شده و خون را لغزند. این امر می‌تواند احتمال دخالت پرکننده‌های پوستی در گردش خون را بیشتر کاهش دهد و در نهایت جنین در امان می‌ماند.

  • حجم کم:

پرکننده‌های پوستی به مقدار کم تزریق می‌شوند، که این امر می‌تواند احتمال تأثیر روی جنین را بیشتر کاهش دهد.

عوارض تزریق ژل در بارداری

 برای این که پزشکان متوجه عوارض تزریق ژل در بارداری شوند هیچ راهی وجود ندارد. همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا نیز تأکید می‌کند، هنوز در این زمینه بر روی زنان باردار هیچ آزمایشگی انجام نشده است. اگرچه اثرات منفی تزریق فیلر بر روی جنین بسیار کم می‌باشد، اما معمولا توصیه پزشکان این است که بعد از اتمام دوران بارداری و شیردهی تزریق ژل انجام شود تا تمامی جوانب ایمنی برای جنین و مادر رعایت گردد. بهتر است بدانید که تزریق ژل؛ مانعی برای بارداری به حساب نمی‌‌آید و همچنین تزریق ژل قبل از اقدام به بارداری، سلامت جنین را هم به خطر نمی‌اندازد. بنابراین اگر در مدت کوتاهی بعد از تزریق فیلر باردار شدید، جایی برای نگرانی وجود ندارد. البته بهتر است در دوران بارداری و قبل از اقدام به تزریق فیلر، تمام جوانب را در نظر بگیرید و حتما با پزشک خود مشورت کنید چون سلامت مادر و جنین در اولویت است. اگر تزریق فیلر برای بانوان باردار الزامی نیست بهتر است این کار را به زمان بعد از به دنیا آمدن فرزند خود موکول کنید.

سوالات در مورد آیا تزریق فیلر در دوران بارداری امن است؟

آیا خانم باردار امکان تزریق فیلر دارد و این که چقدر باید از بارداری فاصله داشته باشد؟

دوران بارداری و شیردهی منع قطعی تزریق فیلر و بوتاکس هستند. همچنین شما نباید ۲ تا ۳ ماه قبل از بارداری فیلر تزریق کنید.

در دوران بارداری چه درمان‌هایی ممنوع هستند؟

در دوران بارداری شما نباید به دلیل ممنوع بودن از تزریق فیلر، بوتاکس و یا لیزر درمانی استفاده کنید.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *