دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

ویژگی‌های ضدآفتاب خوب

ویژگی‌ های ضدآفتاب خوب

برای انتخاب و آشنایی با ویژگی‌های ضدآفتاب خوب، علاوه بر این که باید به مواد تشکیل دهنده ی آن دقت کنید، دانستن اطلاعاتی از جنس پوست و تطابق آن با ضدآفتاب هم لازم است. اگر می‌خواهید بدانید کرم ضد آفتاب خوب برای پوست‌های خشک، چرب و یا حساس چه نوع کرمی باید باشد؟ یا این که برای انتخاب ضدآفتاب به چه چیزهایی باید توجه نمود؟ بهتر است در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با ویژگی‌های ضدآفتاب خوب آشنا کنیم.

آشنایی با ویژگی‌ های ضدآفتاب خوب

ویژگی‌های ضدآفتاب خوب

ضد آفتاب خوب باید بتواند در برابر دو نوع اشعه فرابنفش یعنی نوع بی و نوع آ از پوست محافظت کند یا به عبارتی لطیف بوده و از نظر زیبایی ظاهری قابل قبول داشته باشد.

از دیگر ویژگی‌های یک ضد آفتاب خوب، می‌توان به مقاومت آن در برابر آب و تعریق و ماندگاری اثر ضدآفتاب اشاره کرد. معمولا شرکت‌های سازنده ضد آفتاب برای رسیدن به این نتایج، از ترکیبات مواد گوناگون استفاده می‌کنند.

می‌توان این موارد را به دو دسته تقسیم بندی کرد:

 1. ضد آفتاب‌های فیزیکی که با پخش کردن و منعکس کردن اشعه فرابنفش عمل می‌کنند، و ضد آفتاب‌های شیمیایی که می‌توانند اشعه فرابنفش را جذب کنند.
 2. ضد آفتاب‌های فیزیکی همچون دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی اگر درصدشان زیادی باشد یا ذرات بزرگی داشته باشند، می‌توانند رنگ سفیدی ایجاد کنند که از نظر ظاهری چندان قابل قبول نیست. لازم به ذکر است که ضد‌ آفتاب‌های شیمیایی هر یک قدرت جذب بخشی از اشعه فرابنفش را داشته و گاهی هم باعث التهاب پوست هم می‌شوند.

چگونه‌ از ‌ضد‌آفتاب استفاده کنیم؟

 • ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب، از ضد آفتاب استفاده نمایید تا بصورت نامحسوس کاملا پوستتان را پوشش دهد.
 • حتما هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار، کرم را از پوست خود پاک نموده و مجدد این کار را تکرار کنید. چون اگر این ترکیبات شیمیایی طولانی مدت روی پوست شما باقی بمانند، می‌توانند مواد سمی تولید کنند و باعث آسیب به پوست و ایجاد چین و چروک شوند.
 • اگر از کرم یا ترکیب دیگری استفاده می‌‌نمایید، حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از آن از ضد آفتاب استفاده نمایید تا خارجی ترین لایه ضدآفتاب باشد.
 • اگر ضدآفتاب شما در برابر آب مقاوم باشد، اگر عرق کنید یا در آب فعالیت‌ نمایید، ضد آفتاب حداقل به مدت ۴۰ دقیقه بر روی پوستتان باقی می‌ماند. اما اگر محصول شما شدیدا در برابر آب مقاوم باشد، این زمان می‌تواند به ۸۰ دقیقه نیز افزایش پیدا کند.

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان مجاز است؟

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان مجاز است؟

براساس نظر آکادمی متخصصین اطفال ایالت متحده آمریکا، شما نباید در نوزادان کمتر از شش ماه از محصولات ضدآفتاب‌ استفاده نمایید. با این حال اگر لباس نوزاد مناسب نبود یا سایه کافی وجود نداشت، شما می‌توانید مقدار کمی از ضدآفتاب را بر روی محدوده کوچکی از بدن استفاده نمایید.

از آنجایی که پوست نوزاد کارایی و ضخامت پوست یک فرد بالغ را ندارد، باید محصول ضد آفتاب مورد استفاده نیز برای پوست و چشم نوزاد تحریک کننده نباشد و حداقل پتانسل حساسیت‌ زایی را داشته باشد. ضد آفتاب‌های فیزیکی و یا غیر ارگانیک همچون تیتانیوم دی اکساید یا زینک اکساید، به صورت امولسیون با پایه روغنی، نسبت به ضد آفتاب‌های ارگانیک یا شیمایی، برای کودکان و نوزادان مناسب هستند. چون ضدآفتاب‌های فیزیکی، طیف گسترده‌ای از اشعه آفتاب را فیلتر نموده و در عین حال میزان حساسیت‌زایی، نفوذ به پوست و تحریک کنندگی کمتر می‌باشد.

نحوه انتخاب ضد آفتاب خوب و مناسب چگونه است؟

کسانی که به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند معمولا این سوال را می‌پرسند که چگونه می‌توانیم یک ضد آفتاب خوب را انتخاب کنیم؟ در جواب باید گفت که برای انتخاب کرم ضد‌آفتاب خوب دو راه وجود دارد که عبارتند از:

 1. نوشته‌های روی محصول ضد آفتاب را خوانده و به آن اعتماد کنید. و بر مبنای تفسیر این نوشته‌ها ضد آفتاب خوب را انتخاب نمایید.
 2. از یک متخصص پوست مشورت بگیرید. چون متخصص پوست با توجه به نوشته‌های روی برشور، شرکت‌های تولید کننده ضدافتاب را شناخته و ترکیبات علمی و فنی درون کرم را بررسی کرده و در نهایت بر مبنای نوع پوست فرد، یک کرم ضد آفتاب خوب و مناسب را معرفی می‌نماید.

خصوصیات بهترین ضدآفتاب چیست؟

خصوصیات بهترین ضدآفتاب چیست؟

شما باید برای هر هدف بر اساس نوع پوست، قسمت‌های مختلف پوست و فعالیت‌ها، از کرم‌های ضد آفتاب خوب و مناسب استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر شما از فعالیت‌های آبی لذت می‌برید، بهتر است از ضد آفتاب‌های ضد آب استفاده کنید.

اگر شما مستعد آکنه یا جوش هستید، نباید به هیچ عنوان از کرم ضد آفتاب درجه دو استفاده کنید. بهتر است برای محافظت بهتر از پوست کرم‌های ضد آفتابی را انتخاب نمایید که شامل میکرو اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم باشند. این مواد در افراد با پوست مستعد به حساسیت منافذ پوستی را مسدود نمی‌کنند.

به گفته کارشناسان، شما باید به دنبال ضدآفتابی باشید که محصولی با طیف گسترده ای از حفاظت برای هر دو اشعه UVB و UVA باشد. به طور کلی به دنبال محصولی باشید که حاوی سینامات، سالیسوبنزون، اکسامیل، بنزوفنونها، دی اکسید تیتانیوم، سالیسیلات، اووبنزون و اکسید روی باشد.

ضد آفتاب مردانه خوب چیست؟

ضد آفتاب مردانه خوب چیست؟

بهتر است مردها از ضدآفتاب‌هایی که پوست را هیدراته می‌کنند استفاده نمایند. مرطوب کننده‌ها پوست را سرحال و سالم می‌کنند و ضدآفتاب‌ها در برابر اشعه فرابنفش که باعث چروک شدن پوست می‌شوند از پوست محافظت می‌کنند.

توصیه ای که متخصصین پوست به آقایان دارند این می‌باشد که از مرطوب کننده‌هایی که دارای خواص ضدآفتاب با حداقل SPF ۳۰ می‌باشند، استفاده کنند.

بسیاری از برندهای معتبر و محصولات بهداشتی، مرطوب کننده‌های ضدآفتابی تولید می‌نمایند که متناسب با پوست مردها است. به عنوان مثال برندهایی همچون داو، نوتروژنا، کتافیل و نیوآ برای انتخاب کرم ضدآفتاب خوب گزینه مناسبی هستند. در ادامه به آشنایی با ویژگی‌های ضدآفتاب خوب اشاره شده است که متخصصان برای انتخاب ضدآفتاب خوب توصیه کرده اند.

با SPF۳۰ شروع کنید و تا ۵۰ بالا بروید. هر دو اشعه UVB و UVA می‌توانند باعث ایجاد سرطان پوست شوند، به علاوه اشعه‌های UVA باعث چروک شدن و بروز نشانه‌های پیری و UVB نیز سبب آفتاب سوختگی می‌شود.

آکادمی پوست ایالات متحده توصیه می‌کند حداقل از کرم‌هایی با SPF۳۰ استفاده نمایید که از پوست شما در برابر ۹۷ درصد از اشعه‌های UVB خورشید محافظت کند. SPF‌های بالاتر برای پوست‌های زیباتر و پوست‌هایی که خیلی سریع می‌سوزند بهتر می‌باشد، اما بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که بهبود آن کم خواهد بود. به عنوان مثال SPF۱۵ می تواند ۹۳ درصد از پوست محافظت کند و SPF۳۰ نیز می‌تواند ۹۷ درصد از پوست محافظت نماید.

این بدان معناست که دوبرابر شدن مقدار SPF باعث نمی‌شود تا بتواند خیلی زیاد از پوست محافظت کند. بهتر است به عناصر کلیدی ضدآفتاب خود توجه نمایید. از آنجایی که شما به دنبال محافظت حداکثری از پوست خود می‌باشید، بهتر است که از میزان محافظت و کیفیت کرم ضدآفتاب خود مطمئن شوید. با توجه به این که می‌خواهید ضد آفتابتان هر دو اشعه UVB و UVA را دفع کند، لازم است که دنبال نوشته Broad Spectrum یا طیف گسترده بر روی ضدآفتاب خود باشید.

کرم‌های ضد معدنی با استفاده از مواد معدنی طبیعی همچون اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم باعث بازتاب اشعه خورشید می‌شوند. از طرفی کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی از ترکیبات شیمیایی همچون اووبنزون، بموتریزینول و بیسکوتیوزول استفاده می‌‌نمایند که همه آن‌ها می‌توانند محافظت از طیف گسترده را فراهم کنند. همچنین ممکن است نیاز باشد تا از موادی همچون اکسی بنزن پرهیز نمایید، چون ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک پوست و یا اختلالات هورمونی گردد.

فاکتورهای مهم در انتخاب ضد آفتاب خوب

آیا تاکنون به نوشته‌های روی ضدآفتاب دقت کرده اید؟ بهتر است بدانید حروفی که به اختصار نوشته شده است شناسنامه این کرم‌ها می‌باشد. در ادامه به توضیح این فاکتورها می‌پردازیم:

فاکتورهای مهم در انتخاب ضد آفتاب خوب
 • طیف گسترده یا Broad-spectrum

طیف گسترده به معنای این است که این ضدآفتاب می‌تواند از پوست در برابر پرتوهای UVA و UVB محافظت کند. بنابراین شما باید در زمان انتخاب کرم ضد آفتاب، به این نکته مهم دقت داشته باشید که فاکتور Broad-spectrum یا طیف گسترده را دارا باشد.

 • SPF

اس پی آف یا SPF به معنی فاکتور محافظت از نور خورشید است. معمولا بر ضدآفتاب‌ها عباراتی همچون SPF45 یا SPF30 درج شده است اما آیا شما می‌دانید اس پی اف چیست؟

اس پی اف میزان حفاظت محصول از پوست را در برابر اشعه ماورای بنفش نوع B نشان می‌دهد و هرچه این عدد بیشتر باشد، قطعا ضد آفتاب مورد نظر حفاظت بیشتری را در برابر پرتوهای خورشید دارد.

اس پی اف به زبان ساده تر…

فرض کنید پوستتان پس از ۱۰ دقیقه و بدون استفاده از هیچ محافظی، قرمز می‌شود. در چنین شرایطی استفاده از ضد آفتاب اس پی اف ۱۵، این زمان را ۱۵ برابر می‌نماید. در واقع شما می‌توانید ۱۵۰ دقیقه بدون آثار قرمز شدن پوست در معرض آفتاب قرار بگیرید.

البته عوامل دیگری هم بر تاثیر این میزان، دخیل هستند و این صرفا یک تعریف کلی می‌باشد. علاوه بر مدت زمان، هر اس پی اف می‌تواند تا حد مشخصی، در برابر اشعه UVB از پوست شما محافظت نماید. عدد ۱۰۰ را بر SPF کرم ضد آفتاب که روی جعبه درج شده است، تقسيم نمایید. عدد به دست آمده را از عدد ۱۰۰ کم کنيد. در نتیجه عدد باقيمانده نشان دهنده درصد حفاظت پوست توسط کرم ضد آفتاب است. به عنوان مثال اس پی اف ۱۵، ۹۳درصد و اس پی اف ۳۰ تا ۹۷ درصد می‌تواند در برابر اثرات اشعه UVB از پوست شما محافظت کند. بهتر است ضدآفتاب‌هایی را انتخاب نمایید که حداقل دارای SPF 30 باشند.

 • PA کرم ضد آفتاب

ممکن است عبارت PA را روی ضدآفتاب خود دیده باشید. که به معنای درجه محافظت از پوست در برابر اشعه UVA می‌باشد. بهتر است بدانید که PA فاکتوری مهم در انتخاب ضد آفتاب شما است. همانطور که قبلا نیز ذکر شد اشعه UVA با نفوذ به لایه‌های زیرین پوست باعث پیری زودرس پوست، چین و چروک، تیرگی و سرطان پوست می‌گردد.

انواع PA را با علامت پلاس مشخص (+) می‌نمایند. هرچقدر تعداد پلاس‌ها زیاد باشد، قطعا ضدآفتاب شما محافظ بهتری در برابر UVA خواهد بود.

بهتر است ضدآفتاب‌هایی را انتخاب نمایید که دارای استاندارد PA حداقل PLUS++ باشند.

 • پارابن کرم ضد آفتاب

پارابن‌ها مواد نگهدارنده مضر برای پوست می‌باشند و با اینکه خواص آنتی باکتریال نیز دارند، سبب التهاب پوستی، حساسیت و سوزش می‌شوند. به طور کلی خوب است در تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید، نوع نگهدارنده پارابن نباشد. بنابراین بهتر است از ضدآفتابی استفاده کنید که فاقد پارابن باشد. تمامی مواردی که ذکر شد از نکات مهم در انتخاب ضدآفتاب مناسب هستند.

سوالات درمورد ویژگی‌های ضدآفتاب خوب:

برای انتخاب ضدآفتاب به چه چیزهایی باید توجه نمود؟

برای انتخاب ضدآفتاب مناسب، باید به ویژگی‌های آن مانند مقاومت در برابر اشعه فرابنفش، مقاومت در برابر آب و تعریق و نوع تاثیر آن (فیزیکی یا شیمیایی) و... توجه کنید.

چگونه از ضدآفتاب استفاده کنیم؟

حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار مجدداً تکرار کنید.

امتیاز بدهید
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *