دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

لیزر رولی بهتر است یا شاتی

لیزر رولی بهتره یا شاتی؟

امروزه حذف موهای زائد بدن در بین خانم ها و حتی آقایان به یکی از مسائل مهم تبدیل شده است. افرادی که از به وجود آمدن موهای زائد در بدن خود رنج می‌برند قطعا به دنبال راه حلی برای حذف این مو ها هستند. با توجه به مطالعاتی که انجام شده است، موهای زائد بعد از انجام لیزر حدود ۴۰ تا ۸۰ درصد از بین می‌روند. استفاده کردن از لیزر موهای زائد برای کل بدن،‌ بهترین راه چاره برای خلاصی از موهای زائد است؛ اما به هیچ عنوان تضمینی وجود ندارد که بتواند آن‌ها را صد در صد از میان ببرد. دستگاه‌های لیزر در دو مدل تقسیم‌ بندی می‌شوند که یکی از آن ها رولی و دیگری شاتی است. سوالی که برای بیشتر افراد پیش می‌آید، این می‌باشد که کدام لیز برای از بین بردن موهای زائد بهتر است لیزر رولی بهتره یا شاتی؟ در این مقاله ما قصد داریم شما را با اینکه لیزر رولی بهتره یا شاتی آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

لیزر رولی بهتره یا شاتی؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید شما را با این دو نوع لیزر و مزایا و تفاوت های آن ها آشنا کنیم و پس از آن خودتان تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما بهتر است.

لیزر رولی بهتره یا شاتی
  • لیزر رولی

لیزر رولی، دستگاهی می‌باشد که در آن موج های لیزر به صورت مداوم از هندپیس دستگاه به بدن نفوذ می‌نمایند. به دلیل سریع بودن این دستگاه و تماس بیش از حد آن به پوست بدن از لیزر رولی در انواع شبه لیزر مثل سولاری، ایلایت، آی پی ال، آی 2 پی ال و اس اچ آر استفاده می‌کنند.

در دستگاه لیزر رولی، تعداد زیادی طول موج به پوست بدن نفوذ می‌نماید، که به همین علت شدت امواج و تمرکز آن ها نسبت به لیزر شاتی بسیار کمتر است؛ اما چون دستگاه لیزر رولی با پوست بدن بیشتر از دستگاه شاتی تماس دارد، اشعه لیزر زیادی به بدن فرد وارد می‌شود. تمام قسمت های پوست بدن در معرض اشعه لیزر قرار می‌گیرند و درمان کامل تری به کمک لیزر رولی صورت می‌گیرد.

دستگاه لیزر رولی هندپیس مخصوصی دارد و به گونه‌ای طراحی شده است که به صورت مستقیم سر آن بر روی پوست بدن قرار می‌گیرد که با حرکت چرخشی روی پوست فرد جا به جا می‌شود و در نهایت موج های لیزر را وارد پوست می‌‌نماید، با اینکه دستگاه لیزر رولی برای حذف موهای زائد بدن هم پوشانی بهتری دارد اما هم چنان نسبت به لیزر شاتی بازدهی آن بسیار پایین است.

بایستی در زمان انتخاب دستگاه لیزر رولی، به مواردی همچون شدت، قدرت، اشعه لیزر دستگاه، میزان جذب شدن و میزان نفوذ پذیری آن در داخل بدن دقت فرمایید. هر چه قدر که اشعه ها نفوذ و قدرت بیشتری داشته باشند، احتمال سوزاندن ریشه مو‌های زائد خیلی بیشتر خواهد بود و به این ترتیب عملکرد آن دستگاه بهتر خواهد بود.

  • دستگاه لیزر شاتی

لیزر شاتی، دستگاهی می‌باشد که از برگه های مستطیل مانند در ابعاد گوناگون که شات نام دارند و برای از بین بردن موهای زائد هر قسمت از بدن از آن ها استفاده می‌شود، تشکیل شده است. در این نوع دستگاه، روی قسمت های مختلف بدن ورقه های شات که برای حذف موهای زائد در نظر گرفته شده اند؛ قرار داده می‌شود. در فاصله مشخصی از ورقه ها هندپیس دستگاه بر روی پوست بدن قرار می‌گیرد و بعد از روشن شدن دستگاه لیز شات توسط اپراتور، برای حذف موهای زائد آن قسمت از بدن تعداد شات تعیین شده، زده می‌شود. در ناحیه تحت درمان ضخامت و حجم مو های موجود، تعداد ورقه های مورد استفاده و تعداد شات لیزر قدرت دستگاه را مشخص می‌کند.

مقایسه عملکرد لیزر رولی و شاتی

ساختار و عملکرد لیزر های رولی و شاتی با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

لیزر های شاتی همچون لیزر کندلا الکساندرایت با فلش لامپ کار می‌کنند. بنابراین میزان عملکرد لامپ که بر حسب تعداد شات و ثانیه توسط سازنده دستگاه لیزر مشخص می‌شود، تعیین می‌‌گردد‌. برای این که این دستگاه بازدهی بهتری داشته باشد، خوب است تا فلش لامپی که در این لیزر ها وجود دارد بعد از تعداد شات‌های تعیین شده، تعویض گردد.

در دستگاه‌های لیزر شاتی وجود لامپ باعث می‌شود تا در مقایسه با لیزر های رولی این دستگاه‌ها زودتر خراب شوند. این لامپ ها بایستی در فاصله های زمانی مشخص شده تعویض شوند، در غیر این صورت یا دستگاه از کار می‌افتد یا این که استفاده از آن سبب به وجود آمدن زخم و سوختگی روی پوست بدن متقاضی می‌شود.

در لیزر های رولی همچون لیزر دایود هندپیس پشت سر هم و به طور مداوم اشعه لیزر را به پوست بدن تابانده می‌شود و اپراتور دستگاه باید سر دستگاه را به طور مداوم در قسمت های گوناگون پوست حرکت دهد. طول موج دستگاه‌های رولی در مقایسه با دستگاه‌های شاتی قدرت بسیار کمی دارند، اما عملکرد آن‌‌ها بهتر است و هر چه قدر در این زمینه تخصص اپراتور بیشتر باشد، قطعا نتیجه حاصل از کار نیز بهتر خواهد بود.

مقایسه هزینه لیزر رولی و شاتی

از دیگر تفاوت های دستگاه های لیزر رولی و شاتی در هزینه آن‌ها است. هزینه لیزر موهای زائد در گذشته با توجه به تعداد شات هایی که در هر ناحیه از بدن به کار می‌رفت تعیین می‌شد؛ سرانجام با زیاد شدن حجم مو و بالا رفتن تعداد شات، هزینه آن نیز زیاد می‌شد. اما امروزه هزینه لیزر مو های زائد با توجه به تعداد جلسات مشخص می‌شود. بنابراین تفاوت لیزر رولی و شاتی در تعداد جلسه های مورد نیاز برای از بین بردن موهای زائد است.

با توجه به این که تعداد جلسه های مورد نیاز برای لیزر شاتی کمتر از لیزر رولی است؛ در نتیجه می‌توان گفت که هزینه دستگاه لیزر شاتی کم تر از لیزر رولی است. لازم به ذکر است که در مراکز مختلف، قیمت‌های گوناگونی برای هر ناحیه از بدن تعیین می‌کنند و هم چنین این هزینه‌ها نرخ ثابتی ندارند و نمی‌توان برای آن ها قیمت مشخصی را تعیین‌ کرد چراکه این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد.

مقایسه سرعت لیزر رولی با شاتی

جهت از بین‌ بردن موهای زائد بدن، سریع‌ ترین دستگاه لیزر شاتی است. این دستگاه‌ها حجم قابل‌ توجهی از فولیکول‌های مو را با ۵ شات در هر ثانیه، تحت‌ تاثیر می‌گذارند و نیز در افرادی با موی تیره و پوست روشن بیشترین تاثیر را می‌گذارند.

 سرعت دستگاه لیزر رولی در سطوح وسیع همچون کمر و پاها کاهش می‌یابد؛ لازم به ذکر است که در لیزر های رولی شدت امواج و قدرت انرژی کمتر از لیزر های شاتی است.

امنیت لیزر رولی بهتره یا شاتی؟

امنیت لیزر رولی بهتره یا شاتی

هندپیس لیزر شاتی از سطح پوست با فاصله های مشخصی قرار می‌گیرد و سر انجام اشعه لیزر را می‌تاباند. سر هندپیس لیزر شاتی همچون دستگاه الکس با سطح پوست هیچ گونه تماسی برقرار نخواهد کرد. حتی برای رعایت کردن فاصله های مناسب مابین اپلیکاتور لیزر الکساندرایت با سطح پوست روی هندپیس یک گاید فلزی تعبیه شده است.

اما در لیزر رولی دستگاه باید با پوست بدن تماس داشته باشد تا به پوست بدن اشعه لیزر نفوذ کند. هر چه قدر که با سطح پوست تماس دستگاه کمتر باشد، احتمال حساسیت‌های پوستی و بروز بیماری نیز کاهش پیدا می‌کند.

به همین دلیل می‌توان گفت که یکی از مهم ترین تفاوت لیزر شاتی و رولی در امنیت آن ها است. بنابراین به علت عدم برقراری تماس با پوست لیزر شاتی ایمن تر از لیزر رولی می‌باشد و عوارض جانبی آن نیز کمتر است.

مزیت های لیزر رولی

از مزیت های بسیار مهم دستگاه لیزر رولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

طراحی هندپیس لیزر رولی به شکلی است که بدون هیچ‌ گونه محدودیت اپراتور لیزر قادر است آن را روی پوست بدن حرکت دهد تا توسط امواج لیزر شده از هندپیس لیزر رولی، حذف موهای زائد به صورت کامل صورت گیرد. به دلیل این که در لیزر رولی نیازی نیست تا از ورقه های شات استفاده شود قطعا روی پوست ناحیه تحت درمان، هم پوشانی کامل تری انجام می‌گیرد.

دستگاه لیزر رولی همچون لیزر دایود، امواج لیزر را در فرکانس های گوناگون و با انرژی بسیار پایین می‌تاباند به‌ همین دلیل افرادی که پوست‌ تیره رنگ دارند می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند و هیچ گونه مشکلی برای آن ها ایجاد نخواهد کرد و عوارض جانبی برای این نوع افراد بسیار کمتر خواهد بود.

مزیت های لیزر شاتی

از مزیت های بسیار مهم دستگاه لیزر شاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 یکی از اصلی‌ ترین مزیت های لیزر های شاتی این است که ایمنی بسیار بالایی دارند. به این دلیل که هندپیس دستگاه لیزر شاتی همچون لیزر الکس به طور مستقیم با پوست تماس برقرار نمی‌کند و هیچ گونه آسیبی به سطح پوست نمی‌رساند و عوارض جانبی شدیدی بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه الکس همچون سوختگی مشاهده نمی‌شود.

سوالات در مورد لیزر رولی بهتره یا شاتی؟

هزینه استفاده از کدام لیزر برای رفع موهای زائد کمتر است؟

هزینه‌های هر دو روش با توجه‌ به تعداد جلسات مشخص می‌شود. از آنجایی که لیزر های شاتی قدرت و سرعت بیشتری دارند، در تعداد جلسات کمتری شما را به نتایج مطلوب می‌رسانند. در نتیجه در بیشتر مواقع هزینه استفاده از دستگاه لیزر شاتی کمتر از دستگاه‌ لیزر رولی است.

لیزر رولی چیست؟

لیزر رولی دستگاهی است که به طور مداوم و پشت سر هم از هندپیس دستگاه، امواج لیزر به بدن نفوذ می‌نماید.

لیزر شاتی چیست؟

لیزر شاتی دستگاهی است که در ابعاد مختلف از برگه های مستطیل شکل که شات نام دارند برای حذف موهای زائد، هر قسمت از بدن استفاده می‌نمایند.

با چه تکنیکی می‌توان تشخیص داد که لیزر رولی بهتره یا شاتی؟

استفاده از تجربیات دیگران و نظر سنجی یکی از مهم ترین عواملی است که به فرد نشان می‌دهد لیزر رولی بهتره یا شاتی.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *