دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مزوتراپی بعد از کاشت مو

مزوتراپی بعد از کاشت مو

کاشت مو روشی کارآمد برای جبران طاسی یا کم مویی است. یکی از روش های افزایش اثربخشی کاشت مو، انجام مزوتراپی بعد از کاشت مو می باشد. در این مقاله قصد داریم که در مورد مزوتراپی بعد از کاشت مو تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما بگذاریم.

دلایل زیادی موجب ریزش مو می شوند؛ از جمله دلایل ژنتیکی، افزایش سن، داشتن تغذیه نامناسب، فشارهای روحی و استرس.
یکی از روش های کارآمد برای جبران ریزش مو، کاشت مو است. قبل از اقدام به جراحی کاشت مو سر، باید علل ریزش مو بررسی شود تا بتوان تصمیم درستی در مورد انجام یا عدم انجام جراحی گرفت. نظر نهایی در مورد صلاحیت افراد برای انجام این جراحی توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو روش جراحی کم تهاجمی است که در آن فولیکول های مو از قسمت های پر تراکم برداشته می شوند و در ناحیه کم مو یا طاس قرار می گیرند. این روش تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد و نیاز به بستری ندارد. فرد بعد از 2 الی 3 روز می تواند به روند عادی زندگی خود برگردد. موهای کاشته شده، الگوی محل اصلی که از آن برداشت شده اند را دنبال می کنند و دچار ریزش نمی شوند.  انجام مراقبت های لازم، می تواند در اثر بخشی نتایج کمک کننده باشد. در این بین روش هایی مانند مزوتراپی یا پی آر پی، به رشد بهتر موها کمک شایانی می کنند.

شرایط انجام کاشت مو چیست؟

پزشک متخصص تعیین کننده این است که فرد شرایط انجام کاشت مو را دارد یا خیر و اینکه می تواند کاندید مناسبی برای کاشت مو باشد یا خیر. بیشتر از همه، افرادی که به صورت ارثی دچار کم‌پشتی یا طاسی موی سر شده‌اند، گزینه‌های مناسبی برای کاشت مو خواهند بود.

 اگر تشخیص داده شد که شما کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید؛ باید دلایل ریزش مو شما بررسی شود. همان طور که می دانید بسیاری از شرایط سبک زندگی شما مانند نوع تغذیه، فشارهای روحی و بیماری های خاص می توانند روی ریزش مو و روند رشد مو بعد از کاشت مو تاثیر بگذارند.

به طور کلی شرایط زیر قبل از کاشت مو بررسی می شود:

 • وضعیت بانک مو فرد: به بخش هایی از سر که گرافت های مو از آنجا برداشته می شوند؛ بانک مو گفته می شود. معمولاً بانک مو در پشت سر و بالای گوش‌ها قرار دارد. لازم است که فرد برای به دست آوردن نتایج خوب از کاشت مو، بانک موی خوبی نیز داشته باشد.
 • ضخامت و فرم موها: ضخامت تارهای مو نقش زیادی در نتیجۀ نهایی کاشت مو دارد. هرچه ضخامت مو بیشتر باشد، نتیجۀ عمل راضی‌کننده‌تر خواهد بود.
 • انعطاف پوست سر: افرادی که پوست سر آن‌ها دارای قابلیت انعطاف بیشتری باشد، روند درمان را راحت‌تر پشت سر خواهند گذاشت؛ چرا که داشتن پوست منعطف باعث می‌شود که پزشک با زحمت کمتر و دقت بیشتر، فولیکو‌ل‌های مو را در بخش‌های طاس سر قرار دهد.
 • سلامت پوست سر: بیماری های پوستی، قارچ های پوستی مانعی برای حصول نتایج خوب بعد از کاشت مو می باشد.
 • سلامت عمومی فرد: داشتن سیستم ایمنی قوی برای به دست آوردن بهترین نتایج کمک کننده خواهد بود. قبل از انجام کاشت مو بایستی آزمایشات لازم انجام گیرد. در صورت مصرف دارویی خاص حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • سبک زندگی شما: همان طور که قبلا گفتیم سبک زندگی شما در نتایج کاست مو بسیار تاثیر گذار می باشد.

مزوتراپی چیست؟

در مزوتراپی  مواد مختلفی بسته به نیاز فرد از طریق سرنگ هایی با سوزن های بسیار ظریف به ناحیه تحت درمان تزریق می شود. این مواد می توانند شامل انواع آمینواسیدها، ویتامین ها، مواد معدنی مانند روی، مس، فسفر، منیزیم، مواد اتساع دهنده عروق، مواد کنترل کننده چربی پوست، سیلیکون، لیدوکائین، پروکائین، داروهای هورمونی و غیره باشند. تزریق معمولا به لایه میانی پوست یا همان درم  انجام می شود. ورود این مواد مغذی به لایه میانی پوست سر که محل قرارگیری فولیکول ها یا گرافت هاست، می تواند باعث رشد و تقویت هر چه بیشتر موها می شود. در این روش می‌توان مواد موردنیاز پوست را به ناحیه میانی یا «درم» رساند. در حالت عادی داروهای موضعی قابلیت عبور از لایه‌ی اپیدرم (لایه اول پوست) و رسیدن به لایه درم (لایه میانی) را ندارند. پس مزوترواپی می‌تواند روش مؤثری برای رساندن مواد موردنیاز به پوست باشد. مزوتراپی بعد از کاشت مو رایج‌ترین عمل است که می‌تواند نتایج مؤثری برای رشد موهای تازه کاشته شده داشته باشد.

چرا مزوتراپی بعد از کاشت مو، مهم است؟

گرافت های تازه کاشته شده بسیار حساس هستند و برای اینکه سالم بمانند و رشد خوبی داشته باشند نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند. آنچه که رشد سالم فولیکول های تازه کاشته شده مو را تضمین می کند؛ گردش خون است. گردن خون مناسب در زیر پوست ناحیه دریافت کننده مو، موجب رسیدن اکسیژن و سایر مواد مغذی مثل ویتامین ها، املاح و غیره به فولیکول های مو می شود. بنابراین فراهم آوردن شرایطی که خون رسانی به ناحیه مطلوب باشد؛ موجب تحریک رشد فولیکول ها و در نتیجه اثربخشی بهتر روش کاشت مو می شود. تغذیه مناسب، مصرف مکمل ها، دوری از سیگار و مواد مخدر، نوشیدن آب کافی که همه وابسته به سبک زندگی شما و از مراقبت های بعد از کاشت مو هستند؛ روشهایی برای افزایش انتقال مواد مغذی به فولیکول ها هستند. روش های درمانی مانند مزو تراپی و پی آر پی از دیگر روش های کمک کننده هستند.

فواید مزوتراپی بعد از کاشت مو

فواید مزوتراپی بعد از کاشت مو

همان طور که گفتیم  فولیکول های سالمی که از نقاط پرپشت سر به نقاط کم پشت انتقال داده می شوند، برای رشد نیازمند خون رسانی و انتقال اکسیژن و مواد مغذی هستند. هر چقدر انتقال مواد مغذی بهتر و بیشتر انجام گیرد، فولیکول ها بهتر رشد می کنند. هدف دیگری که با انجام مزوتراپی بعد از کاشت مو حاصل می شود، کمک به بهبود زخم هاست. عملکرد دیگری که مزوتراپی بعد از کاشت مو دارد؛ به تعادل رساندن هورمون‌های موجود در زیر پوست سر است. تعادل بخشیدن به هورمون‌های لایه میانی پوست سبب رشد موهای سالم در سطح پوست سر می‌شود. در واقع مزوتراپی با توجه به مواد بکار گرفته شده در آن، می تواند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلایل پزشکان اغلب به افراد توصیه می کنند که بعد از کاشت مو، روش درمانی مزوتراپی را انجام دهند.

بعضی از فواید کلی مزوتراپی بعد از کاشت مو در اینجا آورده می شود:

 • موجب افزایش سرعت رشد فولیکول های مو می شود.
 • موجب افزایش تراکم و پرپشتی مو ها می شود.
 • موجب ضخیم شدن تارهای مو می شود.
 • موجب التیام سریع تر زخم ها می شود.
 • انجام مزوتراپی هیچ گونه خطر جدی برای فرد ندارد.
 • عوارض جانبی درمان ناپذیر ندارد. امکان بروز حساسیت آلرژیک وجود دارد که با خوردن دارو قابل درمان است.
 • بیهوشی عمومی برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. در این روش فقط از بی حسی موضعی استفاده می شود.
 • با وجود تزریق بی حسی های موضعی قوی، فرد احساس درد کمی خواهد داشت.
 • تغذیه مناسب به پوست سر که از اهداف اصلی مزوتراپی است.
 • از جمله مواد با ارزشی که مزوتراپی برای پوست سر تامین می کند می توان به آمینو اسید، پروتئین، انواع ویتامین، مواد معدنی و غیره اشاره کرد.
 • یکی دیگر از کارکردهای مزوتراپی ایجاد تعادل در ترشح چربی می باشد.
 • هزینه معقول و کم دارد.
 • بعد از انجام مزوتراپی مراقبت‌های ویژه ای نیاز نیست.
 • گفته می شود که در درمان شوره نیز موثر است.

چه زمانی پس از کاشت مو، مزوتراپی انجام می گیرد؟

 از آنجایی که شرایط کلی، وضعیت جسمانی و سلامت عمومی افراد با یکدیگر متفاوت است، تعیین زمان دقیق مزوتراپی بعد از کاشت مو ممکن نیست و بسته به نظر پزشک برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود. ولی در کل بهترین زمان برای انجام مزوتراپی،  حدود ۳ ماه پس از کاشت مو است. در این مدت زخم ها، التهاب و تورم ناشی از انجام کاشت مو که یک روش به نسبت تهاجمی است؛ به طور کامل بر طرف شده اند. اما پزشکانی هم هستند که زمان مناسب مزوتراپی را ۲ هفته پس از کاشت مو می دانند.

تعداد و مدت زمان جلسات مزوتراپی بعد از کاشت مو

به طور معمول ۳ تا ۶ جلسه مزوتراپی را پس از کاشت مو پیشنهاد می شود. با این حال ممکن اسن پزشک برای افرادی که گرافت های کاشته شده ی ضعیفی دارند، جلسات بیشتری توصیه شود. هر جلسه مزوتراپی حدودا ۳۰ الی ۴۰ دقیقه ای به طول می انجامد.

استفاده از روش درمانی مزوتراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

استفاده از روش درمانی مزوتراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟
 • افرادی که به دیابت، هموفیل،HIV، هپاتیت و…مبتلا هستند.
 • ریزش موی آن‌ها به دلیل وجود بیماری‌هایی همچون سفلیس باشد.
 • مردان با بیش از ۴۰ سال سن و بانوان با بیش از 60 سال سن ( هرچقدر که سن افزایش یابد اثر بخشی مزوتراپی کمتر می‌شود.)
 • افرادی که ژنتیک آن‌ها قادر به تولید مو با جنس مرغوب نیست.
 • بانوان باردار.

عوارض مزوتراپی بعد از کاشت مو

مزوتراپی بعد از کاشت مو خالی از عوارض نیست؛ اما خوشبختانه هیچ عارضه ی جدی و شدیدی ندارد. چند مورد اینجا به صورت خلاصه ذکر می شود:

 • احساس سرگیجه و سردرد که معمولا روز بعد کامل از بین می رود
 • ایجاد عفونت باکتریایی و نکروز بافتی که بسیار نادر است.
 • ممکن است فرد به مواد تزریقی واکنش آلرژیک نشان بدهد؛ که برای پیشگیری از این عارضه، قبل از تزریق پزشک متخصص معاینات لازم را انجام می دهد تا مطمئن شود حساسیت وجود ندارد.
 • موقتی و غیر دائمی بودن اثرات این روش
 • تورم، کبودی و التهاب به دلیل فرو رفتن سوزن در پوست سر که بعد از سه یا چهار ساعت از بین می رود.
 • درد در هنگام تزریق مواد به پوست سر

مزوتراپی قبل از کاشت مو

ممکن است با توصیه پزشک قبل از کاشت مو نیز مزوتراپی انجام گیرد که هدف از مزوتراپی قبل از کاشت مو، بهبود خون رسانی به پوست سر است.

سوالات درباره مزوتراپی بعد از کاشت مو

هزینه کاشت مو چقدر است؟

عوامل مختلفی روی هزینه ی کاشت مو تاثیر دارد از جمله اندازه ناحیه طاس سر، تعداد گرافت‌های موردنیاز کاشت مو، روش پیوند، تعداد جلسات، تخصص و تجربه جراح، موقعیت جغرافیایی کلینیک. بسته به شرایط شما و شرایط کلینیکی که انتخاب می کنید؛ ممکن است هزینه های متفاوتی پرداخت کنید.

بعد از چه مدتی نتایج حاصل از کاشت مو قابل مشاهده می باشد؟

معمولا موهای کاشته شده، پس از 2 هفته می ریزند و پس از 2 ماه مجددا رشد می کنند اما برای مشاهده بهترین نتایج باید حداقل 8 تا 12 ماه صبور باشید.

5/5 - (12 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *