دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مزوبوتاکس چیست؟

مزوبوتاکس | مراقبت ها و کاربرد

مزوبوتاکس یک روش موثر می‌باشد که قادر است خطوط و چین و چروک‌های ظریف را کاهش داده و در نتیجه به شما در صاف تر و جوانتر شدن پوست کمک کند. اصلی ترین ویژگی‌ این روش درمانی جوانسازی پوست به شمار می‌رود. همچنین، این تکنیک قادر است میزان منافذ صورت را کاهش داده و چربی پوست را نیز کمتر کند. اگر شما نیز می‌خواهید با ابن روش درمانی بیشتر آشنا شوید تا آخر این مقاله با ما همراه شوید چرا که ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با مزوبوتاکس آشنا کنیم.

مزوبوتاکس چیست؟

مزوبوتاکس چیست؟

روشی به نام مزوبوتاکس ایجاد شده است که معمولا در افرادی به کار می‌رود که علاقه ندارند بعد از تزریق بوتاکس چهره‌ی مصنوعی داشته باشند. اکثر بازیگران از این روش استفاده می‌نمایند زیرا می‌خواهنا که چهره‌ آن‌ها حالت طبیعی داشته و در عین طبیعی بودن جوانی صورت خود را حفظ نمایند. اما به چه شکل؟ راز آن این می‌باشد که بوتاکس را به روش خاصی رقیق و به شکل واحدهای خیلی کوچک و نزدیک به هم روی کل پوست صورت تزریق می‌نمایند. با این روش چهره بسیار شاداب و بدون چین و چروک می‌شود.

از این روش درمانی می‌توان برای ترمیم انواع پوست‌ها استفاده نمود و در ترمیم آن موفق شد.

روش تزریق مزوبوتاکس

شاید این موضوع برایتان جالب باشد که مزوبوتاکس به تکنیک نیز مربوط می‌شود. چون هر چقدر ناحیه تزریق دقیق‌تر باشد، میزان دوز بوتاکس نیز کمتر استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که این تزریق‌های میکرو هدفمند، می‌توانند برای فرد یک ظاهر طبیعی به ارمغان بیاورند. از آنجایی که محصول باید به درستی در پوست پخش شود، قطعا بسیاری از تزریق‌ها برای دستیابی به نتایج بهتر لازم هستند. در مقایسه با ۵ تا ۲۰ تزریق عمیق بوتاکس سنتی؛ امکان دارد در این روش۵۰ تا ۱۰۰ تزریق کوچک روی سطح پوست صورت شما انجام شود. ممکن است این تزریق‌ها بسیار ناراحت کننده باشند؛ چون به این دلیل است که شما روی پوست خود گزش بیشتری را احساس خواهید کرد. معمولا پزشک متخصص قبل از درمان برای راحتی بیشتر بیمار، از کرم بی‌حس کننده‌های موضعی استفاده می‌‌کند. این روش درمانی تحت عناوین گوناگونی انجام می‌شود و امکان دارد برای افراد مختلف، معانی گوناگونی داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است یک پزشک متخصص، تزریقات زیر پوستی را در سطح پوست ترجیح دهد. و ممکن است پزشک دیگر نیز تزریق عمیق‌تر بوتاکس را جهت کاهش چشمگیرتر خطوط عمیق‌تر و ریز تر ترجیح دهد.

واحدهای تزریق مزوبوتاکس

ممکن است پزشک متخصص از ۱۰ واحد به جای ۲۵ واحد استفاده نماید. این موضوع برای بسیاری از افراد، ایده‌آل می‌باشد بخصوص برای کسانی که به تزریق‌های مکرر تمایل داشته و قصد دارند تا حد امکان طبیعی به نظر برسند. همچنین این واحد برای افرادی که بوتاکس را برای اولین بار امتحان می‌کنند گزینه بسیار مناسبی می‌باشد. لازم به ذکر است که بوتاکس با محلول نمکی سالین رقیق می‌شود. در واقع 2 سی سی از آن در هر طرف صورت تزریق می‌شود و برای قسمت‌های گردن و قفسه سینه، مقدار بیشتری در حدود ۱۰ تا ۱۲ میلی لیتر بوتاکس رقیق شده تزریق می‌گردد.

کاربردهای مزوبوتاکس

کاربردهای مزوبوتاکس

ممکن است از درمان مزوبوتاکس برای رفع مشکلات صورت و همچنین سایر قسمت‌های بدن استفاده شود. مزوبوتاکس علاوه بر رفع مشکلات صورت، می‌تواند برای دکلته و صاف شدن چین و چروک‌های نازک گردن نیز استفاده شود. شما با استفاده از این روش می‌توانید به طور قابل توجهی مشکلات پوستی خود را بهبود بخشیده و پوست خود را جوان تر کنید.

بطور کلی روش مزوبوتاکس می‌تواند در درمان موارد زیر کاربرد بسیار زیادی داشته باشد:

 • جلوگیری از افتادگی پوست در قسمت پایین صورت
 • بهبود بافت و کیفیت پوست
 • لیفتینگ قسمت پایین صورت و گردن
 • کاهش چین و چروک گونه‌ها
 • کاهش خطوط لبخند
 • کاهش چین و چروک در خط فک پایین و گردن
 • درمان آکنه در جوانان و بزرگسالان
 • درمان پوست سبورئیک
 • درمان هیپرهیدروز زیر بغل
 • کاهش منافذ گشاد شده
 • درمان کلوئیدها

تزریق مزوبوتاکس چه مدت طول می‌کشد؟

تزریق مزوبوتاکس نسبتاً سریع انجام می‌شود و حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. پزشک متخصص قبل از عمل، از کرم‌های بی حسی موضعی استفاده می‌کند تا فرد درد کمتری را احساس کند.

کاندید مناسب برای انجام‌ مزوبوتاکس

اگر بوتاکس بدون عارضه و منظمی داشته اید، احتمالاً در انجام‌مزوبوتاکس نیز مشکلی نخواهید داشت. اما اگر در گذشته به بوتاکس واکنش آلرژیک داشته اید، نباید عمل مزوبوتاکس را انجام دهید، چون ممکن است واکنش مشابهی داشته باشید. همچنین اگر به لیدوکائین که یک نوع ماده بی حس کننده است حساسیت دارید، نباید درمان با مزوبوتاکس را انجام دهید.

همچنین مزوبوتاکس برای کسانی که بیماری‌های عصبی عضلانی مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و آتروفی عضلانی نخاع دارند نیز توصیه نمی‌شود.

مراقبت‌های قبل از تزریق مزوبوتاکس

مراقبت‌های قبل از تزریق مزوبوتاکس

قبل از اقدام به انجام مزوبوتاکس توصیه می‌کنیم مراقبت‌های زیر را رعایت‌ کنید:

 • روز انجام این روش درمانی از آرایش کردن صورت خود پرهیز نمایید.
 • برای پیشگیری از کبودی، حدود یک هفته قبل از درمان از مصرف غذاها و داروهای رقیق کننده خون خودداری نمایید. ازجمله رقيق کننده‌های خون می‌توان به ایبوپروفن، آسپرین، روغن ماهی و مکمل‌های ویتامین E اشاره کرد.
 • توصیه می‌شود قبل از درمان با مزوبوتاکس از محصولات ضد پیری مثل محصولات حاوی گلیکولیک اسید و رتینول استفاده نکنید.
 • با توجه به اینکه الکل، رقیق کننده خون است، یک روز قبل از درمان از مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز نمایید.

مراقبت‌های بعد از درمان با مزوبوتاکس

مراقبت‌های بعد از تزریق مزوبوتاکس

بعد از استفاده از روش درمانی مزوبوتاکس نیاز است که به رعایت یک سری از مراقبت‌ها بپردازید. برخی از این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • از خم شدن یا دراز کشیدن ۲ ساعت بعد از تزریق پرهیز کنید.
 • یک روز بعد از درمان از انجام فعالیت‌های بدنی مثل ورزش خودداری نمایید.
 • حداقل 24 ساعت بعد از درمان آرایش نکنید.
 • یک روز بعد از درمان از مصرف ایبوپروفن، آسپرین، مکمل‌های ویتامین E یا روغن ماهی خودداری نمایید.

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس چیست؟

در تزریق مزوبوتاکس از سم بوتولینوم در حجم بالاتر و در غلظت کم استفاده می‌‌شود و برعکس بوتاکس به جای تزریق آن در لایه‌های عمیق پوست، به لایه میانی پوست تزریق می‌گردد. در واقع مواد مزوبوتاکس به جای تزریق مستقیم به لایه عضلانی، در محل قرارگیری غدد تولید چربی و عرق تزریق می‌شود. این مسئله باعث می‌شود همچنان توانایی حرکت دادن عضلات عمیق صورت ممکن باشد و ظاهر غیر پلاستیکی و طبیعی صورت حفظ شود. در واقع مزوتراپی از طریق تزریق مواد احیا کننده، پوست را جوانسازی می‌کند، بوتاکس هم با مسدود کردن فعالیت‌های عضلات پوست آن را بهتر و صاف تر نشان می‌دهد. در نتیجه مزوبوتاکس می‌تواند مزایای هر دو روش درمانی را با یکدیگر ترکیب کند.

لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس و دوزهای استاندارد آن به خوبی نمی توانند چین و چروک‌های قسمت میانی صورت را درمان کنند، چون بعد از تزریق بوتاکس هنگامی که فرد لبخندمی‌زند صورت او غیر طبیعی به نظر می‌رسد. دلیل این امر این می‌باشد که عضله ضایگوماتوس که مسئولیت لبخند زدن را بر عهده دارد، بیش از حد تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

 می‌توان دوزهای استاندارد بوتاکس را با خیال راحت برای درمان چین و چروک‌های ناحیه چشم استفاده نمود. مزوبوتاکس یک روش درمانی ابتکاری جدید می‌باشد که اجازه می‌دهد درمان چین و چروک‌های مقاوم در مقابل درمان‌های دیگر همچون لایه برداری، آر اف فرکشنال، تزریق ژل، چربی و لیفت به راحتی انجام شود.

سوالات درمورد مزوبوتاکس

مزوبوتاکس باید توسط چه کسانی انجام شود؟

مزوبوتاکس می‌بایست زیرنظر فرد متخصص انجام گردد. پزشکانی که می‌توانند تزریق مزوبوتاکس را انجام دهند شامل متخصصین پوست، جراحان پلاستیک، چشم پزشکان و متخصصین گوش و حلق و بینی می‌باشند.

آیا تزریق مزوبوتاکس دردناک است؟

بله، ممکن است موقع تزریق درد جزئی را احساس کنید، ولی این را نیز باید بدانید که پزشک می‌تواند به کمک یک کرم بی‌حسی قبل از تزریق، درد را کاهش دهد.

1/5 - (1 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *