دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

علت اصلی برگشت موهای زائد بعد از لیزر چیست

علت اصلی برگشت موهای زائد بعد از لیزر چیست؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که متقاضیان زمان مراجعه برای لیزر موهای زائد می‌پرسند در رابطه با برگشت موهای زائد بعد از لیزر می‌باشد. که در حقیقت، پاسخ به این سوال، آسان نمی‌باشد. لیزر موهای زائد یکی از روش های موثر در از بین بردن موهای زائد است و میزان موفقیت آن به عوامل متفاوت و گوناگونی بستگی دارد از جمله این عوامل می‌توان به سن، رنگ و ضخامت مو و تعداد جلسات درمان اشاره کرد. درست است که بیشتر افراد بعد از لیزر مو‌های زائد از نتایج دائمی‌ و طولانی مدت این روش رضایت دارند اما عده‌ای هم از برگشت مجدد موهای زائد شکایت می‌کنند. اما علت اصلی برگشت مو‌های زائد بعد از لیزر چیست؟ در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با علت اصلی برگشت مو‌های زائد بعد از لیزر آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

علت اصلی برگشت موهای زائد بعد از لیزر

عوامل زیادی هستند که قادر هستند زمینه را برای رشد نمودن مجدد موهای زائد فراهم نمایند. نوع موها و رنگ پوست از جمله عواملی هستند که می‌توانند احتمال برگشت موهای زائد بدن بعد از لیزر را افزایش دهند. با وجود اینکه لیزر قادر است باعث آسیب به فولیکول‌های مو گردد ولی نمی‌تواند به صورت کامل موجب از بین رفتن آن ها شود. فولیکول‌های مو بعد از سپری شدن زمان، امکان دارد احیا شوند و به حالت رشد اولیه خود برگردند. در ادامه شما را با چند مورد از دلایل برگشت مو‌های زائد بعد از لیزر آشنا خواهیم کرد:

علت اصلی برگشت موهای زائد بعد از لیزر
 • تاثیر رنگ پوست و مو در برگشت موهای زائد بعد از لیزر

لیزر موهای زائد در کسانی که دارای پوست روشن تری هستند، نتایج بهتری را خواهد داشت، دلیل آن این‌ است که تفاوت رنگدانه ها موجب می‌شود لیزر، به آسانی مو را هدف قرار داده، به فولیکول رسیده و آن را تخریب نماید. کسانی که پوست تیره و موهای روشن دارند به تعداد جلسات لیزر بیشتری نیازمند هستند و امکان دارد برگشت موی زائد بیشتری را بعد از لیزر تجربه نمایند. برای گرفتن نتایج دائمی، توصیه می‌شود نوع لیزر متناسب با رنگ پوست انتخاب گردد، بر فرض مثال لیزر هایی که دارای طول موج بلندتری هستند برای کسانی که دارای پوست تیره هستند بهتر عمل می‌کنند.

 • تعداد جلسات لازم برای حاصل شدن نتایج دائمی لیزر موهای زائد

تعداد جلسه های مورد نیاز جهت لیزر موهای زائد برای هر فرد، طبق نوع و رنگ پوست یا ضخامت موها متفاوت می‌باشد و به صورت کلی، کسانی که دارای موهای تیره تر و ضخیم تر هستند، به تعداد جلسه های کمتری برای لیزر نیاز دارند یا مثلا هنگامی که لیزر در ناحیه هایی مانند چانه و زیر بغل که دارای موهای مقاومی هستند، انجام می‌گردد، جلسات درمانی بیشتری لازم است تا نتایج بهتری حاصل شود. ولی معمولا توصیه می‌گردد هر فرد شش الی هشت جلسه لیزر را پشت سر هم انجام دهد.

 • کیست تخمدان، یکی‌ دیگر از دلایل اصلی رشد مجدد مو بعد از لیزر

از دیگر دلایل برگشت موهای زائد بعد از لیزر سندرم تخمدان پلی‏کیستیک می‌باشد. این سندرم از هر ۵ خانم حدود یک نفر را درگیر می‌‌کند. از تغییراتی که در اثر این کیست در بدن اتفاق می‌افتد می‌‌توان به اضافه وزن، تولید هورمون‏های مردانه و بالا رفتن رشد مو اشاره نمود. رشد مجدد مو بعد از لیزر به علت تغییرات هورمونی بسیار رایج می‌باشد. موهایی که بر اثر تغییرات هورمونی رشد می‏‌کنند سیاه و ضخیم بوده و به سختی اصلاح می‌گردند. لازم به ذکر است که سندرم تخمدان پلی‏کیستیک با مراجعه کردن به پزشک زنان کاملا قابل درمان می‌باشد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

 • کیفیت دستگاه لیزر

نا مرغوب بودن دستگاه لیزر قادر است علت اصلی برگشت موهای زائد بعد از لیزر باشد. شدت تابش اشعه لیزر و گرمایی که از آن حاصل می‌شود باید بتواند فولیکول‌های مو را تخریب کند. هم چنین موجب سوختن و آسیب رسیدن به پوست نگردد؛ پس می‌بایست در انتخاب کردن دستگاه و مرکز زیبایی جهت انجام لیزر دقت بالایی را به خرج دهید.

مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد

برای کسب بهترین نتایج با کمترین عوارض نیاز است که قبل از لیزر یک سری مراقبت ها را رعایت کنید که این مراقبت ها عبارتند از:

مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد
 • موقع انجام لیزر از آرایش کردن پرهیز نمایید.
 • جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی، حداقل تا دو هفته قبل از لیزر از استفاده محصولات برنزه کننده یا اسپری برنزه خودداری کنید.
 • تا سه روز قبل از لیزر و سه روز بعد از آن از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری نمایید.
 • تا چهار هفته از اپیلاسیون، بند انداختن و موچین در محل لیزر خودداری نمایید.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

بعد از انجام لیزر نیز باید به رعایت کردن یک‌ سری نکات بپردازید تا بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید که این مراقبت ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • در روز بعد از لیزر از استفاده مواد آرایشی، لوسیون و عطر خودداری کنید.
 • بعد از لیزر، پوست حساس و آسیب پذیر می‌گردد به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از لیزر موقع قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید.
 • بعد از انجام لیزر به ویژه در ناحیه های حساس مانند بیکینی از پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی خودداری کنید.
 • دو روز بعد از لیزر مو‌های زائد از گرفتن دوش با آب گرم و رفتن به استخر و سونا خودداری نمایید.
 • تا دو هفته بعد از لیزر موهای زائد از آنتی بیوتیک استفاده نکنید.
 • یک روز بعد از انجام لیزر از انجام ورزش و فعالیت هایی که موجب تعریق زیاد می‌شوند خودداری نمایید.
 • تا یک هفته بعد از لیزر مو‌های زائد از ساییدن ناحیه تحت درمان خودداری نمایید.
 • از انجام اپیلاسیون، کندن مو با مومک، الکترولیزها و… بعد از لیزر خودداری نمایید.
 • بعد از پایان یافتن لیزر موهای زائد ناحیه تحت درمان را با آب سرد بشویید و خشک نمایید و بعد از آن از کرم های ترمیم کننده استفاده کنید.
 • اگر بعد از لیزر موهای زائد دچار مشکلی شدید، فورا به پزشک مراجعه نمایید.

سوالات درمورد علت اصلی برگشت مو‌های زائد بعد از لیزر

چگونه بعد از لیزر باز امکان برگشت موهای زائد وجود دارد؟

لیزر موجب تخریب قسمت‌های قابل مشاهده و قابل حس از ریشه مو ازجمله ساقه و فولیکول مو می‌شود و به نظر می‌رسد که ریشه به صورت کامل تخریب شده است، ولی در واقع چندین سلول زنده در داخل فوليكول باقی مانده است که موجب برگشتن رشد مجدد مو‌های زائد می‌شوند.

عملکرد لیزر موهای زائد به‌ چه شکل است؟

نور لیزر هر چیزی که دارای رنگ تیره است را حرارت داده و می‌سوزاند. با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره‌، داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب شده و به این ترتیب مو‌های زائد از بین می‌روند.

آیا تمام افراد کاندیدای مناسب لیزر مو‌های زائد هستند؟

خیر. برخی از افراد نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند که از جمله این افراد می‌توان به کسانی که دارای اختلالات هورمونی هستند، کسانی که دارو های خاصی را مصرف می‌کنند، کسانی که دارای بعضی از بیماری ها هستند، کسانی که سابقه گوشت اضافه در محل عمل را دارند و... اشاره کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *