دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض بوتاکس در مردان

عوارض بوتاکس در مردان

بوتاکس برای مردان، شیوه کم تهاجمی شامل تزریق سم بوتولینوم تولید شده از طریق باکتری Clostridium botulinum به صورت می‌باشد. تزریق موجب به حداقل رسیدن چین و چروک و شل شدن ماهیچه‌های صورت شما می‌گردد.

بوتاکس و دیگر تزریقات سم بوتولینوم امروزه محبوبیت بیشتری دارد. در سال ۲۰۱۸، بیش از ۷.۴ میلیون مورد از این شیوه‌ها در ایالات متحده صورت گرفته است. هرچند که خانم‌ها در مقایسه با آقایان از این نوع شیوه‌ها بیشتر استفاده می‌کنند، بوتاکس برای مردان نیز محبوبیت بیشتری دارد. مردان در ایالات متحده سالانه بیش از نیم میلیون سم بوتولینوم تزریق می‌کنند. اما سوال اینجاست که آیا این روش دارای عوارض است؟
در این مقاله می‌خواهیم در مورد عوارض بوتاکس در مردان بحث کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات کسب کنید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بوتاکس و عوارض بوتاکس در مردان

بوتاکس و عوارض بوتاکس در مردان

یکی از راه حل‌های مناسب برای رفع چین و چروک و خطوط پوستی بوتاکس می‌باشد. این شیوه بی‌خطر بوده و بسیار تاثیرگذار است. مزیت‌های منحصر به فرد این شیوه موجب گردیده تا افراد بیشتری برای انجام بوتاکس اقدام نمایند. بوتاکس در حقیقت داروی تزریقی می‌باشد که همیشه با فلج کردن بعضی از عضلات، سبب رفع چین و چروک می‌شود.

امروزه بوتاکس فقط برای خانم‌ها استفاده نمی‌شود، بلکه برای آقایان نیز به کار می‌رود. در زمان‌های گذشته آقایان به این قضیه توجه چندانی نداشتند و این کارها را برای خود نمی‌پسندیدند. اما با گذشت زمان با پیشرفت علم و کسب نتایج مورد قبول از تزریق‌ها و عمل زیبایی، آقایان هم به این شیوه روی آوردند. تزریق بوتاکس موجب رفع چین و چروک‌های ریز و درشت پوست آقایان شده و شیوه ای بسیار موثر و کاربردی می‌باشد که با به کار بردن این روش می‌توان بیماری‌ها و مشکلات پوستی همچون تنبلی چشم، سردرد و اسپاسم را به آسانی رفع نمود. با وجود این که بوتاکس شیوه‌ای بی خطر بوده و توسط FDA تایید گردیده، ولی برای بعضی از افراد دارای عوارض جانبی است. برای پیشگیری از وقوع عوارض بوتاکس باید در برگزیدن نوع مواد بوتاکس و مرکز بوتاکس، دقت بیشتری کنید و به هیچ عنوان نباید به مراکز بی تجربه و غیر متخصص مراجعه نمایید. اگر به این مراکز مراجعه کنید، با مشکلات جدی روبرو خواهید شد. چرا که بوتاکس مردان بسیار حساس است.

بر اساس این که بوتاکس به طور غیر تهاجمی صورت می‌گیرد، میزان عوارض آن کمتر بوده و اگر اپراتور تزریق بوتاکس از مهارت کافی برخوردار نباشد، میزان این عوارض بیشتر می‌شود. به همین خاطر اولین گام برای تزریق بوتاکس، برگزیدن یک مرکز درمانی معتبر پوست و مو و پزشک متخصص می‌باشد. از عوارضی که بعد از تزریق بوتاکس ممکن است به وجود آید، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایجاد تورم و قرمزی در محل مورد نظر

این امکان وجود دارد که در ناحیه مد نظر میزان اندکی تورم و قرمزی به وجود آید که این عوارض موقتی بوده و بعد از گذشت چند ساعت به طور کل از بین می‌رود. شدت این قرمزی به میزان بوتاکس تزریق گردیده و ضخامت سوزن بستگی دارد و نیز مهارت پزشک نیز ممکن است بر میزان این موارد تاثیر بگذارد. اگر از سوزن‌های با کیفیت برای تزریق به کار برده شود و پس از تزریق از کمپرس یخ استفاده گردد، از میزان این تورم و قرمزی کم می‌شود.

 • ایجاد درد

میزان دردی که از تزریق بوتاکس به حاصل می‌شود، قابل تحمل است ولی برخی از افراد نسبت به این درد حساسیت بالایی نشان می‌دهند. به همین خاطر برای کم کردن درد، حدود یک ساعت پیش از تزریق بوتاکس با پزشک در مورد مصرف قرص‌های مسکن مشورت کنید. همینطور به کار بردن کرم‌های بی‌حس کننده و کمپرس سرد نیز تاثیر بیشتری در کم کردن درد دارند.

 • ایجاد سردرد و تهوع

عده اندکی از افراد، بعد از تزریق بوتاکس دچار تهوع و سردرد می‌شوند که این عوارض ممکن است برای مدت چند ساعت ادامه داشته باشند. برای درمان سردرد می‌توان از مسکن‌ها استفاده نمود. همینطور عواملی همچون پیشینه فرد و استرس در سردردهای میگرنی در به وجود آمدن این عارضه، تاثیر می‌گذارد.

 • ایجاد کبودی در قسمت تزریق

اگر موقع تزریق، محل عروق خونی به خوبی شناسایی نشود و تزریق بوتاکس سبب آسیب به عروق خونی شود، این فرایند موجب کبودی قسمت مد نظر می‌گردد، به همین خاطر در کم کردن این عارضه، نیز مهارت پزشک تاثیرگذار می‌باشد. همینطور پیش از تزریق بوتاکس نباید از داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهابی استفاده شود و به کار بردن کرم‌های همچون ویتامین کا تاثیر بیشتری در برطرف نمودن کبودی دارد.

 • واکنش‌های کولینرژیک

اگر نوع بوتاکس به کار برده شده از سم بوتولونیوم نوعB باشد، این امکان وجود دارد که عوارضی همچون خشک شدن دهان و یا چشم‌ها برای فرد رخ دهد، بهترین نوع سم بوتولونیوم نوع A می باشد.

 • افزایش خطوط مجاور بینی

اگر بوتاکس در قسمت بین ابروها تزریق گردد، فلج شدن عضلات این قسمت، سبب افزایش فعالیت عضلات اطراف بینی می‌شود. بیشتر شدن فعالیت این عضلات، موجب بیشتر شدن خطوط مجاور بینی می‌گردد و این خطوط در موقع اخم کردن و خندیدن بیشتر نمایان می‌شود.

در صورت مراجعه به مراکز نامعتبر عوارض زیر را ممکن است تجربه کنید:

 • به وجود آمدن مشکل در صحبت کردن و بلع غذا
 • افتادگی پلک صورت موقف
 • نشانه‌های مشابه به آنفولانزا
 • مشکلات تنفسی
 •  اشک‌ریزی بیشتر یا برعکس خشکی چشم
 • از دست دادن کنترل عضلات
 • اثرگذاری بر عضلات دیگر بر اثر تزریق بیش از اندازه
 • به وجود آمدن مشکلات بینایی
 • از دست دادن کنترل ادرار

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق بوتاکس به منظور پیشگیری از عوارض بوتاکس در مردان

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق بوتاکس به منظور پیشگیری از عوارض بوتاکس در مردان

یکی از اصلی‌ترین کارهایی که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید تا به نتیجه مد نظر برسید و دچار عوارض بوتاکس نشوید، مراقبت بعد از بوتاکس می‌باشد.

بعد از این که تزریق بوتاکس را انجام دادید، چند ساعت اول باید سر خود را بالا نگه داشته و به صورت نشسته استراحت کنید.

نباید ناحیه تزریق داده شده را ماساژ دهید و در آن قسمت فشار وارد کنید.

برای مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید به حمام بروید. بعد از سپری شدن این مدت می‌توانید استحمام کنید، به طوری که به طور مستقیم زیر آب گرم قرار نگیرید. چرا که بخار آب بر روی تزریق بوتاکس آقایان تاثیر می‌گذارد. برای مدت یک هفته نباید از مکمل‌های گوناگون همچون چای سبز و ویتامین E استفاده کنید. همینطور برای پیشگیری از هرگونه مشکل پیشنهاد می‌گردد، از داروهای رقیق کننده خون، الکل و دخانیات پیش از تزریق بوتاکس استفاده نکنید.

آگاهی با کاندیدای مناسب بوتاکس برای پیشگیری از عوارض بوتاکس

برای پیشگیری از عوارض بوتاکس مردان البته عوارضی که جبران ناپذیر هستند و در اثر سهل انگاری ایجاد می‌شوند توصیه می‌شود افراد زیر از انجام این روش خودداری نمایند:

 • مردانی که بدن آن‌ها به ماده بوتاکس یا بی‌حسی واکنش نشان می‌دهد.
 • آقایانی که سن آن‌ها کمتر از ۲۱ سال می‌باشد، مجاز به انجام بوتاکس نیستند.
 • مردانی که پوست آن‌ها زخم‌های باز دارند و یا خونی می‌باشد.
 • مردانی که در ناحیه تزریق خود دچار عفونت می‌باشند. چون باعث ضعف شدن سیستم ایمنی بدن می‌گردد.
 • مردانی که مشکلات پوستی حاد دارند.
 • مردانی که بیماری خاصی دارند و دارو استفاده می‌کنند، باید پیش از تزریق بوتاکس با پزشک خود در این باره صحبت کنند.
 • مردانی که به انواع بیماری‌ها همچون بیماری میاستنی لامبرت- ایتون و یا دیستروفی مبتلا هستند، دارای ضعف عضلانی می‌باشند. این گونه افراد بعد از تزریق، احساس خستگی، سوزن سوزن شدن بدن و خشکی دهان می‌کنند.

بنابراین افراد نباید خودسرانه تزریق بوتاکس را انجام دهند، چرا که ممکن است با مشکلات متعددی بعد از تزریق روبرو شوند که ناشی از عدم آگاهی کامل آن‌ها در این زمینه می‌باشد.

بنابراین خوب است قبل از انجام تزریق بوتاکس، حتماً با یک پزشک مشورت کنید و تحت نظر پزشک انتخابی خود، تزریق بوتاکس را در مراکز معتبر انجام دهید تا از این شیوه، نتیجه دلخواه را کسب کنید.

روش صحیح انجام بوتاکس برای مردان به منظور پیشگیری از عوارض بوتاکس در مردان

پیش از انجام این شیوه، پزشک با بیمار مشورت می‌کند تا تعیین نماید که آیا او شرایط پزشکی یا دیگر شرایطی را دارد که ممکن است مانع از تزریق بوتاکس گردد. همچون مقاومت به بوتاکس، حساسیت به بوتاکس یا دیگر شرایط پزشکی. همینطور آن‌ها از بیمار درباره انتظارات خود سوال می‌پرسند، تعداد واحدهای لازم را حدس می‌زنند و دستورالعمل‌هایی را در باره کارهای قبل و بعد از درمان برای اطمینان از نتایج مورد قبول و پیشگیری از هر نوع عوارض جانبی ارائه می‌دهند.

این شیوه خود شامل مراحل زیر می‌باشد:

تزریق بوتاکس با تمیز کردن آن با الکل و بی‌حس کردن محل درمان با کرم بی‌حس کننده پوست را مهیا می‌سازد.

آن‌ها نواحی تزریق را با یک نشانگر در امتداد عضله مد نظر تعیین می‌کنند. تزریق کننده‌های مجرب بوتاکس دقیقاً می‌دانند که فاصله نواحی تزریق چقدر از هم فاصله دارند و برای تاثیرات مد نظر به چند ناحیه تزریق نیاز می‌باشد.

سپس تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند که چند دقیقه زمان می‌برد.

بعضی از ارائه دهندگان پزشکی، به منظور پیشگیری از بروز عوارض بوتاکس در مردان، از جمله تورم، کبودی و کمک به ته نشین شدن نوروتوکسین، چند دقیقه محل تزریق داده شده را ماساژ می‌دهند یا بر روی محل تحت درمان، فشار وارد می‌کنند.

هزینه بوتاکس مردان

هزینه بوتاکس مردان

عوامل گوناگونی بر تعیین هزینه بوتاکس اثر می‌گذارند که از این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گستردگی نواحی تحت درمان

اگر نواحی درمانی بیشتر باشد، میزان بوتاکسی که برای تزریق مورد نیاز است بیشتر می‌شود و به میزان افزایش دوز مصرفی، هزینه آن نیز افزایش پیدا می‌کند. همینطور هزینه‌ای که برای تزریق نواحی گوناگون صورت اخذ می‌گردد، متفاوت است چرا که میزان دوز مصرفی بوتاکس فرق می‌کند.

 • نوع برند بوتاکس

بوتاکس دارای برندهای گوناگونی می‌باشند که هر یک از آن‌ها کیفیت‌های گوناگونی دارند. اگر برند کیفیت بیشتری داشته باشد، نتایج آن بهتر و میزان ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود. به همین خاطر نوع برند نیز بر هزینه تزریق تاثیر می‌گذارد. همینطور لازم به ذکر است نوسانات ارز نیز روی قیمت برندها تاثیر می‌گذارد.

 • میزان چین و چروک پوست

در صورتی که چین و چروک پوستی سطحی‌تر باشد، به ژل تزریقی کمتری نیاز خواهد بود ولی اگر چین و چروک‌ها عمیق باشند، نیاز به بوتاکس نیز افزایش خواهد یافت و هزینه تزریق نیز بیشتر می‌شود.

 • تعداد جلسات درمانی

بر اساس گستردگی چین و چروک‌ها و ‌محل‌های درمانی، تعداد جلسات درمانی نیز فرقی می‌کند. اگر تعداد جلسات درمانی بیشتر شود، هزینه دریافتی نیز بیشتر خواهد شد.

 • موقعیت جغرافیایی کلینیک و پیشینه پزشک

کلینیک‌های زیبایی موقعیت‌های جغرافیایی گوناگونی دارند که یک از آن‌ها هزینه‌های متفاوتی را دارند، در صورتی که کلینیک از موقعیت جغرافیایی بهتری برخوردار باشد، هزینه دریافتی نیز بیشتر می‌شود. همینطور میزان توانایی و پیشینه پزشک بر روی هزینه بوتاکس تاثیر می‌گذارد.

با نگرش به این که خدمات زیبایی، تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرند، تزریق بوتاکس برای مردان نیز تحت حمایت بیمه نبوده و باید هزینه آن به طور شخصی پرداخت گردد ولی داروهایی که بعد از تزریق به کار می‌روند، مورد تایید وزارت بهداشت بوده و می‌توان از حمایت بیمه درمانی استفاده نمود.

جمع‌بندی

بوتاکس یکی از راه حل‌های مناسب برای برطرف کردن چین و چروک و خطوط پوستی می‌باشد که امروزه این روش بین افراد به ویژه در آقایان از محبوبیت خاصی برخوردار است.

برای جلوگیری از وقوع عوارض بوتاکس باید در انتخاب نوع مواد بوتاکس و مراکز درمانی دقت بیشتری کنید و به هیچ وجه نباید به مراکز نامعتبر و غیرمتخصص مراجعه کنید. در غیر این صورت، با مشکلات جدی مواجه خواهید شد، چرا که بوتاکس مردان بسیار حساس می‌باشد. همه مردان نمی‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند. با توجه به اینکه بوتاکس به صورت غیرتهاجمی انجام می‌گیرد میزان عوارض آن کمبود و اگر اپراتور تزریق بوتاکس مهارت مورد نیاز را نداشته باشد، میزان این عوارض بیشتر خواهد بود. هزینه بوتاکس بر اساس نوع برند بوتاکس استفاده شده، میزان چین و چروک پوست شما و نیز تعداد جلسات درمانی در افراد مختلف، فرق خواهد کرد.

آقایان برای این که از تزریق بوتاکس نتیجه مطلوب و مد نظر را دریافت کنند، باید بعد از تزریق بوتاکس مراقبت‌های لازم را انجام دهند. با رعایت این مراقبت‌ها کمتر شاهد عوارض بوتاکس خواهید بود.

سوالات درمورد عوارض بوتاکس مردان

آیا تزریق بوتاکس مردان دائمی می‌باشد؟

میزان نتایجی که از شیوه درمانی بوتاکس دریافت می‌گردد، به صورت موقتی می‌باشد و نتایج آن به طور دائمی بر روی پوست باقی نمی‌ماند. میزان ماندگاری آن به مراقبت‌های بعد از تزریق و نوع بوتاکس تزریق گردیده بستگی دارد. اگر در تزریق بوتاکس از مواد با کیفیتی استفاده شود، میزان ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

چرا تزریق بوتاکس در بین مردان محبوب شده است؟

مردان برای داشتن ظاهر جذاب، قوی و استوارتر تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند. بنابراین بوتاکس در بین مردان از محبوبیت خاصی برخوردار است. موقعی که این تزریق توسط متخصصین با تجربه صورت گیرد، مردان می‌توانند از لحاظ ظاهری سالم، طبیعی، جذاب و پر انرژی به نظر برسند.

5/5 - (3 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *