دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض فیلر چانه

عوارض فیلر چانه

یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توان به چانه شکل و حجم مناسب داد، تزریق ژل چانه می‌باشد. اگر تزریق ژل چانه به کمک یک فرد با تجربه و یک کلینیک معتبر انجام نگیرد، این امکان وجود دارد که شاهد عوارض فیلر چانه شوید که جبران آنها گاهاً سخت می‌باشد.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با عوارض فیلر چانه آشنا سازیم، بنابراین اگر می‌خواهید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید لطفاً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عوارض فیلر چانه

عوارض فیلر چانه

تزریق فیلر چانه در حالت کلی روش قابل اعتماد می‌باشد و احتمال خطر و عوارض فیلر چانه خیلی کم می‌باشد. به ویژه اگر فیلرهای هیالورونیک اسید به کار رود. موقعی که عوارض جانبی رخ دهد، اغلب خفیف بوده و تنها چند روز بعد از درمان این عوارض ماندگاری خواهد داشت. وجود علائمی همچون ورم، خونریزی، کبودی و قرمزی جزئی بعد از درمان، طبیعی می‌باشند. در صورتی که رقیق کننده خون مصرف می‌نمایید و یا اختلال خونریزی دارید، ممکن است این عوارض جانبی را تجربه نمایید.

همانطور که ذکر شد زاویه سازی فک و چانه، خطرات کمتری دارند اما تمامی شیوه‌های زیبایی خطراتی را به همراه خواهند داشت. بدن ما اغلب فیلر را جسمی خارجی دانسته و به آن واکنش نشان می‌دهد. عوارض فیلر چانه شامل موارد زیر می‌باشند:

 • عفونت
 • جای زخم
 • خارش
 • کبودی
 • آبسه
 • تورم
 • کج شدن
 • حرکت کردن به محلی دیگر

در موارد خیلی کم نیز ممکن است بعد از تزریق فیلر چانه عوارض زیر ایجاد شوند:

 • سکته
 • کوری
 • آسیب به بافت

به همین خاطر خوب است در انتخاب پزشک متخصص دقت بیشتری کنید تا کمتر شاهد خطرات و عوارض فیلر چانه شوید. با توجه به اینکه اغلب ویزیت و تزریق در طی یک جلسه صورت می‌گیرد، به همین خاطر یک فرد پیش از انجام این کار باید با افراد متخصص گوناگونی مشورت نموده و از آن‌ها مشاوره دریافت نماید.

فرایند صحیح انجام تزریق ژل چانه برای پیشگیری از بروز عوارض فیلر چانه

فرایند تزریق ژل چانه همچون تزریق ژل به سایر قسمت‌های صورت و بدن می‌باشد. عمل تزریق ژل چانه به صورت سرپایی انجام گرفته و به استراحت نیازی ندارد. برای اینکه از بروز عوارض فیلر چانه جلوگیری شود باید این تزریق به صورت اصولی و صحیح و توسط یک پزشک معتبر و با تجربه انجام گردد.

در گام اول پزشک محل مورد تزریق را ضدعفونی نموده و به منظور بی‌حس کردن محل، از بی‌حسی موضعی همچون لیدوکائین استفاده می‌کند و یا پیش از شروع درمان، داروی بی‌حسی تزریق می‌نماید.

اغلب سوزن یا کانول به منظور تزریق ژل به محل چانه به کار می‌رود. مزیت به کار بردن کانول برای تزریق در قسمت چانه، کاهش خطر سوراخ شدن رگ خونی و به وجود آمدن کبودی یا عوارض دیگری همچون تزریق ژل به داخل عروق می‌باشد. به دلیل اینکه چانه یک ناحیه فیبری و عضلانی می‌باشد، سوزن به آسانی از آن رد می‌شود. ولی چون کانول نوک بلندی دارد، عبور آن از چانه به سختی صورت می‌گیرد. در اکثر مواقع، به منظور کسب نتایج بهتر، از ترکیب سوزن و کانول به کار برده می‌شود. کانول معمولاً برای تزریق در گوشه‌های چانه مناسب می‌باشد ولی سوزن‌ها معمولاً برای تزریق به مرکز چانه مناسب هستند.

موقع انجام تزریق شما نباید صحبت کنید، تا پزشک تزریق ژل را به بهترین صورت انجام دهد. در طول عمل، چندین تزریق در قسمت چانه و فک صورت خواهد گرفت. بعد از آن، این امکان وجود دارد که پزشک از شما بخواهد برای ویزیت پس از عمل و انجام تزریق‌های اضافی تا رسیدن به نتایج مورد نظر، به طور مجدد در تاریخ معینی به مطب مراجعه نمایید.

 تمامی فرایند تزریق ژل به چانه، همراه با زمان آماده سازی آن، به طور تقریبی ۳۰ الی ۶۰ دقیقه زمان می‌برد.

هر نوع عمل چه از نوع تهاجمی و چه غیر تهاجمی، برای بدن عوارضی در پی دارند. همه تکنیک‌های زیبایی و درمانی دارای عوارضی می‌باشند که ممکن است بعضی از این تکنیک‌ها از عوارض کمتری برخوردار باشند. هرچند که عوارض فیلر چانه خیلی کم است ولی اگر این تزریق توسط پزشک با تجربه و با مواد مورد تایید و استاندارد انجام نگیرد، بدون عوارض خواهد بود. علاوه بر عوارضی که در قسمت پیش گفته شد ممکن است در بعضی از افراد عوارض زیر نیز پدید آیند:

 • عفونت در قسمت تزریق در صورت رعایت نکردن بهداشت
 • به دست نیامدن شکل ظاهری مورد قبول فرد بعد از انجام عمل تزریق
 • به وجود آمدن حساسیت پوستی به ژل تزریق گردیده و نیز التهاب و قرمزی پوست
 • صدمه به بافت محل تزریق به خاطر تزریق اشتباه و نداشتن تجربه کافی شخص تزریق کننده
 • محکم شدن و تجمع ژل در قسمت‌های تزریق در صورت دست زدن به این قسمت‌ها بعد از تزریق

 عوارض ذکر شده به خاطر مصرف ژل‌های تزریقی غیر مجاز توسط سالن‌های زیبایی، به علت ارزان بودن این روش ایجاد می‌شوند.

پیشنهاد می‌گردد، تزریق ژل به چانه و نیز تزریق این ماده به دیگر قسمت‌ها همچون تزریق ژل به صورت و غیره را در کلینیک معتبر انجام دهید تا کمتر شاهد عوارض فیلر چانه شوید.

مراقبت‌های قبل از تزریق فیلر چانه برای پیشگیری از بروز عوارض فیلر چانه

حداقل ۱۰ روز قبل از تزریق نباید داروهای ضد التهابی همچون ایبوپروفن، ژلوفن و ادویل و همچنین آسپرین، ویتامین E، روغن ماهی و هرگونه ویتامین یا دارویی که موجب بیشتر شدن خطر خونریزی در شما می‌شود، مصرف نمایید.

باید پزشک را از هر گونه دارویی که مصرف می‌کنید، اعم از درمانی، ویتامینی و گیاهی، آگاه سازید تا عارضه‌ای پیش نیاید.

حداقل به مدت ۲۴ ساعت قبل از تزریق فیلر چانه، نباید نوشیدنی‌های الکلی مصرف نمایید چرا که الکل موجب افزایش احتمال کبودی و خونریزی می‌گردد.

به مدت دو هفته قبل از تزریق فیلر، درمان‌های دندانی همچون جرم گیری را به هیچ عنوان نباید انجام دهید.

 باید در روز جلسه درمانی، موقعی که به پزشک مراجعه می‌نمایید، صورت خود را تمیز کنید و به هیچ عنوان نباید از کرم‌های مرطوب کننده و لوازم آرایشی استفاده نمایید.

در صورتی که پیشینه تبخال زدن دارید، همچون ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس، حتماً باید پزشک خود را نسبت به این موضوع آگاه سازید. شاید برای پیشگیری از تبخال نیاز باشد که دارویی مصرف نمایید.

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر چانه برای پیشگیری از بروز عوارض فیلر چانه

شخص باید در روز اول بعد از تزریق فیلر چانه، از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش امتناع کند تا قسمت تزریق شده به خوبی بهبود یابد. انجام این کارها افزون بر کند کردن دوره بهبودی، کبودی‌هایی که به خاطر جای سوزن‌ها به وجود می‌آیند را نیز بیشتر خواهند کرد.

به کار بردن لوازم آرایشی بعد از درمان‌هایی همچون فیلرهای صورت، مناسب نمی‌باشند چراکه سبب خراب شدن بافت صورت می‌گردند. بنابراین پیشنهاد می‌شود به مدت ۱۲ ساعت بعد از درمان، از لوازم آرایشی استفاده نکنید و یا اگر مجبور بودید از لوازم آرایشی استفاده کنید، خوب است از لوازم آرایشی با کیفیت استفاده کنید.

فرد بعد از تزریق فیلر، نباید به هیچ عنوان به قسمت چانه خود حرارت و گرما بدهد. بنابراین خوب است حداقل یک روز بعد از تزریق فیلر از رفتن به حمام، سونا، جکوزی و نیز قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب، پرهیز کند تا برای فرد مشکلی به وجود نیاید.

کسانی که مشروبات الکلی یا دخانیات مصرف می‌نمایند، خوب است بعد از تزریق فیلر به چانه خود، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را متوقف نمایند تا قسمت تزریق داده شده روند بهبودی و ریکاوری خوبی را طی نماید. لازم با ذکر است که مصرف الکل موجب افزایش تورم و کبودی بعد از درمان می‌شود و نیز زمان دوران نقاهت را بیشتر می‌کند.

سوالات درمورد عوارض فیلر چانه

برای تزریق ژل چانه به چه مقدار ژل نیاز می‌باشد؟

معمولاً برای این کار به یک سی سی ژل نیاز است. با توجه به اینکه نمی‌توان مقدار دقیقی را برای تمام افراد به صورت کلی تعیین کرد این امکان وجود دارد که در بعضی از افراد، مقدار مصرفی این ژل اندکی کمتر یا اندکی بیشتر باشد.

مدت زمان لازم برای تزریق ژل چانه چقدر می‌باشد؟

به طور تقریبی ۳۰ تزریق الی ۶۰ دقیقه زمان می‌برد که قسمت عمده آن برای بی‌حسی مصرف می‌گردد. مگر اینکه از بی‌حسی عصبی استفاده شود. خوب است بدانید با این نوع بی‌حسی، درد تزریق به حداقل‌ترین میزان خود می‌رسد و نیز مدت زمان لازم برای تزریق به شدت کاهش می‌یابد.

آیا تزریق ژل به چانه دردناک می‌باشد؟

بر اساس نوع بی‌حسی، تزریق ژل می‌تواند بدون درد و یا با درد خفیفی همراه باشد. ولی دقت نمایید که در صورت عدم مهارت و تجربه پزشک در استفاده از بی‌حسی مناسب، تزریق ژل می‌تواند دردناک و غیر قابل تحمل باشد.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *