دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض وکس موهای زائد

عوارض وکس موهای زائد در بانوان و آقایان

اپیلاسیون با وکس صورت روشی نیمه دائمی و نوین برای از بین بردن موهای زائد می‌باشد که جایگزین روش سنتی شده است و موها را از ریشه بیرون می‌کشد.
وکس صورت در کلینیک دکتر خیرالهی با استفاده از موم گرم یا سرد انجام می شود که در برابر ناحیه پوست با موهای زائد سفت می شوند.

سپس به سرعت در جهت مخالف رشد مو‌ها برداشته می شود و ریشه ها را نیز به همراه مو بیرون می آورد. اگر به دنبال این هستید که اپیلاسیون صورتتان اثری بلند مدت داشته باشد، وکس گزینه‌ی خوبی است، اما در عین حال خوب است که عوارض وکس صورت را درنظر بگیرید.
موم مخصوص وکس صورت را می‌توانید به راحتی از داروخانه‌ها خریداری کنید.

با این حال، این بدان معنا نیست که این محصول موثر، ایمن و بدون عارضه است. رفع موهای زائد با لیزر جایگزین بهتری برای وکس مو (Hair wax) و اپیلاسیون است.
متخصصین تعداد جلسه‌های لازم لیزر درمانی را برای دستیابی به نتیجه مطلوب تعیین می‌کنند. از بین بردن موهای زائد با لیزر درمانی موثر است که برای رفع دائمی موهای زائد طراحی شده است.

عوارض وکس صورت

جوش های قرمز و سر سیاه

جوش زدن پس از وکس یک موضوع کاملا رایج می‌باشد که از جوش‌های خیلی ریز تا جوش‌های سر سیاه و حتی سر سفید رو شامل می‌شود.
وقتی که وکس انجام می‌دهید، تعدادی از سلول‌های سطح پوستتان کنده شده و در نتیجه منافذ پوست باز می‌شوند. و صورت در معرض آلودگی‌ قرار گرفته و داخل منافذ را پر کرده و باعث ایجاد جوش‌های قرمز یا سر سیاه می‌شود.

عوارض وکس صورت

ایجاد زخم

یکی از عوارض نادر وکس می‌توان به ایجاد زخم اشاره کرد. خطر بروز این عارضه در صورتی افزایش می‌یابد که از موم روی زخم با بریدگی استفاده شود یا در مدت کوتاهی بعد از وکس، دچار آفتاب سوختگی شوید.

قرمزی و التهاب

یکی از پرتکرارترین اتفاقات پس از وکس کردن موهای زائد قرمزی پوست و التهاب (inflammation) می‌باشد که در پوست‌های حساس‌تر خیلی بدتر اتفاق می‌افتد، برای اینکه پوست را به سرعت آرام کنید و قرمزی و التهاب آن برطرف شود توجه به نکات زیر الزامی می‌باشد:

خواندن لیبل روی وکس

باید توجه داشته باشید که وکس حاوی هیچ ماده ی آلرژی زایی نباشد. وکس‌ها معمولا از رزین بر پایه‌ی مواد خاصی همچون درخت چای، لاوندر، شکلات و غیره ساخته می‌شوند. بیشتر این مواد حاوی رنگ‌های مصنوعی هستند که میزان آلرژیک بودن را برای فرد افزایش می‌دهند.

بدن آغشته به پودر و روغن

اگر می‌خواهید در خانه خودتان وکس انجام دهید حتما قبل از زدن وکس روی پوست ناحیه مورد نظر را به پودر آغشته کنید و پس از تمام شدن عمل وکس، پوست خود را چرب نگه دارید.

دمای مناسب

مطمئن شوید که پوست را هنگام وکس کردن به خوبی بکشید و هر نقطه را بیش از یکبار وکس نکنید. دمای وکس هم حائز اهمیت است که در صورت داغ بودن موجب سوختن پوست شده و همچنین وکسی که خیلی سرد باشد هم می‌تواند به پوست آسیب رسانده و موجب قرمز شدن پوست شود.

نرم نگه داشتن پوست

پس از وکس موهای زائد و پاک کردن اضافی مواد از روی پوست، از یک ماده‌ی خنک و آرام کننده بر روی پوست خود استفاده کنید، مانند ژل‌های آلوئه ورا، پک یخ و … . توجه باشید از مواد شیمیایی برای پوست خود استفاده نکنید زیرا موجب آسیب بیشتر به پوست می‌شود.

التهاب و تورم پوستی

یکی از عوارض پرتکرار وکس التهاب و تورم پوست است که در سایر روش‌های رفع موهای زائد نیز اتفاق می‌افتد. تورم روی منافذ باز پوستی، در جایی که مو و ریشه از هم جدا شده‌اند، به وجود می‌آید.
شما می‌توانید با استفاده از یک کرم یا کمپرس یخ، به کم شدن میزان تورم کمک کنید، اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا این نقاط متورم پس از چند ساعت رفع خواهد شد.

ایجاد موی زیرپوستی

علت ایجاد مو‌های زیر پوستی، یا بر اثر تراشیدن مو و یا در زمانی که وکس انجام داده‌اید می‌تواند ایجاد شود. اگر وکس را در جهت مخالف رشد مو‌ها بکشید، احتمال به وجود آمدن موی زیرپوستی کم می‌شود.
در صورتی که ریشه‌ی مو‌ها کاملا بیرون نباشند، احتمال ایجاد موی زیرپوستی نیز افزایش می‌یابد.

احساس درد هنگام وکس

کنده شدن موهای نازک صورت همیشه در کمتری نسبت به موهایی با ریشه قوی داشته است. البته میزان دردناک بودن آن به نوع پوست، نوع و برند محصول اپیلاسیون مورد استفاده، تراکم موها، ناحیه‌ای که اصلاح می‌شود و همینطور آستانه‌ی درد شما نیز بستگی دارد.
مثلا اپیلاسیون لب بالایی معمولا دردناک خواهد بود. همینطور برای پوست‌های حساس کل این روند درمانی دردناک می‌باشد.

واکنش‌ آلرژیک

با توجه به موادی که در ساخت موم‌ها استفاده می‌شود، امکان دارد پوست شما به بعضی از این مواد حساسیت نشان دهد. برای جلوگیری از این موضوع پیش از وکس کامل صورت، وکس را روی یک ناحیه کوچک پوست خود تست کرده و موی آن ناحیه را بردارید.
اگر در عرض ۲۴ ساعت بعدی، هیچ واکنش خاصی نسبت به موم پیدا نکردید، مشکلی به وجود نخواهد آمد. اگر نسبت به موم حساسیت پیدا کردید آن را مورد استفاده قرار ندهید زیرا امکان دارد دچار خارش، قرمزی و … شوید.

احتمال بروز عفونت

یکی دیگر از عوارض نادر وکس ایجاد عفونت ناحیه‌ای می‌باشد که خونریزی یا آسیب پوستی در آن ناحیه بوجود می‌آید. همینطور در صورت استفاده از موم بر روی زخم تازه احتمال خطر عفونترا بالا می‌برید.
در صورت ایجاد تورم شدید یا چرک در ناحیه وکس شده به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کنید.

افزایش احتمال خونریزی

یکی از عوارض نادر وکس صورت خونریزی می‌باشد که کاملا طبیعی بوده و شایع است. همانطور که گفته شد در حین انجام وکس علاوه بر برداشتن موهای زائد توسط وکس یک لایه نازک اپیدرم پوست نیز برداشته می‌شود و امکان ایجاد خونریزی را فراهم می‌کند.
افرادی که پوست پیری دارند، باید محصولی برای وکس انتخاب کنند که ملایم‌تر باشد و برای پوست‌های حساس مورد استفاده قرار گیرد. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، به پزشک معالج مراجعه کنید.

عوارض وکس موهای زائد آقایان

هیچ تفاوتی نیست که از این روش برای حذف موهای زائد در آقایان استفاده شود یا خانم‌ها، عوارض بسیار سبک این روش تقریباً در آقایان و بانوان یکسان می‌باشد. تنها تفاوتی که در هنگام وکس صورت آقایان پیش می‌آید، این است که مردان موهای ضخیم‌تری نسبت به بانوان دارند و امکان دارد درد بیشتری را حس کنند.

از عواض احتمالی حذف موهای زائد صورت آقایان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان دارد در زمان استفاده از وکس یا مومک درد خفیفی را احساس کنید.
 • استفاده غیر صحیح از وکس می‌تواند باعث تحریک پوست و التهاب آن شود.
 • در صورتیکه به مواد استفاده شده حساسیت نشان دهید، امکان دارد برای مدت کوتاهی دچار خارش شوید.
 • انجام این روش بر روی مناطقی از پوست که نازک هستند، درد بیشتری دارد.

راه‌های درمان عوارض پس از وکس

فاصله مناسب زمانی استفاده از وکس

اکثر افرادی که موهای صورت خود را با روش وکس کردن رفع  می‌کنند، هر ۱ تا ۲ ماه یکبار باید این کار را مجددا تکرار کنند. البته ضربه وارد شده به پوست باعث شل شدگی  پوست نخواهد شد.

راه‌های درمان و پیشگیری از عوارض وکس

وکسی که دارای آلوئه ورا می‌باشد

در صورتیکه دارای پوستی حساس هستید و یا پوست مستعد آکنه دارید، وکس صورت حاوی آلوئه ورا به شما پیشنهاد می‌شود. آلوئه ورا به تسکین پوست کمک شایانی خواهد کرد.
همچنین در صورت استفاده از داروهای ضد آکنه، وکس صورت مخصوص پوست حساس استفاده نمایید. داروهای ضدآکنه می‌توانند پوست را نسبت به موم و وکس حساس‌تر کنند.

استفاده از لوسیون پس از وکس

پس از وکس استفاده از لوسیون‌های حاوی روغن‌های مینرال مناسب است زیرا استفاده از آن باعث کاهش درد و ناراحتی‌های پوستی دیگر خواهد شد. استفاده از روغن مناسب با نوع پوست موجب از بسته شدن منافذ باز پوستی و جلوگیری از ایجاد مشکلات پوستی می‌شود.
پس از انجام وکس، ناحیه آسیب دیده را باز نگه دارید زیرا پوست آسیب دیده تا چند ساعت بعد از وکس نباید با لباستان در تماس باشد.از شلوارهای جین تنگ استفاده نکنید زیرا این شلوارها جوش‌های ناشی از وکس را تشدید خواهند کرد.
برای درمان جوش‌های ناشی از وکس پماد موضعی گزینه خوبی می‌باشد. بهترین پمادها برای درمان این جوش‌ها، پمادهای موضعی حاوی سولفات پلی مکسین B و زینک باسیتراسین، می‌باشند.

چگونه از ایجاد عوارض وکس پیشگیری کنیم؟

 • اگر از هر گونه داروی موضعی تجویزی برای درمان آکنه، لک استفاده می‌کنید، از اپیلاسیون صورت پرهیز کنید.
 • هرگز از موم‌های بدن برای صورت استفاده نکنید زیرا امکان دارد موجب کبود شدن پوست شما شود.
 • پیش از استفاده از وکس صورت، دستورالعمل‌های روی برچسب محصول را با دقت بخوانید.
 • اگر دارای پوستی خشک و حساسی هستید از اپیلاسیون (waxing) صورت پرهیز کنید.
 • برای پیشگیری از عفونت، از اپیلاسیون پوستی که دارای زخم می‌باشد خودداری کنید.
 • اگر به تازگی درمان با لیزر را شرووع کرده‌اید، از وکس استفاده نکنید.

انواع وکس یا موم

موم‌های غلیظ نوع اول موم‌های سفت و غلیظ است که با نام وکس یا شمع شناخته می‌شود. برای انجام وکس نخست پارافین را درون دستگاه وکس قرار داده تا آب شود، پس از آن با کاردک، لایه نازکی از موم آب شده را روی پوست بکشید و بعد از اینکه خشک شد، بدون نیاز به هیچ پد یا پارچه‌ای، آن را خلاف جهت رویش موها کشیده تا موم به صورت ورقه‌ای کنده شده و همراه با آن از شر موهای زائد خود خلاص خواهید شد.
موم‌های نرمنوع دوم موم های نرم هستند که با کاردک روی پوست کشیده شده و به وسیله پدهای پارچه‌ای یا نوارهای نخی، از پوست جدا خواهند شد و موهای زائد را از ریشه جدا می‌کنند.

پرسش و پاسخ در مورد عوارض وکس

چه افرادی نباید وکس صورت انجام دهند؟

کسانی که دارای پوستی چرب هستند و یا پوست آن‌ها مستعد جوش می‌باشد، بهتر است از وکس، موم و شمع برای اصلاح صورت خود استفاده نکنند؛ زیرا احتمال افزایش جوش و آکنه وجود دارد. بهتر است پیش از وکس صورت، روی بخش کوچکی از دستتان، امتحان کنید.

آیا وکس کردن موجب شل شدن پوست می شود؟

وکس کردن به صورت دائمی امکان دارد موجب شل شدن پوست شود زیرا زمانی که وَکس انجام می‌دهید پوست کشیده شده و در زمان رها شدن امکان دارد موجب شل شدن پوست شود . برای همین تلاش کنید به صورت دایم این کار را انجام ندهید و به صورت یک در میان یا چند ماه یکبار برای از بین بردن موهای زاید از روش وکس استفاده کنید .

چرا استفاده از وکس خانگی مفیدتر است ؟

به جای این که موهای صورت را با سایر روش‌ها از بین ببریم، یا پول و هزینه زیادی صرف سالن‌های زیبایی کنیم می‌توانیم موهای زائد صورت را با استفاده از وکس بصورت خانگی از بین ببریم. روشی که برای از رفع موهای زائد صورت انتخاب می‌کنیم باید مناسب نوع پوست و ضخامت پوست افراد باشد. معمولا در فروشگاه‌ها نوارهای آماده موبر برای انواع پوست موجود است. پیش از انجام وکس صورت، صورت خود را بشویید و برچسب و دستورالعمل‌های درج شده روی بسته‌بندی نوار موبر را به دقت مطالعه کنید.

آیا وکس برای صورت خوبه؟

وکس گزینه‌ی خوبی است، اما در عین حال خوب است که عوارض وکس صورت را درنظر بگیرید.

آیا وکس درد دارد؟

برای پیشگیری از درد، باید حواس خود را پرت کنید، تا درد کم تری را حس کنید.می توانید از تکنیک های حواس پرتی مانند خواندن یک مجله یا گوش دادن به موسیقی استفاده کنید، اساسا فقط سعی کنید خودتان را کاملا منحرف کنید

آیا وکس صورت باعث جوش میشود؟

با تهیه ماسک زیر مانع جوش زدن صورت خود بشوید. ولی اگر دارای پوست خیلی حساس هستید و در هر حالتی جوش میزند بهتر است کلاً بند انداختن را فراموش کنید و صورت خود را شیو نمایید.

4.8/5 - (43 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

2 پاسخ

 1. سلام آرایشگر برای صورتم وکس استفاده کرد و بعد دچار آفتاب سوختگی شدم ،لطفا راهنمایی کنید برای درمان لک صورتم . ممنونم

  1. سلام دوست عزیز بهتره از کرم های ترمیم کننده حاوی آلوئه ورا استفاده کنید و کمی صبوری کنید تا پوست خودش رو ترمیم کند. اگر مشکلتون برطرف نشد به کلینیک دکتر خیرالهی مراجعه کنید تا پوستتان توسط پزشک بررسی و درمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *