دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

سابسیژن چیست؟

سابسیژن چیست؟ انواع روش‌ها، مزایا و هزینه آن

سابسیژن بهترین تکنیک پیشنهاد شده برای افرادی که اسکار آکنه، زخم‌های عمیق، سالک، خط خنده و اخم، چین و چروک‌های عمیق و سلولیت شدید دارند می‌باشد.
سابسیژن به مفهوم برش در زیر پوست بوده که البته بدون تیغ صورت می‌گیرد، این تکنیک درمانی نیمه جراحی و تهاجمی است که برای درمان مشکلات پوستی در زیر پوست استفاده می‌شود.

این تکنیک شامل وارد کردن یک سوزن کوچک به زیر پوست برای جداسازی جای جوش از بافت زیر پوست است. این کار موجب بالا آمدن پوست شده و جای جوش را محو خواهد کرد. سابسیژن یک درمان فوری برای جای جوش‌های عمیق می‌باشد. برای دانستن اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید.

سابسیژن

سابسیژن یکی از تکنیک‌های درمان اسکار زخم و آکنه می‌باشد. در این روش درمانی، پزشک با استفاده از یک وسیله تیز و برنده، قسمت آسیب دیده را که موجب رفع و آسیب دیدن بافت‌های سالم کناری می‌شود را برمیدارد. با انجام این کار، تولید کلاژن در منطقه مورد نظر چندین برابر بیشتر شده و جای زخم به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند.

سابسیژن چیست؟

زخم ناشی از آکنه دارای یک لنگرگاه متصل به بافت اصلی پوست می‌باشد. در سابسیژن با استفاده از یک ابزار تیز، این لنگرگاه از هم شکسته شده و ارتباط بافت آسیب دیده با بافت سالم پوست، رفع می‌شود.
با انجام این کار، یک لخته خون در زیر پوست ایجاد خواهد شد که شرایط را برای بیشتر شدن تولید کلاژن و بازسازی بافت آسیب دیده، مهیا خواهد کرد.

انواع روش‌های سابسیژن

برای سابسیژن نیز تکینک‌های متعددی وجود دارد. روش‌هایی که برای انواع پوست و افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. افراد با توجه به شرایط خود و عواملی که پزشک در نظر خواهد گرفت، از روش‌های متفاوتی برای انجام سابسیژن صورت استفاده می‌کنند. به توضیح بعضی از این روش‌ها در ادامه می‌پردازیم:

انواع روش‌های سابسیژن

سابسیژن با روش تزریق خونی

همینطور که از نام این روش پیدا است، در این تکنیک از تزریق مقداری خون به جای زخم استفاده می‌شود. این روش که 20 سال عمر دارد، می‌تواند مانع از برقراری ارتباط بین بافت آسیب دیده و سالم شود. البته این تکنیک نیز مثل هر روش دیگری، عیب خاص خود را دارد. احتمال لخته شدن خون در زیر پوست یکی از این روش‌ها است.

سابسیژن با پیوند پوست

در این تکنیک که روشی تلفیقی به حساب می‌آید، شکاف ریزی در محل زخم صورت می‌گیرد. در این مرحله معمولا با انجام لیزر CO2 بخشی از پوست ناحیه پشت گوش را به پوست محل زخم پیوند می‌زنند.
دقت داشته باشید که در این روش پزشک شما تخصص لازم را برای پیوند پوست داشته باشد. زیرا این تکنیک، روشی بسیار حساس بوده که می‌تواند موجب التهابات پوستی و زخم‌های بعدی شود. در این شرایط باید پزشک متخصص، به درمان فرد کمک کند و داروهای مورد نیاز را تجویز کند.

سابسیژن با پی آر پی

این تکنیک، روشی مشابه تزریق خونی می‌باشد. با این تفاوت که در این تکنیک از پلاسمای غنی شده از پلاکت خود فرد به زیر پوست تزریق می‌شود. البته عوارض این روش از تکنیک تزریق خون کمتر می‌باشد زیرا پلاکت غنی شده می‌تواند به رشد و بازسازی پوست کمک بسیاری کند.

سابسیژن با فیلر

سابسیژن (subcision) با پرکننده‌ها، روش دیگری است که معمولا برای درمان زخم‌های بسیار عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در این تکنیک ابتدا با سابسیژن لایه آسیب دیده از بافت اصلی جدا شده و پس از آن با پرکننده یا فیلر پر می‌شود.
به این ترتیب زخم‌های عمیق پوستی درمان خواهند شد. این تکنیک بیشتر برای زخم‌های آکنه، زخم‌های ناشی از تصادفات و جراحی‌ها و زخم‌های بیماری‌هایی شبیه آبله مرغان استفاده می‌شود.

مزایای سابسیژن

مهم‌ترین قدم برای درمان جای زخم شناسایی نوع زخم می‌باشد. زخم‌های عمیق، محدود و حتی پنهان با سابسیژن قابل درمان هستند. اگر هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن فرورفتگی زخم دیده می‌شود این به این معنی است که زخم‌های شما به ساختارهای زیرین مانند لایه‌های عضلانی و لایه SMAS متصل است.
لیزر نمی‌تواند به عمق لایه‌های عضلانی نفوذ کند حتی با دستگاه‌های میکرونیدلینگ عمیق این امکان وجود ندارد. سابسیژن به شما کمک می‌کند تا از شر این زخم‌های دردناک رهایی پیدا کنید. از مزایای سابسیژن عبارتند از:

مزایای سابسیژن

 • راهی آسان و ایمن برای بهبود جای زخم است.
 • سابسیژن می‌تواند جای جوش، جای زخم آبله‌مرغان و زخم‌هایی که در اثر آسیب یا جراحی (مثل جراحی زایمان) ایجاد شده‌اند و همینطور چین‌وچروک‌های عمیق را درمان کند.
 • برخلاف لیزر مانع از تجمع رنگدانه‌‌ها و التهاب زیر پوست خواهد شد. قرمزی و تورمی که بلافاصله پس از عمل مشاهده شده طی ۲ الی ۳ روز محو می‌شوند.
 • نتایج درمان فوراً قابل ‌مشاهده خواهد بود در صورتی ‌که در درمان با لیزر نتایج هفته‌ها و شاید ماه‌ها قابل ‌مشاهده نباشد.
 • از مزایای دیگر سابسیژن صورت این است که تقریباً تمام انواع زخم‌ها را درمان می‌کند.
 • دوران نقاهت کوتاه‌مدت از دیگر مزایا سابسیژن می‌باشد. کبودی پس از عمل شایع بوده و بسته به بهبودی و نوع پوست شما طی ۷ الی ۱۰ روز کاملاً رفع می‌شود.

هزینه سابسیژن

هزینه سابسیژن در کلینیک دکتر خیرالهی جزء سوالات اساسی افرادی است که قصد انجام آن را دارند. عوامل متعددی روی هزینه‌ی سابسیژن موثرند و تخمین دقیق قیمت‌ها امکان‌پذیر نیست. از جمله فاکتورهای موثر روی هزینه‌ی سابسیژن عبارتند از:
تعداد جلسات مورد نیاز، مدت زمان انجام آن، تخصص و مهارت متخصص، اعتبار و تجهیزات کلینیک مربوطه، میزان عوارض پوستی و شدت آنها، موقعیت مکانی مرکز درمانی است. به طور کلی نمی‌توان هزینه ثابتی برای این چنین عمل‌ها در نظر گرفت.

مراقبت‌های قبل از سابسیژن

 • شب پیش از انجام سابسیژن استحمام کنید.
 • پاک کردن پوست از مواد آلاینده، لوازم آرایشی و چربی پیش از انجام سابسیژن
 • پرهیز از مصرف الکل، دخانیات و داروهایی که باعث افزایش خونریزی و عدم ترمیم فوری پوست خواهند شد.

مراقبت‌های قبل از سابسیژن

 • در صورت مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر بیماری خاص یا حساسیت دارو دارید پزشک را از آن باخبر سازید.
 • اگر مستعد تبخال هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • درمان آکنه فعال قبل از سابسیژن ضروری می‌باشد.
 • در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت‌های پس از سابسیژن

 • محفاظت از پوست در مقابل اشعه خورشید ضروری است.
 • استفاده از کرم‌های ترمیم کننده موضعی، برای بهبود سریع‌تر پوست مناسب است.
 • مصرف کامل و به موقع آنتی بیوتیک‌های تجویزی برای جلوگیری از عفونت

مراقبت‌های پس از سابسیژن

 • در صورت احساس درد می‌توانید از مسکن‌های خوراکی استفاده نمایید.
 • در هنگام استراحت حتمأ روی کمر خوبیده و زیر سر خود را بلند نگه دارید.
 • از دستکاری محل درمان و قرار گرفتن در محیط‌های گرم و پر حرارت خودداری کنید.

عوارض سابسیژن

هر تکنیکی در پزشکی می‌تواند عوارضی داشته باشد. از جمله این عوارض تورم و گاهی کبودی می‌باشد که نگران کننده نیست. تورم معمولاً ۱ الی ۲ روز رفع می‌شود و کبودی معمولاً اتفاق نخواهد افتاد اما در صورت بروز حداکثر ظرف یک هفته رفع می‌شود.
از عوارض کمتر شایع آسیب به عروق و اعصاب و عفونت می‌باشد که اگر توسط پزشک مجرب و با روش درست انجام شود، ریسک آسیب عروقی و عصبی به شدت پایین می‌آید و نزدیک صفر می‌باشد. در صورت رعایت مراقبت‌های بعد از سابسیژن، ریسک عفونت نیز بسیار کم می‌شود.

افراد مناسب برای انجام سابسیژن

همانطور که در بالا اشاره کردیم سابسیژن برای نواحی عمیق باقی مانده از آکنه یا جوش یا آبله مرغان بر پوست استفاده می شود. به همین دلیل اگر از جای زخم باقی مانده از جوش یا بخیه روی پوست خود رنج می‌برید و دارای علایم و ویژگی‌های زیر نیستید می‌توانید از این تکنیک برای درمان و زیبایی پوست خود بهره‌مند شوید.

 • اگر پوستتان مستعد عفونت است.
 • در صورتی که پوست شما مستعد ابتلا به جای زخم غیرطبیعی پوست می‌باشد.
 • در صورتی که غلظت خون پایینی دارید و با ایجاد زخمی کوچک در سطح پوست، دچار خونریزی شدید می‌شوید.

سابسیژن با اندولیفت یا سابسیژن با کانولا کدام بهتر است؟

تفاوت سابسیژن با اندولیزر با سابسیژن بر پایه کانولا و یا سوزن در این است که این روش نسبت به تکنیک‌های قبل کم تهاجمی‌تر است و در ناحیه مداخله تورم یا ادم  و درد کمتری ایجاد می‌کند. در ضمن هماتوم کمتری نیز در ناحیه مداخله نسبت به تکنیک سابسیژن بر پایه‌ی کانولا و یا سوزن دارد.

به طوری که بیمار بعد از انجام این روش می‌تواند به فعالیت‌های روزانه خود بازگردد. البته باید دقت کنید که این روش درمانی در افرادی که لک‌های شدید ناشی از آکنه و بافت فیبروزی دارند، امکان دارد به جای یک جلسه درمان با توجه به صلاحدید پزشک متخصص پوست نیاز به تکرار این روش در فاصله زمانی تعیین شده داشته باشند.

انواع اسکار آکنه

در این بخش با انواع اسکار آکنه یا جای جوش آشنا خواهید شد. سابسیژن می‌تواند اسکار آکنه را به میزان ۳۰ الی ۷۰ درصد از بین ببرد.

اسکار چکشی

اسکار چکشی در اثر رفع بافت ایجاد خواهد شد و معمولاً روی گونه‌ها به چشم می‌خورد. اسکار چکشی معمولاً کوچک است و مثل جای زخم چکش یخ‌شکن اسکاری فرورفته با لبه ناهموار می‌باشد. اسکار چکشی مثل یک کانال کوچک است و عرض آن در سطح پوست بیشتر از دو میلی‌متر نمی‌باشد.

اسکار کلوئیدی

اسکار کلوئیدی اسکاری برجسته و ضخیم می‌باشد و معمولاً در افراد با پوست تیره دیده می‌شود.

اسکار چرخشی

اسکار چرخشی زشت‌ترین اسکار آکنه می‌باشد. اسکار چرخشی اسکاری نرم و عمیق یا سطحی است. لبه‌های اسکار چرخشی شیب ملایمی دارد که در نهایت با پوست سالم یکی می‌شود.
اسکار چرخشی معمولاً کوچک بوده و شکل خطی یا مدور دارد. بخش پایینی اسکار چرخشی معمولاً با فیبرهای کلاژنی به فاسیای عمقی‌تری متصل خواهد شد.

اسکار آکنه واگنی

آکنه اسکار واگنی اسکاری فرورفته و تشکیل شده از بافت همبند بوده که معمولاً بزرگ است و لبه‌هایی تیز با شیب زیاد دارد. ریشه اسکار واگنی سفت است. اسکار چکشی گاهی اوقات به مرور زمان به اسکار واگنی فرورفته تبدیل می‌شود.

پرسش و پاسخ در مورد سابسیژن

قرمزی و تورم بعد از سابسیژن چقدر زمان می‌برد؟

بهبودی سریع پس از انجام سابسیژن به نوع پوست شما بستگی دارد .همنیطور تورم نهایتا بعد از ۲ الی ۳ روز بهبود پیدا می‌کند. همنیطور به علت استفاده از بی حسی موضعی دردی احساس نخواهید کرد.

تکنیک سابسیژن چند جلسه طول میکشد؟

از آن جهت که پوست اشخاص با یگدیگر فرق دارد نمی توان برای همه افراد تعداد دقیقی از جلسات را در نظر گرفت. تعداد جلسات به میزان کلاژن سازی و میزان فرورفتگی پوست بستگی دارد. بنابراین تعداد جلسات بین ۳ الی ۶ جلسه متغیر خواهد بود.

چه درمان‌هایی را می‌توان همزمان با سابسیژن انجام داد؟

سابسیژن را می‌توان به تنهایی یا همزمان با درمان‌هایی مثل تزریق ژل، لایه‌برداری با مواد شیمیایی، لیزر فرکشنال، پماد رتینوئید و میکرونیدلینگ انجام داد.

آیا سابسیژن درد دارد؟

نیاز مکرر به بی‌حسی موضعی در این روش، با درد نسبتاً زیادی همراه است

5/5 - (2 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *