دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

ویتامین E: معجزه‌کننده از طبیعت برای پوست، مو و سلامتی

ویتامین E: معجزه‌کننده از طبیعت برای پوست، مو و سلامتی

برای اینکه پوست و موی زیبا و بدن سالمی داشته باشید، باید علاوه بر استفاده از محصولات بهداشتی مناسب به ویتامین‌های ضروری هم توجه کنید. ویتامین E یکی از ویتامین‌های ضروری پوست و مو می‌باشد که خواص ضدالتهابی دارد. البته خواص ویتامین E به پوست و مو محدود نیست. چون این ویتامین می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد سلول‌ها نیز کمک کند. ویتامین E یکی از ویتامین‌های محلول در چربی می‌باشد که برای پوست و مو و سلامتی خواص بسیار زیادی دارد. البته ویتامین‌های محلول در چربی در کنار خاصیت‌هایی که دارند، اگر بیش از حد مصرف شوند فرد را دچار مسمومیت کرده و قطعا عوارض‌هایی نیز به همراه خواهند داشت. با این‌حال شما باید با خواص ویتامین E برای پوست و مو و سلامتی و همچنین علائم ناشی از کمبود ویتامین و عوارض ویتامین E که به دنبال مصرف زیاد آن ایجاد می‌شود، آشنا شوید. در این مطلب می‌خواهیم بگوییم که ویتامین E را کی مصرف کنید و خواص ویتامین E برای پوست چیست. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

خواص ویتامین E

خواص ویتامین E

همانطور که ذکر شد ویتامین ای فواید گسترده‌ای دارد که ما در ادامه به معرفی برای از خواص این ویتامین خواهیم پرداخت:

 • محافظت از پوست

 در طول شبانه روز پوست شما در معرض محرک‌های مختلفی همچون استرس، آلودگی، دود و غذای ناسالم قرار دارد. در برابر این محرک‌های مضر، خواص آنتی‌اکسیدانی ویتامین E از پوست شما محافظت می‌کند. ویتامین E در سبوم مواد چسبنده لیپیدی و غشای سلول‌های پوستی که سلول‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد، غلظت بالایی داشته و به این وسیله زیبایی و یکپارچگی پوست را حفظ می‌کند. با استفاده از محصولات حاوی ویتامین E و مصرف غذاهای سرشار از این ماده مغذی شما می‌توانید از پوست خود محافظت کنید. البته باید در مصرف مکمل ویتامین E بسیار محتاط باشید، چون می‌تواند مانند تیغی دولبه، سلامتی شما را به خطر اندازد.

 • ویتامین E جلوگیری از پیری پوست

اگر پوست در معرض دود، پرتو فرابنفش و آلودگی هوا قرار بگیرد، مولکول‌های مضر و رادیکال‌های آزاد دیگری تولید می‌کند که به کلاژن، DNA و سلول‌های پوستی آسیب می‌رساند. این فرایند موجب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ و چین و چروک روی پوست می‌شود. ویتامین E با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد، می‌تواند با اثرات مخرب آن‌ها مبارزه کند. تحقیقات نشان می‌دهند که قرارگرفتن در معرض پرتو فرابنفش، می‌تواند میزان ویتامین E موجود در پوست شما را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. این بدین معناست که ویتامین E کار خود را انجام داده است. در نتیجه شما با خوردن غذاهای سرشار از ویتامین E، باید این ماده مغذی را مجدد به بدن خود بازگردانید.

 • تسکین و مرطوب نگه داشتن پوست

ویتامین E موجود در غشاهای سلولی برای مرطوب و سالم نگه داشتن سلول‌ها، در اطراف آن‌ها مانعی ایجاد می‌کند و به این ترتیب از سلول‌ها محافظت می‌نماید. به همین دلیل، ویتامین E به شکل غیرمستقیم به ارتجاع‌پذیری، رطوبت‌رسانی و نرمی پوست کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف موضعی ویتامین E، در حفظ آب موجود در پوست که یک عنصر کلیدی در سلامت و نرمی پوست است بسیار مؤثر می‌باشد. علاوه بر موارد گفته، ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان مؤثر می‌باشد. همچنین ویتامین E ضد التهاب بوده و به تسکین پوست کمک می‌کند. البته مجدداً نیز تأکید می‌کنیم که در مصرف مکمل ویتامین E بسیار محتاط باشید و خودسرانه و بدون مشورت پزشک این مکمل را در برنامه غذایی خود قرار ندهید.

 • پاک کننده پوست

ویتامین E یک نرم کننده قوی پوست می‌باشد که ضمن پاک کردن ناخالصی‌ها و آلودگی‌های پوست، تعادل طبیعی چربی آن را نیز حفظ می‌کند.

 • ترمیم جای زخم

یکی از خواص ویتامین E، رفع اسکار ناشی از سوختگی و آکنه می‌باشد. روغن ویتامین E، با نفوذ به عمق پوست، بافت‌های آسیب‌دیده آن را ترمیم کرده و بدین وسیله لکه‌ها را کم‌رنگ می‌‌کند.

 • درمان سوختگی‌های جزئی

روغن ویتامین E خواص درمانی چشمگیری دارد می‌تواند سوختگی‌ و جراحات جزئی را درمان کند. البته برای اینکه بتوانید از روغن ویتامین E برای درمان سوختگی استفاده کنید، باید نظر پزشک معالج خود را نیز جویا شوید. چون ناحیه دچار سوختگی، درجه سوختگی، نحوه استفاده از این روغن، و زمان و میزان مصرف ویتامین در درمان سوختگی‌ تأثیر دارند. به عنوان مثال، ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین E موضعی به صورت روزانه، بعد از تشکیل پوست و ترمیم سوختگی، می‌تواند به رفع آثار سوختگی کمک کند، در حالی که اگر بلافاصله بعد از سوختگی، از روغن ویتامین E استفاده کنید، به دلیل چرب بودن می‌تواند حرارت را در آن موضع محبوس نموده و سوختگی را عمیق‌تر نماید. پس بهتر است قبل از اقدام به استفاده از این روغن با پزشک مشورت کنید.

 • تسکین سوزش ناشی از تبخال

روغن ویتامین E به تسکین درد ناشی از تبخال نیز کمک می‌کند. این روغن لب‌ها را مرطوب کرده و در برطرف کردن خشکی ناشی از تبخال بسیار مؤثر می‌باشد، همچنین، می‌تواند احساس سوزش ناشی از تبخال را نیز کاهش دهد.

 • درمان ترک پوست

روغن ویتامین E، می‌تواند ترک‌های پوستی ناشی از بارداری را محو کند. ترک‌های پوستی زمانی ایجاد می‌شوند که پوست قابلیت ارتجاعی خود را به دلیل کشیدگی لایه‌های پایینی و بالایی از دست می‌دهد. این ترک‌ها به صورت خطوط سفیدرنگ روی پوست افراد ظاهر می‌شوند. روغن ویتامین E قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشیده و ترک‌های پوستی را محو می‌کند.

 • کاهش اثرات مخرب خورشید

 ویتامین E علاوه بر مقابله با رادیکال‌های آزاد، می‌تواند پرتو مضر فرابنفش B را که عامل اصلی پیری پوست و آفتاب‌سوختگی می‌باشد جذب نموده و آسیب‌های ناشی از آن را برطرف کند. در مطالعات متعدد مشخص شده است که ویتامین E از آسیب به DNA هم جلوگیری می‌کند. همچنین می‌تواند تورم و قرمزی ناشی از آفتاب سوختگی را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که ویتامین E همراه با ویتامین C، سرعت سوختن پوست فاقد ضد آفتاب را نیز کاهش می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت که ویتامین E اثر محافظت‌کننده هم دارد. البته این بدین معنا نیست که شما می‌توانید استفاده از ضدآفتاب را ترک نمایید؛ بلکه برای مقابله با اشعه‌های مضر نور خورشید، علاوه بر پوشیدن پوشاک مناسب و استفاده از کرم ضدآفتاب، باید غذاهایی را مصرف نمایید که دارای ویتامین E هستند. در واقع، ویتامین E فقط فاکتور محافظت کننده در برابر خورشید را دارد و نمی‌تواند از آسیب اشعه‌های قوی خورشید جلوگیری نماید.

 • جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست

روغن ویتامین E، می‌تواند به طرز مؤثری از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری نماید. در واقع، تشعشع مضر خورشید سبب تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود. آنتی اکسیدان‌های قوی موجود در ویتامین E، با به وجود آوردن سدی محافظ می‌توانند در برابر آفتاب از پوست مراقبت کنند.

 • کمک به درمان اختلالات پوستی

ویتامین E درمانی مؤثر برای بعضی اختلالات پوستی همچون پسوریازیس و اگزما می‌باشد. این ویتامین، قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ نموده و آن را بازیابی و همچنین با خشکی ناشی از اگزما مبارزه می‌کند. ویتامین E در روند بازسازی پوست نیز بسیار مؤثر است. به همین ترتیب ویتامین E می‌تواند به طور قابل توجهی به درمان پسوریازیس کمک کند.

 • جلوگیری از ریزش مو

 در افراد مبتلا به ریزش مو، مکمل‌ ویتامین E می‌تواند رشد مو‌ها را بهبود بخشد. بر اساس گفته محققان، خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین می‌تواند به کاهش استرس اکسیداتیو، که با ریزش مو مرتبط می‌باشد، به پوست سر کمک کند.

 • افزایش گردش خون در پوست سر

ویتامین E می‌تواند در پوست سر جریان خون را افزایش دهد و بدین ترتیب سلامت مو را بهبود بخشد. مطالعات نشان داده‌ است که افزایش گردش خون سبب رشد، افزایش تعداد مو و اندازه فولیکول‌های مو می‌شود. با این حال تحقیقات بیشتری نیاز است تا بدانیم که آیا ویتامین E به‌طور مستقیم بر خون‌رسانی به پوست سر تأثیر می‌گذارد یا خیر، و اگر چنین باشد، چه تاثیری برای رشد مو دارد. همچنین محققین دریافته‌اند که در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، دوزهای بالاتر ویتامین E باعث افزایش جریان خون در چشم می‌شود.

 • کنترل چربی سر

ویتامین E برای به وجود آوردن یک سد محافظ بر روی سطح پوست بسیار مهم می‌باشد. لازم به ذکر است که این سد محافظ به حفظ رطوبت در پوست کمک می‌کند. در واقع، داشتن پوستی تحریک شده و خشک می‌تواند نشانه کمبود ویتامین E در بدن باشد. بنابراین روغن‌هایی که حاوی ویتامین E هستند، می‌توانند به مرطوب کردن پوست سر کمک نموده و به پیشگری از تولید روغن اضافی در پوست سر کمک کنند.

 • افزایش درخشندگی مو

موها در صورت آسیب دیدگی، وز و کدر به‌نظر می‌رسند. طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، زمانی که لایه چربی محافظ در قسمت بیرونی کوتیکول مو حذف شود، موها درخشندگی خود را از دست داده و حالت دادن به آن‌ها دشوار می‌شود. اما یک روغن غنی از ویتامین E می‌تواند به بازگرداندن درخشندگی به موها و جایگزینی لایه محافظ کمک کند. به‌طور کلی این روغن‌ها به کاهش شکستگی، نگهداری رطوبت بر روی پوست سر و موها و محافظت از مو در برابر آسیب‌ها کمک می‌کنند.

 • افزایش سلامت پوست سر

ویتامین E برای سلامت تمامی پوست بدن، از جمله پوست سر بسیار ضروری می‌باشد. اگر سلامت پوست سر کاهش یابد، قطعا کیفیت موها هم ضعیف‌تر می‌شود. خوشبختانه ویتامین E از سلامت پوست سر حمایت کرده و با حفظ لایه چربی محافظ بر روی آن و کاهش استرس اکسیداتیو به موهای شما یک پایه قوی برای رشد می‌دهد.

 • رفع خشکی مو

از ویتامین E می‌توان به عنوان فرم‌دهنده‌ی مو برای موهای صدمه‌دیده و خشک نیز استفاده کرد. مصرف روزانه‌‌ی مقدار کمی از این ویتامین می‌تواند خشکی مو را برطرف نموده و موهای آسیب‌دیده‌ را ترمیم نماید.

 • جلوگیری از سفید شدن زودرس مو

خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین E باعث کاهش سرعت فرایند پیری پوست و مو و جلوگیری از تخریب بافت‌ها می‌شود، در نتیجه از سفیدی زودرس موها نیز جلوگیری می‌کند.

 • جلوگیری از موخوره

عواملی همچون استفاده از استفاده از مواد شوینده نامناسب و ابزارهای حرارتی، باعث ایجاد موخوره می‌شود، اما استفاده از ویتامین E به دلیل تقویت فولیکول‌‌های مو و خاصیت نرم کنندگی، باعث جلوگیری از شکنندگی موها و ایجاد موخوره می‌شود.

 • پیشگیری از بیماری‌‌ها

یکی از خواص مهم ویتامین E جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول می‌باشد، که در نتیجه سطح کلسترول در خون متعادل باقی می‌ماند. به دلیل این که ویتامین E خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد می‌‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی، سرطان، فشارخون بالا و سخت شدن رگ‌ها جلوگیری کند. اما به طور کلی نمی‌توان اثر قطعی برای تاثیر ویتامین E در درمان بیماری‌ها گزارش داد.

 • درمان کبد چرب

کبد در بین افراد چرب یک بیماری شایع است که عوامل گوناگونی از جمله اضافه وزن و چاقی، هورمون‌ها، مصرف الکل و هپاتیت باعث ایجاد آن می‌شود، که در نتیجه آن‌ها در بدن رادیکال‌های آزاد تولید شده و بر روی بیماری سیروز کبدی و کبد چرب تاثیر می‌گذارد. اما با توجه به اینکه ویتامین E خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد، مصرف مکمل یا قرص این ویتامین می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد. از دیگر فواید مصرف ویتامین E برای کبد چرب می‌توان به بهبود شاخص توده بدنی، بهبود فیبروز کبدی، سطوح پایین بعضی از آنزی‌های کبدی در جریان خون و التهاب کمتر در کبد اشاره نمود.

 • بدنسازی و رشد عضلات

 ویتامین E به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد، موجب می‌شود میزان آسیب سلولی ناشی از وجود رادیکال‌های آزاد که پس از انجام تمرینات ورزشی رخ می‌دهد، کاهش پیدا کند. این مشکل بیشتر برای ورزشکارانی که حرکات بدنسازی انجام می‌دهند، ایجاد می‌شود. در واقع، رادیکال‌های آزاد اتم‌های ناپایداری هستند که می‌توانند سبب بروز بیماری، تخریب سلول‌های بدن و پیری زودرس شوند. لازم به ذکر است که تنها راه مبارزه با این مشکلات استفاده از آنتی اکسیدان‌هایی همچون ویتامین E است. علاوه بر آن، تجمع این رادیکال‌های آزاد در بدن باعث ایجاد یک حالت سمی می‌شود که اختلال در ریکاوری، رشد عضلات، ضعف عملکرد و ضعف سیستم ایمنی نتیجه بروز آن می‌باشد. اما بهتر است برای ر‌هایی از این مشکلات ورزشکاران و بدنسازانی که حرکات ورزشی شدید انجام می‌دهند، با مشورت پزشک متخصص، از قرص‌های ویتامین E و مکمل‌ها استفاده کنند. از دیگر خواص قرص ویتامین E برای افراد بدنساز می‌توان به تقویت رشد عضلات، سرعت دادن به فرایند ریکاوری و بهبود خون‌رسانی به عضلات یا اثرات مثبت بر روی فشار خون اشاره نمود.

 • بهبود بیماری آلزایمر

 از دیگر خواص و فواید ویتامین E برای سلامتی می‌توان به اثر آن در بهبود بیماری آلزایمر اشاره کرد. ویتامین E می‌تواند نقش مؤثری در کند شدن فرایند از دست دادن حافظه و کاهش عملکرد آن در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در مراحل نسبتاً جدی و شدید داشته باشد. می‌توان با کمک مکمل‌های ویتامین E وابستگی و نیاز به پرستار یا مراقبت را در این بیماران به تعویق انداخت. علاوه بر موارد ذکر شده، اگر این ویتامین همراه با ویتامین c مصرف شود، قطعا در افراد احتمال خطر پیشرفت انواع مختلف زوال عقل کاهش پیدا می‌کند.

 • بهبود اثر درمان‌‌های پزشکی

 ویتامین E اثرات مخرب درمان‌های پزشکی از جمله رادیوتراپی و دیالیز را کاهش داده و در بهبود آن‌ها مؤثر است. بنابراین اگر شما نیز به دلیل مشکلات کلیوی مجبور هستید، مرتب دیالیز شوید یا بر اثر بعضی از بیماری‌ها تحت درمان با رادیوتراپی قرار بگیرید، خوب است در خصوص مصرف ویتامین E برای بهبود اثرات مخرب این درمان‌ها با پزشک خود مشورت کرده و در صورت نیاز قرص یا مکمل ویتامین E را مصرف نمایید.

چون ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی می‌باشد که با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن مبارزه می‌کند. این امر می‌تواند عوارض جانبی مصرف دارو‌ها را مثل ریزش موی ناشی از آسیب ریوی کاهش دهد.

 • افزایش قدرت عضلانی و پایداری فیزیکی

افراد می‌توانند از ویتامین E به منظور تقویت پایداری فیزیکی استفاده نمایند. یکی دیگر از خواص قرص ویتامین E برای سلامتی کاهش سطح استرس اکسیداتیو و افزایش انرژی بدن است. استرس اکسیداتیو به عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن گفته می‌شود که معمولاً پس از انجام حرکات ورزشی در عضلات رخ می‌دهد. همچنین ویتامین E در افراد باعث تقویت قدرت عضلانی می‌شود و با بهبود گردش خون، کسانی که فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند، قطعا کمتر احساس خستگی می‌کنند. تغذیه سلول‌های بدن و استحکام دیواره مویرگ‌ها از نتایج مطلوب مصرف مکمل‌های ویتامین E در افراد ورزشکار است.

 • عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از فواید ویتامین E برای سلامتی تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها است. ویتامین E با گشاد کردن عروق خونی، از ایجاد لخته خونی و افزایش فشار خون جلوگیری می‌کند. اگر سطح این ویتامین در خون طبیعی و نرمال باشد، می‌تواند تا حدی از اثرات مضر کلسترول اضافی در بدن جلوگیری کند.

 • تقویت بینایی

علاوه بر اینکه ویتامین E برای پوست فوایدی بسیاری به دارد، همچنین می‌تواند خطر ابتلا به تباهی لکه زرد که یک بیماری چشمی می‌باشد را نیز کاهش دهد. از جمله شایع‌ترین فاکتور‌های نابینایی در افراد تباهی لکه زرد است محسوب که با مصرف ویتامین E می‌توان این عارضه را کاهش داد. اما نکته مهم در خصوص خواص ویتامین E برای سلامتی و تقویت بینایی این می‌باشد که حتماً این مکمل را همراه با بتاکاروتن، مقدار مناسبی ویتامین C و روی مصرف کنید تا اثر آن بیشتر شود. همچنین مطالعات نشان داده‌ است که مصرف روزانه مقدار فراوانی ویتامین A و ویتامین E می‌تواند به بهبود درمان و بینایی کسانی که تحت عمل لیزر چشم قرار گرفته‌اند، کمک کند.

 • کنترل بیماری قند خون و دیابت

معمولا در افراد مبتلا به بیماری دیابت سطح آنتی اکسیدان پایین می‌باشد و این مسئله می‌تواند در این افراد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهد، بنابراین در افراد دیابتی مصرف ویتامین E می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری‌ها کمک کند. برای کاهش کلسترو و کنترل سطح قند خون وجود آنتی اکسیدان در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ضروری و مهم می‌باشد و می‌تواند در پیشگیری از مشکلات بینایی و کلیوی در بیماری دیابت نوع ۱ نقش کمک‌کننده‌ای باشد. البته کسانی که بیماری دیابت یا قند خون دارند، حتماً باید برای مصرف مکمل‌ یا قرص‌های ویتامین E تحت نظر یک پزشک متخصص باشند، با این وجود، اگر کسانی که بیماری قند خون یا دیابت دارند بتوانند، در طول روز حدود ۴۰۰ واحد ویتامین E مصرف کنند، احتمال اینکه در معرض خطر مرگ ناشی از سکته یا حمله قلبی یا ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار بگیرند، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 • لاغری و تناسب

 در کنار تمام فواید و خواصی که مصرف ویتامین E برای سلامتی بدن به همراه دارد، مصرف آن می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. کسانی که اضافه وزن دارند و می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند، در کنار پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و سالم و انجام ورزش می‌توانند با نظارت یک پزشک تغذیه برای کاهش وزن از قرص یا مکمل ویتامین E استفاده کنند. خوب است بدانید ویتامین E در بسیاری از فرایند‌های بدن نقش مهمی داشته و از جمله مواد مغذی حیاتی به شمار می‌آید که در زمینه کاهش وزن برای افراد اثرات مطلوبی را به همراه خواهد داشت، به طوری که در کنار داشتن یک برنامه آموزش مقاومتی برای ساخت توده ماهیچه‌ای بدون چربی، مصرف مکمل‌های ویتامین E می‌تواند به صورت مؤثری در دستیابی شما به تناسب و لاغری اندام کمک کند. اگرچه فواید ویتامین E نتایج مثبتی بر روی وزن بدن دارد، اما این ویتامین با افزایش وزن و چاقی در ارتباط بوده و بهتر است به این نکته توجه نمایید که کمبود آن در بدن عاملی برای اضافه وزن می‌باشد، اما شما می‌توانید با مصرف مکمل‌های ویتامین E و ویتامین E سرعت سوخت و ساز بدن را بهبود ببخشید. چون این ویتامین با افزایش چربی سوزی بدن، باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود.

سوالات درمورد ویتامین E: معجزه‌کننده از طبیعت برای پوست، مو و سلامتی

آیا ویتامین E می‌تواند پوست را روشن تر کند؟

خیر. هیچ مدرکی وجود ندارد که بتواند ثابت کند این ویتامین پوست را روشن می‌کند. اما برخی افراد به اشتباه این ویتامین را با آب لیمو یا مواد دیگری برای سفید کردن پوست استفاده می‌کنند.

آیا استفاده از ویتامین E بر روی پوست عوارض دارد؟

بروز عوارض پس از استفاده‌ی ویتامین E روی پوست بسیار کم است. ممکن است برخی از افراد به ویتامین E حساسیت داشته باشند، و پس از استفاده موضعی از این ویتامین، با قرمزی و خارش‌های پوستی روبه‌رو شوند.

آیا ویتامین E می‌تواند به محکم شدن و تقویت مویرگ‌های ابرو کمک کند؟

بله، ویتامین E ممکن است به محکم شدن و تقویت مویرگ‌های ابرو کمک کند. ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند به حفظ سلامت و تقویت بافت‌های پوستی نیز کمک کند.

5/5 - (2 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *