دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

نحوه شستن صورت بعد از لیزر موهای زائد

شستن صورت بعد از لیزر موهای زائد

امروزه لیزر موهای زائد صورت قادر است کل موهای زائد این قسمت از بدن را به صورت موثر و بدون خطر از بین ببرد. لیزر موهای زائد یکی از تأثیر گذار ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد است که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. افراد می‌توانند به کمک این روش درمانی از شر اپیلاسیون، موچین و … خلاص شوند. در سال های اخیر این روش درمانی به یکی از رایج ترین اقدامات زیبایی به ویژه در بانوان تبدیل شده است. اما یک سوال که ذهن اکثر مراجعه کننده ها را به خود درگیر می‌کند این است که آیا می‌توان بعد از لیزر مو‌های زائد صورت را شست؟ در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با شستن صورت بعد از لیزر مو‌های زائد آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

نحوه شستن صورت بعد از لیزر مو‌های زائد

شستن صورت بعد از لیزر موهای زائد

یکی از مهم ترین عوامل، تمیز نگه داشتن پوست است و شست و شو دادن صورت بعد از لیزر موهای زائد یکی از دغدغه های مهم افراد است و باید برای تمیز کردن پوست صورت پس از لیزر از شوینده های مناسب یا یک پاک کننده ملایم استفاده نمایند. شما می‌توانید بعد از لیزر موهای زائد به صورت عادی حمام کنید یا دوش بگیرید، اما به این موضوع نیز توجه داشته باشید که حتما دمای آب باید نسبتا خنک باشد. پس از لیزر موهای زائد می‌توانید در روز ۱ الی ۲ بار ناحیه تحت درمان را شستشو دهید. اگر دائما صورت خود را بشویید، امکان دارد باعث افزایش قرمزی و ناراحتی در پوست شود. اگر بعد از گذشت ۲ الی ۳ روز قرمزی رفع شده باشد، می‌توانید به روال عادی و طبیعی پوست خود بازگردید.

برگزیدن محصولات مناسب شستن صورت بعد از لیزر موهای زائد

محل تحت درمان را با استفاده از یک پاک کننده ملایم پاکسازی کنید. بعد از اینکه عمل لیزر انجام گرفت، شستن صورت به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. با همه این ها تمیز نگه داشتن پوست خیلی مهم است. همچنین برای تمیز کردن پوست، شما می‌توانید شوینده های مخصوص پوست حساس را به کار ببرید. شما میتوانید به صورت معمولی حمام کنید. برای این کار لازم است دمای آب را خنک نگه دارید. پس از درمان شما می‌توانید ناحیه ی درمان را یک الی دو بار در روز شست و شو دهید. در صورتی که به طور مداوم حمام کنید یا مرتبا ناحیه تحت درمان را شست و شو دهید، ناراحتی یا قرمزی پوست شدید تر خواهد شد. اگر بعد از گذشت دو الی سه روز، قرمزی پوست به طور کل از بین رفت، پوست شما به حالت قبلی و نرمال خود باز خواهد گشت. باید در این دوره از مرطوب کننده های مخصوص پوست های حساس استفاده کنید. پس از انجام لیزر موهای زائد، پوست شما خیلی بیشتر از حالت قبلی خود حساس می‌شود. همینطور این امکان وجود دارد که شما احساس کنید پوستتان خشک شده است. به خصوص با بهبودی. شما می‌توانید با کمک مرطوب کننده های مخصوص پوست های حساس، بدون این که پوست تحریک شود، احساس خشکی پوست را تا حد زیادی کاهش دهید.

مراقبت های قبل از لیزر مو‌های زائد صورت

اگر شما متقاضی لیزر مو‌های زائد هستید می‌بایست به رعایت یک سری مراقبت ها قبل از لیزر بپردازید که این مراقبت ها عبارتند از:

مراقبت های قبل و بعد از لیزر مو‌های زائد صورت
 • چهار هفته قبل از لیزر موهای زائد باید از رفتن به سولاریوم و استفاده از ترکیبات برنزه کننده پرهیز نمایید.
 • یک ماه قبل از لیزر مو‌های زائد از انجام اپیلاسیون و بلیچ نمودن موهای بدن و صورت اجتناب نمایید.
 • سه روز قبل از لیزر مو‌های زائد از مصرف داروهای حساس کننده به نور خورشید پرهیز کنید‌.
 • اگر سابقه‌ی بیماری زونا و یا هرپس را دارید، قبل از لیزر مو‌های زائد از داروهای ضد ویروسی استفاده نمایید.
 • محل لیزر کردن نباید دارای هیچ گونه زخم و آکنه و حتی ضایعات عفونی باشد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد صورت

لیزر موهای زائد روشی بسیار ایمن است و اگر انجام این کار توسط پزشک متخصص و با بکارگیری از دستگاه های پیشرفته و مطمئن انجام شود عوارض جانبی خاصی را برای افراد را به وجود نمی‌آورد. ولی افراد برای بهبودی بیشتر و کاهش عوارض احتمالی بایستی مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را به خوبی رعایت کنند.  رعایت مراقبت های گفته شده نه تنها نتایج مطلوب را به همراه خواهد داشت بلکه احتمال به وجود آمدن عوارض بعد از لیزر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا دوران نقاهت و بهبودی در فرد سریع تر انجام شود.

ناحیه‌ای که عمل لیزر روی آن انجام گرفته است، دردناک و قرمز رنگ می‌شود. بنابراین بعد از انجام لیزر پوست شما نیاز به مراقبت دارد. مراقبت هایی که بعد از انجام لیزر باید انجام گیرد، شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کمپرس یخ
 • به کار بردن کرم های مرطوب کننده
 • اسکراب پوست بعد از لیزر
 • استفاده نکردن از آنتی بیوتیک ها
 • لیزر موهای حساس
 • رعایت کردن فواصل بین جلسه های درمانی
 • عدم دستکاری مو‌ها
 • به کار بردن کرم های از بین برنده جای جوش
 • به کار بردن ژل آلوئه ورا
 • عدم استفاده از محصولات پوستی تهاجمی
 • بعد از درمان اولیه، شما می‌توانید این کرم های مرطوب کننده را دو الی سه بار در روز روی پوست بمالید. ولی باید دقت داشته باشید و به آرامی روی پوست بمالید. چرا که محل درمان با مالیدن زیاد تحریک شده و این کار موجب تشدید قرمزی پوست و ناراحتی می‌شود.
 • به هیچ وجه نباید از محصولات آرایشی سخت روی پوست استفاده کنید. مخصوصا اگر پوست صورت خود را لیزر کرده اید نباید روی پوست خود لوازم آرایشی بمالید چرا که این کار موجب تحریک بیش از اندازه پوست می‌شود. همچنین شما باید بعد از درمان پوست به طور حداقل از لوازم آرایشی استفاده کنید.
 • بعد از انجام لیزر و پس از گذشت بیست و چهار ساعت، اگر به طور کامل قرمزی پوست برطرف شد، شما میتوانید آرایش کنید. همینطور میبایست از مصرف دارو های موضعی صورت مانند کرم های ضد جوش پرهیز کنید.

اگر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را رعایت نکنید چه عوارضی به وجود می‌آید؟

بعد از لیزر موهای زائد، یکی از شایع ترین عوارض به وجود آمدن حساسیت های پوستی است. لازم به ذکر است که این عوارض کاملا می‌باشد و اگر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد به شکل صحیح نشود حساسیت و قرمزی در پوست افراد افزایش پیدا می‌کند.

تغییر رنگ پوست یکی دیگر از عوارض ناخوشایند بعد از لیزر موهای زائد است که اگر مراقبت های بعد از آن را رعایت نکنید باعث تغییر رنگ پوست و رنگدانه های پوستی می‌شود.

اگر اپراتور به طور کامل مراقبت های بعد از لیز موهای زائد را آموزش ندهد ممکن است در پوستتان سوختگی زیاد و یا جزئی را مشاهده کنید.

نکته آخر این است که اگر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را به خوبی رعایت نکنید قطعا باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود.

سوالات درمورد شستن صورت بعد از لیزر مو‌های زائد

• آیا بعد از لیزر، کندن موهای باقی مانده اشکالی دارد؟

ممکن است بعد از لیز موهای زائد، تعدادی از مو ها باقی بماند که بهتر است این موها را با استفاده از ابزار هایی مانند مو چین از پوست جدا نکنید. چون باعث آسیب دیدن و کنده شدن مو از ساقه می‌شود.

• آیا همه افراد می‌توانند از لیزر مو‌های زائد استفاده کنند؟

خیر. برخی از افراد مجاز به استفاده از این روش درمانی نیستند که از جمله آن ها می‌توان به کسانی که به برخی از بیماری ها مبتلا هستند، کسانی که حساسیت پوستی دارند و... اشاره نمود.

5/5 - (10 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *