دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟

چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟

بوتاکس یک روش درمان تزریقی ‌می‌باشد که می‌تواند باعث رفع چین و چروک‌ها شود و از سمی به نام بوتولینیوم، که نوعی باکتری فلج‌کننده عضلات می‌باشد ساخته شده است. زمانی که ماده بوتاکس بین چین و چروک‌های شما تزریق می‌شود می‌تواند به طور موقت عضلات آن ناحیه را فلج کند و همین امر سبب می‌شود تا چین و چروک‌ها از بین بروند. اما در برخی مواقع نیز ممکن است تزریق بوتاکس هیچ تاثیری بر روی چین و چروک‌های فرد نداشته باشد، در آنجاست که افراد با خود می‌گویند چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟ برای یافتن پاسخ این سوال توصیه می‌کنیم در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را بیشتر با این مسئله آشنا کنیم.

چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟

چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟

در پاسخ این سوال چندین موارد دخیل هستند که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میزان تزریق بوتاکس

در بسیاری از مواقع ممکن است شما از تزریق بوتاکس نتیجه مطلوب را دریافت نکنید، این مسئله می‌تواند ناشی از میزان تزریق بوتاکس باشد. چرا که میزان تزریق بوتاکس در گرفتن نتیجه اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر ماده بوتاکسی که برای تزریق شما استفاده می‌‌گردد از یک حدی رقیق‌تر باشد سبب می‌شود نه تنها نتیجه نگیرید بلکه این ماده در زیر پوست شما به حرکت در آید. در نتیجه این امر باعث بروز بیماری دیگر برای شما می‌شود که بیش از حد غلیظ بودن آن هم شما را دچار مشکل می‌کند چرا که بوتاکس با غلظت بالا باعث می‌شود این ماده بر زیر پوستتان جمع شده و بر روی چین و چروک‌ها تاثیری نگذارد.

نکته حائز اهمیت و بسیار مهم در اینجاست که بسیاری از سالن‌های آرایشی به مشتریان خود توصیه می‌کنند که برای رفع مشکلاتشان بوتاکس تزریق کنند، اما شما نباید به هیچ عنوان این کار را بکنید چون روش تزریق و مقدار آن بسیار اهمیت دارد و قطعا با کوچکترین خطا می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای شما به دنبال داشته باشد.

  • مصرف دارو‌های خاص

 از دیگر دلایلی که باعث می‌شود برای برخی از افراد تزریق بوتاکس بی تاثیر باشد مصرف دارو‌های خاص است. اگر شما تحت مداوا با داروهایی هستید که سبب کاهش غلظت خون می‌شوند نباید تزریق بوتاکس را انجام دهید، چون امکان دارد بوتاکس در خون شما حل شده و ضرر‌های جبران ناپذیری به شما وارد کند و از طرفی هیچ تاثیری در زیبایی شما نداشته باشد.

  • تزریق نادرست بوتاکس

یکی دیگر از عواملی که باعث اثر نکردن بوتاکس ‌است، تزریق اشتباه آن ‌می‌باشد. چون برای تزریق بوتاکس روش‌های بسیاری وجود دارد. لطفا برای انجام تزریق بوتاکس به کسانی که در کنارشان یک متخصص وجود ندارد اعتماد نکنید، چون ممکن است آن‌ها با روش‌های صحیح تزریق آشنایی کاملی نداشته باشند. همچنین سالن‌های آرایشی که بوتاکس تزریق می‌کنند هم‌جز همین دسته هستند.

  • مراقبت‌های بعد از تزریق

یکی دیگر از مواردی که در تاثیر بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارد مراقبت‌‌ بعد از بوتاکس است. در جواب به این که چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟‌ باید گفت که اگر افراد مراقبت‌‌های بعد از بوتاکس را جدی نگیرند ممکن است نتایج خوبی را از این روش دریافت نکنند یا این تزریق بوتاکس برای آن‌ها بی تاثیر باشد.

  • تکرار تزریق

از دیگر عواملی که باعث می‌شود بوتاکس بی تاثیر باشد عدم تکرار تزریق است. چرا که افراد می‌بایست برای حفظ شادابی و سلامتی هر چهار تا شش ماه یک بار به تزریق مجدد بوتاکس اقدام کنند.

  • نامناسب بودن برند بوتاکس

یکی از مواردی که ممکن است باعث عدم تاثیر بوتاکس شود، نامناسب بودن، تاریخ گذشته بودن و تقلبی بودن برند بوتاکس است. اگر برند انتخابی شما غیر معتبر باشد نه تنها می‌تواند باعث تاثیر نگذاشتن در محل مورد نظر شود بلکه ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری نیز برایتان به همراه داشته باشد.

عوامل مؤثر در عدم تاثیر بوتاکس

همانطور که گفته شد بوتاکس یک روش درمانی است که از آن برای از بین بردن چین و چروک پوستی استفاده می‌کنند. در بیشتر مواقع تزریق بوتاکس نتایج مثبتی را به همراه دارد اما با وجود اثربخشی بالای بوتاکس ممکن است در موارد نادری این ماده تاثیر زیادی در افراد نداشته باشد. لازم به ذکر است که دلیل اثر نکردن بوتاکس به عوامل گوناگونی بستگی دارد. که از جمله آن‌ها می‌توان به مقدار و نحوه تزریق بوتاکس، انتخاب کلینیک مناسب، توانایی پزشک متخصص و نوع چین و چروک‌ها اشاره کرد. همچنین در بیشتر موارد چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس می‌توانید علائم آن را قابل کنید.

 البته در اکثر مواقع نیز ممکن است چند روز طول بکشد تا تاثیر بوتاکس مشخص شود. در موارد نادر تزریق بوتاکس در افراد تاثیر نمی‌گذارد و همچنان چین و چروک‌ها در پوست باقی می‌مانند. در چنین شرایطی افراد زیبا قصد دارند بدانند که چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟ و چرا ماده ای که در رفع چین و چروک‌ها اثر بخشی بالایی دارد، روی صورت بعضی از افراد اثر نمی گذارد. برای پاسخ به این سوال دو علت عمده وجود دارد که به شرح زیر هستند:

  • چروک استاتیک:

 شامل خطوطی می‌باشد که همیشه ساکن بوده و وجود دارند. چین و چروک‌های استاتیک حتی در صورت عدم حرکت عضلات نیز وجود دارند. معمولا چین‌های دهان و بینی از نوع استاتیک می‌باشند که به تزریق بوتاکس پاسخ نمی‌دهند و به روش‌های درمانی دیگری همچون پر کردن با فیلتر نیاز دارند. بنابراین می‌توان گفت که ممکن است علت اثر نکردن بوتاکس ناشی از وجود چین‌ و چروک‌های استاتیک باشد.

  • چین و چروک پویا:

به آن دسته از چین و چروک‌هایی گفته می‌شود که هنگام حرکات عضلات بر روی صورت ظاهر می‌شوند. به عنوان مثال خطوطی که با اخم کردن بین دو ابروی شما به وجود می‌آیند و یا خط لبخندی که هنگام لبخند زدن بر روی صورت شما ظاهر می‌شود به راحتی با تزریق ماده بوتاکس از بین رفته و شما می‌توانید نتیجه آن را در اکثر مواقع به راحتی مشاهده کنید.

چرا چین‌های استاتیک با تزریق بوتاکس رفع نمی‌شوند؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که چرا تزریق بوتاکس در برخی بی‌تاثیر است؟ چون چین‌ و چرو‌های استاتیک با عملکردی که ماده بوتاکس دارد سازگار نمی‌باشد. اما سوال اینجاست که مگر عملکرد بوتاکس چگونه است که بر روی چین‌های استاتیک بی‌تاثیر می‌‌باشد؟
همان طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد بوتاکس بر روی سلول‌های عصبی تاثیر گذاشته و باعث فلج موقت صورت می‌شود، از این رو عضلات دیگر قدرت حرکت ندارند. اگر عضلات دیگر حرکتی نداشته باشند چین و چروک‌ها از بین رفته و اثری از آن‌ها مشاهده نخواهید کرد. در نتیجه زمانی که اثر ماده بوتاکس باقی بماند دیگر خبری از چین و چروک نخواهد بود.

اما با توجه به تعریف بالا چین و چروک‌های استاتیک به حرکت عضلات ربطی ندارند بلکه بدون هیچ گونه حرکتی برروی صورت ثابت هستند. به همین دلیل درمان‌ آن‌ها با با بوتاکس امکان پذیر نبوده و برای اینکه بتوانید آن‌ها را از میان ببرید باید توسط روش‌های دیگر اقدام کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید برای از بین بردن چین‌ و چروک‌های استاتیک از فیلر استفاده کنید. پس تا اینجا می‌توان نتیجه گرفت که تاثیرگذاری بوتاکس با نوع چین و چروکی که بر روی صورتتان ظاهر می‌شود بسیار مرتبط است.

در صورت عدم تاثیر بوتاکس چه باید کرد؟

در صورت عدم تاثیر بوتاکس چه باید کرد؟

 هر شخصی بعد از تزریق بوتاکس این سؤال برایش پیش می‌آید که چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟ بهتر است بدانید که میزان عملکرد بوتاکس تا حد بسیار زیادی به تکنیک و دوز تزریق ماده بوتاکس بستگی دارد و ممکن است گاهی بعد از یکبار تزریق نتایج ایده آلی حاصل نگردد، پس بهتر است در در چنین شرایطی، حتما با پزشک خود مشورت نمایید. اگر بوتاکس تاثیری نگذارد، پزشک متخصص در دوز تزریق تغییراتی را ایجاد می‌کند و یا نوع برند را تغییر می‌دهد تا نتایج بهتری حاصل گردد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که تزریق بوتاکس را نزد پزشک متخصص انجام می‌دهید، چون پزشک با توجه به تجربه ای که در این زمینه دارد قطعا می‌تواند شما را به نتایج دلخواه برساند.

سوالات در مورد چرا تزریق بوتاکس برای برخی بی تاثیر است؟

عوارض بوتاکس چیست؟

از عوارض بوتاکس می‌توان به کبودی، درد، قرمزی و بی حس شدن اشاره کرد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری تزریق بوتاکس بین ۴ تا ۶ ماه می‌باشد.

برندهای معتبر بوتاکس چیست؟

برند‌های معتبر بوتاکس شامل دیسپورت، نورونوکس، مسپورت، دیستون، میوبلاک، کنیتوکس، زئومین و... می‌باشد.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *