دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

نقاط مناسب تزریق بوتاکس

نقاط مناسب تزریق بوتاکس

هر سال حدود هزاران نفر در کل دنیا برای برطرف کردن چین و چروک های صورت و برخی نواقص از جمله جای جوش و جای زخم و اسکار بوتاکس تزریق می‌کنند. نام تجاری سم بوتولونیوم بوتاکس می‌باشد. این سم بوتولونیوم در آزمایشگاه مراحلی را طی کرده و از این طریق برای انسان بی خطر بوده و بعد از این که به پوست تزریق می‌شود باعث فلج شدن موقت عضلات شده و موجب افزایش حجم و برجسته شدن آن قسمت می‌شود و از این طریق موجب رفع چین و چروک های پوست می‌گردد. بوتاکس تقریبا در همه جای بدن به غیر از چند جا قابل تزریق می‌باشد. چون انجام کار بوتاکس حساس است، تزریق بوتاکس باید زیر نظر یک پزشک متخصص و با تجربه به طور دقیق و هدفمند انجام بگیرد.

تزریق بوتاکس موجب شادابی و جوانسازی پوست می‌شود و هزینه انجام بوتاکس را می‌توانید از طریق مراجعه به پزشک جویا شوید.

در روش تزریق بوتاکس سیگنال های عصبی ماهیچه در قسمت مورد نظر قطع گردیده و موجب فلج شدن آن قسمت به صورت موقت می‌شود. انقباض مداوم عضلات یک ناحیه موجب پدیدار شدن چین و چروک در آن ناحیه از پوست می‌شود. بوتاکس با توانایی هایی که دارد قادر است این چین و چروک های صورت را ناپدید کند.

قبل از انجام تزریق بوتاکس ابتدا باید ناحیه ای ای را که می‌خواهید بوتاکس انجام دهید را با دکتر و متخصص مربوطه مشاوره کنید این کار بسیار مهم و ضروری است چرا که محل تزریق بوتاکس نباید ناحیه ای باشد که متقاضی را دچار مشکل کند. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا شما را با نقاط تزریق بوتاکس آشنا کنیم.

نقاط تزریق بوتاکس | نقاط مناسب تزریق بوتاکس

نقاط تزریق بوتاکس | نقاط مناسب تزریق بوتاکس

اطراف لب ها


 با بالا رفتن سن در انسان خط های ریزی در ناحیه لب ها و اطراف لب ها ایجاد می‌شود. توصیه بر این است که از بوتاکس برای حجم دادن لب ها استفاده نکنید، ولی برای از بین بردن چین و چروک های اطراف لب، بوتاکس بهترین گزینه به حساب می‌آید.

پیشانی

تزریق بوتاکس در مواقعی همچون مواقعی که در پیشانی فرد در اثر گذر زمان چین و چروک افتاده مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از مناسب ترین روش ها است.
خطوط چین و چروک از طریق تزریق این سم بوتولونیوم به آسانی از بین می‌رود.

اطراف دهان

از دیگر نواحی پوست که برای تزریق بوتاکس مناسب است، خطوط اطراف ناحیه دهان و خط خنده و دور لب می‌باشد.
توصیه می‌شود به منظور حجم دهی برای لب ها از طریق روش بوتاکس استفاده نکنید.

گونه ها

همچنین برای رفع شل شدگی و تغییر فرم گونه ها یکی از بهترین روش ها استفاده از بوتاکس است.

اطراف چشم

با گذر زمان اطراف ناحیه چشم دچار گودی و سیاهی و چروکیدگی می‌شود که برای رفع این چین و چروک ها و گودی چشم از بوتاکس استفاده می‌کنند.

پلک

برای رفع افتادگی پلک بوتاکس بهترین روش می‌باشد. بنابراین تزریق بوتاکس روی پلک تاثیرات مثبتی را در پی خواهد داشت.

زیر ابرو

تزریق بوتاکس به زیر ابرو باعث می‌شود که عضلات فروتنالیس که پیشانی را به طرف بالا می‌کشند شل شده و به این ترتیب پوست را به راحتی به طرف بالا می‌کشند.

زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل یکی از کاربرد های کمتر شناخته شده است. هدف از تزریق بوتاکس در زیر بغل، کمتر شدن تعرق می‌باشد که سازمان غذا و دارو این نوع تزریق بوتاکس را تایید کرده است.

کف دست

عرق کردن کف دست یکی از بیماری های ارثی بوده که در کودکان بیشتر شایع است که هنگام استرس این تعرق بیشتر می‌شود که با انجام تزریق بوتاکس به کف دست تعرق کمتر خواهد شد به این ترتیب که بوتاکس با غیر فعال کردن مواد تحریک کننده غدد تعریق جلوی تعرق زیاد را می‌گیرد.

نقاط غیر مجاز برای تزریق بوتاکس

نقاط غیر مجاز برای تزریق بوتاکس
 • بالای چشم‌ ها

با توجه به اینکه چشم یکی از اعضای حساس بدن می‌باشد توصیه می‌شود که به بالای چشم بوتاکس تزریق نشود چرا که موجب بروز درد، خشکی چشم، تحریک چشم‌ ها، تغییر دید و مشکلات بینایی می‌گردد.

 • زیر چشم‌ ها

تزریق بوتاکس به عضله زیر چشم امکان دارد که موجب فلج شدن آن شود و عوارض جبران ناپذیری را برای چشم به دنبال داشته باشد.

 • استخوان فک

 تزریق بوتاکس به استخوان فک امکان دارد موجب بروز کردن مشکل هایی در خوردن و حرف زدن متقاضی شود.

 • گردن

تزریق بوتاکس به گردن موجب فلج شدن عضلات گردن شده و در نتیجه مشکلاتی را موقع بلعیدن غذا برای فرد به همراه خواهد داشت.

مقدار واحد بوتاکس مورد نیاز برای نواحی مختلف

مقدار واحد بوتاکس که برای نواحی تزریق مورد نیاز است در افراد مختلف گوناگون می‌باشد و مقدار دقیق آن به کم‌ پزشک ماهر و با تجربه مشخص می‌شود.

سن بوتاکس چقدر است؟

علاوه بر این که بوتاکس باید در نقاط مناسب تزریق شود، اهمیت در نظر گرفتن بهترین سن بوتاکس هم مهم است.
بوتاکس محدودیت سنی ندارد و بهترین سن برای بوتاکس زمانی است که پوست شما نیاز به تزریق داشته باشد یعنی زمانی که شما نشانه های اولیه چروکی را در پوست خود مشاهده کنید در این صورت می‌توانید تزریق بوتاکس را انجام دهید.

میزان درد تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس مثل سایر تزریق‌ ها به کمک سوزن هایی انجام می‌شود به همین دلیل به صورت کلی در حین تزریق درد را تجربه خواهید کرد که میزان این درد بسیار کم می‌باشد. لازم به ذکر است که پزشک تزریق کننده نیز برای به حداقل رساندن این درد از بی حس کننده استفاده می‌کند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

از مراقبت بعد از بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • برای پایین آوردن عوارضی مثل قرمزی، تورم و کبودی دقت کنید که ناحیه تزریق شده را ماساژ ندهید و سعی کنید هیچ گونه فشاری به آن ناحیه وارد نکنید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته بعد از تزریق بوتاکس به سونا و استخر و جکوزی نروید.
 • تا یک روز بعد از تزریق آرایش نکنید.
 • تا دو روز بعد از تزریق در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • توصیه می‌شود افرادی در ساعات ابتدایی پس از تزریق بوتاکس، از شستن صورت بعد از بوتاکس خود خودداری کنید. لازم به ذکر است که شستن صورت یا حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس، موجب بروز عوارض نمی‌شود، بلکه این درجه حرارت آب است که موجب تغییر وضعیت بوتاکس می‌گردد زیرا گرمای آب، باعث افزایش جریان خون شده و به این ترتیب بر روی نتیجه دریافتی از بوتاکس تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

عوارض تزریق بوتاکس

درد

تورم

کبودی

سر درد

گردن درد

افتادگی موقت چشم

قرمزی

حساسیت

شکم درد

سوالات درمورد نقاط تزریق بوتاکس

چه نواحی قابل تزریق با بوتاکس هستند؟

تقریبا تمام نواحی به غیر از چند نقطه قابل تزریق یا بوتاکس هستند که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

آیا بوتاکس دارای عوارضی است؟

بله مثل هر روش درمانی این روش نیز دارای عوارض می‌باشد که از جمله این عوارض شامل تورم، کبودی، قرمزی، سر درد و... می‌باشند و این عوارض موقتی هستند.

برای نقاط مختلف چند واحد بوتاکس تزریق می‌شود؟

مقدار واحد تزریق بوتاکس در افراد مختلف متفاوت می‌باشد به همین دلیل نمی‌توان به طور دقیق مقدار این واحد ها را ذکر نمود و این واحد ها به کمک یک پزشک با تجربه و ماهر تعیین می‌گردد.

در صورت تزریق بوتاکس در ناحیه های غیر مجاز چه اتفاقی می‌افتد؟

بوتاکس تقریبا در کل صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی تزریق اشتباه آن در نواحی غیر مجاز به کمک تکنیک‌های نادرست در حین تزریق می‌تواند موجب عدم رسیدن به نتیجه مطلوب و هم چنین بروز بعضی از مشکلات و عوارض خطرناک در این‌ نواحی شود.

5/5 - (14 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *