دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

کلاه بعد از کاشت مو

کلاه بعد از کاشت مو

موهای سر از اصلی ترین راه های زیبایی به حساب می آیند و در اعتماد به نفس ما نقش بیشتری دارند. افراد برای درمان ریزش مو و زیبایی خود دست به انجام کاشت مو می زنند تا بتوانند جذابیت از دست رفته موهای خودشان را باز گردانند.
پس از انجام کاشت مو، امکان دارد ظاهر موها کمی مورد پسند شما نباشد، زخم‌های ایجاد شده و حتی تورم، می تواند اثر ناخوشایند بر روی ظاهر موهای شما بگذارد.
برای برخی از افراد دشوار است که تا زمان خوب شدن کامل موهایشان صبر کنند و از خانه بیرون نیایند. به همین خاطر بیشتر افراد برای مخفی کردن عیب های خود پس از عمل، به گذاشتن کلاه پس از کاشتن مو شروع می کنند و اما بیشتر آن ها در خصوص امنیت استفاده از کلاه اطمینان خاطر ندارند. برای آشنایی بیشتر با کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو مجاز است یا خیر؟

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو مجاز است یا خیر؟

طی فرایند پیوند مو، برش هایی بر روی پوست سر به وجود می آید. درست است که اکثر مواقع جای زخم ها دیده نمی شود، اما متقاضیان باید مراقبت های پس از کاشت مو را انجام دهند. اما در بعضی موارد، عوارض ناشی از پیوند مو و یا رعایت نکردن مراقبت ها باعث ایجاد زخم، جوش، تورم و قرمزی و… در ناحیه هایی که کاشت مو شده اند، می شود. در این شرایط، متقاضیان تمایل دارند بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کنند.
به این علت بعد از کاشت مو اول از همه باید بیماران برای استفاده از کلاه بعد از کاشت مو با پزشک خود مشورت کرده و طبق وضعیت فولیکول ها پزشک دستورالعمل های لازم برای کلاه را بدهد و طبق نظر پزشک از کلاه بعد از کاشت مو استفاده کنید.

علت استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

با توجه به اینکه پوست سر بعد از کاشت مو بسیار حساس می شود و گرافت ها به مراقبت نیاز دارند. به همین علت بیماران باید مطمئن شوند که فولیکول ها در برابر عوامل محیطی مثل آفتاب، باد، و گرد و غبار و… ایمن می باشند. چرا که عوامل محیطی می توانند موجب آسیب گرافت ها شوند.

نحوه انتخاب کلاه مناسب بعد از کاشت مو

در بعضی از وقت ها سفارش می شود استفاده کردن کلاه بعد از عمل به تاخیر بیفتد. از استفاده کردن کلاه های نامناسب بپرهیزید چون که موجب جا به جایی و کنده شدن گرافت ها شده و این کار اثر منفی روی نتیجه کاشت مو می گذارد. اگر بنا به شغل خود مجبور هستید در بیرون باشید با پزشک خود حتما مشورت کنید. بعد از کاشت مو کلاه های گشاد بهترین کلاه هایی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید چون هنگام استفاده کردن از این نوع کلاه، با بخش انجام شده پیوند مو برخورد نمی کند. موقع خرید کلاه به جنس کلاه و پارچه توجه بیشتری داشته باشید. کلاه هایی که جنسشان از پنبه است به پیوند های مو چسبیده می شوند و باعث می شوند پیوند ها کنده شوند. پوست سر بعد از پیوند مو به بعضی از پارچه ها حساسیت نشان می دهد و شما باید موقع خرید کلاه به جنس پارچه کلاه دقت کنید.
لازم به ذکر است که استفاده از کلاه کاسکت بخاطر سنگین بودن برای مدتی پس از کاشت مو ممنوع می باشد زیرا این کلاه ها فشار زیادی به سر وارد می کنند و باعث می شوند که فولیکول ها آسیب ببینند.

نحوه کلاه گذاشتن پس از کاشت مو

به علت دلایلی که در قسمت بالا اشاره شد. پزشکان بیشتر اوقات سفارش می کنند که در آب و هوای نامناسب وقتی بیرون می روید کلاه مناسب سرتان بگذارید. استفاده کردن کلاه بعد از کاشت مو در مواقعی که خانه و یا سر کار هستید سفارش نمی شود. در روزهایی که اوضاع هوا مناسب است و باد کمتری می وزد احتیاجی به گذاشتن کلاه در محیط های باز نیست. پس از گذشت یک روز از کاشت مو گذاشتن کلاه هیچ مشکلی ندارد. حتما توجه داشته باشید که پس از کاشت مو پوست سر دچار التهاب می شود و همچنین بعد از پیوند مو فولیکول ها در مرحله حساسی هستند و حتما باید با دقت زیاد و آرامی کلاه را روی سرتان بگذارید. اگر می خواهید کلاه را به شکلی که بی خطر باشد روی سر خود بگذارید نکات ذکر شده در ادامه مطلب را رعایت فرمایید.

 • کلاه مناسب بعد از کاشت مو، کلاهی گشاد و شل می باشد. درصورتی که مطمئن نیستید که کلاه مناسبی را انتخاب کرده‌اید، از پزشک خود مشورت بگیرید. معمولا کلاه‌های لبه دار مناسب‌ برای بعد از کاشت مو می باشند.
 • موقعی که کلاه را سرتان می گذارید به آرامی این کار را کرده و از برخورد کلاه به زخم ها جلوگیری کنید.
 • اگر جلوی کلاه محکم و تنگ باشد کلاه روی محل پیوند کشیده شده و فولیکول‌های کاشته شده آسیب می بینند پس دقت کنید که جلوی کلاه محکم و تنگ نباشد.
 • ۳ هفته اول از گذاشتن کلاه کاسکت و کلاه های هم چنینی که سنگین هستند و باعث کنده شدن و آسیب به فولیکول‌ها می‌شوند، خودداری کنید.
 • موقع برداشتن کلاه نیز به آرامی و با لطافت کلاه را بردارید.
 • مواظب باشید به هیچ عنوان کلاه را زاویه دار نکشید.
 • برای جلوگیری از ایجاد عفونت کلاه خود را تمیز نگه دارید و در صورت امکان چند کلاه بخرید تا پس از کثیفی آن را تعویض کنید.

دلایل استفاده از کلاه پس از کاشت مو

دلایل استفاده از کلاه پس از کاشت مو

• کلاه گذاشتن در هوای بارانی
یکی از شرایطی که پس از کاشت مو متقاضیان را نگران می کند هوای بادی و بارانی می باشد. دقت کنید که خیس شدن سر و قرار گرفتن در معرض باد آسیب شدیدی به پوست ایجاد نمی کند ولی می‌تواند پوست سر را تحریک کند. چون پوست سر بعد از کاشت مو حساس می شود خوب است که تا مدتی پس از کاشت مو در هوای بارانی و بادی نیز از کلاه استفاده کنید.

کلاه گذاشتن پس از کاشت مو برای محافظت در مقابل نور آفتاب
با توجه به اینکه بعد از کاشت مو پوست سر کمی دردناک و ملتهب می‌شود. این التهاب در برابر تابش مستقیم آفتاب شدتش بیشتر می شود و در صورت ایجاد آفتاب سوختگی به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید چرا که آفتاب سوختگی به شدت به گرافت‌ها و یا فولیکول‌های پیوندی آسیب می رساند.
با توجه به اینکه پس از کاشت مو پوست سر بی حس است ممکن است که برخی افراد تابش نور خورشید بر روی سر خود را احساس نکنند و پس از چند روز ببینند که دچار آفتاب سوختگی شده اند پس توصیه بر این است که چند هفته بعد از کاشت مو، در فضای باز و در معرض نور خورشید قرار نگیرید و در صورت ناچاری به حضور در چنین محیطی از کلاه استفاده کنید.

• کلاه گذاشتن برای محافظت در برابر گرد و غبار
گرد و غبار می توانند بعد از کاشت مو آسیب زا باشند. بعد از کاشت مو زخم‌های ریزی که بر روی سر ایجاد می‌شوند خطر بروز عفونت در این زخم ها بالا است به این صورت که در اثر ایجاد عفونت، تارهای سالم مو از دست رفته و تارهای کاشته شده مو به صورت نامنظم در سطح سر رشد خواهند کرد. پس استفاده از کلاه در محافظت در برابر گرد و غبار بعد از کاشت مو برای رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار مهم‌ است.

نکات در رابطه با مراقبت های بعد از کاشت مو

برای رسیدن به نتیجه مطلوب و دیدن حداقل عوارض باید یک سری مراقبت های بعد از کاشت مو را انجام دهید که در ادامه به توضیح این مراقبت ها می پردازیم.

 • ۱۴ روز بعد از کاشت مو، پیوند ها را نپوشانید. به خاطر حساسیت زیاد گرافت ها، در این مدت از لباس هایی مثل تیشرت استفاده نکنید چرا که پوشیدن و درآوردن این لباس ها موجب برخورد آن ها با گرافت ها شده و به فولیکول ها آسیب می زند.
 • درصورت استفاده از کلاه بعد از کاشت مو، از تمیز بودن آن مطمئن شوید و کلاه را مرتبا بشویید زیرا در صورت آلوده بودن کلاه خطر بروز عفونت افزایش یافته و آسیب جدی به گرافت ها وارد می شود.
 • نباید به مدت طولانی کلاه سرتان بگذارید، زیرا فولیکول ها برای رشد و بهبودی به گردش هوا نیاز دارند.
 • برای محافظت از گرافت ها، از لباس هایی که دارای زیپ یا دکمه هستند بهتر است استفاده کنید تا موقع پوشیدن، آن لباس ها به پیوندها برخورد نکنند.
 • در صورتی که پس از کاشت مو از کلاه استفاده کردید و متوجه تحریک در نواحی کاشت مو شدید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

سوالات درباره کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

آیا پس از کاشت مو می توان از کلاه استفاده کرد؟

بله با رعایت نکات گفته شده در این‌ مقاله بعد از کاشت مو می توانید از کلاه استفاده کنید.

آیا می توان بعد از کاشت نو از کلاه کاسکت استفاده کرد؟

به خاطر سنگینی این نوع کلاه توصیه می شود که از این کلاه استفاده نکنید.

چه نوع کلاهی بعد از کاشت مو مناسب می باشد؟

کلاهی که شل و گشاد باشد و باعث رسیدن آسیب به فولیکول های مو نشود.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *