دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

درست است که کاشت مو  قادر است زیبایی و جذابیت را به انسان بازگرداند؛ ولی گمان نکنید که بعد از عمل جراحی کار تمام شده است. مراقبت های بعد از کاشت مو به اندازه خود کاشت مو از اهمیت زیادی برخوردار است و قادر است تاثیر های زیادی بر میزان موفقیت کاشت مو داشته باشد. مراقبت های بعد از کاشت مو شامل تغذیه،‌ شست و شو و استراحت و… می‌باشد و در هفته‌ های بعد از کاشت مو به مرور می‌توانید از سطح آن کم نمایید. مراقبت های بعد از کاشت مو به ویژه در هفته های اول اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با این مراقبت ها آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو می‌بایست به مراقبت های بعد از آن نهایت دقت را بفرمایید. چرا که در صورت عدم مراقبت از مو های کاشته شده، این مو ها صدمه می‌بینند و نمی‌توان از کاشت مو نتیجه دلخواه را کسب کرد. توصیه می‌شود که تا سه ماه به رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو بپردازید. لازم به ذکر است که شدت این مراقبت‌ ها با گذشت زمان کاهش می‌یابد. توصیه می‌شود تا سه ماه، پوست سر به کمک کرم‌ ها و شامپو های ویژه‌ای تمیز گردد؛ هم چنین پوست سر خود را از آلودگی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت نمایید.

مراقبت های بعد از کاشت مو در سه روز اول

مراقبت های بعد از کاشت مو در سه روز اول

اصلی ترین فرآیند مراقبت بعد از کاشت مو، در سه روز اول می‌باشد. در برخی از روش‌ های کاشت مو، گردن به کمک بانداژ پوشانده می‌گردد و ناحیه ای پیوند شده است، باز می‌ماند. بعد از کاشت مو، بیمار قادر است در منزل مانده و به بستری شدن در بیمارستان نیازی ندارد. دقت کنید که بعد از کاشت مو داشتن ضربان در سر کاملا طبیعی می‌باشد. امکان دارد در این سه روز مقداری احساس درد کنید که پس از گذشت سه روز تا حد چشمگیری پایین می‌آید.

توصیه می‌شود در سه روز اول از استحمام کردن و لمس نمودن ناحیه کاشت خودداری نمایید. بعد از کاشت مو می‌بایست به صورت مرتب از مسکن‌ ها و آنتی بیوتیک‌ هایی که توسط پزشک توصیه شده‌اند استفاده نمایید. از دیگر مراقبت های بعد از کاشت مو این است که می‌بایست فولیکول‌ های موی کاشته شده را در برابر آفتاب و گرد و غبار محافظت نمایید؛ برای اینکه بتوانید از پوست سر خود محافظت کنید، از کلاه راحتی استفاده کنید. هم چنین توصیه می‌شود از مصرف الکل و سیگار تا سه روز بعد از کاشت مو خودداری نمایید چرا که با مصرف سیگار و الکل روند ترمیم بعد از کاشت مو به تعویق خواهد افتاد.

از مراقبت های دیگر بعد از کاشت مو این است که می‌بایست به وضعیت خواب خود بعد از کاشت مو دقت نمایید؛ برای پیشگیری از آسیب رسیدن به موها توصیه می‌شود موقع خوابیدن به پشت بخوابید.

مراقبت‌ های  بعد از کاشت مو در هفته اول بعد از کاشت مو

بعد از سپری شدن سه روز از کاشت مو، می‌توانید با مشورت کردن با پزشک خود به حمام بروید. بعد از اینکه برای اولین بار استحمام می‌کنید، روند بهبودی بسیار سریع تر می‌شود. بعد از اتمام سه روز، سوراخ‌ های ریز که در ناحیه پشت سر ایجاد شده بودند، بهبود خواهند یافت. در هفته اول در منطقه ای که کاشت مو انجام شده است، پوسته پوسته شدن ایجاد می‌گردد که امکان دارد موجب خارش گردد. توصیه می‌شود در این مواقع از خاراندن موی سر خود اکیدا خودداری نمایید. لازم به ذکر است که بعد از گذشت ۱۰‌روز، پوسته پوسته شدن تقریبا از بین می‌رود.

مراقبت‌ های بعد از کاشت مو یک ماه پس از کاشت

از هفته دوم تا ماه دوم بعد از کاشت مو، موهایی که رشد کرده بودند به ریزش شروع می‌کنند. دقت کنید که این امر کاملا طبیعی می‌باشد و جای هیچ نوع نگرانی نیست. موها به ریزش شروع می‌نمایند تا برای تار های موی تازه جا باز گردد. بعد از ریزش مو بعد از کاشت مو، تار های جدید رشد می‌نمایند. در این مدت که دوره شوک نام دارد، قادر هستید به انجام دادن ورزش‌ های سبک شروع نمایید. ولی ورزشی که موجب تعریق زیاد شود، نباید انجام گردد. هم چنین توصیه می‌شود سر خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید.

مراقبت‌ های بعد از کاشت مو در سه ماه اول بعد از کاشت مو

بعد از گذشتن سه ماه از کاشت مو، اصلی ترین دوره های مراقبت نمودن بعد از کاشت مو را انجام داده‌اید. پس از سه ماه مو های جدید بلند شده و حالت طبیعی دارند. شش ماه الی یک سال بعد از کاشت مو، موها به صورت کامل بلند شده و قادر هستید نوع مو را هم مشاهده نمایید.

پیشگیری از تورم بعد از کاشت مو

 برای پیشگیری از تورم در ناحیه پیشانی بعد از کاشت مو، در روز اول از کمپرس یخ استفاده کنید. در صورتی که مبتلا به سینوزیت هستید از انجام دادن این کار خودداری کنید. برای اینکه این کار به صورت صحیح انجام دهید می‌توانید هر یک ساعت تا ۲۰ دقیقه به انجام این کار بپردازید. دقت کنید که هر بار حداکثر یک دقیقه یخ را روی پیشانی خود قرار دهید.

شست و شو بعد از کاشت مو

نحوه صحیح اولین شستن سر بعد از کاشت مو، بعد از عمل کاشت مو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بیشتر وقت ها افرادی که با کاشت مو درمان می‌‌شوند فکر می‌کنند که از از روز اول می‌توانند به فعالیت های روزمره خود بپردازند. ولی، این طرز فکر کاملا اشتباه می‌باشد. بعد از کاشت مو انجام مراقبت ها و محافظت دقیق ضروری است. در چند روز اول شستن مو ها ممنوع می‌باشد ولی پس از گذشتن چند روز می‌بایست به شستن مو های خود اقدام نمایید. و به نکته های زیر توجه کنید:

  • طبق توصیه های پزشک در روز سوم یا چهارم بعد از کاشت مو، می توانید مو های خود را شست و شو دهید.
  • قبل از پرداختن به شستن مو ها از کرم و روغنی که پزشک توصیه می‌نماید استفاده نمایید و به صورت میانگین حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه صبر نمایید.
  • از شامپوی تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید و از ریختن مستقیم شامپو به مو های خود، خودداری نماييد.
  • محلی که کاشت انجام شده را با حرکات بسیار سخت و تهاجمی نشویید.
  • پوست سر خود را با استفاده از حرکت های ظریف و توسط نوک انگشتان خود شست و شو دهید.
  • از شستشوی سر خود با آب بسیار داغ و بسیار سرد خودداری کنید.

خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو می تواند در مراقبت ها و نتایج کاشت مو تاثیر بگذارد. می توانید در مقاله مربوط به آن بخوانید.

تغذیه بعد از کاشت مو

توصیه می‌شود بعد از کاشت مو هنگام صبحانه ویتامین صبح مصرف کتی. مصرف مایعات و میوه هایی که ویتامین C دارند مثل آناناس و پرتغال را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

دارو های بعد از کاشت مو

اگر پزشک سفالکسین تجویز کند، هر ۶ ساعت یک بار و مصرف مداوم قرص زینک، توصیه می‌شود.

درمان جوش بعد از کاشت مو

برای درمان کردن جوش بعد از کاشت مو قادر هستید طبق دستورالعمل های پزشک از محلول کلیندامایسین استفاده نمایید.

کلاه بعد از کاشت مو

کلاه بعد از کاشت مو می تواند یکی از مراقبت ها باشد، که بهتر است درباره آن بخوانید.

سایر مراقبت های بعد از کاشت مو

سایر مراقبت های بعد از کاشت مو
  • تا یک هفته از رفتن به سونا، دریا و استخر خودداری کنید.
  • تا جایی که امکان دارد از استرس دوری نمایید.
  • در دو هفته اول از استفاده اسپری، ژله و مواد آرایشی مو پرهیز کنید.
  • در روز های اول از لمس یا خارش پوست اجتناب کنید.

سوالات درمورد مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو شامل چه اقداماتی است؟

این مراقبت ها شامل نحوه شست و شو، استفاده از شامپوی مناسب، زمان استحمام و... می‌باشند که با انجام دادن این مراقبت ها می‌توانید به بهترین نتایج با کمترین عوارض دست یابید.

چه زمانی بعد از کاشت مو می‌توان استحمام نمود؟

بعد از سه روز استحمام کردن موجب سریع تر شدن روند بهبودی می‌گردد.

آیا کاشت مو هم عوارض دارد؟

بله مثل هر روش درمانی این روش نیز دارای عوارض مخصوص به خود می‌باشد.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *