دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

نحوه اولین شستشو بعد از کاشت مو

نحوه صحیح اولین شستن سر بعد از کاشت مو

امروزه کاشت مو به یکی از روش های پر طرفدار تبدیل شده است و هم خانم ها و هم آقایان برای جبران ریزش مو می‌توانند از این روش استفاده کنند.
برای اینکه این روش موفق آمیز باشد، علاوه بر روش جراحی با نحوه رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو نیز در ارتباط است برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید این مراقبت ها را رعایت کنید.
یکی از این مراقبت‌ ها شامل شستشوی سر و حمام بعد از کاشت مو می‌باشد این نوع مراقبت باید با دقت بالایی انجام شود چرا که در صورت عدم مراقبت به گرافت ها آسیب وارد شده و با توجه به اینکه فولیکول ها و پوست مو بسیار حساس هستند هرگونه خراش و آسیب می‌تواند باعث از بین رفتن نتایج جراحی شود.
برای آشنایی بیشتر با نحوه اولین شستشو بعد از کاشت مو در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

نحوه اولین شستشو سر بعد از کاشت مو

نحوه اولین شستن سر بعد از کاشت مو
 • در دو روز اول از شستن موها باید خودداری شود و پوست سر و فولیکول ها نباید خیس شوند.
 • برای شروع کردن شستشوی سر، اول لوسیون یا مرطوب کننده ای که پزشک تجویز کرده، به ناحیه ی کاشته شده گرافت‌ها زده می‌شود و سپس پس از اینکه لوسیون به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه روی پوست سر باقی ماند، پس از گذشت این زمان به کمک آب ولرم پوست سر خود را بشویید.
 • دقت کنید که فشار آب نباید زیاد باشد، زیرا در صورت زیاد بودن فشار آب فولیکول های کاشته شده آسیب دیده و چون که پوست سر هم چنان ملتهب می‌باشد، احتمال به وجود آمدن درد بیشتر می‌شود.
 • پس از شستن لوسیون، موها باید به کمک یک شامپوی مناسب تجویز شده توسط پزشک شسته شوند، هنگام شستن مو ها به کمک شامپو دقت کنید که به آرامی‌روی پوست سر ماساژ دهید زیرا شستشوی سریع باعث کنده شدن فولیکول های جدید می‌شود.
 • هنگام شستن پوست سر نیز توجه داشته باشید که از آب ولرم با فشار مناسب استفاده کنید. معمولا توصیه می‌شود که مقداری آب به شامپو اضافه کنید تا شامپو حالت فوم پیدا کند و به این ترتیب از برداشته شدن پوسته ها و دلمه ها مطمئن شوید.
 • لازم به ذکر است که مراحل شستشوی مو را دو تا چهار مرتبه تکرار کنید تا پوست سر کاملا تمیز شود و هیچ لوسیون یا شامپویی روی فولیکول ها نماند.
 • پس از شستن موها نیز اصلا از حوله یا سشوار برای خشک کردن موهایتان استفاده نکنید زیرا در صورت استفاده، حوله با پوست سر سایش داده و موجب آسیب فولیکول ها می‌شود و هم‌ چنین حرارت سشوار نیز باعث آسیب فولیکول های کاشته شده می‌شود. برای خشک کردن مو ها بهترین حالت استفاده از دستمال کاغذی است چرا که هم نرم است و هم قدرت جذب بالایی را دارد.

 اولین شستشو بعد از کاشت مو

با توجه به اینکه پس از کاشت مو، دلمه های کوچکی از پوست در ناحیه گیرنده ایجاد می‌شود، منجر به وجود آمدن خارش پس از کاشت مو و ناراحتی پوست سر می‌شود، دقت کنید که دلمه ها باید با دقت زیادی شسته شوند تا پوست سر بهبود یابد. نکته حائز اهمیت این است که باید از شستن سر تا سه روز خودداری شود، ولی امکان مرطوب نگه داشتن موهای کاشته شده به کمک سرم سالین امکان پذیر است.

اکثرا توصیه بر این است که متقاضیان کاشت مو تا دو هفته پس از کاشت مو، روزانه حمام بروند و موهای خود را شستشو دهند و بعد از گذشتن این بازه زمانی، می‌توانند مثل گذشته حمام بروند.
دلمه های پس از کاشت مو بعد از سپری ده روز از جراحی ریخته می‌شوند، ولی در صورتی که پس از این زمان باز پوسته یا دلمه در کف سر باقی بماند بهتر است لوسیون فقط بر روی پوسته ها زده شود و اکثرا توصیه می‌شود که این لوسیون حدود یک ساعت روی پوست سر باقی مانده و بعد از آن شسته شود.

زمان مناسب برای شستن موهای کاشته شده

زمان مناسب برای شستن موهای کاشته شده

 با توجه به اینکه درست شستن سر پس از کاشت مو از اهمیت زیادی برخوردار است، زمان اولین شستشوی سر هم به همان مقدار مهم می‌باشد.
با توجه به اینکه این مدت زمان در هر فردی نسبت به یکدیگر متفاوت می‌باشد، باید تصمیمات پایانی در مورد زمان مناسب اولین شستشوی سر با توصیه های جراح کاشت مو انجام شود.
برای محافظت کردن از فولیکول هایی که تازه پیوند شده اند برای بهبودی کامل فرد نباید به مدت یک تا دو روز بعد از کاشت مو، مو های خود را بشوید لازم به ذکر است که این کار به انتخاب کردن نوع کاشت مو و مصلحت پزشک بستگی دارد. شما می‌توانید بعد از کاشت مو به شکل سرپایی حمام کنید ولی به یاد داشته باشید که نباید سرتان خیس شود بهتر است برای بهبودی کامل بهتر است سه روز از روی کاشت مو بگذرد.

برنامه شستشو بعد از کاشت مو

یکی از اصلی ترین نکات در طی دوره نقاهت و ترمیم کاشت مو و هم چنین رسیدن به نتیجه ایده آل، رعایت کردن تمام نکات در مورد شستشو و زمان اولین شستشو بعد از کاشت مو می‌باشد زیرا اگر این مرحله زودتر انجام شود، می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را بر جای بگذارد. در ادامه به توضیح برنامه زمانی شستشوی موها پس از جراحی کاشت مو می‌پردازیم.

 • روز جراحی

 پس از اتمام کاشت مو، یک پانسمان روی سر قرار می‌گیرد دقت کنید که این پانسمان اصلا نباید خیس یا برداشته شود.

 • روز اول و دوم

در روز اول و دوم نیز نباید سر شسته شود و هم چنین نباید هیچ گونه آسیبی به پانسمان وارد شود، البته می‌توانید هر نیم ساعت یک بار از سرم برای مرطوب کردن پوست سر استفاده کنید.

 • روز سوم

در روز سوم پانسمان برداشته شده و به راحتی می‌توانید ناحیه اهدایی را به نرمی‌به کمک شامپو بچه بشویید، ولی دقت کنید که نباید هیچ فشار و آسیبی به فولیکول ها وارد شود و استفاده از سرم نیز مشکلی نخواهد داشت.

 • روز چهارم به بعد

 از روز چهارم به بعد، حمام رفتن و شستشوی تمام پوست سر، به کمک رعایت نکات و هم چنین به کمک شامپویی که پزشک تجویز می‌کند، هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد.

شامپوی مناسب برای شستن سر پس از کاشت مو

انتخاب کردن شامپوی مناسب پس از کاشت یکی از موارد مهم به شمار می‌آید. با توجه به اینکه اگر شامپوی نامناسب‌ استفاده کنید باعث ریزش موهای سر می‌شود و همچنین ممکن است موهای کاشته شده رشد طبیعی خوبی نداشته باشند. پزشک شامپوی مناسب برای موهایتان تجویز می‌کند و با بررسی عواملی همچون، میزان چربی موی سر،میزان پی اچ شامپو،ترکیبات شامپو و حالت لیپوزیمی‌و آنتی اکسیدانی به شما برای خرید یک شامپوی مناسب کمک می‌کند. استفاده کردن از شامپو هایی که مواد شیمیایی کمی‌دارند برای شستن سر خیلی مناسب هستند. شامپو بچه بهترین شوینده مناسب برای شستن سر بعد از کاشت مو است. از شامپوهایی که ضد شوره هستند استفاده نکنید چون آنها از موادی قوی ساخته شده اند.

رفتن به استخر بعد از کاشت مو

رفتن به استخر بعد از کاشت مو

با توجه به اینکه پس از کاشت مو هنوز جای زخم ها خوب نشده است توصیه می‌شود از رفتن به استخر و شنا پرهیز کنید. کلری که در آب استخر وجود دارد باعث می‌شود موهای شما ژولیده،خشک،تیره و شکسته شود. توصیه می‌کنیم تا مدت دوماه از رفتن به استخر پرهیز کنید تا هم خیالتان راحت شود و هم بهبودی کامل خود را به دست آورید.

روش صحیح خشک کردن موهای کاشته شده بعد از حمام

با توجه به اینکه بافت حوله زبر است و می‌تواند به فولیکول ها و گرافت ها آسیب بزند توصیه می‌کنیم موهای خود را بعد از حمام کردن با دستمال کاغذی خشک کنید. بعد از کاشت مو ۲ الی ۳ هفته از حوله استفاده نکنید و دقت داشته باشید که آن را با فشار زیاد روی سر خود ماساژ ندهید و به آرامی‌موهای خود را خشک کنید. از دیگر مواردی که می‌تواند به فولیکول های مو آسیب بزند خشک کردن موها با سشوار است. توصیه می‌شود برای خشک کردن موها از سشوار استفاده نکنید بگذارید در هوای آزاد خشک شوند. در صورتی‌که احساس خشکی در موهایتان کردید می‌توانید از نرم کننده های موی سر نیز استفاده کنید و همچنین می‌توانید با تایید پزشک از مرطوب کننده ها تا زمانی که دلمه ها و پوسته ها از میان بروند مصرف کنید.

سوالات در مورد نحوه اولین شستشو بعد از کاشت مو

آیا روز اول می‌توان استحمام کرد؟

خیر طبق توضیحاتی که در مقاله داده شد در سه روز اول توصیه می‌شود حمام نروید.

از چه شامپویی موقع استحمام بعد از کاشت مو می‌توان استفاده کرد؟

شامپو باید طبق تجویز پزشک استفاده شود ولی بهترین شامپو، شامپوی بچه می‌باشد.

اولین شستشو بعد از کاشت مو باید چگونه انجام شود؟

به آرامی‌و طوری که فولیکول ها آسیب نبینند به کمک شامپوی تجویز شده توسط پزشک.

4.9/5 - (13 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *