دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد چگونه است؟

لیزر موهای زائد یکی از بهترین راه‌های حذف دائمی موهای زائد می‌باشد. این روش برای افرادی که از تراشیدن موهای خود هر یک یا دو روز یکبار خسته شده‌اند یا آنهایی که زمان کافی برای اپیلاسیون و تحمل درد آن را ندارند بسیار مناسب می‌باشد.
روش درمانی لیزر توسط اپراتور مجرب، تحت نظر پزشک و در کلینیک‌های معتبر انجام می‌شود و اثربخشی فوق‌العاده‌ای دارد و روشی کاملاً ایمن خواهد بود به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای بالا بردن ماندگاری آن از مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر غافل نشوید.

مراقبت قبل از لیزر موهای زائد

 • حداقل تا یک ماه قبل از لیزر موهای زائد نباید از داروهای لایه بردار در محل لیزر استفاده شود.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر باید حداقل تا یک ماه قبل از درمان با لیزر از هیچ‏ روشی برای کندن موها از جمله اپیلاسیون، بند، وکس، موچین و… صورت نگیرد.

مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد

 • حداقل تا 24 ساعت قبل از لیزر، سطح پوست خود را عاری از هرگونه مویی کنید که برای اینکار استفاده از ژیلت توصیه می‌شود. باقی ماندن ساقه مو خطر سوختگی را افزایش می‌دهد.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود که تا یک ماه قبل از لیزر از برنزه کردن با آفتاب یا سولاریوم پرهیز کنید زیرا پوست ناحیه مورد نظر نباید آفتاب سوختگی یا التهاب داشته باشد.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود که محل مورد نظر برای لیزر دارای موهای ضخیم و تیره باشد. نواحی از بدن که دارای موی کرکی و نازک هستند، ممکن است با انجام لیزر، دچار پرمویی و یا زبری موها شوند.
 • در صورت مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل، فنی‏تویین، سیکلوسپورین، کورتون، ایزوترتینوئین (راکوتان) با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورتی که ژل و بوتاکس تزریق کرده‌اید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود که برای کاهش درد حداقل 30 الی 60 دقیقه قبل از انجام لیزر از پمادهای بی‏‌حسی (زایلاپی، لیدوکایین و زایلوژل) استفاده شود؛ سپس ناحیه مورد نظر کاملاً با آب و شامپو تمیز و خشک شود.
 • اگر دارای بیماری خاص و یا از داروی خاصی استفاده می‌کنید، قبل از انجام لیزر باید این موارد را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود از داروهای گیاهی یا شیمیایی رقیق کننده خون استفاده شود.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود از مصرف قرص‌های ضد التهاب خودداری کنید.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر در صورت استفاده از کرم، لوسیون، مام، بادی اسپلش، اسپری و هرگونه مواد آرایشی در نواحی مورد درمان حتما با آب و شامپو آن را پاک کنید.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر در صورت بارداری و یا اقدام برای بارداری استفاده از لیزر ممنوع می‌باشد.
 • در صورتیکه در دوران شیردهی هستید به دلیل اختلالات هورمونی به وجود آمده قبل از لیزر حتما با تأیید پزشک درمان را انجام دهید.
 • بلیچ (سفید کردن پوست) یا استفاده از کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز در ناحیه‌ی درمان ممنوع می‌باشد.

مراقبت‌های لازم در روز لیزر موهای زائد

در روز درمان، باید مراقبت‌های زیر را انجام دهید: هرگونه لوسیون، مواد آرایشی و خوشبوکننده‌ را از ناحیه تحت درمان تمیز کنید. لباس گشاد بپوشید تا ناحیه مورد نظر به راحتی قابل دسترس باشد؛ لباس‌های تنگ یا زبر در صورتی که پوست پس از درمان حساس شود، ایجاد ناراحتی خواهند کرد.
در زمان لیزر ممکن است کمی احساس سوزش یا گزیده شدن داشته باشید؛ برای راحتی شما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا، یک کرم بی‌حس‌کننده موضعی موجود می‌باشد. باید ۳۰ دقیقه قبل از درمان در محل حاضر شوید تا بتوانید از این کرم استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

 • ۴ الی۵ روز پس از فرایند، پوست ناحیه درمان را لایه برداری کنید تا به ریزش موهای درمان شده کمک شود.
 • در فواصل بین جلسات لیزر بیکینی، مو های نواحی درمان را تنها با تراشیدن یا کرم‌های مو بر باید تمیز کرد.
 • در طول دوره درمان باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا دستگاه های برنزه دوری کرد.
 • برای کاهش درد، ناراحتی و تحریک می توان یک بسته یخ بر ناحیه درمان اعمال کرد.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد

پرهیز از محصولات پوستی تهاجمی

کرم‌های دارای خاصیت سفیدکنندگی و آلفاهیدروکسی‌اسید باید تا زمانی که پوست حالت طبیعی خود را پیدا می‌کند، کنار گذاشته شوند. تمیز و مرطوب کردن پوست بصورت ملایم را می‌توان بلافاصله بعد از درمان آغاز کرد.

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی

بسیاری از مراجعین علاقه‌مند هستند که پس از لیزر موهای زائد صورت، آرایش کنند. در حین لیزر ممکن است پوست شما آسیب‌هایی بسیار جزئی ببیند.
که بهتر است مدتی آرایش نکنید البته این کار را با ملایمت انجام دهید و از مصرف برخی مواد آرایشی که باعث تحریک پوست می‌شوند، پرهیز کنید. تماس پوست بعد از لیزر با الکل، عطر (Perfume) یا سایر موادی که دارای الکل هستند، می‌تواند باعث سوزش پوست و درد شود.

لوسیون یا ژل بعد از لیزر

در مراقبت‌های بعد از لیزر بهتر است از لوسیون یا ژل آلوئه استفاده شود که بهتر است شب و روز به پوست بخش‌های تحت درمان بزنید. اگر هم نیاز داشتید، می‌توانید به دفعات بیشتری از این ژل استفاده کنید.

استفاده از لوسیون یا ژل آلوئه ورا

ژل بعد از لیزر برای رفع قرمزی و تورم ناحیه‌ی درمان هم موثر می‌باشد. ژل آلوئه‌ورا برای درمان التهاب هم بسیار موثر است.

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب بهتر است بصورت روزانه استفاده شود اما مهم‌‌تر این است که پس از درمان باید در نواحی غیر پوشیده پوست از کرم ضدآفتاب استفاده کرد زیرا بعد از لیزر موهای زائد، پوست در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید آسیب‌پذیر خواهد شد.
همچنین پوست مستعد تیره شدن می‌شود که می‌تواند منجر به غیر یکنواخت شدن رنگ پوست و برخی آسیب‌های پوستی شود. برای جلوگیری از این آسیب از یک کرم ضد آفتاب (Sunscreen) مناسب استفاده نمایید بطوری که حداقل SPF30 باشد.

پرهیز از حرارت

حداقل تا ۴۸ ساعت پس از درمان با لیزر از حرارت خودداری کنید. بنابراین باید از رفتن به سونا، اتاق بخار و دوش آب داغ دوری کنید.

فاصله بین جلسات درمان

ممکن است نیاز باشد که هر ۴ الی ۸ هفته یک بار برای درمان مجدد مراجعه کنید زیرا مو دارای چرخه طبیعی رشد است؛ که مجموعه تخصصی دکتر خیرالهی این فاصله درمانی را برای شما تعیین خواهد کرد.
با انجام این اقدامات می‌توانید از پوست خود مراقبت کنید و از تحریک و تاثیرات منفی دوری کنید.

مواد آرایشی معدنی

در مراقبت‌های بعد از لیزر حداقل به مدت ۴۸ ساعت از مواد آرایشی استفاده نکنید زیرا باعث مسدود شدن منافذ و تحریک پوستتان می‌شوند. همچنین در صورت استفاده از پمادهای موضعی یا داروهای ضدآکنه تا ۴۸ ساعت پس از لیزر آن را کنار بگذارید.

به موهای خود دست نزنید

اگر در فاصله بین جلسات نیاز به از بین بردن موهای خود داشتید از تیغ استفاده کنید. تیغ کشیدن روی پوست فولیکول‌های مو را دست نخورده باقی می‌گذارد. ممکن است که در بین جلسات درمان نیاز به تیغ کشیدن داشته باشید اما با گذشت زمان نیاز به آن کمتر خواهد شد.
تا تموم شدن جلسات درمانی از اپیلاسیون، کندن مو، ‌بلیچ یا کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز بر روی ناحیه درمان خودداری کنید و به مدت یک الی سه روز بعد از درمان نیز در صورت وجود تاول یا پوسته پوسته شدن بر روی پوست از تیغ استفاده نکنید.

آب فراوان بنوشید

در مراقبت‌های بعد از لیزر،‌آب فراوان بنوشید تا پوست شما دچار کم آبی نشود. کم آبی باعث کاهش اثرات لیزر موهای زائد خواهد شد. همچنین در جلسه‌ی لیزر رطوبت پوست باید در وضعیت خوبی قرار داشته باشد.

آب زیاد بخور

پس نوشیدن آب و استفاده از لوسیون‌های بعد از لیزر الزامی است.

استفاده از یخ بر روی ناحیه درمان

یک روش مناسب برای تسکین و کاهش درد استفاده از کیسه یخ می‌باشد. کیسه یخ را روی ناحیه‌ی مورد نظر قرار دهید تا درد کمتر یا برطرف شود. بطور کلی درد بعد از درمان نادر بوده و معمولاً تنها در هنگام لیزر درمانی حس خواهد شد.

ژل آلوئه‌ورا

بعضی از بیماران بلافاصله دچار قرمزی و تورم بر روی ناحیه‌ی درمان می‌شوند، که شبیه به آفتاب ‌سوختگی است. گاهی اوقات تاول و پوسته‌هایی نیز امکان دارد شکل بگیرند.
این علائم پس از گذشت چند ساعت از بین خواهد رفت و نیازی به درمان زخم بعد از لیزر نیست، قابل ذکر است مرطوب‌کننده‌هایی ماند ژل آلوئه‌ورا تسکین‌دهنده می‌باشند.

برنزه نکنید

برنزه کردن پوست بدن در طول دوره‌ی لیزر هم خطرناک است و هم اثرات لیزر بر موهای زائد (Laser hair removal) را خنثی می‌کند. پس در معرض نور خورشید و آفتاب قرار نگیرید و سولاریوم هم نروید. توجه داشته باشید که پوست به هر صورتیکه برنزه شده باشد حتی به وسیله اسپری یا فوم امکان انجام جلسه درمانی مقدور نمی‌باشد.
وقتی پوست برنزه می‌شود، یعنی میزان رنگدانه‌های لایه‌های آن افزایش پیدا کرده است. در این صورت پرتوی لیزر به جای این که جذب ملانین‌های پیاز مو شود، جذب پوست تیره‌ شده‌ می‌شود.

جلوگیری از صدمات احتمالی

در حین انجام لیزر برای حذف موهای زائد، به صورت انتخابی به فولیکول‌های مو آسیب وارد می‌کنیم تا از کار بیفتند. فولیکول‌ها ارگان‌های بسیار کوچکی در لایه‌ی میانی پوست می‌باشند که وظیفه‌ی رشد مو را برعهده دارند. به همین دلیل اگر فولیکول را از کار بیندازیم، رشد موهای زائد متوقف خواهد شد.
لیزر بدون آسیب رساندن به بافت‌های مجاور فولیکول، باعث گرم شدن بخش پیاز مو، آسیب دیدن و نهایتاً توقف رشد موها خواهد شد. پس درواقع در لیزر موهای زائد به پیاز مو و فولیکول صدمه وارد می‌کنیم.

به همین جهت باید مواظب باشید که در طی چند روز پس از درمان، به پوست یا فولیکول‌ها آسیب بیشتری وارد نشود. تا چند روز بعد از کارهایی مانند وکس، الکترولیز، لایه برداری، تاتو، روش‌های جوانسازی مختلف مانند هایفوتراپی، اندولیفت، میکرونیدلینگ و … پرهیز کنید.
حداقل ۴ الی ۵ روز بعد از لیزر نباید این کارها را انجام دهید. به علاوه تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر از کرم‌های بیلیچینگ و همچنین محصولات معطر استفاده نکنید.

دوش گرفتن یا استحمام بعد از لیزر باید چگونه باشد؟

پس از انجام دادن لیزر مو زائد، پزشک یا اپراتور دستگاه شما را از حمام کردن و دوش گرفتن منع خواهد کرد. به زبان ساده‌ نباید به هیچ عنوان، در روزی که لیزر مو زائد را انجام داده‌اید به حمام بروید. اما اگر در شرایط خاصی قرار دارید و نمی‌توانید زمان استحمام خود را به عقب بیاندازید، نباید از آب داغ استفاده کرده و در بخار حمام کنید. به طور معمول بعد از انجام لیزر، به کاربران توصیه می‌شود که تا حدود حداقل 24 ساعت، از انجام فعالیت‌هایی که موجب تعریق بدن می‌شود، خودداری کنند.

آیا لیزر موهای زائد باعث ناباروری می‌شود؟

تا امروز شواهدی مبنی بر ایجاد ناباروری ناشی از لیزر موهای زائد مشاهده نشده است. لیزر فقط می‌تواند به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کند و نمی‌تواند به بافت‌های عمقی‌تر آن برسد.

لیزر موهای زائد باعث ناباروری می‌شود؟

استفاده از لیزر حتی برای حذف موهای نواحی حساس مانند شرمگاه، بدون عارضه و کاملاً ایمن می‌باشد.

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد را می‌توان در تمامی متدهای زیبایی و جوان‌سازی مشاهده کرد در دو دسته متفاوت قرار می‌گیرند. یکی از این مشکلات به علت اثراتی است که در حین عملیات و پروسه درمان ایجاد می‌شود. در صورتی که مزایا بر معایب حاصل از آن سنگینی کند و عوارض احتمالی در مدت زمان کوتاهی از بین رفته و قابل چشم‌پوشی باشد بهره‌مندی از آن پیشنهاد می‌شود.

قیمت لیزر موهای زائد

عوامل موثر بر قیمت لیزر کل بدن امروزه به سه عامل کلی بستگی دارد: دستگاه لیزر، مهارت و تجربه‌ی کادر درمانی و همینطور ناحیه‌ی تحت درمان. دو مورد اول موجب تعیین قیمت پایه‌ای برای لیزر هر ناحیه می‌شود.

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

فرآیند لیزر درمانی به تنهایی دردناک نمی باشد. اما استفاده از دستگاه‌های نامناسب و تکنیک‌های خنک‌سازی غلط می‌تواند باعث دردناک شدن لیزر و آسیب دیدن پوست شوند. این موارد را در مراکز نامعتبر مشاهده می‌کنیم.

آیا لیزر موهای زائد روشی ایمن است؟

پوست اکثر مراجعه کنندگان لیزر به خوبی به درمان پاسخ داده و به عوارض جانبی دچار نمی‌شود. علاوه بر این تا امروزه عوارض بلند مدتی برای لیزر موهای زائد شناخته نشده است.

4.8/5 - (23 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *