دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض لیفت صورت

عوارض لیفت صورت و خطرات آن

یکی از مهم‌ترین جراحی‌های زیبایی که در ناحیه صورت انجام می‌شود عمل لیفت صورت است که باعث سفت شدن پوست صورت می‌شود.
در لیفت صورت، بافت‌های صورت با استفاده از روش‌های مختلف درمان شده و باعث جوان‌تر شدن ظاهر فرد می‌شود و به کاهش میزان چین و چروک‌های پوستی کمک می‌کند.
حائز اهمیت است که توجه داشته باشید که پوست صورت بعد از جراحی با گذر زمان روند پیری خود را پیش می‌گیرد، به همین دلیل نتایج دائمی نمی‌باشند.

یک جراحی استاندارد لیفت صورت بستگی به نوع جراحی انتخاب شده از سوی جراح دارد و امکان دارد بین ۲ الی ۶ ساعت طول بکشد. زخم‌های ایجاد شده از لیفت صورت در کنار خط رویش مو و اطراف گوش پنهان می‌باشد.
با این حال، پیش از انجام این روش، باید از عوارض لیفت صورت مطلع شوید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

عوارض جراحی لیفت صورت

عوارض جراحی لیفت صورت

درد

مثل دیگر جراحی‌های زیبایی ممکن است پس از جراحی لیفت صورت، تا حدی احساس درد در صورت خود داشته باشید که این درد برای افراد قابل تحمل است.
این موضوع امری طبیعی بوده و هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد و در اکثر افراد با مصرف قرص مسکن این درد تسکین پیدا میکند و پس از گذشت ۳ روز شاهد کاهش درد خواهیم بود.
توجه داشته باشید درد شدید پس از جراحی لیفتینگ صورت به طوری که برای شخص قابل تحمل نباشد اصلا طبیعی نیست و در صورت مشاهده چنین حالتی، لازم است به پزشک و یا تیم پزشکی سریعا اطلاع دهید.

هماتوم یا خون‌مردگی

یکی از عوارض شایع جراحی لیفت صورت، ایجاد خونمردگی پس از جراحی می‌باشد که این حالت بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که دچار فشارخون هستند و یا اختلالی در انعقاد خون دارند به علت مصرف داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضدانعقاد ممکن است این اتفاق بیفتد.
هماتوم را می‌توان با خارج کردن لخته خون بوجود آمده درمان کرد. موارد خفیف هماتوم امکان دارد اصلا نیاز به درمان نداشته باشد و خود به خود لخته خون جذب شود.

برای جلوگیری از ایجاد هماتوم لازم است که داروهای ضد انعقاد خون خود را زیر نظر پزشک قطع کنید و از ۲ هفته پیش از جراحی از مصرف هر نوع داروهای گیاهی، انواع دمنوش‌ها و داروهای ضد انعقاد خون خودداری کنید زیرا بعضی از آنها خواص مشابه آسپرین دارند.
همچنین اگر فشار خون ندارید ولی سابقه فشار خون ارثی دارید، بهتر است به مدت یک هفته قبل از جراحی هر روز فشارخون خود را چک کنید تا از نبود آن اطمینان حاصل کنید.

متورم شدن پوست صورت

تورم صورت پس از لیفت صورت یکی دیگر از عوارض لیفت صورت است که اغلب به صورت ملایم ایجاد می‌شود. در مواردی که بطور همزمان با لیفت صورت، تزریق چربی انجام می‌گیرد، تورم صورت نیز بیشتر خواهد شد.
در افراد لاغر این تورم، هیچ نگرانی ایجاد نکرده و اغلب مورد پسند افراد است. در افرادی که صورت پری دارند، امکان دارد تورم چندان خوشایند نباشد ولی مطمئن باشید که این حالت موقتی بوده و پس از گذشت ۳ الی ۴ هفته، بیشتر این تورم‌ها برطرف می‌گردد.

بی حسی پوست صورت

به دلیل تورم صورت ممکن است شما قدری احساس بیحسی در صورت داشته باشید. خوشبختانه این بی‌حس بودن پوست باعث می‌شود در عمل جراحی لیفتینگ صورت، شما درد زیادی نداشته باشید و نیاز چندانی به مصرف مسکن پیدا نکنید.
با برطرف شدن ورم ها، بی‌حسی صورت خود به خود برطرف می‌گردد.

ریزش مو در اطراف ناحیه برش

در محلی که برش جراحی انجام می‌شود امکان دارد فولیکول‌های مو آسیب ببیند و ریزش موی چند میلی‌متری دیده شود.
در بیشتر اوقات این مقدار ریزش مو بعد از لیفت شقیقه و صورت به صورت موقتی بوده و بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه فولیکول‌های مو مجددا رشد می‌کنند و محل را پر می‌کنند.
برای جلوگیری از این عارضه، تدابیری در نظر گرفته می‌شود که به طرز چشمگیری موثر است، هر چند در افرادی که سال‌ها پیش جراحی لیفت انجام داده‌اند این عارضه بیشتر دیده می‌شد و مخصوصا موهای ناحیه شقیقه و پشت گوش بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گرفتند.

اما در روش‌های جدید، این قسمت‌ها اغلب خط مو و میزان تراکم موی طبیعی دارند. همچنین برای افرادی که از سال‌های قبل دچار ریزش موی ناحیه جراحی شده‌اند نیز یک روش بسیار موثر برای درمان وجود دارد و آن هم کاشت مو می‌باشد که به خوبی حالت طبیعی موها را در آن ناحیه ایجاد می‌کند.

ناهمواری‌های صورت و گردن بعد از لیفت صورت

در روزهای اول پس از عمل، به دلیل تورم، امکان دارد تا مدتی احساس ناهمواری در صورت داشته باشید. اغلب این ناهمواری‌ها بدون هیچ مداخله‌ای به صورت خود به خودی رفع می‌شوند.
در افرادی که همزمان با لیفت صورت، تخلیه ژل صورت می‌گیرد، به دلیل عوارض حاصل از تخلیه ژل، ناهمواری‌ها به مدت بیشتری باقی می‌مانند.
خوشبختانه بیشتر ناهمواری‌های پس از عمل، در ظاهر دیده نمی‌شود و فقط هنگاهی که فرد صورت خود را لمس می‌کند حس می‌شود. این نواحی سفت شده، به دلیل تورم بافتی بوده و بعد از از بین رفتن ورم، رفع می‌شود.

آسیب شاخه‌های عصبی صورت

یکی از خطرناک‌ترین عوارض لیفت صورت، آسیب اعصاب حرکتی صورت می‌باشد. همواره در جراحی لیفت صورت، احتمال آسیب به شاخه‌های مختلف عصب صورت وجود دارد، خوشبختانه احتمال این آسیب در دست جراح با تجربه بسیار کم (نزدیک به صفر) می‌باشد.
لذا جراحی لیف صورت فقط باید توسط پزشک مسلط به این کار انجام شود.

در افرادی که قبلا جراحی لیفت و یا هر نوع جراحی دیگری مثل تخلیه ژل در صورت انجام داده‌اند به دلیل اینکه احتمال آسیب عصب صورت بیشتر از افراد عادی است، جراح ماهر، راه‌های متعددی را برای پیشگیری از آسیب عصب صورت در پیش می‌گیرد.
به یاد داشته باشید در بین جراحانی که تمایل به جراحی لیفت صورت دارند، جراحی مجدد صورت خود را فقط به دست ماهرترین‌های این کار بسپارید و حتما پیش از تصمیم به جراحی از گالری تصاویر جراحی لیفت صورت آن پزشک دیدن کنید.

سایر عوارض لیفت صورت

  • بهبود نیافتن جای زخم‌ها: این مورد بیشتر در مورد افراد سیگاری شایع است.
  • بجا ماندن جای زخم: هرچند که جای برخی زخم‌ها ماندگار خواهند شد اما جراح طی عمل سعی می‌کند که آن‌ها را مخفی کند.
  • برجسته شدن جای برش‌ پوست: آثار دَلَمه موقتی خواهد بود.
  • بی‌حسی در اطراف زخم: یکی از عوارض موقتی لیفت صورت است.
  • ریزش مو و از بین رفتن پوست: این اتفاق بسیار نادر است.
  • تغییر رنگ پوست: این مورد بسیار نادر است و در صورت وجود، پس از چند ماه از بین خواهد رفت.

مراقبت‌های بعد از عمل لیفت صورت

مراقبت‌های بعد از عمل لیفت صورت

  • استفاده از داروهای تجویز شده توسط دکتر در زمان مشخص شده انجام شود.
  • مراقبت‌های تغذیه‌ای بسیار حائز اهمیت است. بنابراین مهم است که از انواع سبزیجات و میوه‌ها استفاده کنید.
  • خوابیدن باید به نحوی انجام شود که هیچ فشاری به سطح پوست صورت‌تان وارد نشود.
  • استفاده از انواع مایعات و آب فراوان در دوران نقاهت و بهبودی بسیار حائز اهمیت است.

روزی برای شما مقرر خواهد شد که برای کشیدن بخیه مراجعه کنید. بنابراین بهتر است که در همان روز به پزشک‌تان مراجعه کنید و عمل برداشتن بخیه‌ها را انجام دهید.

میزان اثربخشی لیفتینگ صورت

اگر تمایل دارید از چین و چروک پوست در گونه‌ها و گردن خلاص شوید و پوستی سفت داشته باشید، به طوری که ظاهر شما جوان‌تر به نظر برسد؛ این جراحی برای شما مناسب می‌باشد.
به عنوان مثال، شما می‌توانید عمل لیفت صورت  را در اطراف چشم خود و یا در خط فک استفاده کنید. این روش دارای اثرات دائمی می‌باشد.
به طور خاص، این جراحی برای افرادی که نشانه‌های پیری را در سن سی و چهل سالگی خود مشاهده می‌کنند، همچنین، برای افرادی که تمرکز بر روی مناطق خاص صورت خود دارند، مناسب است. به طور معمول، اثرات آن حداقل ۵ الی ۱۰ سال یا بیشتر، باقی می‌ماند.

لیفتینگ صورت با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

لیفتینگ صورت به روش غیر تهاجمیروش غیر تهاجمی به این معنی است که به عمل جراحی نیازی ندارد. اگر جراح تشخیص دهد که پوست مراجعه کننده به عمل جراحی نیاز ندارد، با استفاده از تزریق یا فیلرها، مشکلات پوستی شما را رفع می‌کند.
در روش غیر تهاجمی، پوست شما به خوبی پاکسازی و تحریک می‌شود و جوان‌تر می‌شود. اگر مشکل پوست شما فقط چین و چروک باشد، از این روش استفاده می‌شود.
لیفتینگ صورت با روش تهاجمی:اگر پوست شما دچار افتادگی شده باشد، چربی اضافی زیادی داشته باشید یا چین و چروک‌های عمیقی داشته باشید، از روش لیفتینگ تهاجمی برای جوانسازی پوست شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در روش تهاجمی، قسمت‌هایی از پوست شما برش می‌خورد تا عمل انجام شود. در این روش، برش‌ها در نقاطی مثل قسمت بالایی پیشانی، زیر فک، پشت گوش، پایین چانه ایجاد می‌شود.
اکثر برش‌ها در داخل خط مو قرار گرفته می‌شود. قسمت‌‌های اضافی و چروکیده پوست را از محل رویش سست می‌کنند و آن را از محل گوش عقب می‌کشند. به همین دلیل است که برش‌ها معمولا در محدوده گوش ایجاد می‌شود.

پرسش و پاسخ در مورد عوارض لیفت صورت

بهترین کاندیداها برای جراحی لیفت صورت چه کسانی هستند؟

افرادی غیر سیگاری، کسانی که ثبات وزن دارند و احتمال اینکه دچار چاقی و لاغری‌های ناگهانی شوند وجود ندارد، افرادی که به بیماری خاص پوستی مبتلا نیستند و سلامت بدنی کامل دارند،‌ افرادی که بیماری‌های خاصی ندارند و از داروهای خاصی استفاده نمی‌کنند، افرادیکه چین و چروک‌های عمیقی روی سطح پوست شان دیده می ‌شود و نیازمند انجام جراحی جدی هستند.

عمل لیفت صورت چقدر زمان می برد؟

مدت زمان جراحی حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۶ ساعت طول خواهد کشید. البته ۶ ساعت عمل جراحی لیفت صورت برای افرادی است که مشکلات پیچیده و دشوارتری دارند.

از لیفت صورت چه انتظاری می توان داشت؟

در طی جلسه مشاوره اولیه، جراح شما نیازهای فردی کاندید جراحی را براساس انتظارات و ساختار صورت و مناسب بودن وی برای جراحی لیفتینگ ارزیابی خواهد کرد. باید به یاد داشته داشت که از روش فیس لیفت فقط برای درمان ناحیه میانی و گردن استفاده می شود. باید تلاش کنید در طی این جلسه با جراح خود روراست باشید و به خاطر داشته باشید که داروهای مصرفی و سیگاری بودن یا نبودن خود را با پزشک درمیان بگذارید.

سن مناسب برای لیفت صورت چه سنی است ؟

بسته به نوع روش مورداستفاده پاسخ این سوال متفاوت خواهد بود. بعضی از روش‌ها نظیر RF فرکشنال محدودیت سنی ندارند و برخی دیگر نظیر جراحی یا هایفوتراپی دارای محدودیت سنی هستند.

برای پیشگیری از افتادگی صورت در سنین بالا چه راهی را پیشنهاد می دهید؟

برای بیماران با سنین بالاتر سالی یک بار هایفوتراپی توصیه می شود. امکان دارد نیاز باشد هم زمان چند جلسه اکسنت یا RF نان ابلیتو بدون زخم برای جلوگیری از افتادگی پوست استفاده شود. در کسانی که افتادگی صورت شدید دارند، از RF هایی که در سطح پوست فرو می روند و اندولیفت هم زمان به کار گرفته می شود. برای سنین مختلف درمان ها و پلن های مختلف ارائه می دهیم. برای پیشگیری از نخ های مخصوصی که سبک هستند نیز استفاده می شود.

4.3/5 - (10 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *