دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

فرق بوتاکس با ژل چیست؟

فرق بوتاکس با ژل چیست؟

 با افزایش سن، به وجود آمدن انواع چین و چروک ها در صورت مشاهده می‌شود. برای درمان این مشکلات گزینه های بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد که انتخاب یکی از این روش ها برای کار را بسیار سختی است و نیز به یک دغدغه تبدیل می‌گردد. لازم به ذکر است که یکی از روش‌های زیبایی و درمانی که در بین افراد بسیار پرطرفدار است، استفاده از روش تزریق بوتاکس و یا تزریق ژل است‌. هر کدام از این روش ها به عنوان روش کم تهاجمی به حساب می‌آیند. هدف از تزریق بوتاکس یا ژل این می‌باشد که فرد ظاهری جوان‌ تر و نیز صورتی خوش فرم تر داشته باشد. انجام این کار از سوی متخصصین زیبایی انجام می‌شود. گاهی اوقات، فرد برای انتخاب تزریق بوتاکس یا ژل دودل می‌شود که آیا کدام روش برای او بهتر است و این دودل شدن زمانی به وجود می‌آید که از انجام این تکنیک ها آگاهی لازم را نداشته باشد و همچنین تفاوت بوتاکس و ژل را نداند. در ابتدا باید گفت تزریق بوتاکس و ژل هر کدام روش های درمانی طولانی مدت هستند که برای کاهش چین و چروک های صورت و پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش ها در کاربرد و بعضی موارد دیگر با یکدیگر کمی متفاوت هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

فیلر چیست؟

فیلر معروف به پرکننده های بافت نرم نیز می‌باشد که در زیر پوست تزریق می‌شود. این ماده باعث افزایش حجم نیز می‌شود. ژل های پوستی انواع مختلفی دارند که تاثیرات بعضی از آن‌ها موقت است. سازمان غذا و داروی آمریکا بعضی از فیلرها را تایید کرده است که به شرح زیر می‌باشد:

کلسیم هیدروکسی پاپیت به نوعی یک ترکیب است که شباهت بیشتری با مواد معدنی دارد و نیز می‌توان در استخوان ها این ماده را پیدا کرد. تاثیرگذاری این محلول موقت بوده و به مدت ١٨ ماه ماندگاری دارد.

کلاژن، یک ماده موقت است که ماندگاری آن چهار ماه است.

هیالورونیک اسید به نوعی یک ماده موقت است که ماندگاری آن حدود ۶ الی یک سال می‌باشد. وجود این دارو در بدن و همچنین بعضی از مایعات باعث پر شدن بافت پوست می‌گردد.

اسید لاکتیک یک ماده‌ی موقت است که ماندگاری آن حدود دو سال است.

تنها دانه های پلی اتیل متاکریلات، هستند که ماندگاری آنها دائمی بوده و در بازار موجود است.

ژل ها کاربرد های بسیاری دارند و همچنین برای از بین بردن علائم پیری تاثیر گذار هستند. برخی از فیلر ها ممکن است کاربرد هایی همچون، حجم دهی به لب های نازک، تقویت قسمت های کم عمق صورت، کاهش چين و چروک یا سایه زیر چشم، نرم یا پرکردن زخم های پوسته شده، پر یا نرم کردن چین و چروک های استاتیک خصوصا در قسمت پایین صورت دارد.

فیلر برخلاف تزریق بوتاکس، می‌تواند برای رفع چین و چروک های استاتیک که شامل چروک های کنار گونه یا در اطراف دهان هستند بسیار تاثیرگذار باشد.

 ژل ها هم می‌توانند برای پر کردن گونه‌ها و لب‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرند. برخی اوقات هم از این روش برای از بین بردن اسکار های پوستی دست نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به یاد داشته باشید که ژل ها برای برجسته کردن قسمت دیگر بدن همچون سینه تأیید نمی شود.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی خالص از سم بوتولینوم است که از باکتری‌های بوتولینوم و کلستریدیوم به وجود آمده است. این ماده درمانی در بازار بیش از دو دهه است که مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. هر چند درمان با این روش عوارض بسیار اندکی دارد، می‌تواند در کاهش چین و چروک های صورت کاربرد زیادی داشته باشد. تزریق بوتاکس یک نوع آرام بخش عضلانی می‌باشد که می‌تواند باعث درمان اختلالات عصبی که سبب ضعف عضلانی شده است باشد. تزریق بوتاکس برای درمان بیماری هایی همچون میگرن و نیز بیماری‌ها دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق بوتاکس می‌تواند سیگنال‌های عصبی در عضلات ناحیه تزریق را مسدود کند، و همچنين می‌تواند پیام های عصبی را قطع کند. زمانی که سیگنال‌های عصبی قطع شوند، می‌تواند عضله مورد نظر را به طور موقت دچار فلج و یا یخ زدگی کند. و نیز بدون حرکت ماندن یا فلج شدن این عضلات، می‌تواند چین و چروک های قسمت مورد نظر از صورت را کاهش دهد و یا حتی رفع کند. متخصصین زیبایی، بوتاکس را داخل عضلات تزریق می‌کنند که عامل اصلی به وجود آمدن چین و چروک های خاصی هستند و می‌خواهند آن را درمان کنند. چروک های داینامیک صورت همان چروک های خاص هستند، که تزریق بوتاکس می‌تواند برای درمان چین و چروک های داینامیک بسیار تاثیرگذار و موثر باشد. این چین و چروک ها به طور طبیعی در قسمت فوقانی چهره، همچون، دهان اطراف چشم ها، بین ابروها که در اثر اخم کردن و یا لبخند زدن و همچنین سایر حالت های صورت است ایجاد می شود. تزریق بوتاکس بر روی چین و چروک های ظریف چال مانند و یا چروک هایی که از چاقی در صورت به وجود می‌آید و یا افتادگی صورت که شامل خط هایی در گردن، گونه‌ها و یا قسمت های فک می‌شوند، تأثیر زیادی نخواهد داشت.

تفاوت کاربرد فیلر با بوتاکس در چیست؟

تزریق ژل علاوه بر اینکه به از بین بردن چین و چروک های پوستی کمک می‌کند، می‌تواند باعث پر شدن و حجم گرفتن قسمت هایی از پوست نیز شود و همچنین یکی از تفاوت های میان فیلر با بوتاکس، در حجم دهندگی و خاصیت پرکنندگی است. از تزریق فیلر برای حجم دهی به گونه و لب، زاویه سازی فک، درمان خطوط ریز و چین و چروک های صورت از آن استفاده می شود. توجه داشته باشید که نمی‌توان از ژل برای حجم دهی اندام هایی همچون باسن و سینه استفاده کرد. از جمله کاربرد های فیلر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

باعث افزایش گونه ها، لب، چانه و پشت دست می‌شود.

باعث رفع چین و چروک های پوستی می‌شود.

باعث درمان تیرگی و گودی زیر چشم می‌شود.

باعث اصلاح شکل بینی با فیلر بینی می‌شود.

در افرادی که به بیماری اچ آی وی مبتلا هستند باعث ترمیم چربی صورت می‌شود.

از آن جا که تزریق بوتاکس‌ می‌تواند باعث فلج شدن عضلات گردد می‌تواند سبب کاهش چروک های ناشی از حرکات ماهیچه‌ها نیز شود. بوتاکس می‌تواند برای رفع موقتی رفع خطوط اطراف چشم، چین و چروک، لیفت ابرو و همچنین خطوط خنده روشی بسیار موثر باشد. بوتاکس کاربرد های دیگری نیز دارد که به شرح زیر است:

 • از بوتاکس ابرو می‌توان برای از بین بردن خط اخم استفاده کرد.
 • بوتاکس پیشانی برای از بین بردن چین چروک در ناحیه پیشانی
 • از پیشرفت چین و چروک های پوستی جلوگیری می‌کند.
 • باعث رفع چین و چروک های چانه، گردن و نیز دور لب ها می‌شود.
 • برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک های اطراف چشم بوتاکس دور چشم بسیار تاثیرگذار است.
 • باعث بهبود حالت چهره و ابرو می‌شود.
 • باعث می‌شود تا نوک بینی بالا برود.

تزریق بوتاکس علاوه بر موارد زیبایی برای موارد درمانی نیز استفاده می‌شود که می توان به درمان کمردرد، درمان تعریق زیاد، درمان اسپاسم های گردن و همچنین بوتاکس میگرن برای درمان سر دردهای خوشه ای، سردرد های شدید و درمان شقاق مقعد اشاره نمود. می توان گفت تزریق بوتاکس تاثیر زیادی بر روی خطوط عمیق که بر اثر کاهش حجم عضله به وجود می‌آید ندارد. شما می‌توانید برای درمان این خطوط از ژل یا ترکیبی از ژ و بوتاکس استفاده کنید.
در نتیجه از تزریق ژل برای کاهش چین و چروک های کم یا متوسط استفاده می شود، اما تزریق بوتاکس می تواند چین و چروک های عمیق تر را هم از بین ببرد. بنابراین تفاوت ژل و بوتاکس در این است که فرد بایستی وضعیت چین و چروک های پوستی خود را نیز در نظر بگیرد.

در نواحی تزریق فرق بوتاکس با ژل چیست؟

قسمت های رایج درمان شده به وسیله تزریق بوتاکس به شرح زیر هستند:

 • خط های پیشانی
 • خطوط اخم
 • چروک های اطراف چشم
 • تعیین خط فک
 • خمیدگی ابرو
 • خط های دور گردن
 • خط های دور بینی
 • خط خنده
 • چانه ریگی
 • قسمت های رایج درمان شده به وسیله ژل به شرح زیر هستند:
 • چین و چروک اطراف چشم
 • گونه های گودافتاده
 • خط های میان لب و بینی
 • خطوط خط خنده
 • دست‌ها
 • گردن
 • لاله گوش
 • پوست چروک شده بازو
 • چانه کوتاه
 • شقیقه خالی شده

فرق بوتاکس و ژل از نظر ماندگاری

فرق بوتاکس و ژل از نظر ماندگاری

در مقایسه این دو روش، میزان ماندگاری بوتاکس نسبت به ژل بسیار کم تر است. ماندگاری بوتاکس به عواملی همچون برند بوتاکس و تخصص پزشک متخصص بستگی دارد و نیز حدود ۹ ای یک سال ماندگاری دارد.

این روش به تکرار جلسات نیاز دارد که پس از گذشت ۴ ای ۶ ماه نیاز به تمدید دوباره است تا نتایج به دست آمده از این روش تقویت شده و همچنین ماندگار آن افزایش پیدا کند.

ژل های پوستی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن ها برای یک قسمت از بدن مناسب می‌باشند و همچنین زمان ماندگاری آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. ماندگاری بعضی از ژل ها حدود ۶ ماه است، در حالی که بعضی دیگر هم تا ۲ سال و یا بیشتر ماندگاری دارند و نیز مانند بوتاکس، این روش هم بعد از مدتی نیاز به تمدید مجدد دارد. ماندگاری ژل های پوستی به عواملی مانند نوع فیلر، قسمت تزریق و انتخاب پزشک متخصص بستگی دارد. و نیز مسئله مهم این است که در هر فرد میزان متابولیسم بدن در جذب ژل‌ها از سوی بدن تاثیر بسیاری می‌گذارد. هر چقدر متابولیسم بدن فرد بیشتر باشد، ژل سریع تر جذب می‌شود و نیز اثر آن کم رنگ می‌شود. در نتیجه ژل ماندگاری و دوام بالاتری به نسبت تزریق بوتاکس دارد.

تفاوت بوتاکس و ژل در میزان اثرگذاری

معمولا تزریق بوتاکس برای بیشتر مراجعه کنندگان اثر بخش بوده و نتایج حاصل از آن بعد از گذشت ۷ الی ۱۰ روز قابل مشاهده است.

نتایج حاصل از تزریق ژل بلافاصله بعد از انجام این کار قابل مشاهده است.

تفاوت بوتاکس و ژل در اثرات جانبی

تفاوت بوتاکس و ژل در اثرات جانبی

با توجه به این که تزریق ژل و بوتاکس نیز مانند سایر روش‌های درمانی دیگر، با خطر و عوارض جانبی همراه است، می‌توان گفت عوارض جانبی بوتاکس بسیار کم بوده و در نیز صورت بروز این عوارض، بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت. بعد از تزریق بوتاکس می‌توان بلافاصله به فعالیت‌های روزانه‌ خود بازگشت و نیز این روش هیچ دوره نقاهتی ندارد. کبودی در ناحیه تزریق، تحریک چشم، قرمزی، افتادگی پلک‌ها و همچنین سردرد از عوارض شایع بوتاکس هستند که ظرف چند روز از بین خواهند رفت. همچنین خشکی دهان، حالت تهوع، تاری دید، مشکلاتی در بلع، علائم آنفلوانزا و نیز مشکلات صفراوی از دیگر عوارض بوتاکس هستند. عوارض جانبی ژل بیشتر از تزریق بوتاکس است. اما احتمال به وجود آمدن این عوارض بسیار کم است و در بروز این عوارض جای هیچ گونه نگرانی نیست و به مدت ۷ تا ۱۰ روز از بین خواهند رفت. از عوارض رایج تزریق ژل می‌توان به زخم، خارش، حساسیت، عفونت، قرمزی، بی حسی موضعی، اسکار، تاری دید و همچنین مرگی سلول های پوستی به علت کاهش جریان خون اشاره کرد.

تفاوت بوتاکس و ژل در هزینه

می‌توان گفت قیمت بوتاکس کمتر از ژل است و همچنین این کار باعث شده است تا تزریق بوتاکس گزینه مناسبی به نظر برسد. البته هزینه‌ تزریق بوتاکس و ژل به عواملی مانند، ناحیه‌ تزریق، مقدار تزریق و نوع مواد مصرفی بستگی دارد. با توجه به این که تنوع فیلر ها زیاد است و در قسمت های مختلف از بدن و با هدف های متفاوت تزریق می‌شوند، می‌توان گفت که هزینه‌ تزریق فیلر می‌تواند بسیار زیاد باشد.
به طور کلی می‌توان گفت ژل هایی که حاوی اسید هیالورونیک هستند جز ارزان ترین ها محسوب می‌شوند و تزریق کلاژن نیز جز گران ترین ها به حساب می‌آید.
دقت کنید که هیچ‌ یک از روش های زیبایی تحت پوشش بیمه نمی‌باشند.

جمع بندی درمورد اینکه فرق بوتاکس با ژل چیست؟

 فرق بوتاکس با ژل چیست؟

به طور کلی فرق بین بوتاکس با ژل این می‌باشد که، ژل های پوستی ماندگاری بیشتری نسبت به تزریق بوتاکس دارند. و همچنین عوارض جانبی ژل‌ها، بیشتر از تزریق بوتاکس است. البته بیشتر عوارض جانبی هر دو روش موقت بوده و بعد از گذشت چند روز از بین می‌روند. در پاسخ به اینکه آیا بوتاکس بهتر است یا ژل می‌توان گفت که قبل از این که به تزریق هر یک از این روش ها اقدام کنید بایستی موارد زیادی را بررسی کنید. برای مثال زمانی که چین و چروک های شما سطحی باشد، می‌توانید با استفاده از تزریق بوتاکس از عمیق شدن چروک ها جلوگیری کنید و همچنین آن‌ها را به صورت موقت درمان کنید. اما اگر که این چین و چروک ها بسیار عمیق باشد قطعا، انتخاب ژل ها گزینه مناسبی خواهد بود. در نتیجه تصمیم نهایی در این زمینه توسط پزشک متخصص گرفته شود. برای اینکه بتوانید به نتایج بهتر برسید خوب است یک روش درست و تاثیر گذار را انتخاب کنید.

سوالات درمورد فرق بوتاکس با ژل چیست؟

ژل های پوستی چقدر تاثیر گذار هستند؟

ژل های پوستی بسیار موثر هستند و نیز در مقایسه با تزریق بوتاکس ماندگاری طولانی‌ تری دارند. می‌توان گفت تاثیرگذاری ژل های پوستی به برند ژل انتخابی بسته است. دقیقا مثل تزریق بوتاکس زمانی که اثر ژل های پوستی از بین رفت می‌توانید به تکرار مجدد آن اقدام کنید.

ماندگاری بوتاکس و ژل چقدر با یکدیگر متفاوت است؟

ماندگاری تزریق بوتاکس و ژل به عمیق بودن چین و چروک ها، خطوط پوستی، و نیز جنس پوست فرد بستگی دارد. ماندگاری تزریق بوتاکس به عواملی همچون برند بوتاکس و انتخاب پزشک متخصص بستگی دارد و می‌توان گفت ماندگاری آن بین ۹ تا ۱۲ ماه است. ماندگاری ژل نیز بین ۶ تا ۱۸ ماه است. می‌توان گفت ژل های پوستی ماندگاری و دوام بالاتری نسبت به بوتاکس دارند.

عوارض فیلر و بوتاکس چیست؟

عوارض ژل شامل بروز خارش، تورم، عفونت، اسکار، زخم، کبودی، خونریزی و همچنین تاری دید است. عوارض بوتاکس نیز شامل بروز سردرد، حالت تهوع، ضعف عضلات، بی‌حسی، قرمزی، خشکی دهان، کبودی و تورم است.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی