دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

زاویه سازی فک و صورت

زاویه سازی فک و صورت (مدلینگ) با تزریق ژل و چربی

امروزه با پیشرفت‌های علم پزشکی و جراحی‌های زیبایی راه‌های رسیدن به یک صورت زیبا به آسانی در دسترس افراد قرار گرفته است. یکی از این روش‌ها زاویه سازی فک و صورت با استفاده از تزریق چربی و ژل چربی می‌باشد که موجب بهبود انحنای سطحی یا کانتورینگ صورت می‌شود.
زاویه سازی فک و صورت، علاوه بر فرم دهی به صورت و چانه، موجب جوانسازی و زیبایی پوست نیز خواهد شد.

در این روش‌ها، چربی یا ژل به درون بافت نرم صورت تزریق می‌شود تا بعضی اجزای صورت مانند چانه یا گونه‌ها برجسته شوند، انحنای اجزای صورت به تعادل برسند، حجم از دست رفته به دلیل پیری جبران شود، چین و چروک‌های ظریف رفع و شکاف‌های پوستی پر شوند.
برای انجام زاویه سازی فک و صورت حتما با پزشک متخصص کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی مشورت کنید، تا به شما در این زمینه مشاوره دهد. مشاوره با متخصص یا جراح فک و صورت با تجربه و حرفه‌ای شما را بهتر با مزایا و عوارض این عمل زیبایی آشنا خواهد کرد.

زاویه‌سازی فک و صورت چگونه انجام می‌شود؟

مادلینگ فک و صورت موجب زیبایی، جوانسازی پوست، اصلاح زاویه بینی، از بین رفتن غبغب و حالت دادن به چانه می‌شود.
در عمل زاویه‌سازی فک و صورت، حالت صورت بعد از عمل به شکل V تبدیل می‌شود، زیرا امروزه این حالت صورت در سراسر دنیا بسیار پرطرفدار می‌باشد. این عمل مخصوصا در بین بانوان و آقایان جوان بسیار رواج پیدا کرده است.
در زاویه سازی فک و صورت،  نقاطی از صورت که نقش کلیدی در زیبایی صورت دارند برجسته‌تر خواهند شد تا تناسب آن‌ها با بقیه اجزای صورت افزایش یابد.

این نقاط شامل زاویه فک، خطوط فک، گونه و چانه می‌باشد که با روش‌های مختلفی که برای زاویه‌سازی فک و صورت بکار برده می‌شود، این اجزا در تناسب با یگدیگر برجسته شده و حالت زیبایی به صورت خواهند داد.
بنابراین زاویه سازی فک و صورت با کوچک کردن فک، لاغر کردن صورت و برجسته سازی گونه و چانه همراه است. این عمل علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز داشته و می تواند برای درمان افرادی که در طی یک حادثه یا به صورت مادرزادی دچار مشکل در ناحیه فک می‌باشند، بکار برده شود.

انواع روش‌های زاویه سازی فک و صورت

یکی دیگر از تکنیک‌های زاویه سازی فک و صورت استفاده از نخ‌های قابل جذب است که برای لیفت صورت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نخ در لایه زیرین پوست قرار گرفته و پزشک زیبایی به کمک آن‌ها زاویه سازی را انجام می‌دهد.
در این روش معمولاً از نخ سیلوئت که از نظر کارایی و کیفیت بهتر از سایر نخ‌ها می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زاویه سازی فک و صورت چند روش دارد

زاویه سازی با تزریق چربی زاویه سازی با تزریق فیلرها و ژل‌ها
زاویه سازی به روش جراحی از طریق لیفت صورت یا لیفت با نخ زاویه سازی به روش جراحی با جایگذاری پروتز
زاویه سازی فک و صورت با نخ و ژل زاویه سازی فک و صورت با نخ

این نخ‌ها با قرار گرفتن در زیر پوست کلاژنسازی را افزایش داده و علاوه بر آن به سنتز الاستین و اسید هیالورونیک نیز کمک شایانی می‌کنند که جوانسازی پوست را نیز به همراه دارند.
ماندگاری زاویه سازی با نخ بستگی به پوست فرد داشته که معمولاً تا 2 سال ماندگاری دارد. خود نخ‌ها نیز پس از ۶ الی ۸ ماه جذب بدن می‌شوند.

زاویه سازی فک و صورت با ژل

زاویه سازی فک و صورت با تزریق ژل و فیلر به همراه بی حسی موضعی صورت می‌گیرد و بدون درد خواهد بود. برای زاویه سازی فک و صورت از فیلرهایی که معمولاً حاوی اسیدهیالورونیک و کلسیم هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ژل‌‌های حاوی مادّه طبیعی اسید هیالورونیک به مرور جذب بدن خواهند شد. به همین دلیل ژلی که در فک و چانه تزریق می‌شود بین ۱ الی ۲ سال در این نواحی با توجه به بدن هر فرد ماندگاری دارد.
نکته حائز اهمیت این است که حتما برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه نمایید.

چربی مورد نیاز برای زاویه سازی فک و صورت از چه ناحیه‌ای برداشته می‌شود؟

برای انجام زاویه سازی فک و صورت بافت چربی از بدن خود فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. روند برداشتن چربی به این طریق است که پزشک با توجه به شکل بدنی فرد، چربی مورد نیاز را از شکم، بازو، ران و… خارج می‌کند.

برای زاویه سازی فک و صورت از چربی خود بدن استفاده می شود

ابتدا برش کوچکی به اندازه ۲ الی ۳ میلی‌متر در ناحیه مورد نظر ایجاد کرده و مقداری ماده بی‌حسی برای کاهش درد توسط کانول نیز تزریق می‌شود. پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، پزشک متخصص برای برداشتن چربی آماده می‌شود.
در این روش سالم ماندن سلول‌های چربی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از مهارت‌های پزشک متخصص به شمار می‌آید.
به همین علت پزشک باید بافت چربی را بررسی کند تا عاری از عفونت بوده و بعد از تزریق مشکلی ایجاد نکند.

کاربرد زاویه سازی فک و صورت

 • هماهنگ شدن حالت صورت
 • برجسته شدن سایر اجزای صورت
 • کانتورینگ رفع عوارضی مثل کوتاهی و فرو رفتگی فک
 • محو شدن گردی صورت
 • محو کردن لاغری بیش از اندازه صورت
 • زیباسازی ظاهر صورت از نیم رخ
 • غیر تهاجمی بودن زاویه سازی فک و صورت نسبت به جراحی تهاجمی
 • نداشتن دوره نقاهت
 • در صورت نارضایتی امکان برگشت به حالت اول
 • هزینه پایین آن نسبت به جراحی تهاجمی
 • متناسب سازی فک با دیگر اجزای صورت

تزریق چربی یا ژل کدام را انجام دهیم؟

زاویه سازی فک با تزریق چربی نسبت به تزریق ژل تهاجمی‌تر بوده و در این گزینه برای برداشت چربی لیپوساکشن لازم است. البته همانطور که گفته شد لیپوساکشن بصورت جزئی انجام می‌شود.

زاویه سازی فک و صورت تزریق چربی یا ژل ؟

 • در لیپوساکشن اصلی چند لیتر چربی از بدن خارج خواهد شد ولی برای تزریق چربی حدودا ۲۰۰ میلی‌لیتر چربی نیاز می‌باشد.
 • تزریق چربی بدلیل ناراحتی و ناخوشی اندک در محل لیپوساکشن نیاز به یک دوره‌ی کوتاه نقاهت دارد اما در تزریق چربی دوره نقاهتی نخواهید داشت.
 • همچنین امکان دارد تزریق چربی در اتاق جراحی صورت گیرد، اما تزریق ژل را در مطب نیز می‌توان انجام داد.

در آخر باید گفت که تزریق چربی برای زمانی بهتر است که چند بخش از صورت را همزمان درمان کنیم. در مورد هزینه‌ها نیز همین منطق صادق است. در کل تزریق چربی هزینه‌ی بیشتری روی دستتان خواهد گذاشت.
ولی اگر بخواهیم درمان وسیع‌تری روی صورت انجام دهیم، احتمالا تزریق ژل گران‌تر خواهد بود و بهتر است تزریق چربی انجام دهیم.

موارد منع عمل زاویه سازی فک و صورت

 • افراد دارای صورت خیلی لاغر یا خیلی چاق
 • افراد دارای افتادگی پوست صورت
 • افرادی که دارای فک کوچکی هستند.
 • افرادی که صورتی گرد و چاق دارند.
 • افرادی که دارای گونه‌های کوچکی هستند.
 • افرادی که دارای بینی بزرگی هستند.
 • افرادی که دارای چانه‌ای با حالت عقب رفتگی می‌باشند.
 • افرادی که گردنی چاق دارند.
 • افرادی که بخش بالای صورتشان نسبت به بخش پایینی، باریک‌تر وکوچک‌تر می‌باشد.

فیلرهایی که برای زاویه سازی فک و صورت استفاده می‌شوند!

بهترین فیلرها یا ژل‌ها برای خط فک و چانه، ژل‌های تولید شده از هیالورونیک اسید می‌باشد. هیالورونیک اسید توانایی جذب آب تا ۱۰۰۰ برابر وزن خود را دارد و همین قابلیت باعث شده که توان حجم‌دهی بالایی داشته باشد.
از ژل‌های هیالورونیک اسید متنوعی می‌توان برای زاویه سازی فک و صورت استفاده نمود ولی فیلر ژوویدرم ولوما تنها فیلری بوده که مورد تائید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

ژل ژوویدرم ولوما تقریبا ۲ سال ماندگاری دارد و در این مدت هیالورونیک اسید موجود در ژل به مرور جذب پوست خواهد شد.
از ژل‌های ساخت دیگر شرکت‌ها و برندهای مختلف مثل رستیلین، بلوترو (Belotero) را می‌توان برای زاویه سازی فک استفاده نمود. این ژل‌ها معمولا قیمت کمتری داشت و از نظر میزان ماندگاری نسبت به ژوویدرم ولوما ضعیف‌تر هستند.

عوارض ناشی از زاویه سازی فک و صورت

 • ایجاد التهاب در ناحیه تزریق شده
 • ایجاد عفونت (infection) در ناحیه تزریق شده و استخراج چربی از آن
 • ناهماهنگی پس از زاویه‌سازی فک
 • احساس درد و ناراحتی در ناحیه تزریق
 • موجب کبودی و تورم در ناحیه تزریق چربی می‌شود.
 • موجب خونریزی در ناحیه استخراج چربی می‌شود.

ماندگاری زاویه سازی فک و صورت

روش‌های زاویه سازی فک و صورت بدون جراحی بوده و هر چند وقت یکبار نیاز به تکرار مجدد دارند. به عنوان نمونه در روش زاویه سازی با تزریق ژل ماندگاری فیلر ۱۲ الی ۱۸ ماه است. ماندگاری ژل به برند استفاده شده و شرایط شخص بستگی دارد.
روشی مثل زاویه سازی با تزریق بوتاکس ماندگاری بسیار کمی دارد و باید هر ۳ الی ۴ ماه برای تمدید آن نزد پزشک رفت. اما جراحی فک دائمی هستند.
به خصوص جراحی فک با استفاده از تراشیدن فک یک روشی ماندگار بوده و خط فک تا پایان عمر باقی می‌ماند. باید توجه داشته باشید که اگر شخص بعد از انجام عمل جراحی چاق شود، چربی دوباره در این ناحیه تولید شده و به حالت قبل بر خواهد گشت.

مراقبت‌های بعد از زاویه سازی فک و صورت

تا مدتی بعد از زاویه سازی فک و صورت از انجام فعالیت شدید بدنی که باعث افزایش ضربان قلب و فشار به صورتتان می‌شود پرهیز کنید و نیز حداقل تا مدت ۲ هفته پس از عمل مراقبت‌هایی مانند سیگار نکشیدن، عدم مصرف الکل و دوری از محیط‌های گرم را رعایت کنید. در این صورت دوره نقاهت کوتاه‌تر و بهبود سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا چربی محرک بوده و نحوه جا افتادن آن در زیر پوست قابل پیش بینی نمی‌باشد.
اگر دچار عوارضی مثل تب و لرز، قرمزی یا کبودی شدید یا درد در محل تزریق شده‌اید، بهتر است بلافاصله با پزشک خود تماس گرفته و از او راهنمایی بخواهید.
مصرف داروهای مسکن گروه (NSAID) مثل آسپیرین یا ژلوفن نیز ممنوع است؛ زیرا این داروها باعث افزایش خطر خونریزی می‌شوند.

هزینه زاویه سازی فک و صورت

عوامل زیادی بر هزینه زاویه سازی فک و صورت اثرگذار بوده و بنابراین هنگام برآورد هزینه‌ها باید تمامی این موارد را مورد بررسی قرار داد.
برای مثال آناتومی صورت فرد، نوع روش به کار رفته، تعداد دفعات تزریقی، تجهیزات کلینیک زیبایی و مهارت پزشک متخصص همه در تعیین هزینه تمام شده برای اعمال زاویه سازی صورت نقش بسیار مهمی دارند.
با توجه به حساسیت بالای این عمل، باید توجه داشته باشید که حتماً برای این کار به جراحان باتجربه و حاذق در حوزه زیبایی مراجعه کنید.


پرسش و پاسخ در مورد زاویه سازی فک

آیا زاویه سازی فک و صورت به رفع غبغب کمک می‌کند؟

پاسخ این سوال مثبت است و تزریق ژل می‌‌تواند به رفع غبغب کمک بسیاری کند. تجمع چربی اضافی در ناحیه چانه و ضعیف بودن ساختار چانه موجب به وجود آمدن غبغب می‌شود. با زاویه سازی چانه به وسیله ژل می‌‌توان به رفع ظاهر ناخوشایند غبغب کمک نمود.

زاویه سازی فک و صورت روی کدام نواحی تاثیر می‌گذارد؟

خط فک به طور کلی به سه بخش تقسیم می‌شود. قسمت جلویی فک همان چانه می باشد. قسمت میانی تکیه‌گاه دندان‌ها محسوب می‌شود. قسمت پایانی که پشت فک قرار دارد. امکان دارد، شخص در یک ناحیه یا هر سه ناحیه نیاز به اصلاح فرم و زاویه سازی داشته باشد. نتیجه نهایی باید یک زاویه سازی طبیعی ایجاد کند. به همین علت حتما برای انجام عمل زاویه سازی فک و صورت به دنبال پزشک متخصص زیبایی با تجربه باشید.

آیا زاویه سازی فک و صورت برای صورت گرد مناسب می باشد؟

صورت‌های گرد به ویژه صورت‌هایی با گونه برجسته با استفاده از زاویه سازی فک و صورت به تعادل خوبی می‌رسند. خط فک و صورت باید در کنار استخوان ناحیه گونه ایجاد شود. البته پزشک متخصص می‌تواند با برداشتن چربی به اصلاح فرم این گونه صورت‌ها کمک کند. انتخاب روش مناسب به نظر پزشک بستگی دارد.

آیا زاویه سازی صورت درد دارد؟

به دلیل درد و سوزش حاصل از سرنگ حاوی فیلر، ابتدا محل مورد نظر با استفاده از کرم های بی حسی موضعی حاوی لیدوکائین سر می شود

آیا زاویه سازی صورت عوارض دارد؟

این روش یک شیوه تهاجمی محسوب می‌شود. چرا که برداشت چربی از شکم یا ران با لیپوساکشن انجام می‌شود که عوارض خاص خود را دارد.

ایا زاویه سازی فک دائمی است؟

ماندگاری زاویه سازی صورت در شیوه‌های مختلف متفاوت است. این هدف شما از انجام این عمل و در نتیجه روش به کار رفته است که مشخص می‌کند ماندگاری زاویه ایجاد شده چقدر خواهد بود.

3.7/5 - (6 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *