دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

تزریق چربی

تزریق چربی | مزایا، عوارض و مراحل آن

یکی از تغییرات مهمی که افزایش سن به وجود می‌آورد، کاهش حجم چربی پوست، صورت و سایر بافت‌های بدن بر اثر کاهش کلاژن‌سازی و الاستین بدن می‌باشد که منجر به خشکی و در نتیجه بروز چین و چروک در منافذ پوستی می‌باشد. روش‌های جوانسازی مختلفی برای از بین بردن چین و چروک‌های پوست وجود دارد که تزریق چربی یکی از آن‌ها می‌باشد و در سال‌های اخیر تا حد زیادی مورد استقبال واقع شده است.

تزریق چربی در صورتی که توسط پزشکان مجرب انجام شود، نه تنها عوارضی ندارد، بلکه ماندگاری و اثرگذاری طبیعی آن به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. یکی از دلایل محبوبیت تزریق این است که زمان ریکاوری یا بهبودی تزریق حدود ۱ هفته می‌باشد و تمام عوارض و ناراحتی‌های احتمالی تا حداکثر ۲ هفته از بین خواهند رفت.
با انتخاب یک کلینیک تخصصی پوست و زیبایی همانند کلینیک دکتر خیرالهی، می‌توانید با خیالی آسوده از خدمات تزریق با قیمتی بسیار مناسب بهره‌مند شوید.

مزایای تزریق چربی

 • در تزریق چربی از چربی‌های بدن خودتان استفاده خواهد شد. بنابراین احتمال وقوع واکنش‌های آلرژیک به ماده‌ی خارجی بسیار پایین می‌آید.
 • نتایج حاصل از تزریق ماندگار، طبیعی و ایمن می‌باشد.
 • تزریق روشی کم‌تهاجمی و موثر برای جوانسازی پوست صورت و غیره می‌باشد.
 • بهبود و بازیابی بافت پوست

مزایای تزریق چربی

 • جوانسازی منافذ پوستی و محو شدن زخم‌ها و چاله‌های ناشی از آکنه‎‌های پوستی
 • سرعت بالای جذب چربی به نواحی مختلف تزریق شده
 • عدم نیاز به تکرار مجدد تزریق به صورت و در یک جلسه انجام ‌شود.
 • اصلاح نا متقارنی و ناهمواری‌های فرم صورت
 • ماندگاری آن طولانی مدت می‌باشد حدودا بین 3 الی 5 سال.
 • برخوردار شدن از ظاهری زیبا و طبیعی پس از انجام تزریق چربی

عوارض تزریق چربی

 • تزریق چربی نسبت به تزریق ژل ماندگاری بیشتری دارد اما هزینه انجام آن بیشتر است.
 • برای تزریق در نواحی مثل سینه‌ها یا باسن، ممکن است به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشید.
 • طولانی بودن دوره نقاهت و نیاز به استراحت بیشتر (یک هفته)
 • امکان وارد شدن صدمه به بافت اصلی بدن
 • باقی ماندن جای زخم که این عارضه در تمامی افراد اتفاق نمی‌افتد.
 • امکان بروز عفونت‌های پوستی بعد از عمل تزریق
 • در مواقعی نیاز به تکرار عمل تزریق چربی باشد پزشک به شما اطلاع خواهد داد.
 • کبودی و تورم در تزریق گاهی اتفاق می‌افتد اما طبیعی می‌باشد و کبودی و تورم بیش از حد گاهی باعث ایجاد عوارض جانبی ناشی از تزریق می‌باشد.
 • ممکن است بعد از تزریق چربی در ناحیه مورد تزریق احساس بی حسی کنید.
 • زخم‌های کوچک در نواحی تزریق و برداشت چربی که بعد از مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود و اثر آن محو می‌شود.
 • طی چند ماه اول حجم چربی در ناحیه تزریق شده کاهش می‌یابد.
 • دوره نقاهت آن معمولا ۲ هفته می‌باشد که ممکن است مقداری تورم در این ناحیه وجود داشته باشد.

روش تزریق چربی به پوست صورت و دیگر نواحی

برای تزریق معمولا پزشک، چربی مورد نظر از قسمت‌هایی مانند شکم، اطراف باسن و یا پهلو برداشته شده و به نواحی اطراف چشم، پیشانی، گیجگاه، گونه، خط خنده، لب، چانه یا دیگر نقاط بدن که نیاز به تزریق چربی دارد تزریق می‌کند.
ابتدا برش ‌های کوچکی در پوست ایجاد می‌شود و یک لوله نازک برای جمع کردن مقدار کمی چربی مشابه با لیپوماتیک (Lipomatic) استفاده می‏‌شود. این چربی‌ها از طریق سوزن‌های مخصوص وارد منافذ پوست می‌شوند و مقدار چربی مورد نیاز پوست صورت را تامین می‌کنند.

روش تزریق چربی

این سوزن‌ها ممکن است چندین بار وارد منافذ پوست شوند که هر بار مقداری چربی به داخل پوست وارد می‌کند. تجهیزات مدرن و ویژه ‏ای چربی را از خون و دیگر مایعات جدا می ‏کند. سلول‌های چربی وراد شده بلافاصله از طریق خون‌رسانی جذب بافت پوست می‌شوند.
فرایند تزریق به بدن به صورت سرپایی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی ندارد. البته، در برخی از موارد اگر توانایی تحمل عمل را نداشته باشید با تشخیص پزشک تحت بیهوشی قرار خواهید گرفت.

تزریق چربی به گونه

با تزریق بدن به گونه‌ها می‌توان به بهبود و بازیابی گونه‌ها کمک کرد. از لیپوساکشن جهت بازیابی مواد چربی استفاده می شود، سپس این مواد، پاکسازی و آماده می‌شوند تا برای تزریق چربی در گونه مورد استفاده قرار گیرند.

تزریق چربی به خط اخم

تزریق چربی به خط اخم صورت می‌تواند اثرات پیری و چین و چروک صورت را که اغلب بدلیل بالا رفتن سن اتفاق می‌افتند را از بین ببرد. برای از بین بردن خطوط اخم ممکن است که بوتاکس و تزریق همزمان با هم استفاده شوند.

تزریق چربی به سینه

با تزریق چربی به سینه علاوه بر افزایش سایز بصورت طبیعی می‌توانید فرم آن را نیز به گونه‌ای دلخواه خود تغییر دهید.
بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، استفاده از این عمل زیبایی، کاملاً طبیعی‌تر از از جایگذاری ایمپلنت می‌باشد. معمولاً برای این عمل از چربی کمر و یا بازو استفاده می‌کنند.

تزریق چربی باسن

برای انجام تزریق به باسن، معمولاً به حجم زیادی از چربی نیاز می‌شود. به همین دلیل چربی مورد نیاز را از قسمتهایی که چربی زائد دارند، جدا می‌کنند. بخش‌هایی مانند شکم و ران.

مراحل تزریق چربی

استخراج چربی

قبل از انجام تزریق چربی، جراح محل یا محل‌های استخراج چربی را مشخص می‌کند و ضدعفونی کرده و تحت شرایط استریل، بی‌حسی موضعی انجام می‌دهد.
سپس در آن محل برشی کوچکی ایجاد کرده (در برخی از موارد با استفاده از سرنگ و کانول‌های مخصوص) و با استفاده از دستگاه لیپوساکشن، میزان چربی مورد نظر را خارج می‌کنند.

مراحل تزریق چربی

خالص‌سازی و انتقال

چربی بدست آمده در دستگاه سانتریفوژ قرار می‌گیرد. این دستگاه با استفاده از ویژگی گریز از مرکز، باعث جداسازی ناخالصی‌های موجود در چربی و جدا شدن خون و سایر مایعات از چربی می‌شود.
چربی تغلیظ شده و خالص آماده‌ شده را در سرنگ‌های کوچک مخصوصی قرار می‌دهند تا برای مرحله‌ی جایگذاری آماده باشد.

جایگذاری

در این مرحله محل‌های مورد نظر برای تزریق چربی آماده‌سازی می‌شوند. جراح یا متخصص پوست سرنگ مخصوص را به بخش‌های مورد نظر وارد می‌کند. در این مرحله‌ ممکن است از تکنیک‌های جراحی مختلفی استفاده شود.
معمولاً با استفاده از سرنگ انسولین و کانولا‌های مخصوص (مانند Colman یا Amar) سوزن چند بار به پوست وارد و از آن‌ خارج شده و هر بار مقدار کمی چربی تزریق می‌کند. در هربار تزریق، خطی از چربی در لایه‌های مختلف پوست تشکیل می‌شود.

مراقبت‌های قبل از تزریق چربی

 • حداقل دو هفته قبل از اقدام به تزریق چربی از سیگار و مشروبات الکلی دوری کنید.
 • داروهایی که باعث احتمال افزایش خونریزی تشدید می‌شوند مصرف نکنید.

مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق چربی

 • آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را به طور کامل انجام دهید.مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک باید قبل از تزریق چربی آغاز شود. در
 • روز تزریق باید صورتتان کاملا تمیز باشد و از آرایش ناحیه‌ای ک قرار است تزریق چربی صورت گیرد خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی

 • تورم و درد در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده است امری عادی است.
 • کبودی معمولا در زیر چشم‌ها ظاهر می‌شود و در طی چند روز تا ۲ هفته برطرف خواهد شد.
 • برای پیشگیری از جابهجایی چربی تزریق شده بهتر است تا چندین روز محل تزریق را دستکاری نکنید.
 • اگر تزریق در ناحیه صورت انجام شده است باید تا چند روز هنگام استراحت سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهید و هنگام انجام کار خم نشوید.
 • حداقل تا یک هفته پس از تزریق از انجام ورزش سنگین دوری کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد عفونت شود.

چگونه تزریق چربی صورت در جای خود باقی می‌ماند و جابجا نمی‌شود؟

معمولاً ترجیح بیماران این است که چربی از شکم، پهلوها و ران‌ها برداشته شود، اما هر منطقه که بافت چربی مناسب داشته باشد می‌تواند برای تزریق برداشته شود. پس از شستشو و پردازش چربی حاصل از آسپیراسیون و تهیه‌ی چربی با ساختاری مناسب به نواحی مورد تزریق می‌شود.
پزشک متخصص می‌داند که در کدام ناحیه و عمق پوست، چربی حاصله را تزریق چربی نماید که پس از انتقال چربی، سلولهای چربی به طور دائم در موقعیت جدید خود ثابت بمانند.

کاندید مناسب برای تزریق چربی

 • افرادی که از بیماری‌های سیستم گردش خون رنج نمی‌برند.
 • افرادی که وضعیت سلامت عمومی خوبی دارند.
 • افرادی که دچار چین و چروک، افتادگی یا اسکار در ناحیه صورت می‌باشند.
 • افرادی که نیاز به تزریق در چند ناحیه از صورت داشته باشند.
 • افرادی که دارای منطقه‌ای برای برداشت چربی هستند.
 • فرد از نظر جسمانی و روانی سلامت باشد.
 • همچنین از این روش می‌توان برای افراد بیماری استفاده کرد که چربی قسمت‌های مختلف بدن آن‌ها به دلیل ضربه، سوختگی و یا بیماری‌هایی از قبیل اسکلرودنا، لیپودیستروفی (Lipodystrophy) ، ایدیوپاتیک و آتروفی از بین رفته است.

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

دو عامل تاثیرگذار در ماندگاری تزریق چربی (Fat Injection) مهارت پزشک در انجام عمل و رعایت مراقبت‌های بعد از تزریق توسط خود فرد است. که اگر پزشک به خوبی عمل را انجام دهد و افراد به تمام توصیه‌های پزشک گوش دهند ماندگاری تزریق چربی معمولاً بین 2 الی 12 ماه می‌باشد.
نکته حائز اهمیت این است که ماده‌ای که برای جوانسازی هر قسمت از بدنتان به شما تزریق می‌شود، چربی خودتان می‌باشد. بنابراین بسته به میزان سوخت و ساز بدن، میزان ماندگاری تزریق چربی نیز متفاوت می‌باشد. خصوصاً اگر بعد از تزریق، ورزش‌های سنگین نیز انجام دهید.

زاویه سازی فک و صورت با تزریق ژل و چربی

زاویه سازی فک و صورت با تزریق ژل و چربی از بهترین راهکارها برای بهبود انحنای سطحی یا کانتور صورت هستند. این روش‌های کم‌تهاجمی هم تاثیرات جوان کننده بر صورت می‌گذارند و هم می‌توانند تاثیر شگفت‌انگیزی بر زیبایی چهره‌ی شما داشته باشند.

تزریق چربی به صورت بهتر است یا ژل یا بوتاکس؟

برای تزریق چربی به دلیل اینکه چربی از بدن خود فرد گرفته می‌شود کاملا طبیعی بوده و پزشک به هر مقدار که بخواهد، می‌تواند از نواحی بدن برداشت کند؛ در صورتی که اگر بخواهیم حجم زیاد تزریق چربی را با ژل جبران کنیم احتمال ناهمواری در سطح پوست وجود خواهد داشت. چربی پیوند با بدن پیوند می‌خورد اما ژل و بوتاکس نه.

تزریق چربی بهتر است یا ژل؟

با توجه به اینکه ژل‌های معتبر هزینه بالایی دارند تزریق حجم زیادی از آن ها توصیه نمی‌شود، در تزریق چربی نیاز به خارج کردن چربی از بدن است که برای تزریق ژل نیاز نیست، اثربخشی ژل‌ها سریعتر از چربی می‌باشد، تقریبا بعد از تزریق ژل هیچ تورمی وجود نخواهد داشت، ژل‌ها در صورت ناراضی بودن با تزریق آنزیم تجزیه می‌شوند که همه از مزیت‌های تزریق ژل محسوب می‌شوند.

هزینه تزریق چربی به بدن و صورت چقدر است؟

هزینه تزریق چربی به عوامل مختلفی مانند هزینه جراح و کلینیک، میزان تزریق، ناحیه مورد نظر، هزینه‌های مربوط به استخراج و آماده‌سازی‌ چربی، کسب تمامی مجوزهای لازم و هزینه‌های قبل و بعد عمل بستگی دارد. البته در صورت نیاز بودن تکرار عمل تزریق چربی هم می‌تواند ملاک باشد.
همچنین ماندگاری اثرات تزریق چربی مقدار زیادی وابسته به تکنیک‌های جراحی و مهارت جراح می‌باشد.
به طور کلی هزینه این عمل نسبت به تزریق ژل نسبتا بیشتر است.
تزریق چربی در کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا به طور میانگین ۴۰۰۰ دلار هزینه دارد. در ایران قیمت تزریق چربی ۵ الی۱۵ میلیون تومان می‌باشد.

پرسش و پاسخ در مورد تزریق چربی

دوره نقاهت تزریق چربی چگونه است؟

دوره نقاهت که شامل التهاب، تورم، کبودی و قرمزی هست برای افراد مختلف متفاوت است. چون واکنش بدن و سبک زندگی افراد مثل یکدیگر نیست، برای مثال کسانی که گیاهخوار هستند دیرتر از بقیه پوست صورتشان بهبود می یابد. برای اینکه بهبودی پس از آن سرعت یابد و همچنین ماندگاری بیشتر، نوشیدن آب کافی در طول روز بسیار توصیه می‌شود.

آیا تزریق چربی نیاز به بی‌هوشی دارد؟

خیر، تزریق با بی‌حسی موضعی یا تزریق داروی خواب‌آور و آرام‌بخش انجام می‌شود و نیازی به بی‌هوشی کامل ندارد

محل‌های شایع برای برداشت چربی کدامند؟

قسمت تحتانی شکم، پهلوها، قسمت داخلی و خارجی ران، باسن و قسمت داخلی زانو

طول مدت عمل چقدر می‌باشد؟

بنا به میزان تزریق ممکن است ۱ الی ۳ ساعت طول بکشد.

آیا برای این کار نیاز به بستری می‌باشد؟

خیر این عمل به صورت سرپایی صورت می‌گیرد و بلافاصله بعد از عمل بیمار مرخص می شود.

4.9/5 - (34 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی