دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

تزریق چربی به سینه

تزریق چربی به سینه | عوارض + بهترین روش

امروزه یکی از محبوب‌ترین انواع جراحی زیبایی تزریق چربی به سینه می‌باشد. بزرگ کردن سینه با تزریق چربی به سینه شامل برداشتن سلول‌های چربی از برخی نواحی بدن و منتقل کردن آن به سینه‌ها می‌باشد.
البته تنها مقداری از سلول‌های چربی که در محل سینه‌ها تزریق می‌شوند زنده می‌مانند و بقیه آن‌ها توسط بدن پاکسازی خواهند شد.
امکان دارد این گونه برداشت شود که چون از چربی بدن خود بیمار برای بزرگ کردن سینه استفاده می‌شود، خطر به حداقل خواهد رسید؛ در حالی که این گونه نیست.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که امکان دارد در اثر تزریق چربی به سینه برای افزایش سایز پستان به وجود بیاید، تشخیص بافت‌های سالم از بافت‌های مشکوک پستان می‌باشد.
در سال‌های اخیر پیوند چربی برای بهبود زخم‌ها و اسکارها نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که تزریق چربی حتی می‌تواند باعث بهبودی آسیب‌های وارد شده به پستان در جریان پرتودرمانی در سرطان پستان شود.

مراحل تزریق چربی به سینه

اصول تزریق چربی به سینه (breast fat injection) به اینگونه است که نخست به کمک روش لیپوساکشن، بافت چربی از ناحیه‌ای از بدن برداشت می‌شود. چربی خالص‌سازی و استریل می‌شود و با سرنگ به صورت، پشت دست یا دیگر مناطق مد نظر تزریق می‌شود.
بنابراین تزریق چربی به طور کلی سه مرحله دارد که در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم:

برداشت چربی

در جلسات مشاوره و پیش از عمل، به کمک پزشک متخصص بخش‌هایی از بدن برای برداشت چربی مشخص می‌شود. در زمان عمل، پزشک ناحیه‌های انتخابی را با بی‌حسی موضعی، بی حس کرده و برش کوچکی در آن‌ها ایجاد می‌کند. پس از آن با استفاده از دستگاه لیپوساکشن عملیات برداشت چربی تکمیل می‌شود.

آماده‌سازی چربی

بافت چربی که از بدن برداشته می‌شود دارای ناخالصی‌هایی است که باید حذف شود. به همین دلیل چربی را در دستگاه خاصی قرار می‌دهیم که سانتریفیوژ نام دارد. ناخالصی‌های چربی در این دستگاه از هم جدا می‌شوند. بافت چربی خالص در سرنگ‌های خاصی ریخته می‌شود تا برای تزریق آماده شود.

تزریق چربی

در این مرحله از ابزار مخصوص تزریق چربی که کانوات نام دارد و یا از سرنگ‌های ویژه استفاده می‌شود. روش تزریق چربی بستگی به جراح دارد ولی معمولاً تزریق به این شکل است که سوزن چند بار در محل مورد نظر وارد و پس از آن خارج می‌شود.
هر بار که سوزن وارد و خارج می‌شود، داربست منظمی از چربی در بین لایه‌های منطقه‌ی مورد نظر قرار خواهد گرفت.

پزشک این کار را انقدر تکرار می‌کند تا به نتیجه‌ی دلخواه برسد. بعضی از جراحان علاوه بر تکنیک تزریق از ماساژ هم استفاده می‌کنند. در آخر امکان دارد محل تزریقات پانسمان شود.
در حین انجام کلیه این مراحل، تیم جراحی کلینیک دکتر خیرالهی تمام تلاش خود را می‌کنند که زیباترین و طبیعی‌ترین نتیجه را به شما هدیه کنند و در عین حال کاری کنند که تجربه‌ی جراحی تا حد ممکن برای شما آسان و بدون هرگونه ناراحتی باشد.

عوارض جراحی تزریق چربی به سینه

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، علاوه بر خطرات احتمالی که وجود دارد، عوارض مختلفی نیز می‌تواند داشته باشد. این جراحی معمولا با بی حسی موضعی انجام می‌شود و از این نظر خطری بیمار را تهدید نمی‌کند. با این حال، بعضی از مهم‌ترین مشکلاتی که امکان دارد پس از عمل تزریق چربی به سینه پیش آید شامل:

 •  تاری دید، سرگیجه، سردرد، ضعف عضلانی، بی حسی و بی حوصلگی

بررسی سابقه پزشکی بیمار توسط جراح متخصص قبل از انجام جراحی تزریق چربی به سینه، می‌تواند بروز خطرات ناشی از آن را کم کند.
زیرا بر این اساس تشخیص پزشک جراح امکان دارد در روزهای قبل از عمل لازم باشد مصرف برخی داروها مثل رقیق کننده‌های خون و داروهای ضدالتهاب قطع شود.

چه افرادی کاندید برای تزریق چربی به سینه مناسب می‌باشند؟

?کاندید مناسب تزریق چربی به سینه?
بانوانی که از سایز کوچک سینه‌های خود ناراضی باشند و می‌خواهند سینه‌هایی بزرگ‌تر و حجیم‌تر داشته باشند.
بانوانی که از نظر جسمی کاملا سالم باشند و بیماری جدی نداشته باشند.
بانوانی که به دلیل بالا رفتن سن، دوران بارداری یا شیردهی دچار کم شدن حجم پستان شده‌اند.
بانوانی که دارای اهداف و انتظارات واقع بینانه از نتایج کار می‌باشند.
بانوانی که به طور مادرزادی دارای سینه‌هایی نامتقارن می‌باشند.
بانوانی که بلافاصله بعد از بیماری سرطان سینه، جراحی ماستکتومی برای آنها انجام شده است. در جراحی ماستوپکسی تمام بافت سینه همراه با پوست و هاله نوک سینه برداشته می‌شود. همچنین روش تزریق چربی می‌تواند یکی از گزینه‌های خوب در عمل بازسازی سینه محسوب شود.

آیا تزریق چربی به سینه ایمن می‌باشد؟

عمل سینه همچنین تزریق چربی در ایران و جهان یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی در چند سال اخیر به حساب می‌آید. بانوانی که از اندازه سینه خود رضایت ندارند، می‌توانند با استفاده از این روش، سینه دلخواه با اندازه مدنظرشان را داشته باشند.
چربی که در هنگام عمل به سینه وارد می‌شود، روشی است که به راحتی در زندگی روزمره قابل استفاده می‌باشد. در تزریق چربی به سینه، هیچ واکنشی از بدن نخواهیم دید زیرا این چربی خود بدن است که کاملا تضمینی بوده و صد درصد قابلیت تطبیق با دیگر بافت‌های بدن را دارد.

تزریق چربی به سینه ایمن است

خطرات ناشی از تزریق چربی به سینه بسیار نادر می‌باشد و سلامتی شما را به خطر نخواهد انداخت. تزریق چربی از نظر امنیت روشی مطمئن بوده و احتمال به خطر افتادن سلامت در افراد بسیار پایین است.
به طور کلی می‌توان اظهار کرد که تزریق چربی به سینه‌ها نسبت به روش‌های مشابه مثل تزریق ژل و یا استفاده از پروتزهای مختلف، ایمن‌تر است.

امکان باز جذب چربی

در عمل زیبایی تزریق چربی به سینه‌ها، بدن با چربی‌های تزریقی مثل چربی‌های موجود در نواحی دیگر رفتار می‌کند. بدلیل اینکه چربی به کار برده شده از بدن خود شخص می‌باشد.
بنابراین، امکان دارد بدن طی فرایندهای مختلف، بخشی از چربی تزریق شده را جذب کند. معمولا حدود ۵۰ درصد از چربی‌های تزریق شده طی این فرایند جذب شده و نتایج جراحی تزریق چربی به سینه را به تدریج تغییر می‌دهد.

این مساله موجب می‌شود تا اندازه سینه در طول چند ماه پس از عمل جراحی کم شود و موجب بدشکلی و عدم تقارن سینه‌ها شود. امکان دارد برای از بین رفتن این مشکل حجم چربی بیشتری به سینه تزریق شود.
این کار با اینکه مشکل جذب چربی را از بین می‌برد، اما احتمال بروز خطر نکروز چربی را بسیار افزایش خواهد داد.

مراقبت‌های قبل از تزریق چربی به سینه

پروسه عمل تزریق چربی به سینه در واقع به عنوان یک روش سرپایی به حساب می‌آید و پیش از اقدام به هر کاری ابتدا باید با مراجعه به پزشک جراحی پستان و انجام یک جلسه مشاوره با جراح در مورد انجام این تکنیک، تمام موارد مورد بررسی قرار گیرد.

 • رعایت الزامات ارائه شده از سوی جراح سینه ضروری است.
 • مصرف آسپیرین و دیگر مکمل‌های گیاهی را باید از دو هفته پیش از تزریق چربی متوقف شود.
 • پیشنهاد می‌شود حداقل هشت هفته پیش از تزریق چربی به سینه استعمال دخانیات را متوقف کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به سینه

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به سینه شامل:

تزریق جربی به سینه مراقبت بعد از آن

 • داروهای تجویز شده توسط پزشک طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 • از انجام تمرینات سنگین بخصوص برداشتن وزنه‌های سنگین و ورزش کردن تا مدتی خودداری کنید.
 • برای چهار هفته اول بعد از جراحی از خوابیدن روی شکم خود خودداری کنید.
 • در هفته سوم می‌توانید تمرینات قلبی عروقی خود را آغاز کنید.
 • در هفته ششم می‌توانید تمرینات با وزنه و یوگا را دوباره شروع کنید.
 • از پوشیدن سوتین‌های جک دار تا چند هفته بعد از جراحی پرهیز کنید. سوتین‌های ورزشی برای حمایت از سینه‌ها مناسب بوده و در عین حال فشار بیش از حد به سینه‌ها وارد نمی‌کند.
 • با توجه به محدوده لیپوساکشن، شاید تا چند هفته بعد نیاز به گن پیدا کنید.

آیا تزریق چربی به سینه به همراه جراحی‌های دیگر امکان‌پذیر است؟

بله می‌توان این جراحی را با عمل لیپوماتیک نیز انجام داد به شکلی که در مرحله‌ی اول از چربی‌های شکم و پهلو برداشته شده و عمل لیپوماتیک به طور کامل انجام می‌شود و پس از آن همان چربی‌ها را به سینه تزریق خواهند کرد.
به دلیل این که این بافت از بدن خود فرد است احتمال پس زدگی در آن وجود ندارد. همچنین همزمان با تزریق چربی به سینه می‌توان جراحی لیفت نیز انجام داد تا به مرور زمان سینه فرم مناسبی به خود بگیرد و در بهترین حالت خود قرار بگیرد.
بعضی وقت‌ها این تزریق چربی به سینه همزمان با تزریق چربی به صورت نیز انجام می‌شود.

هزینه تزریق چربی به سینه چقدر است؟

سلول‌های چربی که پس از تزریق به سینه‌ها زنده می مانند، برای همیشه باقی خواهند ماند، در حالی که برخی از پروتزها باید هر 10 تا 20 سال یکبار برداشته یا جایگزین شوند. به طور کلی، هزینه تزریق چربی به سینه برای بزرگ کردن سینه هم در ابتدا و هم در طول زمان پایین می‌باشد.

پرسش و پاسخ در مورد تزریق چربی به سینه

هزینه ی تزریق چربی به سینه چقدر است؟

در تزریق چربی به سینه، چربی های بخشی از بدن و یا چربی هایی اهدایی برداشته شده و به ناحیه ی مورد نظر بیماران تزریق می شود. هزینه های گفته شده برای تزریق چربی به عوامل مختلفی مثل اندام هدف و دستمزد جراح و هزینه مرکز جراحی بستگی دارد و از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است.

آیا امکان باقی ماندن زخم بعد از انجام تزریق چربی در سینه وجود دارد؟

می توان گفت در ناحیه عمل شده جای هیچ زخمی باقی نمانده و در ناحیه سینه ها هیچ گونه برشی به وجود نمی آید. فقط در ناحیه‌ ای که لازم باشد چربی از آن خارج شود، برش ایجاد می شود. البته این برش بسیار کوچک بوده و بعد از مدتی جای آن محو خواهد شد. انجام جراحی بزرگ کردن سینه با استفاده از تزریق چربی بدون ایجاد برش انجام می شود. ممکن است تا مدت کوتاهی سینه ها کبود شده و ورم داشته باشند.

چرا بیشتر بانوان تزریق چربی به سینه را انتخاب می کنند؟

تکنیک های زیادی برای به وجود آوردن تغییرات در سینه وجود دارد و هر کدام طرفداران خاص خود را دارد. در میان این روش ها افزایش سایز سینه با استفاده از تزریق چربی محبوبیت بیشتری دارد که دلیل آن، عوارض کم و نتایج خوب و ماندگار آن می باشد.

چه زمانی می توان پس از بزرگ کردن سینه با تزریق چربی ورزش کرد؟

در پاسخ باید گفت که ورزش های سبکی مثل پیاده روی پس از انجام عمل پیشنهاد می شود زیرا این کار به گردش خون بهتر کمک خواهد کرد. اما باید به مدت ۳ هفته از ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری کرد.

نتیجه نهایی بعد از تزریق چربی سینه را چه زمانی مشاهده می کنید ؟

نتیجه بعد از تزریق چربی سینه به سرعت قابل مشاهده است. در مورد تزریق چربی، نتیجه نهایی پس از یک ماه قابل مشاهده است. بعد از ۳ تا ۶ ماه، با بهبود بافت پوست و کیفیت پوست، اثرات دوباره بازگشتی ایجاد می شود. پوست شما به تدریج شروع به بازسازی کرده و یک نتیجه کاملا طبیعی نمایان می شود.

آیا تزریق چربی درد دارد؟

خیر، تزریق چربی بدون درد است که همین دلیل طرفداران زیاد این روش زیبایی در کنار مزایای دیگر است.

آیا تزریق چربی عوارض دارد؟

عوارض و خطرات بافت چربی نادر است. اما عوارضی چون خونریزی، عفونت، ایجاد بافت اسکار و وجود یک سری ناهنجاری ها ممکن است مشاهده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *