دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

حالت تهوع بعد از بوتاکس

حالت تهوع بعد از بوتاکس {علائم مسمومیت بوتاکس}

تزریق بوتاکس به دلیل غیر تهاجمی بودن به عنوان روشی بدون عارضه جانبی در زمینه روش‌های زیبایی و جوان‌سازی پوست شناخته می‌شود. با این حال برخی افراد می‌توانند شاهد برخی مشکلات مثل سردرد و حالت تهوع بعد از بوتاکس شوند.
 علت درد پیشانی و حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند با توجه به شرایط بیمار و ماده بوتاکس تزریق شده متفاوت باشد.

تهوع بعد از بوتاکس + علائم

تهوع بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس در واقع یکی از شگفتی‌های علم پزشکی است که توانسته نه تنها در حیطه زیبایی بلکه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها وارد عمل شود و با وجود عوارض نادر ناشی از بوتاکس تاثیرات شگفت‌انگیزی داشته باشد.

در اثر بالا رفتن سن یا شرایط محیطی و بیماری‌ها، شاهد تشکیل چین و چروک بر روی پوست و از دست رفتن شادابی در نواحی مختلف بدن به ویژه صورت خواهیم بود. بوتاکس با کمترین میزان درد و بدون نیاز به عمل جراحی سنگین، این مشکلات را از بین ببرد. البته بوتاکس نیز چون دیگر روش‌های تزریقی دارای عارضه‌هایی هست که اغلب اجتناب‌ناپذیر و البته خوشبختانه موقتی و گذرا هستند.
یکی از این عوارض، حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس است که مانند علایم آنفولانزا همراه با سردرد و کم اشتهایی در فرد خود را نشان می‌دهد.
شاید به تازگی علاوه بر تزریق بوتاکس، به آنفولانزا هم مبتلا شدید و در تشخیص علائم بوتاکس و انفولانزا خطا کنید اما باید بدانید این دو، عوارضی بسیار شبیه هم دارند.

در ادامه به بررسی این عارضه بعد از تزریق بوتاکس و راه‌های جلوگیری از آن خواهیم پرداخت.

حالت تهوع بعد از بوتاکس نشانه چیست؟

طی تحقیقات به دست آمده، علت حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس، واکنش آلرژیک فرد به سم یا حساسیت به بوتاکس تزریق شده به بدن است. البته لازم است بدانید که این عارضه شایع نیست و تنها برخی از افراد بسته به میزان سم تزریق شده و همچنین محل تزریق، به آن دچار خواهند شد.

به طور کلی افراد براساس میزان حساسیت به بوتاکس، دچار علائمی همانند سردرد، حالت تهوع، تب و اسهال خواهند شد.

آیا حالت تهوع بعد از بوتاکس طبیعی است؟

در حالی که بوتاکس بسیار ایمن است، عوارض جانبی احتمالی برای آن وجود دارد. کبودی و یا دو بینی یا افتادگی پلک یا برآمدگی شایع‌ترین عارضه ناشی از تزریق بوتاکس می توانند باشد.

اما سردرد و کم اشتهایی مانند وقتی که آنفولانزا میگیرید؛ از عوارض جانبی نسبتاً شایع گزارش شده‌اند.
همانطور که گفته شد این عوارض از جمله حالت تهوع بعد از بوتاکس، طبیعی هستند و اغلب بعد از چند ساعت یا نهایت چند روز برطرف می‌شوند.
چه درمورد حالت تهوع و چه دیگر عوارض، اگر به صورت طولانی مدت ادامه پیدا کردند بهتر است که شرح حال دقیق خود و نوع عوارض را به پزشک اطلاع دهید تا تجویز‌های لازم در مورد آن‌ها انجام شود.

 • همانطور که میدانید مواد تزریقی بسیاری در علم پزشکی برای زیبایی بیشتر به کار میروند اما اینکه شما بسته به نیازهایتان و تحقیق راجع به انها، کدام را برگزینید؛ هوش شما را میطلبد!
  بوتاکس یک دارو با عوارض بالقوه واقعی است. استفاده از آن باید با احتیاط‌های لازم که برای تمام دارو‌های تزریقی در نظر گرفته می‌شود، انجام شود.

استفاده درست از بوتاکس در گرو این است که به مرکز درمانی معتبر و پزشکی که در این زمینه دارای تخصص است مراجعه کنید تا از شکل‌گیری عوارض کاسته شود و نتایج بهتری را نیز تجربه نمایید.

🔺 توجه داشته باشید انجام بوتاکس و دیگر خدمات زیبایی در آرایشگاه یا کلینیک های نامعتبر میتواند سلامتی و زیبایی شما را به شدت خدشه دار کند و عوارضی مرگبار را تجربه کنید پس مراجعه به فرد متخصص ضروریست.

اگر حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس شدید و طولانی شد، طبیعی نیست و ممکن است در اثر استفاده از دوز بالای بوتاکس رخ دهد و در این صورت که بسیار نادر است و کم گزارش شده است بهتر است در اولین فرصت و سریعاً به پزشک خود مراجعه کرده و او را از شرایط خود مطلع کنید تا اقدامات لازم برای کاهش حالت تهوع شما انجام شود.

جلوگیری و درمان حالت تهوع بعد از بوتاکس

حالت تهوع بعد از بوتاکس + جلوگیری و درمان

بهترین راه برای جلوگیری و کاهش حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس، انتخاب پزشکی است که در این زمینه دارای مهارت کافی است. در واقع مهارت و دانش کافی پزشک، عامل اصلی بازدارنده عوارض جانبی بعد از تزریق بوتاکس خواهد بود.

در صورت رخ دادن این عوارض به ویژه حالت تهوع، بهترین کار مشاوره با پزشک است تا اقدامات و دارو‌های مدنظر تجویز شود.
اقداماتی نیز باید بعد از بوتاکس انجام شود تا عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش دهند. مهمترین این اقدامات عبارت هستند از:

 1. بهتر است از مالش و ماساژ محل تزریق بوتاکس خودداری کنید زیرا علاوه بر کاهش نتایج آن باعث پخش شدن آن در نواحی اطراف و شکل‌گیری بسیاری از عوارض مانند تهوع بعد از تزریق بوتاکس می‌شود.
 2. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از بوتاکس از فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش سنگین نیز به مدت زمان محدودی خودداری کنید زیرا این کار باعث پخش شدن بوتاکس و به وجود آمدن عارضه‌های جدی می‌شود.
 3. دارو‌هایی را که فرد متخصص برای شما تجویز کرده است مرتب مصرف نمایید تا عوارض کاهش پیدا کنند و سریع‌تر بهبود بیابید.
 4. در دوران نقاهت از مصرف دخانیات، دارو‌های رقیق‌کننده خون و مشروبات الکی به شدت بپرهیزید.
 5. به طور کلی بهتر است در مورد عوارض نوع عمل با پزشک خود صبحت کنید. آگاهی، از ترس شما درباره‌ عوارض تا حد زیادی می‌کاهد و شما را برای مقابله با آن‌ها آماده‌تر می‌کند!
 6. لطفا در نهایت فراموش نکنید که بوتاکس (Botox injection) به عنوان یک درمان موثر و عمل زیبایی امن نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا مورد استقبال قرار گرفته است و مواردی نیز که گفته شد در صورت رعایت شرایط و نکات مراقبتی بعد از اتمام کار به حداقل کاهش پیدا می‌کنند و می‌توانید به عنوان یک تجربه خوب و موثر از بوتاکس یاد کنید و از آن استفاده نمایید.

فراموش نکنید راهکارهای زیادی برای افزایش زیبایی صورت وجود دارد اما انچه در اولویت قرار دارد فقط و فقط سلامت جسم، روان و روح شماست پس روشی را برای ارتقای زیبایی خود برگزینید که ابتدا سلامتی بیشتر سپس زیبایی بیشتر را تقدیم جانتان کند و درصورت انتخاب روش تزریق بوتاکس حتما از برندهای معتبر و افراد متحصص در این زمینه استفاده کنید.

توصیه می کنیم درباره مراقبت بعد از بوتاکس که بیشتر بخوانید و رعایت آن را جدی بگیرید.

تزریق بوتاکس و عوارض ناشی از آن

قبل از اینکه راجع به حالت تهوع و دیگر عارضه‌هایی که ممکن است فرد بعد از تزریق بوتاکس شاهد آن باشد سخن بگوییم بهتر است از روش انجام کار و نحوه اثرگذاری آن صحبت کنیم.

 • بوتاکس یک داروی تزریقی است که از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده است. این سم توسط باکتری Clostridium botulinum تولید می‌شود.

اگر چه این همان سمی است که باعث بوتولیسم (نوعی خطرناک مسمومیت غذایی) می‌شود ولی اثرات آن با توجه به میزان تزریق، متفاوت است. بوتاکس فقط در دوز‌های کوچک و هدفمند تزریق می‌شود. این ماده سیگنال‌های عصبی را به عضلات شما مسدود کرده و این امر از انقباض عضلات هدفمند جلوگیری خواهد کرد. در نتیجه حرکت عضلات کاهش یافته و ظاهر خطوط و چین و چروک‌های ظریف را بهبود می‌بخشد.

از تزریق بوتاکس برای معالجه میگرن مزمن، اسپاسم اندام، هیپرهیدروز زیر بغل، دوتونی دهانه رحم، استرابیسم و بلفارواسپاسم نیز استفاده می‌شود. بوتاکس نیز چون دیگر عمل‌های زیبایی عوارضی دارد که البته خفیف و گذار هستند.

 • عوارض جانبی بوتاکس شامل موارد زیر است:

عکس‌العمل‌های آلرژیک، حساسیت، خارش، سردرد بعد از بوتاکس، درد گردن یا کمر، سفتی عضلات، تنگی نفس، حالت تهوع، اسهال، دل درد، از دست دادن اشتها، ضعف عضلانی. چگونگی درمان حساسیت به بوتاکس از جمله مباحثی است که مفصلا به آن پرداخته شده است؛ در برخی افراد، عارضا های ناشی از تزریق بوتاکس فراتر است…

البته در کنار این عوارض، نتایج بوتاکس نیز به اندازه‌ای زیاد هستند و به طور کلی به اندازه‌ای انجام تزریق بوتاکس در شادابی و درمان برخی بیماری‌ها اثر دارد که می‌توان از اینگونه عارضه‌ها و خطرات که اغلب طبیعی هستند و بعد از هر عمل زیبایی ممکن است رخ دهند، چشم پوشی کرد.

سوالات درباره تهوع بعد از بوتاکس

حالت تهوع بعد از بوتاکس نشانه چیست؟

طی تحقیقات به دست آمده، علت حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس، واکنش آلرژیک فرد به سم تزریق شده به بدن است. البته لازم است بدانید که این عارضه شایع نیست و تنها برخی از افراد بسته به میزان سم تزریق شده و همچنین محل تزریق، به آن دچار خواهند شد.

آیا تزریق بوتاکس باعث خستگی و بی حالی شما می شود؟

خیر، هیچ شواهد علمی وجود ندارد که ثابت کند بوتاکس باعث خستگی شما می شود.

چگونه می توانم بدانم که نسبت به بوتاکس واکنش آلرژیک داشته ام یا نه؟

واکنش آلرژیک نسبت به بوتاکس بسیار نادر است، اما اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کنید
میتواند نشانه ای از واکنش آلرژیک شما به تزریق بوتاکس باشد و شما باید فورا با متخصص پوست خود تماس بگیرید:
خارش و تورم صورت
بثورات پوستی
سرگیجه یا مشکلات تنفسی
اگر محل تزریق قرمز و نرم باشد، می تواند نشان دهنده عفونت باشد. البته اگر تزریق بوتاکس در یک کلینیک معتبر و توسط متخصص باتجربه و واجد شرایط انجام شود، این مسئله به هیچ عنوان اتفاق نمی افتد.

چرا بعد از تزریق بوتاکس، پلک هایم بسته می شود؟

این عارضه جانبی ممکن است از تزریق بوتاکس به پیشانی باشد که موجب فشار بر پلک های فوقانی می شود. این در واقع نتیجه آرامش بیش از حد ماهیچه های پیشانی است. این عوارض دائمی نخواهد بود.
انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه، سبب جلوگیری از نتایج منفی به ویژه عارضه بسته شدن پلک ها می شود.

آیا بعد از تزریق بوتاکس، کبودی را تجربه خواهم کرد؟

کبودی یکی از رایج ترین عوارض جانبی بوتاکس است و کاملا طبیعی است. گاهی اوقتا کبودی در محلی که سوزن وارد پوست می شود، رخ می دهد.

بدون آنکه بدانم باردار هستم، بوتاکس کرده ام – چه باید کنم؟

تزریق بوتاکس به هنگام بارداری توصیه نمی شود، زیرا مطالعات طولانی مدت برای ارزیابی تاثیر بوتاکس بر روی نوزاد در حال رشد انجام نشده است. با این حال، تزریق مقدار کمی از بوتاکس، بی خطر است و به مناطق دیگر بدن منتقل نمی شود. بنابراین احتمال انتقال آن به کودک و آسیب رساندن به او بسیار کم است.

5/5 - (13 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *