دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

پلاسما جت بینی

پلاسما جت بینی | مزایا، عوارض و هزینه

پلاسما جت بینی یکی از جدیدترین تکنیک‌های درمانی بینی است که با استفاده از دستگاهی به همین نام انجام می‌شود. از آن جهت که این تکنیک روشی جدید است، هنوز ابهامات زیادی درباره آن وجود دارد.
پلاسما جت بینی گوشتی نوعی جراحی بینی سرپایی می‌باشد که برای لیفت و کوچک کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این تکنیک بیشتر برای بینی گوشتی استفاده می‌شود و طی آن، پوست بینی در نقاط ریزی سوزانده می‌شود. این سوختگی‌ها در ظاهر مشخص نیست.

بنابراین بعد از گذراندن دوره نقاهت پلاسماجت پوست بینی جمع شده و جای سوختگی‌ها رفع می‌شود. بعضی از جراحان پلاسماجت را جایگزینی برای عمل بینی گوشتی می‌دانند. کسانی که بینی استخوانی دارند نمی‌توانند از پلاسما جت بینی نتیجه دلخواه خود را بگیرند. این روش علاوه بر جمع کردن بینی، موجب جوانسازی پوست نیز می‌شود.
به همین علت در این مطلب قصد داریم پلاسماجت بینی را به ‌طور کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم و همه ابهامات پیرامون این موضوع را رفع کنیم.

لیفت بینی با پلاسما جت بینی چگونه کار می‌کند؟

این تکنیک درمانی به فیبروبلاست پلاسمایی (Plasma Fibroblast Therapy) معروف است. در این روش یک قوس گازی کوچک یونیزه شده توسط قلم مخصوص به مناطق کوچک پوست وارد می‌کند. این جریان سطح پوست را به صورت نقطه‌های ریز و هدفمند می‌سازند.
در نتیجه موجب جمع شدن پوست اطراف ناحیه سوزانیده شده می‌شود. این فرآیند با نزدیک‌تر کردن فیبرهای پوست موجب سفت شدن و لیفت پوست شل بینی می‌شود.

خوب است بدانید که نوک قلم با سطح پوست تماس پیدا نمی‌کند بلکه جریان در بالای پوست ایجاد می‌شود. باید توجه داشت که این دستگاه با هدف قرار دادن و تحریک فیبروبلاست‌ها موجب کلاژن‌سازی می‌شود. فیبروبلاست‌ها سلول‌های تولید کننده کلاژن و پروتئین پوست هستند. فیبروبلاست نقش اساسی در بهبود زخم‌ها دارد.
در یک جمع‌بندی می‌توان گفت که این دستگاه موجب جمع شدن پوست، تحریک فیبروپلاست و کلاژن‌سازی در آن می‌شود. با هر جلسه درمانی می‌توان تا 1 سال فیبروپلاست‌ها را برای کلاژن‌سازی تحریک کرد.

مزایای انجام عمل پلاسماجت بینی

به طور کل می‌توان گفت مزایای انجام این عمل بسیار بیشتر از معایب آن می‌باشد. به همین علت در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد.

از جمله مزایای عمل پلاسماجت بینی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عمل پلاسما جت بینی دارای قیمتی پایین‌تر و مناسب‌تر از دیگر روش‌های درمانی است.
 • این عمل هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد.
 • سرعت و دقت عمل به کمک پلا سماجت بینی بسیار زیاد است.
 • دوران نقاهت پس از عمل کوتاه می‌باشد.
 • در طی انجام چند جلسه عمل پلاسما جت بینی، نتیجه دلخواه بدست خواهد آمد.
 • تاثیر و نتیجه عمل طولانی و دراز مدت است.
 • برای کسانی که در سن رشد می‌باشند با توجه به روشی که برای فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان انتظار داشت که بعد از انجام عمل، به مدت 3 سال نیز اثر آن باقی بماند و بعد از گذشتن از سن رشد در صورت نیاز، با یک جلسه پلاسماجت ایرادات بینی رفع می‌شود.

عوارض پلاسما جت بینی

هر عمل زیبایی در کنار مزایایی که دارد امکان دارد عوارضی نیز داشته باشد. پلاسما جت بینی نیز ممکن است با عوارضی همراه باشد. اگر برای انجام این کار به پزشک متخصص مراجعه شود احتمالاً عوارضی سطحی به خصوص تورم، قرمزی، سوزش و التهاب به وجود بیاید که گذرا هستند و بعد از چند ساعت تا چند روز از گذشت انجام پلاسما جت بهبود پیدا می‌کند. اگر پلاسما جت بینی توسط کسانی که تخصص و دانشی در این زمینه ندارند و یا در محل‌های غیراستاندارد انجام شود، امکان دارد عوارض خطرناک و حتی دائمی در پی داشته باشد. این عوارض می‌تواند شامل:

زخم‌های عمیق بر روی پوست، عفونت‌های پوستی، تغییر در رنگ‌دانه‌های پوست و ایجاد لک باشد. آسیب به پوست به موارد مختلفی مانند، نوع دستگاه مورد استفاده، ساختار پوست و مدت‌زمان مواجهه با پلاسما بستگی دارد. در حال حاضر تحقیقات نشان داده است که علاوه بر احتمال آسیب به پوست به دلیل دمای زیاد، رادیکال‌های آزاد موجود در پلاسما نیز می‌توانند موجب صدمه به پوست شوند.

هزینه پلاسما جت بینی

هزینه پلاسما جت بینی در شهر ها و مناطق مختلف متفاوت است و عوامل زیادی در تعیین هزینه این عمل موثر می‌باشند. امکان دارد فرد برای نتیجه مطلوب به چند جلسه درمانی نیاز داشته باشد که در چنین مواردی هزینه مورد نیاز بالا می‌رود. از سایر عواملی که بر هزینه پلاسما جت بینی تأثیر دارند می‌توان به مهارت جراح، هزینه بیمارستان، مرکزی که جراحی در آن صورت می‌گیرد و نوع پلاسماجت اشاره کرد.

مراقبت‌های قبل از پلاسما جت بینی

 • در صورتی ‌که به بیماری‌هایی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا هستید تا زمان بهبودی کامل از انجام پلاسماجت بینی پرهیز کنید.
 • اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید یا از داروهای خاصی مصرف می‌کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت‌های قبل از پلاسما جت بینی

 • در جلسات مشاوره قبل از عمل، درباره انتظارات خود با پزشک صحبت کنید و همه سوالات خود را بپرسید. این کار به نزدیک شدن نتیجه نهایی عمل به آن چیزی که انتظار دارید کمک بسیاری می‌کند. علاوه بر این پزشک می‌تواند درباره میزان اثرگذاری این تکنیک با شما صحبت کند.
 • اگر قبلا شکستگی بینی داشته و اکنون در بینی خود ایمپلنت فلزی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر قبلا بینی خود را با اهداف غیر زیبایی مانند از بین بردن پلیپ یا انحراف بینی عمل کرده‌اید، پزشک خود را مطلع سازید.
 • از حداقل 2 هفته پیش از پلاسماجت بینی مصرف دخانیات و الکل را متوقف کنید.
 • در صورتی‌ که در ناحیه بینی خود دارای حساسیت‌های پوستی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر پوست بینی شما آفتاب‌سوخته است، بهتر است تا زمان بهبودی کامل که حدود ۸ هفته زمان می‌برد صبر کنید.

مراقبت‌های بعد از پلاسما جت بینی

 • حداقل تا 1 هفته بعد از پلاسما جت بینی از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، حتما از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرده و بینی خود را بپوشانید.
 • به مدت 1 هفته بعد از پلاسما جت بینی از مصرف هرگونه مواد آرایشی یا لایه‌بردار پرهیز کنید.

مراقبت‌های بعد از پلاسما جت بینی

 • تا جایی که ممکن است حداقل تا یک هفته بعد از عمل به حمام نرفته و بینی خود را با مواد شوینده نشویید.
 • تا 2 هفته از رفتن به استخر و سونای بخار و دوش گرفتن با آب پرفشار و داغ پرهیز کنید.
 • از فشار دادن، مالیدن یا خاراندن بینی خود پرهیز کنید.
 • از دست‌کاری جای زخم‌ها یا کندن آن‌ها خودداری کنید.
 • تا جایی که ممکن است از محیط‌های پر گردوغبار یا آلوده دوری کنید.
 • درصورتی‌که پزشک متخصص برای شما دارویی تجویز کرده، آن‌ها را به ‌موقع مصرف کنید.

تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام پلاسما جت بینی

برای اینکه نتیجه خوبی را از پلاسماجت بگیرید، معمولا بین 3 تا 5 جلسه لازم است. کم یا زیاد بودن تعداد جلسات به سن بیمار و میزان شلی و افتادگی پوست او دارد. در بعضی از مواقع حتی با 1 جلسه نتیجه ایده آل بدست می‌آید، گاهی نیز به 3 یا 5 بار تکرار نیاز پیدا خواهد شد.

چه افرادی نمی‌توانند از پلاسما جت بینی استفاده کنند؟

استفاده از پلاسما جت بینی مثل هر تکنیک و عمل دیگری دارای محدودیت‌هایی برای بعضی از  افراد می‌باشد. بهتر است پیش از هر کاری، نسبت به آشنایی با مواردی که موجب ممنوع شدن این روش برای افراد می‌شود، اقدام کنید.

چه افرادی نمی‌توانند از پلاسما جت بینی استفاده کنند؟

افراد در صورتی که نمی‌توانند از این تکنیک برای رفع مشکل خود استفاده کنند بهتر است به دنبال متد‌های دیگری باشند در غیر این صورت مسئولیت همه‌ مشکلات برعهده فرد است. لیست افراد ممنوعه برای پلاسما جت بینی در ادامه مقاله ذکر شده است:

افراد با بیماری زمینه‌ای

افرادی که بیماری‌های خاصی دارند به هیچ وجه نباید پیش از اطلاع دادن به پزشک متخصص نسبت به انجام پلاسما جت بینی اقدام کنند زیرا مشکلات ریز و درشتی که برای آن‌ها به وجود می‌آید فقط یک طرف ماجرا خواهد بود. بعنوان مثال افرادی که از بیماری سرطان رنج می‌برند نباید نسبت به انجام پلاسما جت بینی اقدام کنند.

عدم داشتن ایمپلنت فلزی در بینی

در بعضی موارد که افراد دچار شکستگی استخوان بینی می‌شوند، برای درمان این دسته از افراد از ایمپلنت فلزی استفاده می‌کنند. افرادی که به هر علتی در بدن یا بینی خود ایمپلنت‌های فلزی داشته باشند نمی‌توانند از پلاسما جت بینی استفاده کنند.
رعایت نکته فوق می‌تواند موجب حفظ سلامتی خود فرد شده و او را از به وجود آمدن هر گونه مشکل دور کند.

پرهیز از پلاسما جت بینی در دوران بارداری یا شیردهی

زنانی که در دوران بارداری قرار دارند از سایر موارد منع استفاده از پلاسما جت بینی می‌باشند. همینطور بعد از بارداری، زنان در دوران شیردهی نیز نمی‌توانند از پلاسما جت بینی استفاده کرده و از مزیت‌های آن برخوردار شوند.

سن فردی که‌ می‌خواهد پلاسما جت بینی انجام دهد

یکی دیگر از مواردی که وجود دارد، در رابطه با سن و سال افراد است و هنگامی که فرد زیر ۱۸ سال باشد نمی‌تواند از پلاسما جت بینی استفاده کند.

تاثیر پلاسما جت بینی

پلاسماجت بینی یک تکنیک غیر جراحی و غیر تهاجمی است. به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت که ماندگاری و نتیجه‌ای مثل جراحی بینی را داشته باشد. پلاسماجت بینی یک درمان کلاژنی بوده و در مقایسه با جراحی بینی ماندگاری کمتر اما تا ۳ سال را دارد. تأثیر این درمان در بینی‌های گوشتی بیشتر دیده می‌شود.

البته این تکنیک برای تمام فرم‌های متفاوت بینی قابل انجام است. در تکنیک پلاسماجت بینی گوشتی، به راحتی می‌توان فرم بینی را به شکل دلخواه درآورد. البته این به معنی نیست که دیگر اشخاص نمی‌توانند از این متد برای فرم دهی بینی یا کوچک کردن بینی استفاده کنند. اینکه آیا پلاسماجت بینی را کوچک می‌کند یا نه باید گفت میزان تأثیر پلاسماجت برای از بین رفتن قوز زیاد بینی نتیجه دلخواه را به همراه نخواهد داشت.

پلاسما جت چیست؟

پلاسما جت تکنیکی جدید برای جوان‌سازی پوست است که از طریق دستگاه پلاسماجت انجام می‌شود. با استفاده از این روش فرایند آب‌رسانی به پوست سریع‌تر شده که باعث می‌شود پوست جوانی و شادابی خود را دوباره به دست می‌آورد. با استفاده از روش پلاسما جت می‌توان انواع آسیب‌های پوستی شامل چین و چروک ناشی از افزایش سن، افتادگی‌ها، آکنه و جای زخم و بریدگی را رفع کرد.

پرسش و پاسخ در مورد پلاسماجت بینی

آیا پلاسما جت بینی تاثیر دارد؟

کاندیدای خوب برای پلاسما جت تأثیر بسیار مستقیم بر نتیجه نهایی دارد و این شخص باید توسط پزشک متخصص واجد شرایط شناخته شود تا این عمل را انجام دهد.

آیا پلاسما جت بینی برگشت دارد؟

باید توجه داشته باشید که این تکنیک بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که بینی گوشتی دارند؛ و معمولاً جراحی زیبایی این نوع بینی‌ها نیز برگشت‌پذیر می‌باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی