دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

منافذ باز پوست

منافذ باز پوست چیست | بهترین روش درمان آن

امروزه یکی از مشکلات پوستی که افراد بسیاری را درگیر کرده است منافذ باز پوست می‌باشد. داشتن آکنه روی صورت یا جای جوش زیبایی چهره را پایین می‌آورد.
علاوه بر این، بسیاری از افراد با مشکل باز بودن منافذ پوستی سر و کار دارند، مشکلی که موجب می‌شود بدون آرایش یا با آرایش پوست آن‌ها زیبایی و جذابیت کافی نداشته باشد. اگر این منافذ بزرگ‌تر شوند، با چشم غیر مسلح قابل رویت می‌شوند.

این منافذ بزرگ معمولاً روی پوست‌های چرب و ترکیبی بیشتر مشاهده می‌شوند بدلیل اینکه این پوست‌ها مقدار بیشتری روغن طبیعی پوست (سبوم) تولید می‌کند که به آن‌ها اصطلاحاً منافذ باز پوست گفته می‌شود.
در واقع ماده‌ای که از غدد سباسه ترشح می‌شود؛ از طریق این منافذ به سطح پوست می‌آیند و باعث تبادل حرارتی و مرطوب شدن سطح پوست می‌شود. همچنین این ماده پوسته‌های موجود در سطح پوست و آلودگی های سطحی پوست را در خود حل می‌کند.

منافذ باز پوست

منافذ پوست، منفذهای کوچکی می‌باشند که از آن‌ها عرق و چربی خارج می‌شود و انتهای آن‌ها به فولیکول‌های مو می‌رسد. این منافذ برای رشد مو و انتقال چربی ضروری به سطح پوست برای محافظت از پوست لازم و مهم است.
در هر فرد بزرگسال، به طور متوسط حدود ۵ میلیون منفذ پوستی وجود دارد که حدود ۲۰ هزارتای آن در صورت می‌باشد.

منافذ باز پوست چیست؟

وقتی منافذ با چربی و سلول‌های مرده بسته شوند، رنگ سفید یا سیاه به خود می‌گیرد. پوست در پاسخ به این اتفاق، قرمز شده و التهاب پیدا می‌کند و سبب ایجاد جوش می‌شود.
اینکه بگوییم منافذ پوستی مدام در حال باز یا بسته شدن هستند از نظر علمی درست نیست. در واقع، وقتی حرف از باز و بسته کردن منافذ پوست زده می‌شود، منظور تغییر سایز و اندازه فیزیکی منافذ پوست نیست بلکه بزرگ و کوچک به نظر رسیدن می‌باشد.

راه‌های درمان منافذ باز پوست

درمان‌های منافذ صورت در وهله اول بر روی کم کردن تولید چربی، جوان سازی پوست، رفع موهای زائد و یا کاهش اندازه فولیکول‌ها تمرکز می‌کند. تحقیقات انجام شده بر شواهد درمان منافذ باز محدود است و بسیاری از روش‌های درمانی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، هنوز به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند. برخی از این راه‌ها عبارتند از:

درمان‌های خوراکینوشیدن آب فراوان، ماساژ با یخ
قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید درمان افتادگی پوست

درمان‌های خوراکی

استفاده از مواد خوراکی مناسب جهت درمان منافذ باز پوست گزینه مناسبی برای بستن منافذ باز پوست می‌باشد. بیشترین درمان‌های خوراکی برای منافذ، ضد آندروژن‌ها مثل داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی، اسپیرونولاکتون و استات سیپروترون می‌باشد که بخاطر وجود گیرنده‌های آندروژن در غدد سباسه، تولید سبوم را مختل می‌کنند.

۴۴ زن سفید پوست در فاز ۴ تحقیقی با داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی حاوی کلره مادینون استات اتینیل استرادیول در ۶ دوره قاعدگی تحت درمان قرار گرفته‌اند، با عکاسی استاندارد که قبل و پس از دوره درمان برای تجزیه و تحلیل نرم افزار گرفته شده است.
پس از ۶ چرخه درمان، ۹٪ از شرکت کنندگان، منافذ پیشانی و گونه‌ها را در مقایسه با گروه کنترل ۴۳٪ بیشتر شده است.

نوشیدن آب فراوان

حفظ رطوبت پوست و نوشیدن آب کافی موجب پیشگیری از بسیاری از آسیب‌های پوستی می‌شود. این موضوع به خصوص برای افرادی که پوست چربی دارند، بسیار حائز اهمیت است.
مصرف آب زیاد و استفاده از مواد آرایشی و مراقبتی بر پایه آب موجب می‌شود که چربی اضافه راهی برای وارد شدن به پوست پیدا نکرده و آن‌ها را باز نکند. نوشیدن آب فراوان راه مناسبی برای درمان منافذ باز پوست می‌‌باشد.

ماساژ با یخ

یکی دیگر از راه‌های درمان منافذ باز پوست ماساژ با یخ می‌باشد. یخ باعث انقباض سلول‌های پوستی شده و همین در بسته شدن منافذ پوستی کمک بسیاری خواهد کرد. نکته حائز اهمیت این است که به‌هیچ عنوان یخ را به صورت مستقیم روی پوست خود نگذارید.
این عمل به افزایش خشکی پوست و تشدید آسیب پوستی دامن خواهد زد. برای استفاده از ماسک یخ، تکه‌های یخ را در داخل پلاستیک قرار دهید و آن را در یک حوله یا پارچه نازک قرار دهید. انجام این کار به صورت مرتب حدود دو تا سه بار در هفته پیشنهاد می‌شود.

درمان افتادگی پوست

با بیشتر شدن سن، پوست استحکام خود را از دست داده و حالتی افتاده پیدا می‌کند. در این حالت، منافذ پوست بزرگتر دیده می‌شوند. غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین c مثل فلفل دلمه‌ای قرمز می‌تواند برای درمان منافذ باز پوست مفید باشد.
ویتامین ث در کلاژن سازی به بدن ما کمک بسیاری می‌کند. کلاژن حامی پوست بوده و از افتاده شدن پوست پیشگیری می‌کند. همچنین، ویتامین c از تورم پوست و در نتیجه، پیرشدن آن پیشگیری خواهد کرد.

قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

هر شب پیش از خواب، آرایش خود را با تونر و شست و شو دهنده مناسب با نوع پوست خود پاک کنید. پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب از ورود مواد آرایشی به داخل منافذ باز پوست جلوگیری می‌کند.
اگر شب با آرایش بخوابید منافذ پوست‌تان توسط مواد آرایشی، چربی و باکتری‌ها مسدود خواهد شد. اگر وقت کم باشد، می‌توانید از دستمال‌های مرطوب پاک‌کننده‌ی آرایش برای پاک کردن سریع آرایش خود استفاده کنید هر چند اینکار هم باعث تمیزی کامل صورت نمی‌شود.

بستن منافذ باز پوست با روش‌های خانگی

ترکیب ماست با نمک

نمک یک نابودکننده قوی برای انواع باکتری‌های مضر روی پوست بوده و ماست نیز می‌تواند به حفظ تعادل چربی پوست و جمع شدن منافذ پوست کمک بسیاری کند.
برای تهیه ماسک خانگی ابتدا ۴ قاشق غذاخوری ماست را با یک قاشق غذاخوری نمک ترکیب کنید. ایتقدر این ترکیب را به هم بزنید تا دانه‌های نمک در ماست مشخص نباشند.

می‌توانید همین ترکیب را روی پوست خود مالیده و بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پوست خود را بشویید. اما برای اثرگذاری بیشتر  و بهتر اضافه کردن کمی آب لیمو و عسل نیز به مواد پیشنهاد می‌شود. خواص این 4 ماده در کنار یکدیگر به جمع شدن منافذ پوست کمک بسیاری خواهد کرد.

پاک‌کننده‌های بر پایه ژل

رعایت بهداشت و پاک‌سازی مرتب پوست تاثیر زیادی در پیشگیری از باز شدن منافذ پوست خواهد داشت. اما نکته حائز اهمیت این است که مهم‌تر از تمیز نگه داشتن پوست، استفاده از مواد پاک‌کننده مناسب با نوع پوست می‌باشد. موادی که ترکیبات آن‌ها کاملا با پوست سازگاری داشته باشد و در منافذ پوست راهی پیدا نکند.
برای پوست‌های چرب که مستعد باز شدن منافذ پوست هستند، استفاده از پاک‌کننده‌های بر پایه ژل پیشنهاد می‌شود. این نوع پاک‌کننده‌ها چربی اضافه و آلودگی‌های را از منافذ پوست بیرون کشیده و منافذ پوست را سالم و طبیعی نگه می‌دارند.

مخلوط شیر و ژلاتین

برای ساخت این ماسک باید مقدار مساوی از شیر و ژلاتین را با هم ترکیب کنید و ترکیب بدست آمده را روی پوست خود بمالید. پس از اینکه این ترکیب روی پوست شما خشک شد، یک بار دیگر این کار را انجام داده و برای بار سوم نیز مقدار مناسبی از مخلوط را روی دو لایه خشک شده قرار دهید.
پس از اینکه لایه سوم را روی پوست خود قرار دادید، بین ۲۰ الی ۲۵ دقیقه صبر کرده و پس از آن لایه‌ها را از روی پوست خود بردارید. توجه کنید که این کار امکان دارد کمی دردآور و آزاردهنده باشد. بنابراین اگر پوستتان حساس شده است، آن را با آب ولرم بشویید‌.

کرم‌های مرطوب‌کننده

استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده مناسب با نوع پوست هر فرد به‌ ویژه پس از شست و شوی پوست بسیار تاثیرگذار است. این کرم‌ها از خشک شدن پوست و آسیب‌های ناشی از آن پیشگیری خواهند کرد.
همچنین با آب‌رسانی مناسب به پوست آن را نرم نگه داشته و از باز شدن منافذ پوست در اثر تجمع چربی‌ها پیشگیری می‌کنند.

ماسک خاک رس

خاک رس دارای خاصیت آنتی باکتریال می‌باشد و این توانایی را دارد که منافذ باز پوست را از بین ببرد. برای این کار بهتر است از خاک رس آبی و سفید استفاده کنید.
یک قاشق غذاخوری از این خاک را با مقداری آب گرم ترکیب کنید تا خمیری با بافت غلیظ بوجود آید. این خمیر را روی پوست خود مالیده و پس از ۱۵ دقیقه با آب ولرم پوست خود را شست و شو دهید. این کار را دو بار در هفته انجام داده تا پس از چند ماه نتایج شگفت‌انگیز آن را مشاهده کنید.

مخلوط سفیده تخم‌مرغ و آب‌لیمو

سفیده تخم‌مرغ نیز یکی از موادی است که موجب بسته شدن منافذ پوست می‌شود. مخلوط سفیده تخم‌مرغ با آب لیموی تازه یک ترکیب معجزه‌آسا برای منافذ پوست می‌باشد.
این ماسک را می‌توانید با ترکیب یک عدد سفیده تخم‌مرغ و دو قاشق چای‌خوری آب لیموی تازه بدست آورید. این مخلوط را روی کل سطح خود بکشید و پس از خشک شدن آن را با آب ولرم کاملا بشویید.

ماسک عسل و دارچین

این ماسک برای درمان منافذ باز پوست که به شکل جوش‌های سرسیاه درآمده‌اند بسیار مناسب است. ‌این نوع منافذ باز پوست معمولا روی بینی یا گونه‌ها مشاهده می‌شوند و حالت نامناسبی را به چهره افراد می‌بخشند.
برای آماده کردن این ماسک یک قاشق غذاخوری پودر دارچین را با سه قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده تا خمیر قهوه‌ای رنگی به دست آید.
این خمیر را روی سطح پوست به ویژه نواحی که جوش‌های سرسیاه دارند بکشید و پس از خشک شدن صورت خود را با آب ولرم شست و شو دهید.

منافذ باز پوست چه مشکلاتي را مي‌تواند ايجاد کرد؟

وجود منافذ باز پوست (open skin pores) مي‌تواند موجب افزايش جذب آلودگي و باکتري‌ها و تجمع آن‌ها در داخل اين منافذ شود. تجمع باکتري و آلودگي هم موجب ايجاد جوش‌هاي سر‌سفيد و سر‌سياه مي‌شود که ظاهر ناخوشايند و ناسالم پوست را تشديد مي‌کند.

منافذ باز پوست چه مشکلاتی در پی دارد؟

علاوه بر این وجود باکتري‌ها مي‌تواند منجر به التهاب پوست و تشکيل جوش و لکه‌هاي پوستي در صورت شود. از فواید بستن منافذ باز پوست پیشگیری از تجمع باکتري و آلودگي ها بر روی پوست می‌باشد.

میکرونیدلینگ برای منافذ باز پوست

در واقع میکرونیدلینگ یک روش جدید برای جوانسازی و ترمیم پوست به شمار می رود و در طی آن به بهبود و رفع مشکلات پوست نظیر رفع چین و چروک، رفع تیرگی پوست و درمان منافذ باز پوست پرداخته می شود. در حقیقت میکرونیدلینگ یک تکنیک درمانی غیر تهاجمی به شمار می‌رود و تاثیرات بسزایی در ترمیم مشکلات پوستی دارد. میکرونیدلیک با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد اما به طور کلی در این روش با استفاده از سوزن‌هایی ریز به ایجاد سوراخ های کوچک پرداخته می شود. میکرونیدلینگ روشی است که در آن متخصص پوست، مو و زیبایی با استفاده از القای کلاژن به پوست، روند جوانسازی را در جریان می اندازند.

فیشیال برای منافذ باز پوست

در فیشیال صورت در بخاردهی منافذ پوست باز شده و برای انجام مراحل بعدی فیشیال آماده می‌شود، همینطور کومودون‌های سیاه و جوش‌های زیر پوستی برای تخلیه آماده می‌شوند. بخاردهی همزمان ریلکسیشن خوبی برای فرد و پوست صورتش به ارمغان می‌آورد. پوست آماده شده با بخاردهی، توسط دستگاه‌های مخصوص لایه‌بردار و مواد ویژه‌ این کار لایه‌برداری شود. آنچه از در این مرحله از روی پوست برداشته می‌شود، سلول‌های شاخی سطح صورت می‌باشند که حذفشان ظاهر پوست را مخملی و لطیف می‌کند.

پرسش و پاسخ در مورد منافذ باز پوست

دلیل پرتغالی شدن و باز شدن باز پوست چیست؟

دلایل متعددی برای ایجاد منافذ باز وجود دارد که شامل :استرس، ژنتیک، سن بالا، چربی و آرایش بیش از حد، استفاده از محصولات غیر استاندارد پوستی؛ تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بلوغ و یائسگی برخی از علل رایج می‌باشد.

چه چیزهایی موجب مسدود شدن منافذ پوست می‌شود؟

وقتی چربی در منافذ پوست تجمع می‌یابد و با آلودگی و لوازم آرایش روی پوست ترکیب ‌می ‌شود، منافذ پوست مسدود می‌شوند. در نتیجه، این منافذ کشیده می‌شوند و بزرگتر به چشم می‌آیند. البته،توجه داشته باشید اگر منافذ پوست مسدود شوند، امکان دارد پوست ما جوش بزند. بنابراین هدف ما کوچک کردن منافذ باز است و نه بستن کامل آن ها.

چرا باید منافذ پوست را درمان کنیم؟

داشتن منافذ بزرگ پوستی از نظر پزشکی نگرانی جدی به شمار نمی‌آورد، ولی در زیبایی ظاهری شما تاثیر می‌گذارد. این منافذ بزرگ پوستی، پوست را از حالت صاف و یک‌دست خارج کرده و حتی موقع آرایش صورت هم دردسرساز خواهد شد و ظاهری ناصاف به پوستتان می‌دهد. از طرف دیگر این منافذ بزرگ شده محل مطلوبی برای تجمع چربی و باکتری‌ها می باشند. تجمع چربی، آلودگی، سلول‌های مرده پوست و مواد زائد در این منافذ، پوست شما را مستعد بروز آکنه و جوش‌های سرسیاه و سرسفید می‌کند.

چه تکنیک هایی براي درمان منافذ باز پوست وجود دارد؟

روش‌هاي درماني مختلفي براي رفع منافذ باز پوست وجود دارد که شامل استفاده از کرم‌هاي کوچک کننده منافذ، لايه‌بردارها، شوينده‌هاي ملايم پوست و اسيدهاي آلفا و بتا مي‌باشد. برخی از عمل‌هاي زيبايي مثل ميکرودرم ابريژن و ميکرونيدلينگ هم براي درمان منافذ باز پوست کارآيي بسيار خوبي دارند.

آیا منافذ باز پوست درمان دارد؟

بله بیشترین درمان های خوراکی برای منافذ ، ضد آندروژن ها مانند داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی ، اسپیرونولاکتون و استات سیپروترون است که تولید سموم را تعدیل می کنند .

4/5 - (4 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *