دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مراقبت قبل از بوتاکس

مراقبت قبل از بوتاکس، قبل از بوتاکس چه باید کرد ؟

هم قبل و هم بعد از انجام هر روش درمانی، برای مطمئن شدن از موفق بودن آن روش می بایست مراقبت های لازم را انجام داد. این کار در مورد بوتاکس نیز صدق می کند. انجام تزریق بوتاکس با اینکه تفاوت زیادی با جراحی دارد. ولی، هم چنان مهم است که هر کاری که می توانید برای به حداقل رساندن خطر عفونت یا هر گونه عارضه، کمک می کند را انجام دهید.
 در این مقاله قصد داریم شما را با مراقبت قبل از بوتاکس آشنا کنیم.

بوتاکس از جمله پروتئین تصفیه شده ای می باشد که از طریق باکتری به نام کلستریدینم تولید می شود. معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد تا درمان های بوتاکس انجام شود و هم چنین مقادیر کم می توانند چروک های پویا را آرام و پوستتان را صاف کنند و یک جراحی زیبایی موثر و ایمن با حداکثر عارضه های جانبی و زمان بهبودی می باشد.
به طور خلاصه مهم ترین مراقبت قبل از بوتاکس عبارتند از:

 • عدم مصرف داروهای غیر ضروری مانند بروفن و آسپرین به مدت دو هفته قبل
 • مطلع کردن پزشک در صورت داشتن بیماری مزمن یا مصرف داروهای خاص
 • عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات به مدت دو هفته قبل از تزریق بوتاکس
 • به تعویق تزریق بوتاکس را تا بعد از انجام زایمان در صورت باردار بودن
 • انجام ندادن تزریق بوتاکس برای خانم های باردار و مادران شیرده

مراقبت قبل از بوتاکس | قبل بوتاکس چه کنیم ؟

مراقبت قبل از بوتاکس |قبل از بوتاکس چه باید کرد

قبل از بوتاکس آگاهی از مراقبت برای تزریق بوتاکس و نتیجه های مطلوب و ایمن جهت تسریع در روند بهبودی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد‌‌.

 • برای به حداقل رساندن عارضه های تزریق بوتاکس و به دست آوردن نتایج مطلوب تزریق بوتاکس را به وسیله پزشک متخصص و با تجربه انجام دهید.
 • در زمان مناسبی برای انجام دادن تزریق بوتاکس اقدام نمایید و یا در زمان شیردهی و موقعی که باردار می باشید درمان خود را به بعد موکول نمایید‌.
 • اگر به ماده یا داروی خاصی حساسیت دارید و یا داروی خاصی را مصرف می کنید قبل از انجام بوتاکس پزشک خود را آگاه کنید‌.
 • پیش از تزریق بوتاکس از دخانیات و نوشیدن هر مشروب الکلی به مدت دو هفته خودداری نمایید.
 • هم چنین توصیه می شود که پیش از تزریق بوتاکس از مصرف داروی های التهابی و حساسیت زا به مدت دو هفته پرهیز نمایید.
 • به یاد داشته باشید که قبل از بوتاکس هیچ نوع آرایشی نداشته باشید.
 • یکی دیگر از کار هایی که پیش از بوتاکس نباید استفاده کنید اپیلاسیون و بند انداختن و محصولات موبر می باشد و موجب آسیب رساندن شدید به پوست می شود.
 • اگر تحمل درد های کوچک برایتان ناخوشایند می باشند می توانید چند ساعت پیش از بوتاکس از استامینوفن ‌(مسکن) استفاده نمایید.
 • اشخاصی که با انجام بوتاکس دچار تبخال می شوند حتما قبل از انجام دادن بوتاکس یک هفته پیش از آن پزشک مورد نظرتان اطلاع دهید تا پیش از بروز تبخال با تجویز داروهایی از آن جلو گیری کنند.

در مورد اقداماتی که قبل و بعد از بوتاکس باید رعایت کنید در هنگام جلسات مشاوره به صورت حضوری به شما توضیح داده خواهد شد.

انتخاب پزشک مجرب از مراقبت قبل از بوتاکس

انتخاب پزشک مجرب از مراقبت قبل از بوتاکس

پیش از بوتاکس یکی از نکات بسیار مهم انتخاب یک پزشک مجرب است. مراکز زیبایی در سال های اخیر رشد بسیار قابل توجهی داشته است و اشخاص بعد از گذراندن دوره ی آموزشی و داشتن یک مدرک معتبر اقدام به پایه گذاری مراکز زیبایی و عمل جراحی های زیبایی کرده اند.

متاسفانه بسیاری از این مراکز از مدرک معتبر و تخصص کافی برای این گونه جراحی ها برخوردار نمی باشند و به هنگام مراجعه کردن به این گونه مراکز عوارض و عواقب جبران ناپذیری ایجاد می کنند.

برای جلوگیری از این گونه عارضه ها و انجام یک بوتاکس خوب بهتر به یک پزشک متخصص پوست و یا دکتر تزریق بوتاکس مراجعه نمایید تا از استاندار بودن موادی که در تزریق بوتاکس استفاده می کنند اطمینان خاطر داشته باشید.

عدم مصرف مشروبات الکلی

از جمله مراقبت های بوتاکس این می باشد که دو هفته پیش از انجام بوتاکس از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات پرهیز نمایید زیرا تحقیقات نشان داده که وجود مشروبات الکی دخانیات و ترکیب های آن ها از جمله سیگار در خون شخص میزان اثر گذاری بوتاکس را کم می کند.

عدم مصرف داروهای گیاهی (قبل از بوتاکس چه داروهایی نباید مصرف کرد ؟)

از مراقبت های دیگر بوتاکس این است که از مصرف داروهای گیاهی چون بروفن و آسپرین پرهیز نمایید. چنانچه به دارویی حساسیت دارید به یاد داشته باشید که با پزشک پوست خود آن را در جریان بگذارید.

بعضی دارو ها موجب افزایش خطر کبودی و خونریزی در ناحیه بوتاکس می شود دارو ها ضد التهابی مانند:

 • روغن ماهی
 • ترکیبات گیاه خار مریم
 • ایبوپروفن

پرونده سلامت را در اختیار متخصص قرار دهید

بهتر است هنگام مراجعه کردن به پزشک برای تزریق بوتاکس، پرونده سلامت خود را در اختیار پزشک قرار دهید و او را در جریان بیماری‌ ها و دارو هایی که مصرف می‌ کنید بگذارید. رعایت کردن این نکات برای جلوگیری از آسیب‌ های احتمالی ناشی از تداخل دارویی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

مصرف مکمل ها ده روز قبل از بوتاکس ممنوع است.

از آفتاب دوری کنید.

از قرارگرفتن در مقابل نور خورشید قبل از بوتاکس پرهیز کنید. چرا که اگر آفتاب پوستتان را بسوزاند برای بوتاکس مناسب نمی باشد.
برای مراقبت بعد از بوتاکس برای دور چشم هایتان از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.
هنگام رفتن به پزشک به طور دقیق و کامل پرونده خود را در اختیار او قرار دهید و هم چنین دارو ها و بیماری هایی که دارید در اختیار او بگذارید و به او اطلاع دهید‌.
چون بعد از بوتاکس غذا خوردن آسان خواهد بود و از آنجا که عضله های صورت خیلی ضعیف می باشند خوب است قبل از انجام بوتاکس و مراجعه به دکتر یک میان وعده و یا غذای کوچکی میل نمایید.

مراقبت های بعد از بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس

در مورد اقداماتی که بعد از تزریق بوتاکس انجام می دهید ممکن است سوالاتی مانند سوالات زیر داشته باشید که ما به سوال های شما پاسخ مناسبی خواهیم داد.

پس از تزریق نمودن بوتاکس باید چند اقدام را انجام دهید که برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز به سراغ مقاله های مراقبت بعد از بوتاکس بروید.

 • خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس و و استراحت بلافاصله ای ممنوع می باشد. و شخص باید حداکثر ۴ الی ۶ ساعت پس از تزریق بوتاکس از استراحت و خوابیدن پرهیز نماید زیرا موجب حرکت کردن ماده تزریق خواهد شد. 
 • شستن صورت بعد از بوتاکس در صورتی بدون ماساژ و آب سرد باشد، موردی ندارد.
 • ۲۴ ساعت ورزش کردن بعد از بوتاکس ممنوع می باشد زیرا فشار خون را زیاد می کند و دچار ایجاد اختلال در نتایج بوتاکس خواهد شد‌.
 • از دیگر مراقبت های بعد از بوتاکس این می باشد که ۴۸ ساعت پس از بوتاکس از اصلاح ابروها و خط اخم پرهیز کنید زیرا موجب انقباض عضله پیشانی می شود. برای اینکه نتایج خوبی کسب نمایید از اپیلاسیون و بند انداختن در ناحیه های صورت بپرهیزید.

بوتاکس یک نوع سم بوتولینوم می باشد که با تزریق کردن آن به عضله های مورد نظر موجب فلج شدن عصب آن منطقه در مدت زمان معین خواهد شد و چین و چروک های صورت از بین خواهد رفت.

عوارض بوتاکس

در طی این مدت می توان گفت که عوارض قابل توجه و یا خطرناکی از بوتاکس دیده نشده است.

بنابراین اگر بوتاکس در مکان های مناسب و با مراقبت های انجام بعد از بوتاکس همراه باشد و طبق توصیه هایی که داده شده است انجام شود هیچ عوارض قابل توجهی پیش نخواهد داشت. از آنجا که در بوتاکس از سم بوتولینوم استفاده می شود این یک نوع سم خطرناکی است که در غلظت های بالا موجب بوتولیسم می شود.

یک نوع مسمومیت غذایی کشنده و خطرناک بوتولیسم می باشد که در اثر استفاده از غذاهای آلوده و مانده ایجاد می شود و امکان دارد که به فلج همیشگی عضلات منجر شود.

از دیگر عوارض شایع بوتاکس ورم پوست و کبودی می باشد که طی چند روز بعد از تزریق از بین خواهد رفت. تنها کار بوتاکس از بین بردن چین و چروک و ایجاد زیبایی نیست.بوتاکس در درمان بیماری های هم چون:

تعرق بیش از حد
میگرن های مزمن
تنبلی چشم
اسپاسم گردن نیز می تواند مفید واقع شود و از به وجود آمدن این نوع بیماری ها بکاهد.

در سراسر دنیا افراد بسیار زیادی از میگرن رنج می کشند، که درمانی جدید و موثر برای این گونه درد ها بوتاکس می باشد. بوتاکس با از بین بردن قسمتی از عصب گردن و سر مانع انتقال درد در این منطقه ها می شود و هم چنین موجب کاهش درد های میگرنی می گردد. اگر شما نیز به میگرن دچار شده اید و درد های میگرنی عذابتان می دهد به جای تحمل نمودن این درد ها می توانید از بوتاکس استفاده کنید.

جهت راهنمایی شما می توانید با پزشک متخصص پوست و مو و زیبایی مشورت کنید تا در این موارد به شما توصیه های لازم را بدهند.

سوالات در مورد مراقبت قبل از بوتاکس

اهمیت مراقبت قبل از بوتا‌کس در چیست؟

با توجه به اینکه مراقبت های قبل از بوتاکس موجب رسیدن به نتیجه مطلوب با کمترین عوارض می گردد به همین دلیل مراقبت قبل از بوتاکس از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

کدام مناطق را می توان به کمک بوتاکس درمان نمود؟

از بوتاکس برای رفع کردن خطوط و چین و چروک پیشانی و ناحیه چشم و هم چنین خط های لب استفاده می شود. هم چنین امکان دارد از بوتاکس برای نرم کردن گودی چانه یا ماهیچه های فک برای ساخت ظاهری باریک تر تزریق می‌ گردد.

با مشاهده چه عوارضی پس از تزریق بوتاکس لازم است که به پزشک مراجعه شود؟

بوتاکس موجب پایین آمدن چین و چروک‌ ها می گردد و تاثیر زیادی در جوانسازی پوست دارد. تزریق بوتاکس برای بیشتر افراد عارضه‌ ای ندارد و کاملا بی‌خطر می باشد. در صورتی که به تزریق بوتاکس تصمیم دارید یا به تازگی از بوتاکس استفاده کرده اید و دچار عوارض شده‌ اید، توصیه می شود پیش پزشک متخصص مراجعه کنید.

5/5 - (18 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *