دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

انواع روش‌های آبرسانی پوست

انواع روش‌های آبرسانی پوست | خانگی و کلینیکی

آبرسانی پوست یکی از روش‌های مهم در جوانسازی و زیباسازی پوست می‌باشد. آشنایی با انواع روش‌های آبرسانی پوست لازمه داشتن پوستی جوان، زیبا و شاداب است.
خشکی پوست یکی از مشکلات پوستی است که بیشتر افراد جامعه را با خود درگیر کرده است. برای رفع خشکی و آبرسانی پوست، لوسیون‌ها و مرطوب‌کننده‌های صنعتی زیادی در داروخانه‌ها وجود دارد که برخی از آن‌ها به میزان کافی مؤثر نیستند.
آشنایی با انواع روش‌های آبرسانی پوست لازمه داشتن پوستی جوان، زیبا و شاداب می‌باشد.

آبرسانی پوست یعنی رطوبت دادن به پوست، اشتباهی که برای بعضی از افراد اتفاق می‌افتد این است که خشکی پوست با پوست کم آب را یکی می‌دانند.
اما خشکی پوست ناشی از کم آب بودن پوست نمی‌باشد بلکه خشکی پوست به دلیل کم بودن چربی طبیعی پوست و همانطور کم آبی آن ناشی از کمبود آب در پوست است، و ما با شناختن عواملی که باعث کم آبی پوست می‌شوند و آشنایی با انواع روش‌های آبرسانی پوست در هر شرایط سنی می‌توانیم پوستی مرطوب و جوان داشته باشیم.

انواع روش‌های آبرسانی پوست (کلینیکی)

فیشیال پوست آبرسانی پوست با روش هیدرودرم
آبرسانی پوست با روش هیدرودرم آبریژن اسکین بوستر

فیشیال پوست

فیشیال صورت یا پاکسازی پوست صورت برای افرادی که پوست متراکم، کم آب و منافذی باز دارند یا افرادی که به دنبال پوستی نرم‌تر، صاف‌تر و جوان‌تر هستند، مناسب است. این نوع پاکسازی با کاری که در آرایشگاه‌ها به عنوان پاکسازی پوست انجام می‌دهند متفاوت است.

آبرسانی پوست با روش هیدرودرم

یکی از انواع روش‌های آبرسانی به پوست هیدرودرم می‌باشد. که در کلینیک‌های زیبایی برای جوانسازی و زیبایی پوست و همچنین تامین رطوبت مورد نیاز پوست افراد به کار برده می‌شود.
اما باید آگاه باشید که هیدرودرم روشی موقتی است و با گذشت زمان از بین خواهد رفت. پس فقط برای مدتی پوستتان را مرطوب نگه داشته و می‌توانید هر چند وقت یکبار مجددا از این روش برای آبرسانی عمیق پوست خود اقدام کنید.

در این روش از یک دستگاه هیدرودرمی استفاده می‌شود و ژل آبرسان به سلول‌های خشک شده نفوذ کرده و علاوه بر آن از آب، اکسیژن و گازهای پزشکی نیز استفاده خواهد شد.
بعد از آن یک شست و شوی پر فشار بر روی پوست صورت اعمال می‌شود و موجب از بین رفتن مواد زائد و باز شدن حفره‌ها و مواد زائدی که سال‌ها روی پوست شما بوده است می‌شود. همین اتفاق باعث شادابی و جوان‌تر شدن پوست مراجعه کننده خواهد شد.

اسکین بوستر

یکی از انواع مزوژل‌ها اسکین بوستر‌ها می‌باشند که به پوست صورت تزریق می‌شوند. اگر به مقدار بالایی از آبرسانی پوست نیاز داشته باشید، این روش می‌تواند موثر عمل کند و نیاز شما را برآورده سازد.
اسکین بوسترها نوعی پرکننده پوستی هستند که به جای لیفت صورت یا افزایش حجم پوست، کیفیت پوست را از درون بازیابی می‌کنند.
موارد مورد استفاده در این روش از اسید هیالورونیک آزاد کننده تشکیل شده که باعث آبرسانی پوست می‌شود و به حفظ ظاهری تازه، محکم و سالم برای پوست کمک شایانی می‌کند.

آبرسانی پوست با روش هیدرودرم آبریژن

یکی دیگر از انواع روش‌های آبرسانی پوست روش هیدرودرم آبریژن می‌باشد. این روش به وسیله میله‌ای که سر الماسی دارد صورت می‌گیرد که با ماساژ این میله به آرامی روی پوست فرد شروع می‌شود.
این میله با مکش قوی سلول‌های مرده پوست را از آن جدا می‌کند و سپس از طریق همان میله میزان آب کافی را به پوست فرد تزریق می‌کند و آبرسانی پوست انجام می‌شود.
این شست و شو هیچ گونه دردی نداشته و به آرامی انجام می‌شود و در پنج جلسه اثربخشی لازم اتفاق می‌افتد. در این روش نیز از آب و اکسیژن و انواع گازهای پزشکی استفاده شده تا پوست فرد شاداب و جوان‌تر بنظر برسد.

راه‌های درمانی پوست خشک

مرطوب‌کننده‌ها

مرطوب‌کننده‌ها با پیشگیری از خروج آب باعث استحکام بافت پوست می‌شوند. برای آبرسانی عمیق پوست بهتر است تا از کرم‌های مرطوب‌کننده، چندبار در روز و بعد از استحمام استفاده کنید.

روغن بچه

وضعیت پوست‌های بسیار خشک و حساس شده را می‌توان با استفاده از روغن بچه بهبود بخشید. روغن بچه ماندگاری بیشتر و بهتری نسبت به مرطوب‌کننده‌ها دارد و موجب پیشگیری تبخیر آب از سطح پوست می‌شود.

استحمام آب گرم

منظور از آب گرم، درجه آب ولرم است نه آب خیلی داغ. استحمام با آب داغ می‌تواند باعث رفع چربی‌های پوست و آسیب به آن شود.

عدم مصرف صابون‌های مضر

صابون‌های خشک‌کننده و زبر باعث پیشگیری از آبرسانی پوست خواهند شد و در نهایت موجب خشکی آن می‌شود. برای شست‌وشوی پوست بدن در حین دوش گرفتن، بهتر است تا از ژل‌های پاک‌کننده حاوی مرطوب‌کننده استفاده شود.

پارچه‌های لطیف ضد حساسیت

پارچه لباس‌های خود را از جنس الیاف طبیعی مانند پنبه و ابریشم انتخاب کنید. این نوع پارچه‌ها با پوست سازگارتر هستند و اجازه تنفس و آبرسانی به پوست را فراهم می‌سازند.
لباس‌های پشمی یا نخی قابلیت تحریک به خشک شدن انواع پوست‌های حساس و حتی پوست‌های معمولی را دارند.

مواد شوینده مناسب با پوستتان

یکی از روش‌های درمانی پوست خشک، شست‌وشوی لباس با شوینده‌های بدون رنگ و عطر می‌باشد. محتویات شیمیایی بعضی از شوینده‌های لباس، عاملی برای تحریک و خشک شدن پوست انسان به حساب می‌آیند.

انواع روش‌های آبرسانی پوست (خانگی)

کاهش مصرف کافئین روزانه

مصرف کافئین و الکل، مقدار آب ذخیره‌شده در پوست‌ها را به میزان زیادی کم می‌کند. برای پیشگیری از خشکی یا کم‌آبی پوست بدن، مصرف کافئین تا حداکثر ۲ فنجان در طول روز محدود کنید.

انواع روش‌های آبرسانی پوست (خانگی)

تمیز نگه داشتن محیط پوست

یکی دیگر از انواع روش‌های آبرسانی پوست تمیز نگه داشتن پوست صورت است. بعد از اینکه از محل کار یا بیرون برگشتید حتما آرایش خود را به درستی پاک کنید.
شست و شو دهنده مناسب پوست خود را شناسایی کنید و فقط از آن استفاده کنید تا پوست پس از شسته و تمیز شدن دچار خشکی نشود. این مواد با داشتن مرطوب کننده‌ها و روغن‌های مختلف پوست را صاف، متعادل و مرطوب خواهد کرد.

استفاده از ماسک‌های مناسب پوست

ماسک صورت یکی دیگر از انواع روش‌های آبرسانی به پوست می‌باشد. که دارای مواد مرطوب کننده و آبرسان می‌باشد. ترکیب ماسک صورت و مرطوب کننده در رژیم روزانه پوست موجب مرطوب شدن پوست صورت شده و همچنین می‌تواند از ظاهر شدن چین و چروک‌های عمیق و حلقه‌های سیاه دور چشم جلوگیری کند.

مصرف مواد غذایی سرشار از آب

میوه‌ها و سبزیجات علاوه بر اینکه مرطوب کننده می‌باشند بلکه از نظر خواص دیگر برای پوست مفید هستند. میوه‌های مرکبات همچون پرتقال و لیمو سرشار از ویتامین C هستند و آبمیوه این نوع میوه‌ها، برای حفظ بافت پوست شما بسیار مهم می‌باشد.
غذاهای سرشار از ویتامین آ و ب۳ نیز برای بهبود سلامت کلی پوست ضروری هستند.

عسل برای پوست مفید است

عسل یکی از بهترین و طبیعی‌ترین انواع روش‌های آبرسانی عمیق پوست صورت است. عسل خام و طبیعی که تحت تأثیر گرما قرار نگرفته باشد و یا پاستوریزه نباشد، سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات درمانی می‌باشد که برای طیف وسیعی از بیماری‌های زیبایی بخصوص یک چهره خشک مناسب می‌باشد. عسل یک رقیق کننده طبیعی است که در حفظ رطوبت بسیار عالی عمل کرده است.
روش استفاده از آن بسیار ساده است نخست عسل را روی پوست خشک مالیده، حدود ۱۰ دقیقه بعد، آن را با آب گرم شست و شو دهید.

امگا 3

مصرف امگا ۳ نیز یکی انواع روش‌های آبرسانی پوست می‌باشد. امگا 3 در ماهی روغنی، روغن بذر کتان، دانه چیا و گردو موجود بوده و یک ماده مغذی مهم برای حفظ رطوبت پوست صورت به حساب می‌آید.
چربی‌های امگا ۳ برای پوست سالم ضروری بوده و به نگه داشتن آب و رطوبت در سلول‌ها کمک بسیاری می‌کند. این چربی‌های سالم دارای نقش ضد التهابی بوده و برای کمک به بهبود هرگونه قرمزی در اثر قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب مفید باشد.
خوردن غذاهای سرشار از این ماده مغذی مانند ماهی روغنی یا مصرف مکمل‌ها مثل روغن کبد ماهی که یک منبع طبیعی سرشار از ویتامین D می‌باشد می‌تواند به شما در بهتر شدن وضعیت پوست کمک کند.

استعمال کرم‌های ضد آفتاب

در ماه‌های گرم سال بدلیل قرار گرفتن حتی به مدت کم در معرض نور مستقیم خورشید باعث دی‌هیدراته شدن یا کم آبی پوست می‌شود. استفاده از ضد آفتاب‌ها می‌تواند خشکی یا کم‌آبی پوست در اثر آسیب‌های ناشی از اشعه‌های UVB و UVA را کم یا کنترل کند.

از محصولات آبرسان استفاده کنید.

اگر پوست کم آبی دارید، کرم‌های آبرسان بسیار پیشنهاد می‌شوند. استفاده از محصولاتی که در پوست شما نفوذ می‌کند و آب را به سلول‌ها می‌رسانند. اگر بدنبال آبرسانی با کیفیت عالی هستید دنبال مواد زیر در کرم آبرسان خود باشید:

سرامیدها ❤️سرامیدها مواد پر کننده‌ی پوستی هستند که مثل سیمانی که آجرهای یک ساختمان را پشتیبانی می‌کند عمل می‌کند. آن‌ها برای پوست سدی تشکیل و پوست شما را ترمیم می‌کنند، که از خارج شدن آب پیشگیری کرده و رطوبت آن را حفظ خواهد کرد.
هیالورونیک اسید هیالورونیک اسید (Hyaluronic acid) نقش مهمی در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و آبرسانی به آن را دارد. خاصیت اتصال و جذب آب توسط هیالورونیک اسید به ساختن مجدد پوست شما کمک کرده و همچنین از علائم اولیه پیری پیشگیری می‌کند.
گلیسیرین یکی از عناصر محبوب در صنعت زیبایی گلیسیرین می‌باشد که دارای خواص آبرسانی بوده و پوست شما را از خشکی و خارش نجات می‌دهد. دلیل آن خاصیت رقیق کنندگی گلیسیرین می‌باشد. بنابراین با جذب رطوبت از محیط بر روی سطح پوست افراد اثر خواهد گذاشت.

علت کم آبی پوست

خارش پوست

معمولا اکثر افراد پس از آفتاب گرفتن یا اسکی کردن احساس خارش شدیدی پیدا می‌کنند. آب و هوای خیلی سرد یا خیلی گرم و عواملی همچون باد می‌توانند باعث کم آبی پوست و خارش آن شوند.
معمولاً همراه با این خارش پوسته پوسته شدن هم شروع می‌شود، حتی با وجود این که پوست چربی کافی داشته باشد.

علت کم آبی پوست

حساس شدن پوست

خشکی و کم آبی پوست از علت‌های زمینه‌ای ایجاد پوست‌های حساس هستند. وقتی سد حفاظتی پوست از بین برود، نمی‌تواند به خوبی از خود در برابر عامل‌های آسیب‌زا محافظت کند.
به همین دلیل آلاینده‌ها و میکروب‌ها به پوست نفوذ کرده و باعث ملتهب شدن و افزایش حساسیت پوست می‌شوند.

خستگی و افتادگی در پوست

اگر پوست شما حالتی افتاده و یا خسته پیدا کرده است احتمالاً دچار کم آبی شده است. کم آبی باعث اختلال در فعالیت‌های پوست مانند تقسیم سلولی می‌شود.
به این ترتیب سلول‌های مرده در لایه شاخی خارجی پوست جمع می‌شوند. این موضوع باعث کدر شدن و درمان منافذ باز پوست می‌شود.

پرسش و پاسخ در مورد انواع روش‌های آبرسانی پوست

چه زمانی باید به متخصص پوست مراجعه کنیم ؟

پوست کم آب معمولاً یک بیماری جدی پوستی نمی باشد. سرم ها ، کرم ها و لوسیون های آبرسانی پوست می توانند به شما در بهبود بافت پوستی کمک کنند. اگر سلامت کلی پوست شما بعد از تلاش برای آبرسانی پوست بهبود پیدا نکرد و یا هر یک از علائم (پوسته های سفید روی پوست، قرمزی پوست، خارش پوست، التهاب، وجود پوسته خشک شده روی پوست) را تجربه کردید حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

چه افرادی باید از کرم آبرسان استفاده کنند؟

افرادی که دارای پوست خشک و معمولی هستند باید از کرم آبرسان پوست استفاده کنند همچنین توصیه می شود روزانه از کرم های مرطوب کننده قوی گیاهی استفاده کنند.

5/5 - (2 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *