دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

هایفوتراپی چیست

هایفو چیست؟ + مزایای جوانسازی با هایفوتراپی

فهرست محتوا نمایش

هایفو چیست؟ هایفوتراپی به معنای «امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا» است. هایفوتراپی یکی از روش‌های نسبتاً جدید در درمان‌های زیبایی برای سفت کردن و لیفت پوست است که بدون درد و غیر تهاجمی بوده و می‌تواند جایگزین جراحی لیفت صورت شود.
در هایفوتراپی از امواج فراصوت (اولتراساوند) استفاده می‌شود این امواج قوی و با نفوذ بالا از لایه داخلی پوست می‌گذرد و پوست و چربی زیرپوستی را تحت تاثیر قرار داده و باعث تحریک تولید رشته‌های کلاژن می‌شوند.

هایفو چیست؟

کلاژن‌ها باعث استحکام بافت‌های بدن از جمله پوست می‌شوند؛ لذا این اتفاق باعث می‌شود که پوستی بدون چین و چروک داشته باشیم. استفاده از این روش برای انجام درمان‌های زیبایی برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ مطرح شد. هایفوتراپی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۰۹ با کاربرد لیفت ابرو تایید شد.

افرادی که این درمان را دریافت کرده‌اند بعد از چند ماه می‌توانند تاثیرات مثبت آن را ببینند بدون این که در معرض خطرات و عوارض جانبی ناشی از جراحی‌های زیبایی و لیفت قرار بگیرند. یکی از مزیت‌های هایفوتراپی این است که با تقبل هزینه آن فقط در یک جلسه نتایج ماندگار حاصل می‌شود.

جذابیت زیاد این روش که در مدت تنها ۳۰ الی۶۰ دقیقه بر روی پوست صورت، گردن و سینه انجام می‌شود، به خاطر این است که از قابلیت ترمیم خود بدن برای بهبود و اصلاح آرام و تدریجی پوست و بافت‌های حفاظت کننده آن، بهره می‌گیرد. در این مقاله با هایفو چیست و مزایا‌ی آن زیر نظر کلینیک دکتر خیرالهی آشنا خواهید شد.

هایفو چیست؟

هایفو چیست؟ هایفوتراپی از انرژی التراسوند جهت تولید کلاژن در ناحیه میانی پوست وهمچنین انقباض عضلات صورت کمک می‌گیرد. انقباض عضلات پوست به لیفت سریع پوست صورت کمک می‌کند. کلاژن‌سازی باعث جوان سازی پوست ۲ تا ۶ ماه بعد می‌شود. کلاژن‌ها مسئول حفظ ساختمان طبیعی پوست و بسیاری از دیگر بافت‌های بدن هستند.

هایفو چیست
هایفو چیست

هرچه مقدار کلاژن در بافت بیشتر باشد، آن بافت سفت‌تر می‌شود. اصولا اهمیت هایفوتراپی به این است که سطح خارجی پوست کاملا دست نخورده باقی می‌ماند. علت این پدید پایین بودن انرژ‌ی این امواج است که در نقطه برخورد با سطح پوست باعث سوختگی نشود، اما وقتی این امواج در عمق پوست با یکدیگر تلاقی پیدا می‌کنند و کانونی می‌شوند می‌توانند اثر یکدیگر را تقویت نمایند.

کانونی شدن امواج اولتراسوند در عمق ۱.۵ تا ۴.۵ میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت ۶۵ تا ۷۰ می‌شود. هایفوتراپی یکی از بهترین روش‌ها‌ی حرارتی برای از بین بردن چین و چروک و جوانسازی پوست صورت است.

قیمت هایفو چقدر است؟

هزینه هایفوتراپی صورت بستگی به تجهیزات، امکانات درمان، تعداد جلسه تکرار، وسعت ناحیه درمان، مدت زمان جلسه درمانی و نیز هزینه پزشک متخصص دارد.

مزایای هایفو چیست؟

روش درمانی هایفوتراپی صورت یکی از بهترین و کامل‌ترین روش‌های بدون جراحی و غیرتهاجمی لیفت صورت است و مزایای زیادی دارد. که شامل:

 • ۱ الی ۳ جلسه هایفوتراپی برای رسیدن به نتایج دلخواه کافی می‌باشد.
 • ماندگاری هایفوتراپی حدود ۱ الی ۲ سال می‌باشد.
 • جلسات هایفوتراپی کوتاه مدت است و بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می‌برد.
 • روش درمانی آسان، بی‌دغدغه و بدون دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری می‌باشد.
 • بدون استفاده از تزریق و برش‌ جراحی می‌باشد.
 • بدون خونریزی، عمل، درد و پانسمان می‌باشد.
 • می‌تواند همراه با روش‌های درمانی دیگر همزمان انجام شود.
 • هزینه‌ی آن بسیار کمتر از سایر روش‌های دیگر مانند جراحی است.
 • چون احساس درد در آن بسیار کم است پس حتی نیاز به بی حسی موضعی هم نخواهد داشت.
 • روشی بی‌خطر و ایمن برای افراد می‌باشد، چون هیچ نوع اشعه‌ای ندارد.
 • هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک، زخم، آکنه و … روی پوست ایجاد نمی‌کند.

ماندگاری هایفو چقدر است؟

ماندگاری هایفوتراپی صورت به عواملی زیادی بستگی دارد. مواردی مثل سن، میزان افتادگی پوست، سلامت عمومی فرد، سبک زندگی بیمار، رژیم غذایی و مقدار رشته‌های کلاژن موجود در پوست هر فرد می‌توانند ماندگاری و میزان اثرات درمانی را کاهش یا افزایش دهند. حداقل تا ۶ ماه و حداکثر تا ۳ سال بعد از هایفوتراپی نتایج قابل مشاهده خواهد ماند.

ماندگاری هایفوتراپی
هایفو چیست؟

اگرچه هایفوتراپی بسیار زود نتیجه‌بخش است و دوران نقاهت ندارد اما همراه با رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی، حتی نتایج بهتری حاصل خواهد شد، ولی با شروع روند پیری و کاهش کلاژن‌سازی پوست رفته رفته به حالت عادی خود بر می‌گردد و در نهایت پس از یکسال تاثیرات آن از بین خواهد رفت. در مقایسه با لیفت صورت که 12 سال ماندگاری دارد، این روش دوام بسیار کمتری خواهد داشت.

میزان تاثیرگذاری هایفو چقدر است؟

تقریباً تمام کسانی که درمان هایفوتراپی را دریافت می‌کنند، حدود ۳ ماه بعد به طور واضح و مشهود لیفت صورت خود را می‌بیند. تاثیرگذاری هایفوتراپی سریع‌تر است و خطرات آن بسیار کمتر از لیفت صورت است.

بهتر است این روش را یک یا دو بار در سال انجام دهید. با ادامه‌ی فرآیند پیری پوست، کلاژن‌های تازه ساخته شده تحلیل می‌روند و پوست به حالت قبلی باز می‌گردد. از طرف دیگر، تقریباً تمام افرادی که جراحی لیفت انجام می‌دهند، بعد از یک سال به نتیجه‌ی دلخواه خود خواهند رسید.

هایفوتراپی کدام لایه‌های پوستی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

هایفوتراپی از “امواج اولتراسوند متمرکز شده ” برای هدف قرار دادن ۳ لایه مختلف پوست استفاده می‌کند.

سیستم عضلانی اپونوروتیک سطحی لایه درم فوقانی
(SMAS)لایه درم تحتانی

سیستم عضلانی اپونوروتیک سطحی (SMAS)

به لایه‌ای از بافت پوست گفته می‌شود که جراحان پلاستیک در عمل لیفت و کشیدن پوست صورت آن را کشیده و فشرده می‌سازند. انرژی حاصل از هایفوتراپی با گرم کردن پوست و تحریک آن برای تولید کلاژن و الاستین، موجب سفت کردن پوست زیرین می‌شود. این عمل باعث لیفت فوری پوست می‌شود. با تولید مستمر کلاژن، بهبود پوست همچنان در طی ۲ الی ۳ ماه بعدی ادامه خواهد داشت.

لایه درم تحتانی

هایفو HIFU با بازسازی کلاژن و الاستین، موجب بهبود چین و چروک و لیفت پوست و جوانسازی دست افراد خواهد شد.

لایه درم فوقانی

تولید کلاژن و الاستین در این لایه موجب بهبود چین و چروک و بسته شدن منافذ پوست می‌شود. خاصیت کشسانی بافت پوست نیز بهبود خواهد یافت.

کاربردهای هایفو‌ چیست؟

هایفوتراپی برای استفاده‌های زیبایی و جوا‌ن‌سازی پوست مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • از بین بردن چین و چروک و خطوط عمودی گوشه‌ لب
 • سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست در ناحیه‌ی گردن و غبغب
 • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها بدون جراحی
 • بهبود وضعیت خط چانه و کمک به رفع غبغب
 • صاف و سفت کردن پوست صورت
 • لیفت گردن و دکلته
 • اصلاح طرح لبخند
 • قابل انجام برای تمام رنگ‌های پوست در هر زمان
 • بهبود قابلیت ارتجاعی
 • از بین بردن شلی پوست و کمک به شادابی پوست صورت
 • درمان گودی و سیاهی زیر چشم
 • زاویه دار کردن فک و صورت
 • از بین بردن چروک بالای گردن

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

این روش درمانی برای افراد بین ۳۰ تا ۷۵ سال که از شل شدگی خفیف تا متوسط پوست صورت و گردن خود رنج می‌برند و می‌خواهند روند پیری پوست را به تاخیر بیندازند، بسیار مناسب خواهد بود. به طور معمول افراد سی تا پنجاه سال متقاضیان مناسب‌تری برای هایفوتراپی می‌باشند.

هدف اصلی هایفوتراپی کاهش سرعت روند پیری است، بنابراین متقاضیان جوان‌تر، پاسخ‌دهی بیشتری را به درمان نشان می‌دهند. افرادی که پوست‌شان دچار آسیب‌هایی ناشی از قرار گرفتن مداوم در معرض نور مستقیم خورشید یا شل شدگی پوست‌شان شدید‌تر است، برای رسیدن به نتایج مورد نظر خود به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز دارند.

افراد مسن‌تر که از شل‌شدگی و افتادگی شدید پوست در ناحیه‌ی گردن رنج می‌برند به طور معمول کاندیدای مناسبی برای هایفوتراپی نیستند و احتمالاً نیاز به جراحی پیدا خواهند کرد. این روش برای افرادی که در ناحیه‌ی هدف درمان دچار زخم، عفونت، آکنه‌های کیستی و ایمپلنت‌های فلزی هستند، به هیچ وجه مناسب نیست.

چه افرادی نمی‌توانند از روش هایفوتراپی استفاده کنند؟

 • استفاده از آن برای فرم دهی اندام غیر قابل قبول است.
 • هایفوتراپی برای افرادی که پوستی بسیار افتاده و پف کرده دارند تاثیر قابل توجهی نمی‌گذارد.
 • برای افرادی که دستگاه فلزی در ناحیه مورد درمان داشته باشند ممنوع می‌باشد.
 • برای خانم های باردار و یا شیرده ممنوع می‌باشد.
 • افرادی که دارای ژل تزریقی در ناحیه صورت هستند. (در صورت گذشت 6 ماه منعی ندارد.)
 • افرادی که دارای پروتز در ناحیه مورد درمان می‌باشند.
 • افرادی که دندان پر کرده یا ایمپلنت در دهان خود دارند هایفوتراپی باید با شرایط خاصی انجام شود.
 • افرادی که دارای عفونت، جوش فعال و زخم در ناحیه مورد درمان هستند.
 • افرادی که مبتلا به نواقص عصبی عضلانی هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری صرع می‌باشند.
 • برای بعضی از نواحی صورت به دلیل وجود اعصاب و شریان‌های حساس نمی‌توان از روش هایفوتراپی استفاده کرد.

عوارض هایفو چیست؟

هایفوتراپی تقریبا عوارض خاصی ندارد تمامی اقدام‌هایی که برای زیبایی انجام می‌شوند دارای عوارض جانبی هستند اما عوارض هایفوتراپی صورت بسیار ناچیز و کم می‌باشد.

عوارض هایفو چیست
هایفو چیست

از عوارض هایفوتراپی می‌توان به قرمزی، کبودی، التهاب و ورم پوست و احتمالا سوزش پوست اشاره کرد که معمولا تا کمتر از 72 ساعت کاملا برطرف خواهد شد. هایفوتراپی بسیار ایمن می‌باشد اما باید توجه داشته باشید که حتماً توسط یک پزشک متخصص با مهارت و با تجربه انجام شود.

میزان تهاجمی بودن هایفو چقدر است؟

هایفوتراپی صورت یک روش غیرتهاجمی (بدون عمل) است. در طی این روش درمانی برشی روی پوست صورت یا بدن فرد ایجاد نمی‌شود و نیازی به تزریق و تیغ جراحی وجود ندارد. در مقابل، لیفت صورت بسیار تهاجمی و همراه با عمل است که این روش نیاز به بی‌هوشی عمومی، برش، بخیه و پانسمان دارد.

آیا هایفوتراپی درد دارد؟

هنگام انجام کار هایفوتراپی، فرد احساسی مشابه جرقه‌های کوچک و گرما خواهد داشت. این احساس به هیچ وجه دردناک و غیرقابل تحمل نمی‌باشد. اگر از احساس درد می‌ترسید قبل از شروع درمان از بی‌حسی موضعی استفاده کنید.
سپس پزشک از ژل اولتراسوند برای ناحیه درمان استفاده می‌کند. دستگاه هایفوتراپی دقیقا بر روی پوست فرد قرار می‌گیرد. لذا از ایمن بودن این روش اطمینان داشته باشید.

زمان ریکاوری در هایفوتراپی

در هایفوتراپی دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری وجود ندارد. بلافاصله بعد از انجام هایفوتراپی ناحیه مد نظرتان می‌توانید به زندگی عادی خود برگردید.
پس از درمان نیازی به استفاده از دارو، پماد یا موارد مشابه نیست و هیچ مراقبتی نیاز ندارد. از طرف دیگر لیفت صورت یک عمل جراحی نسبتاً طولانی است که بین ۲ الی ۴ ساعت طول می‌کشد.

دوره‌ی نقاهت جراحی لیفت بین ۲ الی ۴ هفته زمان می‌برد. بعد از جراحی پانسمان روی سر بیمار قرار داده می‌شود، تخلیه‌ی مایعات از محل جراحی چند روز ادامه خواهد داشت و معمولاً یک هفته بعد بخیه‌ها کشیده می‌شوند. درد، التهاب، تورم، کبودی و غیره از عوارض معمول بعد جراحی هستند که می‌توانند تا چند هفته یا حتی چند ماه پس از درمان باقی‌ بمانند.

هر جلسه درمانی هایفوتراپی چقدر زمان می‌برد؟

کل زمان لازم برای هایفوتراپی یا بدن بدون جراحی به سطحی از پوست که باید تحت درمان قرار گیرد، بستگی دارد. مدت زمان جلسه درمانی بین 30 الی 90 دقیقه زمان خواهد برد. که معمولا برای کل صورت 90 دقیقه زمان لازم خواهد داشت. البته این زمان ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد.

پس از پایان مرحله هایفوتراپی پزشک در صورت نیاز جلسات بعدی شما را مشخص می‌کند. بلافاصله بعد از هایفوتراپی می‌توان به فعالیت‌های روزانه خود برگردید. معمولا عوارض جانبی آن کمتر از یک هفته از بین خواهد رفت. در غیر این صورت حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

مراقبت‌های قبل از هایفو چیست؟

 • حداقل دو هفته قبل از انجام هایفوتراپی از داروهایی که شامل:
 •  Retin-A
 • سالیسیلیک اسید یا گلیکولیک اسید
 • نباید از این داروها قبل از هایفوتراپی استفاده شود زیرا باعث تحریک پوست می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از هایفو چیست؟

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی عبارتند از:

 • استفاده از کمپرس آب یخ و دوش آب سرد باعث کاهش التهاب و تورم پوست خواهد شد.
 • حداقل تا 10 روز پس از هایفوتراپی از ماساژ پوست صورت و گردن به شدت خودداری کنید.
 • حداقل تا 10 روز پس از هایفوتراپی استفاده از مرطوب کننده و ضدآفتاب الزامی است.
 • حداقل تا 48 ساعت پس از هایفوتراپی از قرار گرفتن در محیط‌های به شدت گرم یا سرد خودداری کنید.
 • حداقل تا 24 ساعت پس از هایفوتراپی تا جایی که امکان پذیر است روی صورت نخوابید.
 • حداقل تا 10 روز پس از هایفوتراپی از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • پس از هایفوتراپی آب کافی و سبزیجات در طول روز فراموش نشود.

هایفوتراپی یا جراحی لیفت صورت؟

هایفوتراپی صورت نسبت به جراحی لیفت پوست روش ایمن‌تری است. زیرا بدون بیهوشی، زخم و دوره نقاهت نتیجه مناسبی را به همراه دارد اما ماندگاری آن از عمل لیفت کمتر است. از نظر هزینه هم از جراحی لیفت ارزان‌تر است. اما ممکن است هایفوتراپی برای همه روش درمانی مناسبی نباشد که در مقاله به آن پرداختیم. افراد بالای 30 سال می‌توانند هایفوتراپی انجام دهند.

چند جلسه هایفوتراپی مورد نیاز است؟

برای رسیدن به بهترین نتیجه‌ی هایفوتراپی بسیاری از مراکز درمانی توصیه می‌کنند در طول سال اول ۳ جلسه‌ی درمانی انجام شود. برای حفظ نتایج هایفوتراپی در سال‌های بعدی تکرار ۱ الی ۲ جلسه‌ی سالیانه کافی می‌باشد.
تعداد جلسات بسته به درخواست مراجعین قابل تغییر است، اما تجربه‌ ثابت کرده است که تعداد جلسات ذکر شده بهترین نتیجه را حاصل می‌کنند.

هایفوتراپی برای آقایان

هایفوتراپی صورت زمانی اثر خود را خواهد گذاشت که بر روی سطح بدون مو و کاملا اصلاح شده انجام شود برای آقایان بر روی ریش یا ته ریش غیرقابل انجام است و حتما باید پوست صورت و گردن را به طور کامل اصلاح کنند.

پرسش و پاسخ در مورد هایفو چیست

39سال سن دارم پوستم هیچ مشکلی نداره اما میخوام به پوستم برسم و نزارم پوست صورتم شل بشه هایفوتراپی برای پیشگیری مناسبه؟

بله هایفوتراپی برای پیشگیری بسیار مناسب هست در هر جلسه حداقل باعث دو سال جوان ماندن پوست می‌شود.

آیا لیفت ابرو با هایفوتراپی تاثیرش دائمی می‌باشد؟

بهتر است لیفت ابرو با هایفوتراپی انجام شود به جز روش جراحی بقیه روش ها دائمی نیستند.

آیا هایفو میتواند جایگزین بوتاکس شود ؟

کاربرد هایفوتراپی خیلی فراتر و قوی‌تر از بوتاکس هست و برای کل صورت و گردن انجام می‌شود.

آیا هایفوتراپی می‌تواند جایگزینی برای جراحی زیبایی صورت باشد؟

تأثیر هایفوتراپی برای جوانسازی پوست نیز دقیقاً بر روی همان لایه عمقی از پوست اعمال می‌شود که عمل جراحی زیبایی بر آن اثر می‌کند. عمل هایفوتراپی یک انتخاب بسیار خوب برای افرادی که حاضر به انجام عمل جراحی نیستند و یا بیمارانی که می‌خواهند ماندگاری آثار حاصل از جراحی زیبایی را افزایش دهند می‌باشد.

چند جلسه درمانی نیاز دارم؟

تعداد جلسات جوان سازی پوست با هایفوتراپی توسط پزشک شما تعیین می‌شود، اما تنها با یک تا دو جلسه می‌توان به نتایج کلینیکی خوبی دست پیدا کرد.

4.4/5 - (7 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *