دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

فواید پاکسازی پوست

فواید پاکسازی پوست | 12 مزایا

بسیاری از افراد هستند که نمی‌دانند چرا باید پاکسازی پوست را روی صورت خود انجام دهند، به همین علت باید با دلایل پاکسازی پوست صورت آشنایی بیشتری داشته باشند. پاکسازی پوست در کلینیک دکتر خیرالهی با متدهای مختلف و در دو بخش انجام می‌شود که روش اول انجام پاکسازی در خانه و با کمک تکنیک‌های خانگی است. روش دوم پاکسازی پوست در آرایشگاه‌ها و کلینیک‌ها با استفاده از دستگاه‌های مخصوص می‌باشد.

هنگامی که پاکسازی پوست در کلینیک‌های زیبایی و یا آرایشگاه‌ها با استفاده از دستگاه مخصوص صورت می‌گیرد، این روش‌ها را به نام متدهای نیمه تهاجمی می‌شناسند که در بعضی از آن‌ها درد و خونریزی بسیار کم وجود دارد و قبل از انجام آن از بی حس کننده موضعی نیز استفاده می‌شود و بعضی دیگر نیز فاقد خونریزی هستند. در این مقاله به فواید پاکسازی پوست می پردازیم.

فواید پاکسازی پوست چیست؟

حذف سلول های مرده از پوست

سطحی‌ترین قسمت پوست از لایه‌های شاخی تشکیل شده است که در طول روز بارها حذف و مجددا تشکیل خواهند شد، اما گاهی این لایه‌ها تجمع پیدا کرده و پوست را کدر و مستعد عوامل بیماری زا می‌کنند.

فواید پاکسازی پوست

رفع باکتری‌ها و مواد اضافی

بر سطح پوست میزانی چربی وجود دارد که مفید واقع شده و نقش محافظتی از لایه‌های زیرین را دارد. اما بعضی اوقات این چربی‌ها تجمع پیدا کرده و با بستن منافذ محیط را برای ایجاد جوش‌های ریز و درشت آماده می‌کنند. بنابراین با پاکسازی پوست برای از بین بردن این چربی ها اقدام می‌کنند.

تقویت و آبرسانی

آبرسانی موجب شده تا از روند پیری پوست جلوگیری و همینطور باعث افزایش خونرسانی به پوست می‌شود. برای آشنایی با انواع روش‌های آبرسانی پوست بر روی لینک کلیک کنید.

تغذیه و محافظت از پوست

این مرحله موجب جوانسازی و شاداب‌تر شدن بافت‌های پوست خواهد شد.

  • ناخالصی‌های تجمع یافته بر روی پوست برداشته می‌شوند. رفع کثیفی، روغن و دیگر مواد زائد ناخواسته به پوست اجازه نفس کشیدن خواهد داد و روند بازسازی سلولی که در شب رخ می‌دهد با موفقیت صورت می‌گیرد.
  • منافذ بسته شده را از بین برده و یا سایز آن‌ها را کم می‌کند، بنابراین در پوست بسیار کمتر مشاهده می‌شوند.
  • جوش‌های سرسیاه و آکنه را رفع می‌کند.
  • pH پوست را متعادل می‌کند و با اثرات ناشی از آلاینده‌های خارجی بر روی پوست مبارزه خواهد کرد. این اثرات می‌تواند منجر به بروز مشکلات متعددی از جمله چربی اضافی، عدم درخشش صورت، آکنه، خشکی، سفتی، قرمزی و غیره شود.

فواید پاکسازی پوست صورت در موارد دیگر

افزایش گردش خون با ماساژ صورت

یک مطالعه نشان می‌دهد که ماساژ دادن، گردش خون را در بدن بهبود می‌بخشد. همین امر در مورد صورت شما نیز صدق می‌کند. بهبود گردش خون در صورت به این معنی است که سلول‌های شما مقدار بیشتری اکسیژن و مواد مغذی که توسط خون حمل می‌شوند را دریافت می‌کنند. این مسئله کمک می‌کند تا سلول‌های سالم‌تر و کارآمدتری داشته باشید و چهره شما به چهره‌ای درخشان‌تر تبدیل شود.

جوانسازی صورت با پاکسازی پوست

یکی دیگر از فواید پاکسازی پوست جوانسازی صورت می‌باشد. با بالا رفتن سن، پوست شما درخشندگی خود را از دست خواهد داد. از جهتی، طبیعی است که با این سبک زندگی و آلودگی محیطی، روند بهبودی برای پوست شما دشوارتر شود.
پاکسازی پوست صورت می‌تواند به جوانسازی پوست کمک بسیاری کند. در واقع درمانگر یا متخصص صورت از تکنیک‌ها، محصولات و فناوری‌های مختلفی استفاده می‌کند که در بهبودی بافت پوست شما موثر هستند.

رفع جوش‌های سرسفید و سرسیاه

تخلیه جوش‌ها و مواد زائد زیر پوستی، بخش مهمی از روند پاکسازی صورت می‌باشد. یک فرد ماهر معمولا از ابزار ویژه‌ای استفاده می‌کند تا بتواند تمام جوش‌های سرسفید و سرسیاه را بدون آسیب رساندن به پوست شما خارج کند.
بهتر است بدانید که در خانه امکان انجام این کار به ‌صورت ایمن وجود نخواهد داشت. درواقع جوش‌های سرسیاه و سرسفید منافذ پوست را می‌بندند و پوست شما را کدر می‌کنند.
بنابراین، اگر پوست شما کمی ناهموار به نظر می‌رسد، وقت آن رسیده است که برای پاکسازی پوست در یک مرکز تخصصی مراجعه کنید.

باز شدن تمامی منافذ پوست با پاکسازی پوست

امروزه، در امان ماندن از همه آلودگی‌های محیطی و آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد تقریبا غیر ممکن می‌باشد. درحالی‌که پوست شما هر روز با اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید و دیگر مواد سمی بمباران می‌شود.
این آلودگی‌ها روی سطح پوست جمع شده و باعث درمان منافذ باز پوست می‌شوند. به‌همین‌دلیل است که در حین پاکسازی پوست صورت، متخصص پوست از بخور مرطوب برای باز کردن منافذ و از بین بردن تمام سلول‌های مرده استفاده می‌کند. این مسئله از بروز آکنه و سایر مشکلات پوستی پیشگیری می‌کند.

پاکسازی پوست را لایه‌برداری می‌کند

منظور از لایه‌برداری، روشی است که موجب می‌شود سلول‌های مرده به‌ آرامی از سطح پوست شما جدا شوند. سلول‌های پوست پس از گذشت زمان می‌میرند و تمایل دارند روی سطح پوست انباشته شوند. این مسئله در زبر و خشک به نظر رسیدن پوست صورت موثر می‌باشد.
اگرچه می‌توانید در خانه با استفاده از یک محصول اسکراب پوست خود را لایه‌برداری کنید، اما اگر می‌خواهید که سلول‌های مرده پوست به‌ درستی از بین روند، بهترین گزینه برای شما پاکسازی پوست می‌باشد. این تکنیک شامل استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی است که به طور کامل سطح پوست را تمیز کرده و لایه سالم زیرین پوست را به نمایش می‌گذارند.

تکنیک‌های پاکسازی پوست در خانه

پوست صورت به صورت مداوم به مراقبت نیاز دارد؛ تکنیک‌های پاکسازی پوست در منزل علاوه بر در دسترس بودن و راحتی موجب صرفه جویی در وقت و هزینه نیز خواهد شد.

تکنیک‌های پاکسازی پوست در خانه

با کمترین امکانات و با رسیدگی مداوم و مراقبت‌های مداوم از پوست صورت، می‌توان به آبرسانی و شفاف سازی پوست کمک نمود.

شست و شو پوست

شست و شوی درست و منظم نخستین قدم برای پاکسازی پوست می‌باشد؛ برای شست و شو باید از شوینده‌ای استفاده شود که پوست را بعد از شستن سفت نگه دارد.
تمیز کردن بیش از حد باعث از بین رفتن روغن‌های طبیعی پوست می‌شود. بعد از شستن صورت با پاک کننده مخصوص نوع پوستتان، آن را با یک حوله نرم خشک شود؛ برای شستشو پوست باید از آب داغ پرهیز شود چراکه باعث خشکی پوست می‌شود.

بخور صورت

نخست به مدت تقریبی ۵ دقیقه در فاصله مناسب از یک ظرف آب در حال جوش صورت خود را قرار دهید و با یک حوله سرتان را بپوشانید. بخور صورت برای پوست‌های چرب بسیار مفید است؛ همینطور بخور به دفع سموم کمک بسیاری می‌کند، به طور عمیق پوست صورت را تمیز کرده و به رفع جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سر سفید کمک می‌کند.
بعد از اینکه مرحله بخور تمام شد صورت خود را با استفاده از یک مکعب یخ (با حرکات دایره‌ای) ماساژ دهید، این کار منافذ را محکم کرده و دمای پوست را به حالت نرمال می‌رساند.

لایه برداری پوست صورت

یکی از فواید پاکسازی پوست (benefits skin cleansing) لایه برداری پوست با استفاده از لایه بردارها می‌باشد، زیرا با شستن صورت سلول‌های مرده و آلودگی‌های داخل منافذ از بین نخواهند رفت؛ همنیطور لایه برداری تکنیک خوبی برای روشن شدن پوست هم می‌باشد زیرا سلول‌های مرده موجود در لایه خارجی پوست را از بین می‌روند.
بعد از تمام شدن کار لایه برداری صورت باید با آب گرم شسته شود. مخلوط شکر و عسل به میزان مساوی برای لایه برداری طبیعی پوست صورت پیشنهاد می‌شود.

ماسک صورت

ماسک‌های صورت برای بهبود رنگ پوست و نرم شدن آن استفاده می‌شود. ماسک‌ها برای پوست بسیار آرامش بخش و مفید می‌باشند. ماسک‌های مختلفی برای انواع پوست وجود دارند که با توجه به نوع پوست باید انتخاب شوند. ماسک صورت را به صورت یکنواخت روی صورت مالیده و منتظر بمانید تا خشک شود.
پس از خشک شدن، ماسک را با آب سرد یا ولرم شست و شو دهید و خشک کنید. موز، گوجه فرنگی انتخاب‌هایی برای استفاده از ماسک خانگی هستند که قابلیت پاک کنندگی و سفت شدن پوست را به همراه دارند.

استفاه از تونر

تونرها منافذ را بسته و پوست را مرطوب نگه خواهند داشت. سطح PH پوست خود را می‌توانید با یک تونر صورت متعادل کنید؛ تونر را یا با انگشتان خود به صورت مالیده یا آن را درون یک بطری اسپری قرار داده و به طور مستقیم روی صورت خود بپاشید. می‌توانید از آب خیار و گلاب به عنوان یک تونر خانگی استفاده نمایید.

استفاده از مرطوب کننده پوست

مرحله پایانی در پاکسازی پوست که به اندازه سایر موارد حائز اهمیت است مرحله مرطوب کننده پوست می‌باشد؛ مرطوب کننده نیز باید متناسب با نوع پوست انتخاب شود. پیشنهاد می‌شود برای پوست‌های ترکیبی یا چرب از مرطوب کننده‌های حاوی ژل استفاده کنید؛ پوست‌های بسیار خشک، باید از کره صورت یا لوسیون قوی‌تر استفاده شود.
همینطور باید برای از بین بردن خشکی پوست از پاک کننده‌های ملایم و فاقد الکل و برای پوست‌های مستعد آکنه، از لوسیون حاوی بنزوئیل پراکسید استفاده نمایید.

پاکسازی پوست مردان

آقایان هم مانند بانوان بدلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلودگی محیط روی پوست‌شان تاثیر گذاشته و نیاز به پاکسازی پوست صورت دارند. در واقع فرقی ندارد که مرد باشید یا زن در هر صورت شما به پوستی پاکیزه و تمیز احتیاج دارید.
آقایان به علت عدم رعایت مراقبت‌های پوستی، پوست آن‌ها بیشتر از خانم‌ها دچار آکنه، چین و چروک، جای جوش و لک می‌باشد. مردان به کمک پاکسازی می‌توانند لک و بعضی از لکه‌های به وجود آمده را نیز از بین ببرند و تا حد بسیاری آن را کنترل کنند.

پاکسازی صورت برای رفع جوش

جوش‌های صورت می‌توانند در ظاهر و اعتماد به نفس افراد تاثیر زیادی بگذارند. پاکسازی صورت برای از بین بردن جوش با دستگاه میکرودرم، موجب خالی کردن جوش‌های صورت از منافذ پوست خواهد شد در این صورت پوستی شاداب و بدون جوش خواهید داشت.

فواید پاکسازی صورت برای رفع جوش

البته امکان دارد با تشخیص پزشک پاکسازی پوست به چند جلسه درمان نیاز داشته باشد.

بهترین زمان پاکسازی پوست صورت

شما باید در تمام ایام سال باید به مراقبت از پوست خود بپردازید. اما متخصصان پیشنهاد می‌کنند برای پاکسازی پوست صورت بهتر است پاییز و زمستان و اوایل بهار را انتخاب کنید.
در این زمان شدت اشعه خورشید کمتر بوده و روی پوست اثرات کمتری می‌گذارد. بعد از پاکسازی پوست شما نسبت به پوست خورشید حساس‌تر شده و هر چه شدت آفتاب کمتر باشد برای پاکسازی زمان مناسب‌تری است.

متخصصان پیشنهاد می‌کنند در فاصله‌های زمانی ۳ الی ۶ ماه برای جوانسازی و شادابی هرچه بیشتر پوست لایه برداری و پاکسازی ملایم پوست را زیر نظر متخصص کاربلد انجام دهید.
در کنار استفاده از ضد آفتاب و نوشیدن آب کافی، پاکسازی مداوم پوست صورت یکی از راهکارهای مهم و اساسی در افزایش شادابی و جوانسازی پوست می‌باشد که همه افراد باید آن را جدی بگیرند.

تفاوت فیشیال با پاکسازی پوست

  • پاکسازی صورت باید به صورت هر 2 الی 3 هفته یک بار انجام گیرد اما در تکنیک فیشیال صورت نیازی به تکرار مداوم درمان نیست و تنها کافیست در بازه زمانی ۱ الی ۲ ماهه برای تمدید مجدد فیشیال مراجعه کنید.
  • در عمل پاکسازی پوست تنها از نوعی ماسک مخصوص برای تمیز شدن پوست استفاده می‌شود و همین موضوع علتی برای ارزان بودن هزینه‌های درمانی است. در تکنیک فیشیال صورت علاوه بر پاکسازی پوست، اقدام به ماساژ پوست به وسیله دست و یا دستگاه‌های ویژه‌ای می‌شود که همین موضوع موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود.
  • به دلیل استفاده از ماساژ صورت در روش فیشیال، خون در رگ‌ها با سرعت بیشتری جریان می یابد و از این رو باعث بهبود گردش خون و سلامت بافت‌ها می‌شود.

عوارض فیشیال

شایع ترین عوارض فیشیال، قرمزی و لکه دار شدن پوست بر اثر فشار می باشد. طی یک یا دو روز پس از پاکسازی، از آرایش کردن یا استفاده از هرگونه محصولات پوستی روی پوست خود خودداری کنید.

پرسش و پاسخ در مورد فواید پاکسازی پوست

از چه دستگاهی برای پاکسازی پوست استفاده می شود؟

برای پاکسازی پوست در تکنیک های ذکر شده در قسمت فوق از دستگاهی به نام کارتریج و یا آبریژن استفاده می شود. دستگاه کارتریج دارای تعداد بسیار زیادی سوزن از جنس نانو است که این سوزن ها به لایه زیرین پوست نفوذ می کنند و موجب تحریک کلاژن سازی در پوست می شوند.

چرا باید پاکسازی پوست انجام دهید؟

صورت هر فردی غدد چربی زیادی دارد و این غده چربی‌های زیادی را در سطح پوست ترشح خواهند کرد. هنگامی که ترشحات این غدد خارج کرد روی سطح پوست پخش می‌شود و منجر به چرب شدن صورت می‌گردند و نیاز به پاکسازی پیدا خواهید کرد.

برای پاکسازی پوست چرب چه کنیم؟

پوست چرب بسیار مستعد جوش می باشد و حتما برای پاکسازی باید به کلینیک زیبایی مراجعه کنید تا توسط پزشک متخصص انجام شود زیرا پاکسازی پوست چرب به پاکسازی حرفه ای تر ، لایه برداری اصولی تر و ... نیاز دارد.

آیا پاکسازی پوست ضرر دارد؟

با توجه به اینکه هیچ یک از روش های درمانی که تاکنون شناخته شده نمی تواند کاملا بی ضرر باشد، پاکسازی پوست نیز عوارضی ناچیز و گذرا دارد که بسیار سریع رفع می گردد. بنابراین نباید به شایعاتی که در این باره در برخی منابع منتشر شده است توجه کرد

آیا پاکسازی پوست خوب است؟

بله پاکسازی پوست باعث بهبود در گردش خون در صورت و در نتیجه داشتن پوستی سالم می‌شود، همچنین پس از پاکسازی، پوست مرطوب شده و به خوبی تغذیه می‌کند.

3.7/5 - (4 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *