دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

پی آر پی صورت (PRP) یک روش درمانی غیرتهاجمی و کم خطر برای جوانسازی پوست می باشد. در این مقاله قصد داریم بگوییم که چه مراقبت هایی بعد از پی آر پی صورت انجام دهید تا شاهد بهترین نتایج از پی آر پی صورت باشید.

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

این روش یکی از کم خطر ترین و کم عارضه ترین روش ها در نوع خود است. قرمزی، تورم و کبودی جزئی جز معدود عارضه های این روش است که نهایتا 2 تا 3 روز بعد از بین می روند. اما همیشه انجام بعضی از مراقبت ها بعد از پروسه های درمانی، موجب افزایش اثرگذاری و ماندگاری می شود.

• سعی کنید تا 6 ساعت اول به صورت خود آب نزنید و از شوینده ها برای پاک کردن صورت خود استفاده نکنید.
• بعضی مواد فعالیت پلاکت‌ها، روند بهبودی یا هر دو را مختل می‌کنند. سعی کنید مصرف این مواد را محدود کنید.

بعضی از این مواد شامل موارد زیر هستند:

 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، رقیق کننده خون، برخی داروهای ضد افسردگی، برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی هیستامین‌ها و سایر داروها
 • سیگار
 • کافئین
  • دمای زیاد موجب التهاب می گردد و با پی آر پی تداخل دارد، بنابراین باید در دو روز اول پس از پروسه درمانی از آن اجتناب کنید. در معرض دمای زیاد قرا گرفتن می تواند به یکی از روش های زیر باشد:
 • تماس مستقیم با یخ یا گرما
 • فعالیت‌هایی که موجب گرم شدن پوست می شوند مانند دوش گرفتن با آب گرم، استفاده از سونا، ورزش و غیر
 • آب بنوشید.
 • تا آنجایی که می توانید به مدت چند روز از پوست خود در برابر عفونت یا سوزش محافظت کنید.

علل احتمالی عبارتند از:

 • خاراندن، لایه برداری یا کَندن پوست در محل درمان
 • انجام سایر درمان‌های سخت پوستی
 • از رفتن به استخرهای عمومی اجتناب کنید چراکه حاوی محرک‌های شیمیایی و میکروب‌ها هستند.
 • از فعالیت‌هایی که باعث عرق کردن شما می‌شوند مانند ورزش، اجتناب کنید.
 • تماس مستقیم با سطوح کثیف، مثلاً تلفن، عینک، ماسک و غیره موجب انتقال عفونت به پوست می شود. مسلما نمی‌توانید از قرار دادن اکثر این وسایل بر روی صورت خود جلوگیری کنید، بنابراین حتما قبل از استفاده آنها را تمیز کنید.
 • به مدت یک روز بعد از انجام پی آر پی صورت، از لوازم آرایشی استفاده نکنید. ممکن است که مجبور شوید این مدت را تا زمانی که التهاب پوست فروکش نکند؛ تمدید کنید.
 • طبق دستور پزشک تان از سرم اسید هیالورونیک یا شوینده های ملایم و کرم های مخصوص استفاده کنید.
 • حتما از پزشک خود بخواهید که اگر نیاز است داروهایی برای کاهش درد یا التهاب برایتان تجویز کند.
 • حتما در صورت قرارگرفتن در معرض نور خورشید از کرم های ضد آفتاب استفاد کنید؛ ترجیحا قرارگیری در معرض نور خورشید را محدود کنید.
 • در هنگام خواب، صورت خود را روی بالش نگذارید و به پشت دراز بکشید و ترجیحا سرخود را بالا بگیرید تا به جذب کبودی ها کمک کنید.

شستن صورت بعد از پی آر پی صورت

در مراقبت های بعد از پی آر پی صورت، بهتر است پوست صورت در معرض آب خیلی سرد یا خیلی گرم قرار نگیرد.
بعد از انجام این پروسه درمانی حداقل 6 تا ۲۴ ساعت اول به صورت خود آب نزنید. بعد از این مدت نیز می توانید صورت خود را به آرامی بشویید. ترجیحا از شوینده ها برای پاک کردن صورت استفاده نکنید ولی در صورت لزوم از یک نوع بسیار ملایم استفاده کنید.

مراقبت های بیشتر برای اثرگذاری بیشتر روش پی آر پی صورت

عوامل زیادی دراثرگذاری بیشتر این روش درمانی نقش دارند؛ بسیاری از این موارد مربوط به خود شما و بدن شما می باشد. بعضی از این موارد شامل:

وضعیت جسمانی شما:
اگر خون سالم، سیستم ایمنی قوی و مکانیسم های ترمیم بافت قوی داشته باشید، نتایج بهتری از روش پی آر پی می گیرید. بعضی مواردی که می تواند موجب تقویت سیستم بدن شما شود شامل:

 • تغذیه سالم و مقوی داشته باشید.
 • آب کافی در برنامه خود قرار بدهید، مصرف میوه ها و سبزی ها با وجودی که خوب است؛ اما آنهایی که حاوی آنتوسیانین می باشد؛ موجب کاهش پلاکت های خون می شود. محصولات گیاهی که رنگ قرمز، بنفش، آبی یا سیاه دارند مانند توت ها، کلم قرمز، لوبیا سیاه سرشار از این ماده هستند که باید در طول دوره ی درمان مصرف آنها را محدود کنید.
 • کافئین از فعال شدن پلاکت ها جلوگیری می کند؛ در عوض چربی های اشباع شده و کربوهیدرات های ساده پلاکت ها را فعال می کنند.
 • آبرسانی کنید.
  از مزایای نوشیدن آب هرچه بگوییم کم است. یکی از مهم ترین کارکردهای آب، دفع سموم از بدن است. کمک به ترمیم بافت از دیگر کارکردهای آب است.
 • استرس خود را مدیریت کنید.
  شاید این جمله خیلی کلیشه ای باشد ولی استرس هورمون هایی را در خون آزاد می‌کند که بر فعالیت پلاکت‌ها تأثیر میگذارد. خواب کافی، حفظ آرامش و مدیتیشن به کاهش استرس کمک می‌کنند.
 • فشار خون خود را کنترل کنید.
  فشار خون بالا باعث فعال شدن زودرس پلاکت‌ها و کاهش سطح پلاکت‌ها می‌شود. بنابراین باید فشارتان در محدوده ی طبیعی کنترل شده باشد.
 • منظم ورزش کنید.
  صبر کنید تا التهاب پوستتان بعد از پی آر پی فروکش کند؛ تا ورزش را از سر بگیرید. ورزش سبک، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و چربی‌ها و قندهای اضافی خون را از بین می‌برد.

مهارت پزشک معالج شما:
انتخاب بهترین و با تجربه ترین تیم در اثربخشی نتایجب کسی پوشیده نیست. مهارت ایشان، تضمین کننده اثربخشی است. متخصص پوست، قبل از انجام روش درمانی کاملا شما را معاینه می کند. هرگونه سوالی دارید در این مرحله از ایشان بپرسید.
توصیه هایی که تیم پزشکی به شما می کنند را رعایت کنید تا اثرات طولانی مدت را مشاهده کنید.

مراقبت های قبل از درمان پی آر پی صورت

مراقبت های قبل از درمان پی آر پی صورت


• مصرف آب میزان کافی و خوردن یک وعده ی غذایی سبک موجب حفظ آب بدن شما می شود. برای این روش باید از بازوی شما به میزان 2 سرنگ خون گرفته شودکه این میزان از مقدار مورد نیاز آزمایشات پزشکی معمول بیشتر است. البته از زمانی که خون اهدا می کنید کمتر است. بنابراین برای افرادی که سریعا با خون دادن دچار ضعف و بیحالی و گاها سرگیجه می شوند؛ بهتر است که با معده ی خالی مراجعه نکنند و در صورت احساس ضعف یک آبمیوه یا کیک داشته باشند تا از افت قند خون جلوگیری کنند.
• نباید هیچ گونه عفونتی در بدن شما باشد. در این روش چون از پلاسمای خون خودتان استفاده می شود؛ نباید بدن درحال مبارزه با هیچ گونه عفونتی باشد.
• اگر دارویی خاصی مصرف می کنید که امکان قطع کردن آن حتی برای دو روز ممکن نیست؛ بهتر است از انجام این روش صرف نظر کنید ولی اگر می توانید مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID)، داروهای رقیق کننده خون یا داروهای منعقد کننده و الکل را تا 72 ساعت قبل از ویزیت خود قطع نکنید. همه این‌ها می‌توانند عملکرد لخته شدن پلاکت‌ها را تحت تأثیر قرار دهند، که بخش مهمی از درمان پی آر پی است. یادتان باشد که حتما قبل از قطع مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
• قبل از انجام پروسه پوست شما تمیز می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه آلودگی یا رنگدانه ای روی پوست شما نیست پس بهتر است که آرایش نکنید. اگر بدون آرایش برای جلسه درمان خود مراجعه کنید؛ روند درمان روان تر می شود.
• سیگار نکشید. علاوه بر سایر آثار مخربی که سیگار روی بدن دارد، سیگارکشیدن موجب ایجاد تداخل با تولید عوامل رشد در پوست می شود. از آن‌جایی که هدف کل پروسه درمانی پی آر پی تحریک عوامل رشدی است، افراد سیگاری کاندیدای ضعیفی برای درمان هستند.

پی آر پی صورت چیست؟

پی آر پی صورت چیست؟

پی آر پی (Plasma Rich Platelet) در واقع همان پلاسمای غنی از پلاکت است که طی فرآیندی از خون خودِ شما استخراج می شود و مجددا در نواحی تحت درمان به شما تزریق می شود. پس در کل این پروسه، از هیچ گونه ماده غیر طبیعی یا شیمیایی استفاده نمی شود. از فواید پی آر پی صورت این است که برای اکثر افراد بی خطر است. کسانی که چین و چروک صورت، جای زخم جراحی و جای جوش دارند؛ می توانند از این روش درمانی استفاده کنند. اگر بیماری های عفونی، بیماری های پوستی یا سرطان دارید؛ اگر داروهای رقیق کننده خون یا سرکوب کننده ی سیستم ایمنی مصرف می کنید؛ باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید؛ این روش برای شما ممنوع است.
تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، موجب تحریک تولید کلاژن و الاستین می شود که منجر به پر شدن خطوط چین و چروک و جاهای زخم می شود. پوست سفت و ضخیم می شود. از طرفی رطوبت پوست حفظ می شود و پوست شما سالم و شاداب می شود.
این روش به نسبت ایمن نیاز به آماده سازی و مراقبت کمی در مقایسه با سایر روش های موجود دارد. بنابراین کمترین میزان محدودیت را برای افراد ایجاد می کند.

هزینه پی آر پی صورت

هزینه پی آر پی صورت، با مراقبت بعد از پی آر پی ارتباط مستقیم دارد. چراکه هر چقدر شما از پوستتان بعد از اجام پی آر پی مراقبت کنید در هزینه های اجام شده صرفه جویی می شود و جلوی هزینه های آتی را هم می گیرد.
چرا که در تعیین قیمت پی ار پی صورت، میزات شدت آسیب و مقدار مورد نیاز هر فرد تاثیر گذار است.

سوالات درباره مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت چه چیز هایی هستند؟

. پرهیز از شستن صورت بعد از پی ار پی، 6 تا 24 ساعت بعد
. استفاده نکردن از لوازم آرایشی به مت 1 روز
. پوست صورت در معرض آب خیلی سرد یا داغ قرار نگیرد
. پرهیز از ورزش و شنا کردن

آیا پی آر پی صورت دارای عوارض است؟

بله. مثل هر روش درمانی‌ این روش نیز دارای عوارض است.

4.2/5 - (41 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *