دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

فواید پی آر پی صورت چیست

فواید پی آر پی صورت چیست؟

یک از روش های درمانی بسیار محبوب در بین مردم پی آر پی صورت (PRP) است. این روش درمانی برای جوانسازی پوست و بهبود چین و چروک‌های ریز صورت کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی فواید پی آر پی صورت بپردازیم.

پی آر پی صورت چیست؟

قسمت مایع شفاف خون که بعد از جداسازی سایر اجزای سلولی از خون باقی می ماند، پلاسما می‌باشد. همچنین مبارزه با بیماری ها و آبرسانی تمام بدن از عملکردهای پلاسما می باشد.
سلول‌های کوچکی در خون که حاوی تعداد زیادی فاکتور رشد هستند؛ که به بهبود بافت آسیب دیده یا پوست آسیب دیده و تحریک رشد سلول های جدید کمک می‌کنند؛ همان پلاکت ها هستند. پلاسمای غنی از پلاکت که در واقع همان پی آر پی است (Plasma Rich Platelet) که از خون خودِ شما استخراج می شود؛ برای روش درمانی پی آر پی صورت استفاده می گردد. شاید یکی از فواید پی آر پی صورت، عدم استفاده از مواد شیمیایی غیر طبیعی باشد. تزریق پی آر پی به مناطق خاصی از پوست، باعث تولید کلاژن و بازسازی بافت و سرعت بخشیدن به روند ترمیم پوست می‌شود. این فرآیند ترمیم منجر به صاف شدن چروک ها، سفت شدن پوست، ترمیم جای زخم ها و جای جوش ها و بهبود رنگ پوست می گردد.

فواید پی آر پی صورت چیست؟

فواید پی آر پی صورت چیست؟

1.افزایش کلاژن و الاستین

 • تولید کلاژن و الاستین افزایش پیدا می کند. این مسئله موجب سفت شدن و ضخیم شدن پوست نازک می شود. سفت شدن پوست، از افتادگی پوست صورت جلوگیری می کند.
 • وقتی تولید کلاژن افزایش پیدا کند موجب بهبود رنگ و بافت پوست می شود.
 • افزایش ترشح کلاژن خطوط ریز و چین و چروک صورت را پر می کند. سفت شدن بافت صورت نیز درکاهش آنها موثر است همه از فواید پی آر پی صورت است.

2.افزایش سلامت و شادابی پوست صورت

 • دو پروتئین کلاژن و الاستین به طور معجزه آسایی بافت و کیفیت پوست را افزایش می دهند. اگر پی آر پی صورت با میکرویدلیگ همراه شود، موجب درمان عمیق پوست صورت می شود.
 • فرآیند تبخیر رطوبت از پوست شما باعث خشک شدن و شل شدن پوست می شود. برای جلوگیری از هدر رفت رطوبت باید پوست شما سدهای محافظتی در خود داشته باشد. یکی از فواید مهم پی آر پی صورت، کمک به بازسازی سلول های فرسوده و تحریک تولید سلول های جدید است؛ که درنهایت موجب بهبود حفظ رطوبت پوست می شود.

2.درمان آکنه و اسکار پوست

 • جالب است بدانید که آکنه در نتیجه خشکی بیش از حد ظاهر می‌شود. وقتی پوست بیش از حد خشک است؛ بیش از حد معمول سبوم تولید کند که این منجر به پوست چرب می‌شود. چربی پوست منافذ را مسدود می کند و در نتیجه منجر به بروز آکنه می‌شود. پی آر پی صورت موجب بهبود آبرسانی و در نتیجه موجب کاهش بروز آکنه می شود.
 • گاهی اوقات آکنه ها موجب به وجود آمدن اسکار می شوند. از آن‌جایی که درمان پی آر پی صورت به آبرسانی و سفت شدن پوست کمک می‌کند، می‌تواند بافت زخم قابل مشاهده را کاهش دهد.

3.ایمن و غیر تهاجمی بودن

 • این روش سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا در ورزشکاران برای بهبود جراحات انجام می گرفته است. یک روش غیر تهاجمی و بی خطر است که برای اکثر افراد ایمن است.

4.عوارض جانبی کم

 • یکی از مهم ترین فواید پی آر پی صورت در مقابل سایر روش های مشابه کم بودن عوارض جانبی آن است. هیچ عارضه جانبی شدیدی به جز کبودی جزئی ایجاد نمی کند که به فاصله یکی دو روز بعد از انجام پروسه، بر طرف می شود.
 • فقط محل درمان را تحت تاثیر قرار می دهد و اثرات عمومی روی بدن ندارد.

5.ایجاد کمترین میزان محدودیت برای فرد

 • پی آر پی صورت بسیار سریع انجام می شود؛ در حدود 30 دقیقه و دروه ریکاوری کوتاهی دارد. در مقابل به نسبت ماندگاری بالایی دارد.
 • آمادگی زیادی برای انجام آن لازم نیست و به همین دلیل حداقل محدودیت را برای بیمار ایجاد می کند.

6.اثرات طولانی مدت

این روش ماندگاری خوبی دارد به خصوص اگر موارد مراقبتی بعد از پی آر پی صورت را رعایت کنید، ماندگاری اثرات بیشتر می شود. اگر می خواهید نتایچ ثابتی را مشاهده کنید، توصیه می شود ماهی یک بار به مدت سه ماه، پی آر پی صورت را تکرار نمایید.

7.از دیگر فواید پی آر پی صورت می توان به قابلیت ترکیب با روش های دیگر مانند میکرونیدلینگ نام برد.

8.اما مطمئنا یکی از مهم ترین فواید پی آر پی صورت این است که از خون خود بیمار برای تهیه پی آر پی استفاده می‌شود، بنابراین از خطر انتقال بیماری، واکنش‌های آلرژیک، مسمومیت یا پس زدن روش درمان توسط بدن اجتناب می‌شود.

9.بعضی نواحی که دسترسی مشکل تری دارند؛ مانند پوست زیر چشم با این روش قابل درمان هستند.

روش پی آر پی صورت چگونه انجام می شود؟

 1. ابتدا نمونه‌ای از خون شما (حدود 2 سرنگ) گرفته می شود.
 2. در مرحله ی بعد با استفاده از دستگاه سانترفیوژ، گلبول‌های قرمز و سفید از پلاکت‌ها و پلاسما جدا می شود.
 3. حدود 20 دقیقه قبل از انجام روش درمانی، از یک کرم بی حس کننده برای کاهش درد استفاده می شود.
 4. قبل از انجام پروسه درمانی، پوست شما تمیز می شود تا اطمینان حاصل شود که پوست کاملاً عاری از هرگونه آلودگی باشد؛ هیدراته شده باشد و رنگدانه نداشته باشد.
 5. در مرحله ی آخر همین پلاسمای غنی از پلاکت مجددا در مناطق تحت درمان، به پوستتان تزریق می شود. تزریق با استفاده از سرنگ و میکرونیدلینگ (دستگاهی که شبیه یک غلتک پرزدار با سوزن های ریزی بیرون زده از آن است) انجام می شود. استفاده از میکرونیدلینگ موجب می شود که این ماده مغذی به عمق پوست نفوذ کند.

میکرونیدلینگ به خودی خود موجب تحریک رشد کلاژن می شود، بنابراین هنگامی که در کنار تزریق پی آر پی صورت استفاده می شود، تأثیر مضاعف تقویت کلاژن را دریافت می کنید.

چه ایراداتی توسط این روش بر طرف می شود؟

 • جای جوش یا اسکار ناشی از جراحی
 • ضایعات پوستی
 • خطوط ظریف و چین و چروک‌های درشت
 • افتادگی پوست ناشی از دست دادن شدید بافت همبند
 • عدم تقارن رنگدانه‌ای

هزینه پی آر پی صورت چقدر است؟

هزینه پی آر پی صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ ولی عمدتا بستگی به تعداد جلسات لازم و تخصص ومهارت پزشک معالج شما خواهد داشت.

چه کسانی می توانند روش پی آر پی صورت را انجام دهند؟

این روش برای اکثر افراد ایمن است. اگر جای زخم جراحی، جای جوش، چین چروک صورت، افتادگی پوست دارید؛ این روش برای شماست. اما به خاط داشته باشید که حتما برای ارزیابی دقیق به پزشک متخصص که در کلینیک معتبر فعالیت می کند؛ مراجعه کنید.

روش پی آر پی صورت برای چه کسانی ممنوع است؟

روش پی آر پی صورت برای چه کسانی ممنوع است؟
 • افرادی که دارای اختلالات خون شناختی (مانند سرطان خون، هپاتیت، ایدز و غیره) یا عفونت‌های همزمان هستند.
 • کسانی که وارفارین، روآکوتان، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا داروهای رقیق کننده ی خون مصرف مصرف می کنند.
 • کسانی که شیمی درمانی انجام می دهند.
 • افراد باردار یا شیرده هستند.

مراقبت های قبل و بعد از درمان پی آر پی صورت:

قبل از انجام پی آر پی صورت:

 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید؛ حتما پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.
 • نباید هیچ عفونتی در بدن شما باشد.
 • یک وعده غذا سبک بخورید.
 • صورت خود را تمیز کنید و بدون آرایش به کلینیک بیایید.

بعد از پی آر پی صورت

از  مراقبت های بعد از پی آر پی صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در معرض گرما قرار نگیرید و در زیر نورآفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از شوینده های شیمیایی استفاده نکنید.
 • از مصرف بعضی داروها (با مشورت پزشک)، سیگار و کافئین خودداری کنید.
 • از فعالیت هایی که باعث عرق کردن شما می شود مثل ورزش، سونا و غیره خودداری کنید.

پرسش و پاسخ درباره فواید پی آر پی صورت:

روش پی آر پی صورت چقدر دردناک است؟

این روش درد ملایم قابل تحمل دارد؛ هرچند تزریق سوزن ممکن است برای افراد آزاردهنده باشد؛ به همین دلیل حدود 20 دقیقه قبل از انجام روش درمانی، بهتر است از کرم های بی حس کننده استفاده کنید.

بهترین نتایج با این روش با چند جلسه درمانی حاصل می شود؟

بهترین بازه ی زمانی برای این روش معمولاً 3 تا 4 جلسه با فاصله 4 تا 6 هفته است. اگر جلسات دو بار در سال تکرار شوند، برای نگهداری وضعیت پوست اکثر بیماران کافی است. اما در نظر داشته باشید که تعداد و دفعات تکرار جلسات بستگی به شدت وضعیت پوست شما دارد.

چقدر طول می کشد تا اثرات روش پی آر پی را ببینیم و ماندگاری آن چقدر است؟

عمدتا تا هفته دوم یا سوم بهبود بافت پوست خود را مشاهده می‌کنید. حداکثر اثرات در نتیجه بازسازی کامل کلاژن، معمولا پس از 3 ماه رخ می‌دهد. اثرات ممکن است تا 18 ماه باقی بمانند.

4.8/5 - (9 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *